başlığın üzerime kalması.tanım: türk olmak sıcak kanlı olmaktır.Doğuştan gelen özelliği elestirmek de,bu özellikle övünmek de ahmaklıktır. Türk olmak için hicbir çaba sarf etmediğimiz için övünmek yanlıştır. Ha eğer sidik yarışına girilecekse Türklerden çok daha iyi durumda olan milletler var.İngilizler, İngiltere Avrupanın varlığından beri var, ve hic çökmemiş bir devletleri var, keza ruslar da öyle, çin imparatorlugu desen öyle. Amerika yeni ama dünyanın hakimiler şuanda. Millet sıralaması yapılacaksa gayet de ortalama, belki biraz ortalama altında bir millette doğduk. Zaten övünecek bir sey değil , elestirilecek bir sey de degil.
türk olmak ingiliz,arap,yunan olmaktan farkı olmayan genetik bir durumdur.Maksat homo sapiens olabilmekte.
(ebkz: #27349). Türk olmak ingiliz olmakla kıyaslanamayacak kadar asildir. Türk devleti de asırlardır vardır sadece yeni isimlerle yeniden kurulmuştur. Türkler hiç bir milleti sömürmemiştir, sömürülmesine göz yummamıştır, yummayacaktır. İşte bu yüzden de türklerin düşmanı çoktur.

(bkz:hiç bir şeye değişmem şu öksüz türklüğümü)
Gurur duyduğum gururla söylediğim şeydir. Kiminin zoruna gitse de (büyük harflerle) ne mutlu türküm diyene!
Türk olmak zordur çünkü dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur çünkü türklerle savaşırsın.
gurur duyarım elbette. Ama insan olmadıktan sonra ne kadar önemlidir tartışılır, Türk olmayanın Türk olana üstünlüğünün olduğu gibi bir durum da anlaşılmamalıdır.
arap,kürt,ingiliz,fransız,alman,rus... olmaktan hiçbir farkı olmayan durum. ailemizin kökenleri Türklüğe uzanıyor,gorunum olarak da Türklere benziyorum. ortalama bir Türk vatandaşıyım yani. şimdi,geçmişe gidecek olursak,benim atalarımın hepsi Türklerle mi evlenmistir? tabiki Hayır,kac nesil geçmiş aradan. herkes için durum böyle,saf soy olan kimse yok.yani genetik olarak Türk diye kimse yok. Eğer bu ülkede yaşamaksa Türk Olmak, bu Allah'ın bir takdiridir. şimdi ben burada doğdum diye suriyeli,somalili veya Amerikalı bir çocuğa benim ne üstünlüğüm olabilir? Türk olarak kendini üstün görenlere gulesim geliyor, be ne saçmalık. hepimiz et ve kemik değil miyiz? bu neyin kafası?

son olarak:

“ Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler ( şeklinde ) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır. “

Hucurat : 13"Ey insanlar!Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız ondan en çok korkanınızdır. "(veda hutbesinden)
türk olmak eve gelene geldin mi diye sormaktır.

ama asıl türk olmak sorunun abestliğine bakmaksızın geldim diye cevap vermektir