Üniversite tercihi lise mezunu kişisinin aldığı Puana çerçevesinde, sıralama yapmak sureti ile Üniversiteler arasında tercihte bulunmasıdır.

Şunun şuyu iyi bunun bunu iyiler sonucu işin içinden çıkılmaz bir hal alır, her tıbbiyeli bu yoldan geçmiştir.
Ay ben düşünmedim hiç yazdım gitti’cileri de tebrik ediyoruz, madalyaları ise hazırlık sürecinde, gelecek.

Bu süreçte hasbelkader sözlüğe uğrayıp da deutf ile ilgili bilgi almak isteyenler mesajla ulaşabilir. Okuldayken evet tercih dönemi çok soruluyor bıkıyorduk ama en azından Şu sıra boşken Yardımcı oluruz en nihayetinde.
kısacası meslek seçimi demektir. Liseden sonra hayatın ciddileştiğinin farkına varıldığı andır.Üniversite tercihi yapacaklara şu tavsiyelerde bulunmak istiyorum;
taban tavan puanlarını takip edin tabiki ama yalnız ve yalnız puan bazlı tercih yapmayın. tıp gelmedi bari hukuk yazayım ikisi de çok prestijli diyerek tercih yapmayın. ailenizin çok güdümünde kalmayın. imkanınız varsa seçeceğiniz mesleği icra eden birilerinin yanında birkaç ay staj yapın. imkan yaratın ve bu tercihin hayatınızın sonuna kadar pişmanlık olabileceğinin bilincinde hareket edin. yeteneklerinizi asla arka plana atmayın. gerekirse bu iş için eğitim koçlarına, uzmanlarına para yedirin. tercih sayfalarında aylar geçirin. seçin standlarından çıkmayın. unutmayın yanlış tercih 4 yıl kaybettirse de yanlış meslek bir ömür kaybettirir.

üniversite tercihleri