tıptaki akılalmaz kısaltmalar

bazılarına aşırı aşina olduğumuzdan çok da tuhafımıza gelmez belki ama dışardan bakan birisinde random gülüş etkisi oluşturur.

beni en çok afallatan ise: (bkz: agbhs) a grubu beta hemolitik streptokok

hatta bir seferinde derste o kadar çok kısaltma geçmişti ki, hoca dalga geçer gibi "bu neyin kısaltması arkadaşlar" diye sorduğunda `tc`yi çözebilmek için millet az beyin yakmamıştı. hoca en son yan yan gülerek `türkiye cumhuriyeti` olduğunu söylediğinde buharlaşıp giden nöronlara ağıt yakıyorduk.
onkolojide vizitteyiz. hocayla asistan arasında met var mı met yok mu konuşması geçiyor. nedir bu met diye arkadaşlarla birbirimize bakıp duruyoruz. en sonunda bu gizemli kelimenin metastazın kısaltması olduğunu öğrendik.
kısaltma yapayım derken çok da kasmamak lazımmış. bir gün bir torbacıya denk gelirler olay bambaşka yerlere gider...
listeye üst sıralardan giren ve her tıpçının kaderi olan kısaltma....
---spoiler---
tıp fuck
---spoiler---
bizim üni de biyokimyaci bir bayan hocamız -ki berbat bir anlatım tarzına ve ders notlarına sahipti kendisi- kısaltmaları dahi kısaltırdı. her notunda "o.ç" yi görünce kafam başka yerlere gitse de "ortaya çıkabilir" olduğunu sonunda anladım. "myd glblr." , "enzm eksklg" falan filan cabası. yav hocam zaten biyokimyayi apaçık yazsan da anlaşılmıyor niye daha da zora sokuyorsun durumu.

biz de çok kısaltma yaptık tabi kendisine söverken.

optm.kib hcm.
tahmin edildiği kadar işimizi kolaylaştırmıyor bence. herkes anlamıyor şahsen benim 4. senem bunları çözmekle geçti. hihtsek mesela. tabi bazen hasta yakınları ve hasta bariz şekilde görmesin üzülmesin diye özellikle ciddi durumlarda şüphelerim konusunda hasta yakınında tıbbi terimler kullanıyorum en sonunda her şey kesinleşince normal anlatıyorum
'bu nedenle' yerine 3 nokta kullanan biyokimyacımız mevcuttur.
bby. asistanın gönderdiği notta yazıyodu. bi boku yok demekmiş.
hocaya ertesi gün hasta sunulacaktır. serviste hasta kayıtlarını okuduktan sonra orada geçen "tdro" kısaltması eve dönünce saatlerce araştırıp bulanamamıştır. ertesi gün asistana sorulmuştur. alınan cevaptan sonra yapılan o uzun araştırmalarda harcanan vakte lanet edilmiştir.
tdro'nun açık hali, konsültasyon için danışılan doktora ricadır: tarafınızdan değerlendirilmesi rica olunur.
usg. kardeş ultrason da 3 hece zaten amacın ne?
tah+bso. yapmaya üşenmedim söylemeye gücüm yok.
tar. değ. ro.
tarafınızca değerlendirilmesi rica olunur
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim