tıp fakültesini tamamen ezbere dayalı sanan insanlar – Tıbbiyeli Sözlük
bu düşüncedeki insanlar ikiye ayrilir:

1) Tip fakultesi kolaydir ya sadece hafizanin iyi olmasi gerekiyor diyenler

2) tip neden sayisal ogrenci aliyor ki sadece oturup ezberliyorsunuz diyenler.
Ezber yapıp tusta derece yapanlar var yani . Ezberle de biter tıp . Ha her babayigidin harcı değil o ayrı . Yalnız kafayı kullanan , mantığını oturtup beyniyle hareket eden bir grup var ki sahaya çıkınca ağır ezer
nice hafızlar ezberleyip geçiyor. tıp fakültesini ezberleyip bititrsin hatta tusu da halledersin.lakin analitik düşünmeden yoksunsan sıkıntı büyür.ezber yaparan da geçersin.ezber sanma-sanmama durumları değil bu.gerçektir.
Cahil ve önyargılıdırlar. Anlatsanız da anlamazlar. He koçum he, ezber yapıyoruz, bizim kafa basmıyor, mutlu ol.
Sadece ezbere dayalı olsa o kadar hafıza kimse de yok. Sen mantığını öğrenmedikten sonra sınav için yaptığın ezber uçar gider. Ezber yapman gereken yerler elbet çıkıyor lakin tıp ezberden ziyade analitik düşünmeye dayalı. Neden sonuç ilişkisini kuramadıktan sonra git, otur, ezberle, sınıf geç ot gibi bir hekim ol.
öncelikle tıp fakültesi okumala hekimlik yapmayı ayırt etmek gerekir. tIp bilgisinin 'ı ezberdir ve Tıp okurken, tusa hazırlanırken seni öne çıkaran şey, bu bilgiye ne kadar hakim olduğundur. Ancak hekimlik yaparken ise bu lık bilginin ancak %3-5lik bir kısmını kullanırsın. İşte iyi hekimin farkını oluşturacak kısım da burasıdır. Ezberi iyi olan her insan iyi bir tıp fakültesi öğrencisi olabilir ancak iyi bir hekim olacağını garanti etmez bu durum. Öyleyse tıp fakültesinin tamamen ezbere dayalı olduğunu iddia etmekse doğru bir öneridir.
şimdi geldim sana anlattım bak kaleci defansa defans orta sahaya pas verecek. orta saha sağ kanada açacak, o da ortayı açacak forvet kafayı koyacak gol atacak. güzel taktik verdim dimi? haydi sahaya çık ve uygula. işte bunların yaptığı budur. en ufak fiziki beceri isteyen durumda ağlarlar. ama bilirler neyin nasıl yapıldığını dimi..