türk'ün türk'ten başka dostu yok

dün akşam yaşadığım olaydan sonra daha çok katıldığım durum.
ülkeler arasında dostluk olmaz, ortak çıkarlar doğrultusunda belli bir ömrü olan ittifaklar olur.

yani doğru önermedir.

ama kısmen doğrudur.

"türkün türkten başka dostu olmaz" cümlesi eğer siyasi olaylar için söyleniyorsa tamam, ingilizin de ingilizden başka dostu olmaz diyebilirsin, rusun rustan başka falan filan diye devam edebilirsin.

ama bunu ciddi ciddi dost olamaz anlamında söylüyorsan, apaçık hemfikir olabiliriz ki saçmadır. bir türk ile bir kürt de dost olabilir. nitekim bir sürü türk dostum var. alman da olabilir,fransız da olabilir.
yurtdışına çıktığınız da daha iyi anladığınız durumdur

edittürk: başlık aylar öncesinden bana aitti
genelde almanın almandan başka dostu yoktur ingilizin ingiliz den başka yani bize has değil
sıkmayın canınızı
suriyelinin suriyeliden başka dostu yoktur
her ne kadar bir çok insana, geniş kitlelere, olumlu bir önerme gibi gelse de en büyük nefret söylemlerinden bir tanesidir. bir cümle ile (evren - türk) örneklemini, lüzumsuz bir dışlama, öteleme ifadesidir. gelmiş geçmiş en büyük savaşlar, çeşitli toplulukların, farklı zamanlarda takındıkları milliyetçilik duyguları yüzünden meydana gelmiştir.

bu kalıpta cümle kuran kişilerin barışçıl olabileceklerine inancım yok. bu kişinin yarın kurabileceği cümleler; güneyli türk'ün güneyli türk'ten başka dostu yok, x şehirlisinin x şehirlisinden başka dostu yok, y kasabalısının y kasabalısından başka dostu yok... şeklindedir. bu kalıp baki oldukça evrende, kavga edebilecek son 2 kişi kalana kadar, savaş hali devam edecektir.
türkiye'ye bakınca doğru olmayan önerme. bence türk'ün türk'ten başka düşmanı yok desek daha doğru olur. siyasi fraksiyonlar kutuplaşmış ve birbirine düşmanca bakıyorlar.

kurtuluş savaşını vermiş bir ulusun evlatları için utanç verici bir durum.

şu nosyonu kimse anlayamadı ve birbirine saygı gösteremedi: atatürk türk ulusunun büyük önderidir, bu ulusun inancı ve kültürünü erenlerin ve erken anadolu ve rumelili düşünürlerin ortaya çıkarığı türk tarzında müslümanlık şekillendirmiştir. (yine de kimseye inanç dayatması yapılamaz. ayrıca din adı altında insanları toplayıp onları birer zombiye dönüştüren tarikatlar türk kültürünü temsil etmeyen zararlı oluşumlardır.)

medeniyetimiz batı medeniyetidir. artık türk ulusu uzun zamandan beri bir avrupa ulusudur. bundan rücu mümkün değildir.

ulusun adı etnik ve inanç olarak fark etmeksizin tüm vatandaşları kapsayacak şekilde türk ulusudur. biz türküz.

kendi içimizde sükuneti sağlayamadıktan sonra dışarıdakiler bize dost olsa ne olur olmasa ne olur...
gelelim dostluk olayına;
avrupayı gezmiş ve pek çok avrupalı meslektaşımızı tanıma fırsatına erişmiş biri olarak şunu söylüyorum. türklere karşı bu insanlarda önyargı yok. eğer biz de onlara önyargılı olmazsak avrupalılar ve türkler ileride dost olacak ve bütünleşeceklerdir.

bu genellemeden yunanları hariç tutarım. çünkü yunanlar nedense sapkınlık derecesinde türklerden nefret ederler. zaten kıbrıs'ta eoka tarafından yapılmış katliamlar, türklere karşı girişilen bir soykırım hareketiydi.

bu genellemelere şunları not düşmek isterim. fransız politikası ekseriyetle sahtekardır. ingiliz politikası küçümseyicidir. rus politikası acımasızdır. italyan politikası belirsiz ve başarısızdır, alman politikası prusyalı genlerinden dolayı yayılmacı ve ekonomik üstünlükçüdür. tüm bu uluslar birbirleri ile tarih boyunca çarpışmış zaman zaman birbirlerinden nefret etmişlerdir. ancak şimdi hepsi bir güç dengesinde birbirleri ile anlaşmış ve istisnalar hariç beraber barış içinde yaşamanın yollarını bulmuşlardır.

özetle; türkiye güçlü bir devlet ve türk ulusu geçmişine geleceğine, kendine güvenen büyük bir ulus olduğu kadarıyla her ulusun dostluğu ve takdirini kazanacaktır.

işte büyük önder gazi mustafa kemal atatürk'ün bu memlekette yapmaya çalıştığı amaçladığı da buydu
olabilir de olmayabilir de sana ne lan dediğim başlıktır. kardeşim ben diyor muyum chplinin chpliden başka dostu yoktur diye, hayır; başka arkadaşı olamaz, hayır hatta akpli, hdpli, mhpli arkadaşlarım var. bu resmen ayrıştırıcılıktan başka hiçbir şey değildir.

bizim kendimize türk dememizin sebebi, amerika vatandaşlarının kendilerine nasıl american - asyalı da olsa, türk de olsa - diyorsa bizim de kendimizi tanımlarken yok etnik kökeni kürtmüş, lazmış demeden türk vatandaşıyım diyebilmek. benim karşı olduğum insanlar bizi yok kürt devleti kuracaz, yok akpli ve mhpliler yerli ve milli diyerek bizi bölüştürmek ayırmak isteyen insanlar. bunun içinde dolaylı yoldan amerikanı da var, türk'ü var, bilmem nesi var. bırakın artık bu ayrımcı söylemleri, barış içinde yaşayalım.

içerik kuralları - iletişim