özellikle benim gibi yazın az bütçeyle çok yer gezmek isteyen öğrencilere verilebilecek tavsiyelerdir. yurt dışı/ yurt içi tatillerini veya seyahatlerini ucuza getirme yolları bilen tecrübeli yazarların önerilerini bekliyoruz.
Eğer tatil zamanı kesinse (kısaca but yoksa ) uçak biletlerini planlayarak almak

Gidilecek yerde pansiyon/apart bulup oneden pazarlık yapmak

Gezilecek yerleri daha önceden araştırıp nereye nasıl gidilir hangı taşıma aracı kullanılır gibi bilgileri almak

Müze kart in geçerli olduğu yerleri bilmek tavsiye edilir
(bkz:couchsurfing)

"Böbrek.avi xd" diyenlerin böbreklerini deşin. Bu site nasıl düzgünce kullanılır öğrenin, yapanlardan tavsiye alın, gideceğiniz kişilerin referanslarına, puanına vs. iyice bakıp ince eleyip sık dokuduktan sonra insanlığın aslında ölmediğini görüp bedava konaklamanın tadını çıkarın.

Facebook'taki couchrail ve interrail gruplarına üye olun; 1-2 aya işin detaylarına kadar her şeye hakim olursunuz. Orada couch arayandan tutun da 100 TL'lik uçak bileti çekini bedava dağıtanına kadar her çeşit insan var. Ucuz konaklama, ucuz bilet fiyatları (güncel paylaşımlar) vs. ne ararsanız bulursunuz.
aracınız varsa uygun bir üç mevlimlik çadır alın. az kullanılmış ikinci el çadırları uygun fiyata bulabilirsiniz. hemen hemen her il merkezinde camping alanı mevcut. wc-banyo, elektrik vb ihtiyaçlarınız karşılanır ayrıca pek çoğunda güvenlikçi bulunur. gecelik kamp bedelleri de 20-25 tl gibi sembolik rakamlardır. konaklamayı bedavaya yakın halletmiş olur, her seferinde yeni dostlar edinirsiniz; tavsiye ederim.
3 yıl önce açtığım başlığı editleme zamanı geldi.
Tanım: özellikle öğrencilikte ailesine çok yük olmak istemeyip kredisiyle, bursuyla minimum harcamayla maksimum gezme olayını gerçekleştirmek isteyenlerin bakmak isteyeceği başlık.
Başlıyoruz.

1- bilindiği gibi uçak biletini önceden almanız iyi olur. Otostop çekmek elbette en ucuz yöntem olacaktır lakin ne kadar güvenebilirsiniz bilmiyorum. Birkaç kez arkadaşlarıma teklif ettim kabul etmediler(*) Henüz denemedim ama merak etmeyin deneyince bu kısım da editlenecek.(*)
2- arabayla geziyor olmasanız dahi kamp yapabilirsiniz. buradaki tavsiyem ulaşım vesaire kısmında yorulmak istemiyorsanız yanınıza az eşya almanız. Özellikle turistik bölgelerdeki kamp yerlerinde günlük çadır kiralayabiliyorsunuz. bazıları hem ucuz hem deniz kenarında olabiliyor. 3 kişi kişi başı 20-30 tl gibi çok cüzi bir miktar ödemiştik. Elbette öncesinde telefonla arayıp bir miktar pazarlık yapmanız "ağabey biz öğrenciyiz ağabey, lütfen ağabey" (*) gibi taktikler kullanmanız gerekebilir. Deneyin, o konuda da kısa sürede uzmanlaştığınızı göreceksiniz (*) Bir de otele gitmeden önce internetten mutlaka bakın fiyatlarına, bir keresinde trivagoda gerçekten de daha ucuz olduğunu görmüştük. kamp yeri olmasa da pazarlık yapın. Tatilin son gecesi güzel 150 tl lik bir otel odasına tüm paramız bittiği için 100 tl ye kaldığımız oldu(*) yapın valla hiç acımayın(*) öğretmenevi veya uygulama otellerine de bir bakın. Ama tatil sezonlarında yer bulmanız pek mümkün olmayabilir.
3- özellikle kamp sırasında her öğünü dışarıdan yemek zorunda değilsiniz. Alın peynirinizi ekmeğiniz domatesinizi ton balığınızı ve en önemlisi nutellanızı 1 öğününüzü bu şekilde yapabilirsiniz. tatil beldelerindeki restoranlarda çok fahiş fiyatlar uygulanabiliyor. Onun dışında yemek yemek istediğinizde internetten bir bakıp küçük bir araştırma yapmakta fayda var. Hem düzgün bir yere gitmek lazım, zehirlenmek istemezsiniz. mesela böyle bir yeri her zaman bulmak mümkün değildir ama marmaris'te çok meşhur (bkz:hacı'nın yeri yiğit lokantası) diye bir yer var. O yemeklere o fiyatları görünce insanın gözleri doluyor(*)
4- sosyal olmakta fayda var. İnsanlar inisiyatiflerini kullanarak size yardım etmek isteyebiliyorlar. Fırsat varsa geri çevirmeyin. Bu şekilde turistik bir beldede bilet fiyatları 150 tl olan ama çoktan başlamış olan bir bale gösterisine ücretsiz girmiştik. Sağ olsun biletçi abimis.(*)
5-hediyeliklere atlamak zorunda değilsiniz. Bol bol fotoğraf ve anı biriktirin. Bunlar çok daha güzel şeyler.
6-tek olmazsanız tatilinizi görece daha ucuza getirirsiniz.
7-bu başlıkla alakası yok ama, bilmediğiniz bir yere ilk gidişinizse çok geç saate kalmamaya dikkat edin. Hatta hava kararmadan orda olursanız harika olur. Ormanlık alanda gecenin köründe hiçbir ışık dahi olmayan bir yolda gideceğimiz yere giden otobüslerin bittiğini öğrenmiştik bir keresinde, korkunçtu. Olabiliyor böyle şeyler. Dikkat etmekte, ulaşım konusunu ıyi öğrenmekte fayda var.

İntörnlük yaklaşıyor sözlük. Seviyordum bu serseri öğrenci hayatını. (*swh) Bu entry birkaç yıl sonra okunduğumda kendimi tebessüm ettirebilmek ve paramız yok nasıl gezeceğiz diyen sevgili öğrenci kardeşlerim için geliyor. Şu pandemi geçerse son kez öğrenci gözüyle fakir fakir gezebilir miyim acaba ah ahhh(*)
günlük 300 liraya bir avrupa şehri gezebileceğiniz şöyle turlar var. içerisinde konaklama, rehber, ulaşım vs. dahil. tek başına o istasyon bu havalimanı deyip sürünmek yerine böyle gezileri tavsiye ederim. eşimle birlikte geçen yaz gitmiştik. bu yaz virüs salgını dolasıyla yalan oldu. gitmek isterseniz böyle bir gezi ile rahat edersiniz.