Kedi kakası hastalığı. Kesicilerin vücutlarında oluşturduğu ookistleri kaka yoluyla dışarı attırır. Bu gider marula bulaşır sen onu düzgün yıkamadan yersen sana da bulaşır. Marulu dana yer ona bulaşır onu iyi pişirmeden yersin yine sana bulaşır. Gebelerde uygulanan torsh testinin t sini oluşturur. Gebeyken akut olarak bu hastalık geçirilirse özelikle 2. Trimestirde bebekte büyük sıkıntılara yol açar .ha eğer hastalıkla önceden tanışılmışsa çok sıkıntı olmaz diye hatırlıyorum. İg testi ile (serolojik)akut mu değil bakılır. Normal bir bireyde bulaşta ise grip varı semptomlar gösterir amma kaslarında oluşacak kistten kurtulamazsın.

(bkz:yanlışım varsa düzeltin)
Şimdi öncelikle kediniz olmasın AMA illa olacak diyosanız ve dışkısını evde kuma falan yaptırıyorsanız ona çok dikkat edin . çünkü kedi dışkısını yaptıktan sonra belli bir süre [1-5gün , 2-5gün falan] geçmesi gerekiyor ookistlerin olgunlaşması [hastalık yapacak düzeye gelmesi] için . o kumda ookistler çok güzel olgunlaşır bu yüzden kumu çıplak ellememek ve sık değiştirmek gerekir.bu arada @2 miyav heralde [ hani nicki pokemon ya espiri yaptım 'miyav' kedi olan bir pokemon bu arada ]
gebede önemlidir, gebe olmayanlarda pek semptom vermez. gebede tanısı şöyle konulur :

igg+ igm- ise önceden geçirilmiş enfeksiyondur problem yoktur.

igg+ igm+ ise kesin akut denemez. igg avidite testi yapılır. A.igg avidite yüksek ise 4aydan önce geçirilmiş bir enfeksiyondur:

1)test gebe 8aylıkken yapılmışsa hemen amniyon sıvısına bakmak ve takibe almak gerekir. çünkü ilk dört ayında geçirmiş ve çocuğa bulaşmış olabilir.

2)gebe 4aylıkken yapılmışsa endişe edecek birşey yoktur, hamile kalmadan önce enfeksiyon geçirmiştir.

b.igg aviditesi düşük ise akut enfeksiyondan şüphelenilmelidir, amniyon sıvısına bakılır. takibe alınır.

eğer amniyon sıvısından bebeğe geçtiği anlaşılırsa aileye bilgi verilir bebekte ekstremite bozukluğu, hidrosefali, koryoretinit, beyinde mikrokalsifikasyonlarının olabileceği açıkça anlatılır ve ebeveynlerden bebeği aldırıp aldırmama kararı verilmesi istenir. karara göre hareket edilir. ebeveynler için üzücü bir durumdur. bu yüzden gebelere en başından kediden/dışkısından/sebzelerin yıkamadan yenmemesinden/etlerin az pişmişlerinden uzak durması gerektiği söylenir.
(bkz:parazitoloji)
immunsupresif kişilerin, bilhasa aıds'li hastaların başlıca ölüm nedenidir. yaptığı hastalığa toxoplasmosis denir.

( ayrıca toxoplasma gondii şekilnde yazılır. iki ''i''li...)
Toxpplasma gondii, insan dahil Bir çok sıcak kanlı hayvan türünü enfekte eden ve toksoplazmosis hastalığını yapabilen protozoa bir parazittir. (`cdc`)Kedi dışkısı ile ookisti bırakır.. bu ookistlerin sporlanıp infektif form alabilmesi için 1-5 gün geçmesi gerekir. Bu ookistler tekrar kediyi infekte edebilir.. ya da kuş ya da kemirgenler tarafından yenilip hızla taşizoide dönüşür. Taşizoidler hızla sinir ve kas dokuya yönelir ve burada doku bradizoidlerini oluşturur. Kedi bu canlılardaki saklanmış olan doku bradizoidlerini yiyerek enfekte olur.

Buraya kadar olan kısım kedi kısmıydı.

Insan çok çeşitli şekillerde enfekte olabilir.

ookist almış bir hayvanın etini iyi pişirmeden yiyerek doku bradizoidleri ile enfekte olabilir.

kedinin dışkı ile kontamine ettiği yeşil sebze ve meyveleri iyi yıkamadan yiyip ookistler ile enfekte olabilir.

Kan transfüzyonu ile bulaşabilir.

plasental yoldan bebişe geçebilir.tanı doku örneğinin (kas, beyin, kalp, göz tutulumu olabiliyor) boyalı patolojisi ya da seroloji ile konulabilir.

Intrauterin enfeksiyon ise amniyon sıvısı pcr yöntemi ile tanı alabilir.aklıma gelen tedavileri trimetoprim slfametoksosol ya da primetamin sulfodiyazin....İ
toksoplazma gondii,toksoplazma enfeksiyonunun etkenidir.Enfeksiyonun bulaşma yolu:oosit ile kontamine toprak,sebze,meyve,çiğ et,iyi pişmemiş et vb.konjenital toksoplazmosiz sıklığı: ilk üç ay %10-17,ikinci üç ay %25,son üç ay %65

ilk üç ayda kliniği: abortus,ölü doğum,erken doğum,ıugr,organ anomalileri
Fransa’da çoğu kadın kedi beslediği için tüm gebelere profilaktik tedavi uygulanır.