tüberküloz

mycobacterium türlerinin sebep olduğu kronik granülomatöz hastalıktır. en sık etken m. tuberculosistir. pulmoner ve ekstrapulmoner tüberküloz olarak ikiye ayrılabilir.

dünya nüfusunun 1/3ü enfektedir. basille ilk karşılaşmada primer tüberküloz gelişir bu hastaların %95i latent kalır. latent enfeksiyonu olan kişilerin yaklaşık %5inde reaktivasyon gelişir ki buna sekonder tüberküloz denir.

tedavisinde kullanılan ilaçlar eczanelerde bulunmaz. verem savaş birimlerinden ücretsiz olarak temin edilir. tedavi sürecinde hasta yakından takip edilir, ilaçları düzenli olarak alması sağlanır. (bkz: doğrudan gözetimli tedavi)

tüberkülozun aşısı mevcuttur. bu aşı çocukları ölümcül komplikasyonlardan korumaktadır. (bkz: bcg aşısı)
milena'ya mektuplar'ı okuduysanız (okumadıysanız tavsiye ederim, her bir mektup ayrı etkileyici.) bütün belirtilerini, yaşattığı tüm zorlukları, franz kafka'nın anlatımıyla, her ayrıntısını yaşamış gibi olursunuz. hayatını veremden kaybetmiş olan kafka, hastalığın ortaya çıkış mekanizmasını ''beynin artık kaldıramadığı acıları akciğerlerle paylaşması'' olarak açıklar...

''durum şuydu: beyin kendisine yüklenen üzüntü ve acılara dayanamaz hale geliyordu. diyordu ki: ben pes ediyorum; fakat burada, bütünün korunmasına önem veren biri daha var, o halde yükümün bir kısmını alabilir ve bir süre daha böyle idare edilebilir. işte o sırada akciğer devreye giriyordu, herhalde kaybedecek pek bir şeyi yoktu. beyin ve akciğer arasında, benim bilgim dışında yapılan bu pazarlıklar korkunç geçmiş olmalı.''

(bkz: milena'ya mektuplar)
(bkz: milena jesenska)
(bkz: verem)

içerik kuralları - iletişim