sülfonilüre – Tıbbiyeli Sözlük
pankreasın beta hücrelerinde bulunan atp bağımlı K+ kanalları üzerinden etki ederek insülin salgılatıcı(sekretogog) olarak etki gösteren antidiyabetik ilaç grubu. `sülfonamid` grubu antibiyotiklerden üretilmiştir.birinci ve ikinci kuşak olarak ikiye ayrılır. birinci kuşaklarIN YAN ETKİLERİNDEN DOLAYI kullanımı hemen hemen yoktuR.BİRİNCİ KUŞAK: Asetohekzamid, Klorpropamid, Tolbutamid, Tolazamid

İKİNCİ KUŞAK: GLİPİZİD, GLİKLAZİD, GLİBENKLAMİD, GLİMEPİRİD, GLİBORNURİD, GLİKUİDONtip 2 DİYABET TEDAVİSİNDE METFORMİNDEN SONRA ALTIN STANDART OLARAK SÜLFANİLÜRELERİN KULLANIMI devam etmektedir.
Uzun etki süreli olduklarından dolayı(72 saate kadar etkileri sürebiliyor) ciddi hipoglisemi riski taşırlar.Özellikle dozaşımında hastaların hospitalize edilmeleri gerekebilir.
Potasyum kanal blokajı yapan oral antidiyabetik ilaç grubu. Atp bağımlı Potasyum kanalını bloke etmek suretiyle hücreden potasyum çıkışını engeller. hücre içi potasyum artışı ile oluşan depolarizasyon hücreye kalsiyum girişini artırır buna bağlı insülin salınımını artar.
Yan etki olarak hipoglisemi ile beraber kilo alımı görülür.

İnsülin salınımını artırmak suretiyle etki gösteren diğer oral antidiyabetik grubu da glinidlerdir.
görsel