tıp fakültelerinin andaval kaynaması

sosyal zeka/beceri ile merhamet, insan sevgisi kavramlarının ayrışmasını gerektiren başlıktır.

haklı olmakla beraber önyargılı olduğunu düşündüğüm bazı girdiler var. birinin insan sevgisini veya hoşgörüsünü akademik başarısıyla/ akademik ilgisiyle nasıl anlayabiliriz? bunun uygun bir kıstas olduğunu düşünmüyorum. preklinik öğrencisiyim, belki de yeterince görmedim-duymadım ama sınıf ortamının bu gibi kavramları önplana çıkarabileceğini düşünmüyorum. kaldı ki bu kadar kalabalık bir ortamda kitap okumak vs. zaten imkansıza yakın. sınıfta sadece oturuyorken veya sohbet ederken görüyoruz bazı insanları.

fakat yine de hayata karşı endişe verecek derece kayıtsız hekim adayları var, bunu kabul ediyorum.
bir yandan da sormak istiyorum: bizi onlardan ayıracak neler yapıyoruz?
benim 300 kişilik sınıfımda, beni tanımayan biri "andaval" olduğuma nasıl karar verir? ya da bu hakkı ona kim/ne verir?
herkesin birbirinin kuyusunu kazdığı ,rekabet ve kaostan beslenen, ders dışında hiçbir şeyle ilgilenmeyen , yabancı dili olmayan kültür seviyesi düşük insanları gördükçe ben de böyle düşünüyorum,evet.
katıldığım başlık ancak olayın fakülte kontenjanlarıyla yeni açılan okullarla hiçbir alakası da yok. kişinin kendini geliştirmesidir bütün mesele ve sanırım bunu da yıl geçtikçe çetinleşen sınava hazırlık süreci etkiliyor. aman sınav kazanalım da bir diyerek dersten başka dünyası olmayan bir merhaba demekten aciz garip insanlar olduğunu keşfettim halbuki ders başarısından önce bazı insani özellikler edinmiş olmalarını beklemiştim ancak hayal kırıklığı. tabii ki herkes böyle diyemem ama maalesef beklenenden çok daha fazlası bu şekilde. arkadaşların ileriki yıllarda kendilerini eksik kaldıkları konularda da geliştirmeleri dileğiyle.
andavalların kaynama noktaları oda sıcaklığının birkaç santigrat derece altındadır. bu sebeple andavallar çoğu yerde kolayca kaynayabilmektedirler. tıp fakültelerinin andaval kaynaması, andavalların fakülte içerisinde kaynamasıdır. amfi, derslikler, kantin, laboratuvar, hastane tıp fakültesinde andavalların kaynayabildikleri başlıca yerlerdir. volatil olan andavallar, girişimlerde sterilizasyonun sağlanması amaçlı pamuklarda kullanılırlar. etil alkolden daha uçucu oldukları için andavallı pamukla silinen bölgeye girişim yaparken çok daha az beklenilir, hüf hüf yapmaya gerek kalmaz.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim