Bir nesnenin üzerinde hiçbir bakteri,virüs,spor,mantar ölü ya da canlı olmaması ve bunların artıklarının uzaklaştırılması için yapılan işlem.. bu işlem sonucunda elde edilen ürüne de steril deriz..Sterilizasyonu ülkemizde çok önemli bir eksik olarak görüyorum..

Steril bir ürünün ambalajında steril eo yazar. Bu, o mzaşzemenin `etilen oksit` ile steril edildiğini gösterir.

Bu tip malzemeler(ör idrar torbası, foley katater) hastaya bölgesel temizlik yapıldıktan sonra uygulanır..Dün acilde çalışan arkadaşlarımızın eldiven açamadıklarını, foley katatere idrar torbasını steril olmayan kişilerin taktığını, tek kullanımlık katajelin çok hastada kullanıldığına dikkat ettim..Bunlara hiç bir asistan da müdahale etmedi..Tıbbiyeli dostlarım ertapenem, teikoplanin gibi antibiyotiklerin tek flakonu yüz liranın üzerinde.. lütfen devleti bu kadar zarara sokacak işlemlere kalkışmayın..

Sütur atacakken delikli yeşilinizle diğer bölgeyi koruyun. Kendi steril alanınızı koruyun.. en basit olarak küçücük bir yara yeri enfeksiyonu skar revizyonuna gidiyor estetik kaygının arttığı şu günlerde.. primer iyileşsin diye sütur attığımız yaralar sekonder iyileşiyor.