ilk olarak şöyle bir giriş yapayım. türk insanında var olan bir şeydir ammavelakin bu tanzimat veya cumhuriyet ile ilgisizdir. aksine tanzimat ve cumhuriyet'teki batılılaşma akımı "ulusal batılılaşma" şeklinde cereyan etmiştir. yani türkçe'nin, türk geleneklerinin batılı anlamda geliştirilerek güçlü ve kendine güvenen bir ulus yaratılması cihetinde tezahür etmiştir. bu da ulusal bir harekettir. bu başka. bunu ayıralım.
peki şimdi gelelim konumuza. kimde vardır bu aşağılık kompleksi: amerikalıların ülkemizde işlettiği bazı okullar ve üniversiteler var. adları lazım değil. amacım hedef göstermek veya genelleme yapmak asla değil. durum tespiti. buralarda türk çocuğu kendine, atatürk'e, türk ulusal kimliğine ve değerlerine düşman ediliyor. zeki olanlar buna kanmıyor, kendilerini geliştiriyor ama kavraması kıt olanlar bu aşağılık kompleksine yakalanıyor.
kendi ulusunu küçümseyen, ülkesini dışarıda yanlış tanıtan ve yabancılara sürekli şikayet eden bir kesim türedi son zamanlarda gençler arasında. internet mecralarında uzun uzun türkiye'nin etnik analizlerini çıkartan, türkiye'nin kültürel değerlerinin bize değil de çevre ülkelere ait olduğu görüşlerine katılan, türkiye'nin tarihini çarpık yorumlayan içimizdeki truva atları arttı. bu yanlış bir gidişat. ha herkes istediğini düşünür savunur, fikir özgürlüğü vardır. kendi ülkeni sevmeyebilirsin. ama sevmediğin şeyler hakkında yorum yapıp kendini kötüleyenlere dünyada kimsenin saygısı olmaz. bir de en önemlisi kendi benliğine saygısı olmayan bir birey asla çevresine saygılı olamaz. bencil bir psycho olur. sanırım bu kişilik özelliklerini taşıyanlarda bu kompleks daha fazla var.