ya biz de bir sıkıntı var ya da bu ülkenin tıp eğitiminde belki de fakülte de bir yerde var iyi doktor yetiştirmekte çok başarılı olduğunu düşünmüyorum
dandik bi eğitim var amk . hocalar bile bilmiyor ne anlattığını . ahh amerikada okuycaktım amk . usml olsun giidcem
Teorik belki biraz ama pratik sıfır. Yeni mezun olup rahatça acilde reçete yazarım çok güzel öğrettiler diyen varsa buyursun bekliyoruz.ek: tıp fakültesinde öğrenci sayısının fazla olmaya başlaması pratik kısmını ciddi manada etkiliyor. Öğrenci sayısı arttıkça bilgiye ulaşmak öğrenciye kalıyor ve tıp eğitiminde bu şekilde olmaması lazım, o dersi geçen sınavını veren herkesin temel bir bilgi ve beceriye sahip olması gerekir kişisel hevese, isteğe kalmamalı. bir kişi hekim olarak mezun olurken bir diğeri ne olarak mezun oluyor?
Hangi üniversitede olduğuna bağlıdır.Ben kendi üniversitem adına konuşacak olursam:

Şahsen ben aldığım klinik eğitimden çok memnunum. Yer yer saçmalıklar, tuhaf hocalar olsa da oturmuş bir sistemle en azından şimdiye kadar bilgi,beceri ve hastaya yaklaşımım gün geçtikçe daha da iyiye gidiyor.

Ha ama teorik konusunda şüphelerim var;aşırı zorlayıp sınıfta bırakıp kliniğe az insan geçirmeye çalışıyor olduklarını düşünüyorum. Bu da teorik eğitimi kötü etkiliyor. kontenjanların artması ile hastane kapasitesinin üzerinde ögrenci var ve bunu da bence böyle çözmeye çalışıyorlar.Bir de kalabalık yerlerde öğrenciye bağlıdır. En azından kendi okulumda İlgili,hevesli,istekli ve öğrenmeye açık öğrencilere hemen hemen her hocanın kapısı ardına kadar açık (hem klinikte, hem temel bilimde). Ve bu hocalar hem fikirsel hem mesleki hekimlik anlayışına cok şey katacak insanlar. Bu anlayış sayesinde de çok fazla deneyim kazandım kendi isteğimle; ama buna da sınavların aşırı sık aralıklarla ve aşırı zor olması nedeniyle 2. Ve 3. Sınıfta vakit kalmıyor illa bir yerde tıkanıyor.Özetle nerede olduğuna bağlı iyi de geçebilir ama genel olarak sağlık sistemi ve bir türlü düzene oturtulamamış eğitim sistemi nedeniyle Türkiyede tıp eğitim sistemi kötüye gitti, daha kötüye gidiyor da. Daha da dibe vurmadan düzelmesini umut ediyorum yalnızca.
türk doktoru tanı koymayı bilmez. çünkü bir çok hastalıkla ilk defa tus çalışırken karşılaşır.

türk doktoru veri toplamayı, ya da düzenli bir dosya oluşturmayı bilmez. çünkü okulda hiç bir klinisyen öğrenciye nasıl retrospektif çalışma yapacağını söylemez.(normalde devlet hastanesinde çalışan normal bir hekim de bilimsel çalışma yapabilir.)

türk doktoru adli rapor hazırlayamaz, çünkü bir çok okulda adli tıp bölümü öğrenciye düzgün eğitim vermez,

türk doktorunun ayırıcı tanı bilgisi çok kısıtlıdır ve algoritma yapamaz, çünkü bir çok okuldaki hoca kendi tedavi algoritmasını kafasında kurmuş ve bir daha güncellememiştir.

türk dahiliyecisi cerrahi, türk cerrahı ise dahiliye bilmez. çünkü temel tıp eğitiminde bu iki temel alan öğrenciye net bir şekilde aşılanamamıştır.

doktorlarımızın çoğunu kapsayan bir genelleme yaptım.. şu ülkede `board exam` yapılsa ülkenin çoğu dökülür.. çünkü ciddi anlamda cahiliz.. merak etmiyoruz.. sadece bizden bir kıdemli birinin bilgisini sözel olarak öğrenmeye çalışıyoruz.
Şişirilen kontenjanların üzerine 81 ilde tıp fakültesi açılmasıyla son nefesini vermiştir.