Diğer sosyal ağlar üzerindeki birliktelik ve mizahı buraya taşımamış olmaları üzücü. Hepimiz anonimiz şunun şurasında geçinir gideriz
bu oluşumla ilgili daha önce gözüme batan çok fazla olayların olmasına rağmen bu entryi neden bu kadar geç yazıyorum? bilmiyorum.gelelim buradaki bu 9 arkadaşa. bu arkadaşların hepsini takip etme şansım olmadı fakat takip ettiğim 3 4 kişi vardı aralarında.

bu 9 anonim (başta silik birer hesaplar iken anonim - 'ünlü' değil iken anonim - ünlü olduklarını söylüyolar. bilemiyorum) kişiye baktığımızda (şu an 9 kişiler mi hala bilmiyorum ve umrumda değil) hepsinin ortak yanı takma adlarının tıpla ilgili bir terim olmasıdır. Ama yapılan paylaşımlarda tıpla ilgili pek bir şey göremiyorum. zaten tıpla ilgili olan konularının da kadavra başında selfie çeken öğrenci kafasından, hasta başında instaya foto atan hemşire kafasından farkı yok. yani demem o ki bir tıbbiyeli olarak bu arkadaşların tıp adına yaptıkları paylaşımlardan utanıyorum. bunu böyle söyleyincede 'biz mizah yapıyoruz. saçmalama çocuk' diyolar.

bu yaylada 'gezen!' arkadaşların mizah anlayışlarına bir kaç örnek vereyim mesela. hemşirelik okuyan meslektaşlarımıza 'ileride emrim altında çalışacak olan hemşireler....' diye başlayan cümlelerle hitap etmek. bu yaylanın vazgeçilmez hemşire küçümseme itemidir. (böyle bir twit atılmıştı ve bunu gördüğüm gün utancımdan dışarı çıkamamıştım). BESYo öğrencileri hakkında 'sizin ders diye gördügünüz şeyi biz lisede boş ders oley be diye kutluyorduk' gibisinden diğer meslekleri küçük görme. (tabi bunlar hep 'tıbbi mizah' oluyor canım!!).. meselaa direk suraya bir twiti koyuyorum paylaşanın ismi lazım değil. 'Abi biz hukukla tıbbın zorluğunu karşılaştırmaya tenezzül bile etmiyoruz bu neyin kafası :D' gibi twitler mesela. bu yaylanın vazgeçilmezlerindendir. ve bu yaylanın ana kurallarından biri 'siyaset yapmak yasaktır.' ibaresidir. ama yayla bunu 'muhalefet yapmak yasaktır.' olarak okur. ve sevdikleri partiye methiyeler düzülürken sıkıntı olmaz ama muhaliflere ban ban!!!evet doluyum bu oluşuma karşı. inkar etmiyorum. ve kimse ''önyargılı yaklasıyorsun öyle değil'' de demesin. bende bu olusumdakileri favlayıp face sayfasını takip ediyordum. sonradan midem kalktı ve bu kadar doldum malesef.face sayfası demişken tanık olduğum bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. bende bu tıpçı yaylası denilen face grubunda varken, sanırım bir arkadaş siyasi bir paylasımda bulunmuş. (söylenenlere göre siyasi değil politik paylasımmış. bilemiyorum.) her neyse siyasi paylaşım olduğundan ötürü bu arkadaşı banlamışlar. buraya kadar pek fazla göze batan bi sorun yok gibi. ama sonrası?? adamı banlıyorsun arkasından ne diye günlerce konusuyorsun ki? halen konuyu niye devam ettiriyorsun? adama niye hakaretler yağdırıyorsun? bu hakaret kısmına bizzat ben tanık oldum..

insan, bu hekim adaylarının bulunduğu topluluğun biraz daha elit olmasını bekliyor. bilim-teknoloji tartışmaları, evrim tartışmaları bekliyor. ama nerdeee? varsa yoksa dedikodu, gırgır, şamata, siyaset yassaq ema yaşasın 'padişaq' kavga, sataşma, diğer insanları küçük görme vs.

bilime dair tek bir tartışma konusu var o da (sözdebilim olan) ''yaradışcılık teorisi ne kadanda mikkemmel deilmi yaaww. nasıl oluyor bunlar yaww?'' konusu. ''nasıl oluyor?'' sorusunu sorup sorgulayıcı aşamaya tam bir adım atacakken ''hikmetine sual olunmaz'' diyip kendi karanlıklarına geri çekiliyolar.

bu yayladan bir paylasıma örnek vereyim mesela: ''hikmetine sual olunmaz ama proteinli besinlerin tadı kötüyken neden yağların, karbonhidratların tadı güzel yahuu'

bu gün dünyanın kabul ettiği evrim teorisini az da olsa bilen her insan bunun evrimsel açıdan açıklamasını bilir. bilmeyende bunu araştırıp, okuyup öğrenir. yani bir hekim adayı 'hikmetine sual olmaz'' diyip konuyu geçiştirmez. böyle düşünemez. böyle paylaşım yapamaz. yapmaz. siz gerçekten de tıp mı okuyorsunuz?eee ama bunlar hep mizah, mizaah!!

kısacası bu grup yüzünden benim gibi düşünen tıbbiyeli arkadaşlar insanlara karşı muhçup düşüyor. utanıyoruz. şahsen ben o kadar çok utanıyorum ve bu zihniyetden iğreniyorum ki bu kadar yazı yazma gereksinimi duydum. ve hala söylenecek çok fazla şeyin olduğunu düşünüyorum.edit: karbonhidrat ve yağ meselesini bilmeyenler için şöyle özetleyeyim. eski çağlarda kh ve yağ lar doğada az bulunduğundan dolayı insan bu maddeleri bulduğunda depolamak istemesi, bulduğu anda fazla fazla tüketme isteği.edit2: ayrıca hiçbir hekim yada hekim adayı 'tıpçı' ibaresini kullanmaz ve hatta kullanılmasından rahatsız olur. (bkz:dinci)
okulda öğrenci işlerindeki ablanın burnu havadalığını moderatörlerinin taşıdığı kitle
Tıp dışında her şeyin konuşulduğu tıpçı ismine sahip facebook oluşumu.
bizi hekimlerin seviyesini düşüren vasat altı espri sevıyesıne sahip yayla topluluğu