tuncel kurtiz – Tıbbiyeli Sözlük
(bkz:mesele ölmek değil yeğen)1 şubat 1936, izmit doğumlu sinema ve tiyatro oyuncusu. Kendisi 1959'dan itibaren tiyatroda yer almış olup, çeşitli filmlerde de oynamıştır. Ama bizim neslimizin onu tanıması `ezel` dizisinde oynadığı `ramiz dayı` karakteriyle olmuştur. 2010 yılında balıkesir çamlıbelde eşi ve kayınbiraderiyle işlettiği butik otelde `tuncel kurtiz ve dostları` adlı bir program yapmış, aynı yıl `bbc`nin `life` belgeselini seslendirmiştir. Sonrasında kendisi `ebu suud efendi` rolüyle `muhteşem yüzyıl` dizisinde görülmüştür. Ve tarih gelir 27 eylül 2013'e. `istanbul``etiler`deki evinde kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumar. Cenazesi `balıkesir`in `edremit` ilçesine bağlı `çamlıbel` köyüne gömülmüştürNot: Belki de gördüğüm en mütevazı sanatçı. Kendisine Araba almamış, hep toplu taşımayla ulaşımını sağlamıştır. En ufak bir `sanatçı şımarıklığı` yoktur.Mekanın cennet olsun üstad..
şimdi herkes sevdiğinin ona gelmesini bekliyor.. Herkes mutluluğu kendi hakkı biliyor. Herkes.. Onca acının sonunda karşılığını istiyor. Peki bu hikayede kızım.. Kim sonunda mutlu olmayı hak ediyor?

(bkz:haksızlık)
sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı ve senarist. daima seslendirdiği şiirlerle gönlümde taht kurmuştur. dinlemekten bıkmadığım bir seslerden biri.video