suriyelilere vatandaşlık verilmesi – Tıbbiyeli Sözlük
Türkiye'nin nüfusunu artıracak gelişmelerden biridir, sağlık sistemlerinde sağlık insangücü ihtiyacının artacağına işarettir.
suriyeliler için oldukça dezavantajlı bi durum ne de olsa sınavsız üniversiteye girme hakları olmayacak
suriyelilerin yanaşacağını düşünmüyorum. çünkü adamların hakları azalır, canları değersizleşir, işleri zorlaşır. şahsen ben olsam türkiyedeki suriyeli olarak kalmayı yeğlerdim.
Biz bu kadar kaşınırsak sonuç olarak şaşırmamalıyız. Keşke en başından bu kadar müsamaha gösterilmeseydi.
vatandaşlığa kabul edilme kriterleri arasında "ahlaki anlamda Türk vatandaşlığı kıstaslarını taşıyabilme özelliği" bulunmaktadır. bu kıstasın ne olduğu merak edilmektedir. ilk aşamada doktor ve mühendis gibi beyaz yakalıların vatandaşlığa kabul edileceği söylenmektedir.işin özü batı-güney illerinde demografik yapıyı değiştirmek ya da oy devşirmek gibi altta yatan bir niyet yoksa düzenli bir göçmen iskân politikası ile ülkeye büyük katkı sağlayacağını, GAP güneydoğu anadolu projesi bölgesine yerleştirilecek vasıfsız suriyelilerin tarıma yönlendirilerek kendi geçimlerini sağlayıp devletin üzerinden yüklerin kalkacağını ve bulunduğu bölgelerde ayrılıkçı kürt nüfusa/pkklı teröristlere karşı direnç noktası oluşturacağını düşünmekteyim.
yedi düvele karşı kadınıyla çocuğuyla bağımsızlığını kazanmış bir milletin devleti savaştan kaçmış akdeniz sahillerinde denize giren bildiğin orta yaşlı erkeklerden oluşan göçmenlere vatandaşlık verecek. tarihe not düşüldü.
cumhurbaşkanı `recep tayyip erdoğan` tarafından bugün yapılan açıklama ile kesinleşen durumdur. erdoğan'ın tabiriyle "çok iyi yetişmiş" mülteciler vatandaşlığa alınacakmış. çok iyi yetişmenin açılımı ise meçhul.