the walking dead – Tıbbiyeli Sözlük
Yonetmenligini robert kirksonun yaptığı,çizgi romanından esinlenerek yapılmış olan bir dizi..zombi istilasina maruz kalan dünyada yaşam savasi veren insanların hikayesini anlatıyor..ilk sezonda her bölüm film tadında olan bir dizi
bana bir alt yazı linki atabilecek olan hayırsever bir arkadaş aradığım dizi.lanet olsun digiturk.
olay örgüsü sürekli tekrar etse de karakter gelişimi olarak izlediğim dizilerdeki en büyük ilerlemeyi katetmiş dizi. bir yerlerde zombiler ölüyor, ekip birilerinden kaçıyor falan ama daha büyük anlatım karakterlerin zaman içinde uğradığı psikolojik değişimde yatıyor bence. bu açıdan izlediğinizde zevk veriyor dizi, yoksa çok baydı koptum ben aşamasına geliyorsunuz ister istemez. ikinci sezonun kötü karakterlerinden shane walsh şu an dizide olsa fazla insancıl olmakla suçlanırdı büyük ihtimalle. yeni sezon başlangıcı da eli kulağında. bekliyoruz.
8. sezonu an itibariyle sezon ortası finali yapmış dizi.

yani sezon genelinde çok fazla bir değişim olmadı aslında. bizimkiler saviors üzerinde baskıyı kurmuşken işler terse döndü ve iki sezon önceki final bölümünde nerdeysek oraya dönmüş olduk sadece. tabi son sahnede carl'ın ısırılmış olduğunu gördük, büyük karakterlerden birine veda anlamına geliyor bu, başka da bir değişim olmadı yarım sezon boyunca. zaten walking dead'de sezon boyunca bir iki büyük değişim olduğunu varsayarsak çok da şaşırtmadı bu durum beni. tek merak ettiğim şey dizi ne zaman final yapıp olayları bağlayacak artık. sürekli bir koşuşturmaca yaşıyoruz ama ana öyküde bir kurtuluşa bağlanmıyor bu olaylar. beklemeye devam edeceğiz gibi duruyor uzun bir süre.
Zombilere karşı müthiş temkinli ilerleyen karakterler, bir süre sonra zombileri tokatlamaya başladığında izlemeyi bıraktığım saçma sapan bir hal alan dizi
zombilere zombi dememeyi ilke edinmiş zombi dizisi.ilk sezonlarda güçlü olan bazı karakterleri gittikçe silikleştirerek izleyecileri üzmeyi, güçsüz karakterleri de gittikçe güçlendirerek sevindirmeyi iyi biliyor.favori karakterlerimden bazıları öldürülse de sahnelerin vuruculuğunu arttırmak adına hepsi haklı ölümlerdi.yangın sahnelerinde gerçek ateş kullanıldığını sahne arkası videolarını izleyince öğrenmiştim ve sahiden yapıta bir kez daha saygı duydum.eleştireceğim yönlerden biri 7-8. sezonda diğer sezonlar kadar ekrana bağlayamıyor olması. 1.25 hızda sürekli telefona baka baka geçtim resmen kadro güzel olmasına rağmen.yinede 9 ve 10.sezonlarda ivmeyi arttırmak için ellerinden geleni yapmışlar.pandemi sebebiyle 10.sezon final bölümü ertlenenince ekranlara dönüşte izleyici tatmin etme amacıyla 6 tane ek bölüm yapmışlar,keşke yapmasalardı.her bölümde tek bir karakteri anlatmaları finalde aksiyon sahnelerine ağırlık verilmesini umut eden izleyicinin beklentisini karşılamadı.tek bir karaktere odaklanılan bölümler eski sezonlarda da bazen oluyordu ama sezon ortasında olduğu için ve 10 sezonu peşpeşe izlediğim için o bölümler beni ek bölümler kadar sıkmamıştı.eğer 10 sezonu biriktirmek yerine the walking deadi çıktığı ilk günden beri düzenli takip eden bir izleyici olsaydım '1 hafta boyunca sadece bu karakter için mi bekledim' der miydim?evet diyebilirdim.dizinin final sezonu olacak olan 11.sezonu beklerken araya fear the walking dead atmaya karar verdim.bu evrene bu kadar zaman harcamışken 2023te gelmesi beklenen yeni spin offları da izlerim herhalde.umarım finalde aksiyona doyarız.
Her seferinde yanlış okuduğum dizi adı. Bkz volkayng diiid :)) videosunu koyardım da site kafa yemelik bi hale gelmiş. Linki yapıştırıym şuraya dedik ama linkten bağlanılmıyormuş. Yt'a ingilizce hocası volkan öge yazın 8 yıl önce konulmuş bi video var onda geçiyor :) (*)