bu geçerli bir genellemeyse istisnası olduğum durumdur, 18 yaşındayım 13 gösteriyorum keşke 35 göstersem
yeni başlayan dönem 1lerin de bizden büyük gösterdiğini kabul edersek %100 olmasa da kabul edeceğim önerme
Sanırım bu durumun kaynağını çözdüm. Bi saniye bi aydınlanma geldi şu an. Ama ben durumu kızlar için örnekleyeceğim çünkü benim başlıktan anladığım olay o. Şimdi şöyle düşünelim küçükken herkes büyümeyi isterdi di mi? Hangi kız eline annesinin rujunu almadı topuklusunu giyip elbiselerini yerlerde süründüre süründüre giymedi? Hepimizin ya da ne bileyim çoğunluğun içinde olan bir şey bu. Merak biraz da. Hevesimizi alınca ya da annemize yakalanınca da çıkardık hepsini geçti bitti.

Ama günümüzde olan ne? Kızlar için artık bu bir heveste kalmıyor. Çünkü imkan var, kendi rujunu kendi topuklusunu kendi elbisesini alıyor. Toplumdaki alışveriş döngüsü de bunu destekleyecek bir şekilde 10-15-20 yaş kreasyonlarına yaşının değil isteğinin doğrultusunda ürün yerleştiriyor. E bi de üstüne youtube'da tırnağından saçına kadar her şeyin nasıl yapılacağını anlatan videolar var bu akım işin daha çok tek tipleşmesine katkı sağlıyor gibi bir yandan da ulaşımı kolaylaştırıyor.

Mesela ben düşünüyorum. O 35 yaş görüntüsüne ulaşmak için ne yapabilirim? Tüm dolabı yenilemem lazım. Uygun kombinler yapmam lazım. Nasıl? Bir bilene sorararak. Bizim zamanımızda olsa anneme sorardım o da höst 35 yaşında mısın sen diycekti. Şimdi napcam, gircem internete var olan klasik kombinleri alıp giycem. Makyaj için de aynı şey. Sonrası da yine aynı mevzuya dönüyor işte tek tipleştirme. Hatta bir ara youtube da "x'e giden kız makyajı" furyası başlamıştı. İşin geyiğini yapalım derken aslında fark etmeden toplumdaki bir gerçeği, tek tipleştirmeyi gösterdiler.

Neyse efenim uzatmayayım. Hayatın stresi şusu busu da etkili belki evet ama asıl olay, belki de çağın gerektirdiği, akımla alakalı bir durum. Yoksa 15 yaşındaki kızın omuzlarına nasıl bir yük binmiş ki 35 yaş görünümünde gezsin?
genetik olabileceğini düşündüğüm önerme. geçen gün apartman görevlisi abi sen hangi liseye gidiyordun diye sordu da yine. neyseki alışkınım.(*)

bir de makyaj, giyim tarzı, 15 yaşındaki çocuğun sakal bırakınca 25 gibi görünmesini ve sakal bırakma modasını da düşünürsek, evet efendim bunlar da etken.
Bende tam tersi mevcut olan durumdur. Şimdi 21 yaşındayım 13 gösteriyorum, 35 olunca 18 göstereceğim.
günümüzde oldukça sık gözüken durumdur. yaşlı olup genç gözükenler de vardır tabiki. buna fazla takılı kalınmamasını düşünüyorum. sonuçta yaş sadece rakamlardan ibarettir.