tus dershaneleri

gitmedim. tustan da 48 aldim. tercih yapmadim. bir ilce acilinde calismaktayim. tus da calismaktayim. dersaneye gitseydim de bu boyle olurdu. cunku ders calisasim yoktu o zaman. yine gitmeyecegim. kendimi hazir hissettigimde kazanacagimi dusunuyorum.

dersaneye gitmis tusu kazanmis, dersaneye gitmis baraji gecememis, dershaneye gitmis aldigi puani begenmeyip tercih yapmamis arkadaslarim da var.

bu tus isi tamamen size bagli bir olay. dersaneye degil.
90 neslinin mahkumu olduğu dershane köleliğini üniversite de kullanabilen kurumlar....

içlerinden birinin kursiyeriyim, kendi yaşadıklarımdan ve arkadaşlarımdan şahit olduklarımla birkaç tavsiye vermek isterim.
artık dönem bir, ikide yazılmaya başlanıldığını düşünerek bunları yazmaktayım.

1)öncelikle kitapları açıp bakmanızı tavsiye ederim. size spot şekilde çalışmak mı kolay gelir, herşeye şekil koysun diyenlerden misiniz yoksa hikayemsi anlatsın mı diyorsunuz bu önemli çünkü iki gün sonra onca parayı verip başka dershanenin kitaplarını almayın bence.

2)dershaneler size paketler yapar. şu kampı koyuyorum bu kadar bu kitap serisini ekliyorum bu kadar bilmem ne, fiyat olur 3 katı.sırf bu yüzden yazılmayan çok insan var. bu bir psikolojik baskıdır. görüşmeye gittiğinizde paketlerden çıkarttırıp fiyatı yazılabileceğiniz makul fiyata yaklaştırabilirsiniz.

3)eğer yazıldınız ve hala sürü psikolojisiyle mi yazıldım yoksa cidden gider miyim diye bir şüpheniz varsa hediye verilen kitapları düşüncenizi netleştirene kadar almayın. kayıt sildireyim derken o hediye olan kitapların tek tek parasını ödeyip çıkarsınız.

şimdilik tavsiyelerim bunlardır herkeşlere hayıllı tuslar.
şimdi... çok dertli sinirli olduğum bir konudur bu. 3. sınıftayken sıra sıra hepsi tanıtım yaparlar, tanıtım öncesi fiyatımız bu ama tanıtım sonrası bak şu kadar artacak diyerek önce insana bi şüphe sokarlar. beklersin tanıtım sonrası hakikaten artmış, fiyata da her şey dahil, şimdi kaydolmazsam seneye daha da artacak, sınıfın yüzde 80i yazılıyor diye diye sürü psikolojisiyle yazılırsın. yüz yıllık taksitle ödemeye başlarsın. sonra 5. sınıf gelir dershane başlar, işin içine girince bi bakarsın sen aptalmışsın. mesela ben aptalmışım. fakülte derecesi olmayanlar şu puanı aldı bizimle derece yaptı diye reklam yaptığı insanların fakülte 5.si falan olduğunu görürsün. her şey dahil diye yazıldığın halde tüm tus sorularını sana bin liraya satacaklarını falan görürsün.

yani bu tus dershaneleri biraz araştırma işi aslında. araştırıp bilmeden gaza gelip kanmamak gerekli. akıllarda 3 soru olacak, tus nedir, nasıl çalışılır, ben bu paranın hakkını burada alabilir miyim? üçüne cevap verince dershane konusunda net cevap bulunur.

-son olarak cidden aniden zamlanıyor karar verilince beklenmemeli, benden sonra bir senede 8bin artmıştı aman dikkat-
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim