buranın forum olmadığını arkadaşlara belirtmem gereken başlık, yardım istiyorlarsa sözlüğü sık kullanan yazarlara bireysel mesaj atmaları daha uygun olur. onun dışında başlık açılmış madem yeni arkadaşlara bir yardımımız dokunsun. arkadaşlar ingilizce genelde 1 kredi olur fakültelerde ve sene içinde her yarıyılda vize+final toplam 4 sınava gireceksiniz. bu sınavlar 15 dakika ve bilmem kaç soru oluyor ve gayet basit, emizar soruyorlar lan. yerinizde olsam veya tekrar muafiyet sınavına girme şansım olsa girmem, sene içine bırakır not yükseltmeye çalışırım. bırakın yani, not yükseltmak daha mantıklı bir yol.
Yalnız bu her fakülte için geçerli bir durum değil. Örneğin kendi fakültemde ilk yıl sekiz saat c seviyesi genel ingilizce, ikinci yıl dört saat c seviyesi tıbbi ingilizce aldım ve ikinci yıl muafiyet sınavı bile yoktu. Yds ye yardımcı olması açısından dekanlık tarafından über baskı var. Ve sırf bu ingilizce yüzünden son komiteden sonra üç gün ingilizce sınavını bekledim, final çıkışı bir gün ingilizce sınavı için bekledim. Yani not yükseltmek için olmayabilir her zaman. Benim komiteye çalışmamı bile etkiliyodu çünkü öyle am is are puan vermek yerine hepsine True yazmışsın sallamışsın diyip bölümden sıfır puan alınmasına sebep oluyordu.

İngilizceye olan önem fakülte esaslıdır. Her tıp fakültesi için aynı şey söz konusu değildir. Bu yüzden tercih ettiğiniz fakülteleri ayrıntılı olarak araştırın. Facebook tan twitter dan bulun birilerini arkadaşlar, birebir konuşun eğer tanıdık birilerini bulamıyorsanız daha kısa sürede işiniz hallolur diye düşünüyorum