tıptan başka konuşacak şeyi olmayan tıp öğrencisi

maalesef fakültelerin en az %50sini oluşturuyor bu tipler.sözlükte de çok olduğunu görüyorum yahu açılan tıp içerikli başlıkların yarısı boş.kimse burayı ders için kullanmaz,muhtemelen tıp okuyanın da işi yok burda.ee daha ne diye açarsınız şu tıp başlıklarını anlamam,hayat konuşalım biraz...
çoğunluğu tıpcıların oluşturduğu bir sözlük zaten. insanlar kafa dağıtmaya geliyor ama sol frame de tıp başlıkları bir sürü. tamam açın açmayın değil de başka şeyler konuşalım
başlık bile tanımı yapmış zaten. bir süre sonra çoğu tıp öğrencisi bu konuma geliyor, özellikle intorn olunca tavan yapıyor. öğle arasında, çay-sigara molasinda, akşam cafede otururken sürekli hastaneden hastalardan tıptan konuşmak bir süre sonra inanılmaz bayıyor. meslegini çok sevmekle de alakası yok bu durumun başka bir ilgi alanının ya da farklı konularda fikrinin olmamasıyla alakası var. hatta başka bir şey konuşmaya çalıştığınızda muhabbetin durduğunu farkediyorsunuz. üzücü ve sıkıcı bir durum..
tıp bizim hayatımızın her yerinde. lokantada, cafede, dost-akraba ziyaretlerinde, dışarıda dolaşırken vs. her daim tıp ile ilgili sorulara muhattap oluyoruz. kısacası tıp bizim zaten hayatımız.

burasının isminde tıbbiyeli geçiyorsa tıp ile ilgili şeyler mutlaka yer almalı ki bilgilerimi tazeliyorum burada yazan kişilerin sayesinde.

hayat ile ilgili konuşacak kişilerin de katkılarını bekliyoruz. yazsınlar müdahil olalım biz de ama sadece laf var icraat yok.
felsefeye, edebiyata, ülkelere, şehirlere, gökyüzüne, denizlere, tiyatrolara, filmlere, müziklere dair konuşacak bir şeyi olmayandır.
surekli ders calismaktan, komitelere, finallere hazirlanmaktan cogu ogrencinin kendini tip disi konulardan soyutladigi dogru. kendi adima konusacak olursam ben kendimi gelistirmeye calisiyorum elimden geldigince, cunku hepimiz asagi yukari ayni bilgilerle ayni donanimla mezun oluyoruz ancak bizi birbirimizden bi adim oteye cikaran kendimizi ne kadar gelistirdigimizdir.
tıp fakültesi ile genellenen ilgi alanının dışında konuşacak şeyin olmaması durumu tıp fakültesinin %50'sini oluşturuyorsa toplumun %80'ini oluşturduğunu düşündüğüm durumdur.

nedeni tabi ki en başta okumamak, meslek/eğitim dışında ilgi alanlarının olmayışı, görüşümüz/inancımız/yaşayışımız dışında arkadaşlıklar kurmamamız, gezmek/görmek için maddi imkanların olmayışı. yoksa mühendislik, eğitim fakültesi, polis okulu ve diğer fakülte öğrencilerinin de durumu tıp öğrencisinden daha beter.
kişinin en azından kendine tahammül edebilmesine yetecek kadar ilgi alanı ve donanımı olmalı. bu gereksinimi yalnızca tıp ile karşılamak güç olsa da olanaksız değil ama sakıncalı diye düşüncelerimi iletmek istediğim tıp öğrencisidir.
bir gün böyle birine dönüşmek en çok korktuğum şeylerden biri. sevdiğimiz,ilgi duyduğumuz tıp dışı hobilerimizden -şartlar ne kadar zorlasa da- umarım çok uzaklaşmayız sözlük..
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim