benim için yeri apayrı olan yolculuk çeşitidir. psikolojik olarak araştırılması gereken birçok olaya tanıklık etmenizi sağlar(özellikle doğu ekspresini tavsiye ederim). trenlerde tek artı nokta restaurant olayıydı(bir zamanlar alkollü içecek bile vardı) gerçi o da şuanda yok. bu sebeple benim için ayak kokusu, salatalık yeme sesleri, bozuk klima kombosundan ibarettir.
yataklı vagon seçeneğini sevdiğim yolculuk çeşididir. fiyat olarak da uygundur. özellikle gece yolculuklarında otobüse göre avantajlıdır.
hızlı trenle keyfine pek varamadığınız yolculuk çeşidi. rutin şudur: trene bilet kontrolünden geçersiniz(orada bi gerginliğe her an şahit olursunuz çünkü büyük boy valizler için pahalı ek ücretler istenir ve birileri mutlaka tartışmaya girer). trene binersiniz, vagonlar arası otomatik kapılardan hoş olmayan tıss tıss sesleri gelir sürekli. siz bunu düşünürken kantinden birisi bir şey ister misiniz diye dolaşır, sonrasında hostesler, üzerinde tren fotoğrafı olan ıslak mendillerden dağıtır ve aa bir de bakmışsınız gelmişsiniz.

hızlı trene ilk bindiğimde normal hızlı eski tıkır tıkır ses çıkaran tren nostaljisi beklediğim için de sevmiyor olabilirim,tren yolculuğu hiç yapmadım ancak yapmayı hep hayal etmekteyim. umarım bir gün nasip olur. ama şöyle 4-5saat gideceğim.
Bi ara hep kullanıyordum demiryolunu.bos bi trendeyseniz kısa mesafe gidiyorsanız (cok ucuzdur ben 7 8 liralara gittigimi hatirliyorum indirim için bissürü yolu var öğretmen öğrenci genç yasli:))) geçersiniz boş bir kompartımana kapıyı kilitleyip yayilirsiniz tıkır tıkır ohh miss:))