Anlam veremediğim durumdur.tıp gibi maddi kazanç kısmı ölmüş tamamen iyilik üzerine bir duruma gelmiş meslekte insanı depresyona sokup intihara kadar götürür diye düşünmekteyim.çünkü hizmet edilen kitlenin %99 müslüman ve sadece kimlik müslümanı değil özellikle Anadoluda büyük kitle hayatını dinine göre yaşıyor...Ee bizim ateist doktor şimdi bunlara nasıl hizmet verecek,nasıl sevecek bu mesleği?Adam senin ateist olduğunu öğrense büyük ihtimal yüzüne tükürür ama sen ona hizmet ediyorsun.yıllarca okumuşsun,uykusuz kalmışsın,hayatından fedakarlık yapmışsın sonda tamamen kafa zıddı insanlara hizmet ediyorsun kötü bir durum bence.açıkçası ateist olan tıp okumamalı,okuyorsa bırakmalı diye düşünüyorum.Edit:sadece inançlı insanların doktorluk yapacağını kimse söylemedi mevzu bahis Türkiye'dir.bu ülkede ateist bir doktorun mental olarak mesleğini sağlıklı yapamayacağından bahsetmekteyim.karşıdaki hastanın görüşlerini tabiki umrumda olmaz mesleğimde ancak pratikte her zaman böyle konuşmak kolay olmuyorEdit2:çoluk çocuğa laf anlatıyoruz sanırım git bakalım Anadolu'nun bağrına % kaç müslümanmış görürsün.sizin dünyanız sosyal medyadan ibaretse yüzdeler yanıltabilir gayet tabiedit3:kanımı donduran mesajlar gelmeye devam ediyor.sanırım dediğim anlaşılmadı.türkiyedeki halk profiline göre ateist doktorun mutlu olamayacağını bunu etrafımdaki tecrübelerime göre ifade etmeye çalıştım.ancak at gözlüklü diyen bile çıkmış vallahi komiksiniz
sadece inançlı insanların doktorluk mesleğini yaptığını düşünen yazarların varlığını gösteren başlıktır.
okuyunca bir müslüman olarak beni dehşete düşüren giri. hekimlik bu demek değil. hekimlik karşısındakinin dinini, dilini, ırkını, siyasi görüşünü önyargılarına katmadan, görüşlerini mesleğine yansıtmadan şifacı olmak. bir müslümanın çoğunluğu hristiyan olan bir ülkede doktorluk yapması kadar doğal bir durum. nasıl yani siz ilerde kendi dininizden olmayanları iyileştirmeyecek misiniz?bu etiğe yakışır mı? tek görevimiz onları iyileştirmek, mesleğimizi hakkıyla yerine getirip vatanımıza hizmet etmek.ister ateist olsun ister hristiyan. bizim işimiz ''insan''.
Önüne gelen adamın dinini mezhebini mi soruyorsun?%99 olayından da gına geldi artık ya benim çevrem sanırım sadece %1den ibaret
kimse kimsenin dinine bakmıyor hastanede.dedesi,babası ölürken dur sen ateistsin sen cpr yapma bana dini bütün müslüman bir doktor bulun yapsın müdahaleyi diyen duydunuz mu? ya da sen dinsizsin kafirsin bebeğe dokunamazsın diye duydunuz mu ? bir geçin bunları. bugün tanıdığım ateistlerin çoğu bugün camiden çıkmayan değme müslümandan daha iyi insan. bu kadar müslümanın olduğu ülkede çocuk tecavüzleri,her gün sapkın haberler nasıl oluyor o zaman . din değil asıl olan insandır. allah bu ve buna yakın düşünen arkadaşlarla çalışmayı nasip etmesin,meslektaşına saygısı olmayanın hastasına saygısı olacağına inanmam ben.
öncelikle bu duruma bu kadar dar biz zihniyetle bakanın bir hekim ve bir müslüman olması çok üzücü. şöyle düşünürsek imkanlar dolayısıyla yurtdışına tedavi olmaya giden hiçbir kimseye müslümansın tedavi edemem denilmiyor. kıtlık çeken Afrika ülkelerine yardım amaçlı giden doktorlar sadece müslümanlardan oluşmuyor, üstelik Afrika ülkesinde de sayısı az bile olsa dinsiz,Hristiyan olmasıyla birlikte müslüman doktorlar da bu durumu önemsemiyor. amaç hekimlik amaç kutsal. işte kutsallık budur. müslümanın güzelliği de budur. kaldı ki eğer müslüman olarak hekimliği başka dindeki insana güzelce yapmamak vs şeyler söz konusuysa bu kişi ayetleri de yeterince özümsememiş demektir. nihayetinde bu din peygamberi sadece Müslümanların önemseyip yaşamamıştır nihayetinde bu ümmet sadece müslümanları görüp dünyaya sırt dönmemiştir.
Allah kimseyi senin gibi at gozluklu bir doktorun eline dusurmesin tabi doktorsan eger
Ben ikna oldum. An itibariyle tıbbı bırakıp eczacı kalfası olmaya karar verdim. Hişt Ateyizler adam haklı bir kulak verin.
Sözlükteki islam dinine mensup insanlara alttan alttan hakaret edip küçümseyen doktor ve doktor adaylarını gördükten sonra ciddi ciddi düşünmeye başladığım durum.Ateist doktorlara hastasının allah razı olsun, Allah sevdiğine kavuştursun, Allah kolaylık versin vs. Derse akıldan geçen sözleri ve küçümseyici bakışları tahmin bile edemiyorum.Benim şahsi düşüncem inancı olmayanların doktor olabileceği ama hekim asla olamayacağı zira hekimlik mesleki bilgi ve inancın yoğrulması ile oluşur ve ikisi birbirinden farklı şeyler. Bu meslek inançla yapılacak bir meslek aksi takdirde robottan farkımız kalmaz.Son olarak yaratıcıya inancı olmayan doktorların eline düşmekten gerçekten çekiniyorum.