timur

kimilerine göre gelmiş geçmiş en büyük askeri dehalardan biridir , hatta dehadır.
(bkz: aksak timur)
büyük bir türk komutan,askeri dehadır. ülkemizde verilen tarih eğitimde genelde düşman olarak anlatılsa da türklüğün bütünlüğü ve asya türk tarihi açısından çok önemli bir liderdir. tarihe bulunduğumuz anadolu ve osmanlı gözüyle bakmaz genel anlamda türk tarihi açısından bakarsak yeni diğer türk liderler arasında rahatlıkla yer alır.

"tecrübelerim bana gösterdi ki, hukuka bağlı olmayan bir hükümet uzun müddet ayakta kalamaz. böyle hükümetler çıplak olup, kendini gören herkese karşı gözlerini yere diken ve kimsenin yanında hürmet ve itibarı olmayan birine benzerler. hatta böyle bir hükümet, tavanı, kapısı, avlu duvarları olmayan ve her önüne gelenin içeriye daldığı bir eve de benzetilebilir."* sözlerine sahip büyük türk imparator.

moğol enkazını temizleyip üstüne yeni bir medeniyet inşa ettirmiştir. merak eden semerkant'a buhara'ya bakabilir. zamanın bilim merkezlerini kurmuş, bugün batı bilim çevrelerinin sağladığı özgür ortamı sağlamaya çalışmış. torunu uluğ bey çok büyük bir astronom ve devlet adamıdır.

ankara savaşı keşke olmasaydı. o zaman belki bu topraklarda daha iyi daha güzel anılırdı. siz de biliyorsunuz ki tarih keşkelerle yürümüyor.

kendisini "biz ki melik-i turan, emir-i türkistan'ız, biz ki türk oğlu türk'üz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu türk'ün başbuğuyuz!" diye tanımlar timur. özbekistanda çoğu yerde bu sözü görebilirsiniz.

içerik kuralları - iletişim