türkiyedeki tv programlarının saçma olması

bu konuyu youtube'da `grammy ödülleri`nde şarkı söyleyen sanatçıları izlerken düşündüm. şöyle ki, bir grammy'i izliyorsun mesela sanatçıların hiçbiri `playback` denen müzik tecavüzünü yapmayıp kendi sesleriyle söylüyor, ama kendi ülkemizde `kral tv müzik ödülleri` olurken playbackler adeta havada uçuşuyor, nedeni de birkaç istisna hariç türk sanatçılarında müzik bilgisi, ses olmayışı.

ya da kadın programlarını düşünün. `martha stewart show`dan hadi `derya baykal` sayesinde yırttık. ama bir bakıyorsunuz `the ellen show`a bir de `zahide yetiş`i programına hangisi daha keyifli? ben ellen açık ara sollar diyorum. zahide yetişte hep aynı insanlar, hep aynı doktorlar; ellende öyle mi, bi kerem canlı müzik var hatunda yeter de artar, bizimkiler full playback

evlendirme programına bakıyorsun, bizimkilerde `bağcılar` ilçesinin leş mahallelerinden tüm çingeneleri toplayıp erkeklerine dar paça pantolon ve 20 liralık spor ayakkabı, kadınlarına 40 liralık elbise altına topuklu ayakkabı falan.

dizilere bakıyorsun. bizimkiler full entrika, birbirinin cebine bakmalar, birini asıl soyarım, nasıl adamın hayatını bataklığa sürüklerim, nasıl mafya olunur - birkaç istisna hariç.. yurtdışı dizilere bakıyorsun `pablo escobar`ın hayatının anlatıldığı `narcos` mu dersin, yakın zamanda her sezonda bir bilim adamının hayatını konu alacak her sezonu 10 bölüm olacak yeni bir dizi mi dersin? yai konusu belli, belli bir düzende, oyuncuyu yormayan diziler çekiliyor. bizdekiler her biri film oluyo anasını satıyım

daha örnek mutlaka vardır saygıdeğer yazarlar da aklıma gelenler şimdilik bunlar,
sağlıcakla kalın,
sebebi tüm popüler kültürle birlikte program anlayışının da abdden getirilmiş olmasıdır.
adamlar kendi kültürlerine göre özgün programlar derliyor, abdli seyircinin eleğinden geçiyor, ancak %10 u tutuyor; sonra medya düzenleyicileri "kesin bizde de tutar" diye muadillerini yaratıyor. sonra dizi/program çöplüğü kanallar.
arada biraz özgün, biraz yerli olanlar tutuyor; o kadar.
sanki tv programları insanlar izlesin diye değil, dizi oyuncuları işsiz kalmasın diye yapılıyor daha çok.
dizi ve programlardan kalan zaman da iktidar güzellemeleriyle geçiyor; yani en mantıklısı dizileri android–tv bağlayıp internetten izlemek.
zaten yerel haber ajanslarını radikal kapatıldıktan sonra takip etmeyi bıraktım, tv hiç izlemez hale geldim. size de tavsiye ederim.
zamanında `şeytan icadı` denmişti
şimdi gerçeten böyle olduğu anlaşılıyor
ha iyi tarafı yok mu bunun
1 iyiliğe 1milyon kötülük veriyor
çok basit bir cevabı var "izleme" televizyon hayatımızda olmak zorunda değil habertürk ve cnn türk ü es geçiyorum tabi ki.
başlık yanlış, türkiye'dekilere program demem ben.

içerik kuralları - iletişim