tıbbiyelilerin stres azaltma yöntemleri


ingiltere de nörobilim alanında çalışmalar yapan mindlab international araştırmacılarından david lewis-hodgson yaptığı deneyler sonucunda weightless adlı şarkının stres seviyesini yüzde 65 e kadar azaltabileceğini gözlemlemiş.

ben rahatlatıcı buldum şahsen.
"bu mal bi harika dostum. bunun gibi başka mallar var mı?" dedirten bir parça. nedense çok beğendim. normalde buna benzer parçaları ders çalışırken dinlerim ve bunlar sadece uykumu getirir. ama bu beni aldı götürdü.

benim stres azaltma yöntemim ise salmaktır.
baktım strese mi giriyorum? "sal be oğluum. kasma bu kadar." derim ve tüm sorumluluklarımı bırakıp ne kadar boş iş varsa onları yapmaya koyulrum.
bende pek çok olan yöntemlerdir.
*bir enstrüman çalıyorum, bu en önemli stres azaltma tekniğim
*yapılacak bir iş varsa bir an önce bitirip kurtulmayı hedefliyorum. erteledikçe stres artıyor zaman azalıyor.
*avm'lerdeki kitap mağazalarını geziyorum. beğendiğim kitapları mutlaka alıyor ve okuyorum. bu dikkati stresli işlerden uzak tutuyor.
*doğa yürüyüşü yapıyorum. özellikle ankara'da yaşayanlar için odtü, eymir, ahlatlıbel, karagöl gibi güzel yerler mevcut.
*youtube'dan alfa beta delta bilumum ne kadar yunan harfli dalga varsa o dalgaları dinliyorum. bir uğultu sesi gibi ama stresi azaltıyor, ya da bana öyle geliyor.
yemek yapmak
basketbol oynamak
sahilde yürüyüş yapmak...
bir üstte yazanların aynısı + sevdiğin insanlarla birlikte vakit geçirmek. ve varsa, denizi seyretmek.
ekiple hamachi üzerinden age of empires oynamak. içimde biriken stres ve şiddet gibi duyguları age of ile dizginliyorum. o da olmasa ne halt ederdik bilemem onca stresin ortasında.
rakip oyuncu arkadaşın altın işçilerini katletmek tüm stresimi atmamı sağlıyor. o ordan bağırıyor olum çek askerlerini diye, bu beni daha da keyiflendiriyor ehehe. sadizme yeni bir boyut kazandırdım resmen.

içerik kuralları - iletişim