uğur mumcu

22 ağustos 1942 kırşehir doğumlu araştırmacı gazeteci. ankara hukuk mezunu `sakıncalı piyade eri`. faili meçhul cinayete kurban giden aydınlarımızdan yalnızca biri.
minnacık ama 'dağ gibi'
beyaz tenli ama 'kara yağız'
yaş alsa da 'deli kanlı'
gazeteci, öyle böyle değil.
'bembeyaz doğruları, yaşadı ölümüne'
siyasal iktidarlara yaslanmadı, medya tekellerinin kalemşoru olmadı, inandı, doğruladı, yazdı.
gazeteciydi, öyle böyle değil.
'vurulduk ey halkım, unutma bizi' dedi.
vuruldu! unutmuyoruz.
25 yıl önce bugün suikasta kurban gitmiş bir değerimiz. kalemi de kuvvetliymiş ki birçok kitabı var.

hangi görüşte olursa olsun bu ülkenin yararı için didinmiş, kendini adamış her insanı severim. kendi aileme karşı olan tutumumla başka ailelere karşı olan tutumum arasında nasıl bir fark varsa, kendi ülkem ve milletime karşı olan tutumum ile diğer ülke ve milletlere karşı olan tutumum da o derece farklıdır. evdeki kavga, tartışma evin içinde kalır. başka birisini dahil edemezsiniz. ben her ne kadar bu ülkeyi bugüne kadar yönetmiş kişilerden hiçbirine tam sempati beslemesem de ben bu ülkeye dahilim, bu topraklarda büyüdüm, bu topraklarda yetişen şeylerle ben oldum. dolayısıyla ülkemi ailem gibi severim. aile reisiyle aram bozuk olabilir, bu sorun değildir. bu minvalde ülkemin her münevveri de benim için değerlidir. uğur mumcu da o değerlerden birisidir.

buraya hasan mezarcı ile tartıştığı programı bırakıyorum. nasıl insanlar ki bunlar birisi suikaste kurban gidiyor, diğeri işkencelerle delirtilip kendini mesih ilan edecek hale geliyor. ortak fikirde olmasalar da ikisi de aynı hisler ile çalışmışlar demek ki.bu videoyu günümüz tartışma programlarına çıkan kişilere göstermek gerek. nasıl doğru dürüst tartışılır, üslup nasıl olur görmeleri açısından.
aydın ve demokrat gazeteci. bir çok aydın insanımız gibi 25 yıl önce o da suikaste kurban gitti. allah rahmet eylesin seni unutmayacağız güzel insan...
atatürk den sonra bu ülkede gördüğüm en ileri görüşlü insan. huzur içinde yatsın. kıymetini bilemedik.
ben doğmadan bu dünyadan ayrılan adam. adını çocukken duydum ilk kez anneme sorduğumda gazeteci düzgün bir adamdı demişti. sonra unuttum onu. bugün selda bağcan’ın ağıtını dinlerken kim bu adam diye düşündüm yine. öyle vefasız öyle unutkan bir toplumuz ki ne hata yapsak yine yaparız yine yaparız. müstehaktır.

içerik kuralları - iletişim