tus a girmeyip yurtdışında asistanlık yapan insan

usmle yi ayrı tutarsak başarısız olacağı sınava girmekten cekinip yabancı dil ogrenip başarısızlığını gizlemeye calisir.siz de katilacaksiniz bir dil öğrenme süreci tusa göre çok ama çok kolaydir.siradan halkın bile yapabildiği bir şeyden bahsediyoruz.bu yüzden yurtdışına giden doktorlarin-usa hariç- başarısız oldukları cikarimini kolayca yapabiliriz.
zoru görünce kaçmıştır. para için kaçmıştır. ülkesini satmıştır
burada sikimsonik insanların mobbinglerine, güvenlik soruşturması gibi garabetlere, günde 3 haneli rakamlarla hasta bakarken randevusuz gelen ve taşkınlık çıkaran hastaların dırdırlarına, ayda her gün icap gibi insanlık dışı muamelelere, ayda on beş gün nöbetlere, gelecek kaygısına, sağlıkta şiddete yeter diyen, biraz para ama daha çok mutluluk isteyen insanların girdiği; zorluğu tustan kolay olsa da mental ve süreç yorgunluğu açısından tustan en az üç kat zor olan sınavlara çalışan insandır.

kimseye kendimi ispat etmek zorunda değilim. evet usmle çalışıyorum. bu ülkede bana yaşatılan mesleki/yaşamsal onlarca sıkıntıdan sonra, "ülkesini sattı ve gitti" diyenlere de kafam girsin.

edit: birkaç yıl periferde imkan eksiklikleri içinde pratisyenlik yapan, bulunduğu yerde rağbet edilen/sevilen ve ayrıldıktan sonra da hastaları tarafından halen zaman zaman aranan bir hekim olduğumu da belirteyim. kimsenin övgüsü ya da yergisi için bunları paylaşmıyorum, ancak bazı şeyleri söylemeye de yeterince hakkım olduğu bilinsin.

kariyer planı, kişinin kendisini ilgilendirir. herkese bu konuda saygım var. ancak insanların kariyer planları üzerinden milliyetçi hatta faşizan yorumlarla karşılaşıp yaftalanmak, meslektaşlarıma hiç yakışmadığından yeterince üzücü olsa da, fazla kale alınacak bir durum da değil.
yüksek olasılıkla ılık göt sâhibidir.

bu ülkeyi ve bu ülkenin insanını sevmiyor musunuz? bu memleketin hâlinden bezdiniz mi? o hâlde siktir olun gidin alman amerikan postalı yalayın. kimse sizi tutmamalı. ilgili prosedürden sonra, herkesin dilediği ülkede çalışma hakkı vardır.

bu mesleğe burada gücü kudreti yetmeyen bu ülkeyi terk edebilir. gayrîahlâkî değil, hak. biz terk edenlerden değil, bu toprağın mâsûm insanının hakkı için mücâdele edenlerden olacağız. memleketin has, güçlü insanı bu memlekete yeter.
olmak istediğim. ha temelli yurt dışında çalışmak ve yaşamak istemem. neticede hamurumuz bu ülkede yoğruldu. bir kere bu ülkede doğduk, köklerimiz burada. tamamen yabancı bir ülkede yaşayıp ölme düşüncesi içimi daraltıyor açıkçası.

ama bir yandan hiçbir gencin bu ülkeye borcu yok, hepimiz alacaklıyız. tek tek anlattırmayın gençlerin nelerle mücadele etmek zorunda bırakıldığını. elin hans'ının gelecek kaygısı sıfır, otostopla avrupayı geziyor, hobilerini yapabiliyor ve sevdiği mesleği seçebiliyor. senin elinde ne vardı türk genci?
türkiye, gençlerine kendinden başka bir şeyle ilgilenmeye fırsat tanımayan bir ülke.
politikayı, geleceğimizi,cebimizi düşünmekten gençliğimizi yaşayamadık.

giden, gidebilen hekimlerin yolları açık olsun. ülkemizi güzel temsil etsinler ve tecrübelerini bizlerle paylaşsınlar. en azından kafalarına yedikleri kaldırım taşı darbesiyle ölme ihtimalleri yüzde sıfıra yakın.
eğitim daha kaliteliyse, insan yaşadığı yerde mutlu değilse, imkanları artacaksa, kendini geliştirmeye katkisi ve bununla uğraşacak enerjisi varsa, kendisini bağlayan herhangi bir şey yoksa harika seçenek. daha farklı işleyen, konfor alanı konusunda da epey zorlayan bir süreç. ayrıca etrafımda böyle insanlardan duyduğum kadarıyla her zaman planlandığı gibi gitmeyen bir durum. yani yeteri kadar çalışırsan yüksek ihtimalle tusu kazanırsın, ama bu süreçte gereken her şeyi yapsan da hic beklemediğin yerde seninle ilgili olmayan sorunlar çıkabiliyor. almanyada uzmanlık için çalışmış bir tanıdığım vardı, bir dönem torpili de olduğu halde hiçbir şekilde çalışma vizesi vermemişler mesela. gidemedi. aynı zamanda usmle sınavları ciddi bir masraf, tanıdığım başka biri ailesine yardım ettiği için o döneme dek hazırlandığı usmle sürecinden vazgeçmişti. bir takım laflar edenler de çıkıyor elbet, ama herkes konuşur siz yaşarsınız. sonuç olarak degerlendirilebilecek güzel bir seçenek. kendi adıma konuşacak olursam, neden olmasın?
çevremde çok olan insan çeşididir. insanların içinde bulunduğu durumları bilmeden beylik laflar etmemek lazım. bu durum üzerinden vatan millet sevgisi ölçmek her şeyden önce ayıp. hiçkimse başka birisinin vatan sevgisini ölçebilecek konumda değildir. çünkü bu ölçümü yapılabilecek bir şey değil. ben bu tarz insanlarla gurur duyuyorum çünkü ülkemizdeki tıp eğitiminin bilimselliğinin anlaşılması ve takdir edilebilmesi için kendimizi dünyaya anlatabilmemiz/gösterebilmemiz gerekiyor. sadece tıpta değil her alanda böyle. dünya çapında iş yapabilecek hekimlerimizi sonuna kadar desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. çok klişe olacak ancak dünya artık gerçekten çok küçük. son olarak kusura bakmayın bir insanın hizmet sektöründe çalışması onu köle yapmaz.

içerik kuralları - iletişim