tıpı bırakmaya yönlendiren hoca – Tıbbiyeli Sözlük
öğrencilik dönemimde sıkça karşılaştığım hoca/hocalardır. daha tıp fakültesi yazdığım ilk günden beri karşıma böyle onlarca hoca çıktı. ama bir tanesini hiç unutmuyorum. beşinci sınıf stajındayken bizi tıpı bırakmaya yönlendirecek bir konuşma yapan hocamızı unutmuyorum.

konuşma şu şekildeydi;

+tıp fakültesine niye geldiniz ki? şartlar bu kadar kötüyken yapılacak meslek mi?

-hocam güzel meslek sonuçta.

+neresi güzel ya, ben yerinizde olsam bırakırım. hiçbir zaman geç değildir çocuklar.

-hocam neden bırakalım ki? 5. sınıfa gelmişiz sonuçta

+diyorum ya, hiçbir zaman geç değildir. limon satın daha iyi. hem sen ne yapacaksın ki bitirince anlat bakalım?

-kalp-damar cerrahisi düşünüyorum hocam. belki de sonrasında akademisyen olmak..

+ akademisyen mi olmak istiyorsun bir de? halimizi görmüyor musun be, çılgınlık bu

-görüyorum hocam.

+neyse hiçbir zaman geç değildir, tekrar söylüyorum.

-o zaman siz bırakın biz de bırakalım hocam. olur mu?

+benden geçti çocuklar ben prof oldum.

-hiçbir zaman geç değildir hocam....
Kendince İyi düşünerek zor olmasından ötürü gençleri uyarayım dürtüsünden öne gelir ancak bu çağrıya kulak asan kişi sayısı okyanusta damlayı geçmeyecek kadardır.
TIP ALANI BİR BİLİM ALANIDIR. İÇİNDE BİLİMİNSANI RUHU OLMAYAN SAÇMA İNSANLARIN HOCA OLDUĞU VE HOCALARIN ÇOĞUNLUĞUNU OLUŞTURDUĞU BU ÜLKEDE DAHA RAHAT HASTA BAKMAK İÇİN HOCA OLMUŞ İNSANLAR BU TİP SÖYLEMLERDE BULUNUR. DİKKATE ALINMAMALIDIR.

HEPİMİZ BİLİMİN BİRER NEFERİYİZ.
tıbba para için gelinmezdeyıp de hem özelde(gizli gizli) çalısıp hem de unıversıte calısan hocadır..özel hastanedeki hastasının durumuna bakmak için bile kendı asıstanı yolayan hoca gurubu
Tıpı bırakın efendim şöyle de bozuldu sistem böyle de malpraktis yiyoruz öyle de değersizleşti hekimlik diyen hocalarımız vardır elbet, fıtrat farkları olması dolayısı ile doktor olan her insanın doktorluktan keyif almasını bekleyemeyiz. Aksine bu şekilde uyaran hoca adam gibi adam hocadır girdik artık bari övelim demez, insandan sayar karşıdakini ve uyarır. Ancak ben öyle bir hoca gördüm ki, kendisi nörologtu ve "o kadar mutsuzumki. Sizin de mutsuz olmanızı istemiyorum bu sebeple nöroloji seçerseniz hakkımı helal etmem,yakmayın kendinizi" demisti. (bkz:uludağ üniversitesi nöroloji abd) ben bundan daha efsane bir çaba görmedim öğrenciyi vazgeçirmek için.
bende ters tepiyor genelde bu tür şeyler. Yani biliyorum ben de okurken arada bir bela okumuyor değilim, ama sövüyorsak seviyoruz da yani insanlar bizim gibi işte. Bana şu bölümü seçme derse ben o bölüme daha çok ilgi duyarım örneğin. biraz da yapı meselesi sanıyorum.