anais

Durum: 98 - 0 - 0 - 0 - 10.07.2017 01:25

Puan: 1371 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 10

tıbbiyelinin en çok etkilendiği film

incendies (icimdeki yangin)
 spoiler!
nasil 1+1=1yapar ah bir bilseniz

ekmeğin içini yemek

sicacikken yemesi harika, hele nutella suruldugunde cok daha guzel. ama kucukken annem hep 'biri ekmegin icini agzina atmis, icinde jilet cikmis, adamin bogazini kesmis' dedigi icin yerken cekinirim biraz :/

hak hukuk adalet

kilisdar cokgzel konusuyor bee. tum halk iste boyle kucaklanir. canimsin kilisdar.
ne guzelsiniz oyle, tuyler diken diken.

interstellar

hans zimmer'in muzikleriyle hayat verdigi effffsane film.


extra extended bir efsanedir, izlerken hungur hungur aglatmistir.

stetoskopun ustune isim yazilmasi

sorunum isim yazdirmak degil, karismamasi icin yapilmasina lafim yok. sorun daha 1-2 deyken alip doktor diye yazdirmis olmak.

tıbbiyeli sözlük ile ilgili istekler

sozluk yenilendikten sonra acilan bir baslikta hangi enrty'e oy verdigimizi gorebilsek super olmaz miydi? bazen ayni basliklara bakiyorum benign yapasim geliyor ama daha onceden yapmis oluyorum lol.

can baydar

lisedeyken minnos sesine ve kahkullerine hayrandim...

tıp fakültesini aile yanında okumak

bazen sabahlari annem bana sandvic hazirlar, kahvalti yapacak vaktim olmadiginda goturmem icin. baska sehirden gelen arkadaslar da sabahlari yurtta kahvalti yapmadiklari icin gelip kantinden pogaca filan alirlar. onlari gorunce uzulurum ve iyi ki annemin yaninda okuyorum diye sevinirim. hala yemek yapmayi cok beceremem, cunku yemegim her zaman hazir olur. haftasonlari kutuphaneye gidip donunce odami tertemiz gorurum, cunku annecigim bana ne kadar kizsa da hep arkami toplar.
biraz hazira alistirilma yonunden kotu, buyudugunuzun farkina pek varmiyorlar ancak o sicaklik, guven guzel ya. sinavlarin oncesinde 'anne bana bi sarilsana ya' diyip guc depolamak da guzel, huzur verici.

ögretmenler kadar tatilin olsa neler yapardin

kose bucak ev temizligi. (bkz: annem )

stetoskop

cift tarafli littmann zengin turnusoludur. kucukken cift tarafli montlari da vardir allah bilir bunu alanlarin*.
hayir sorsan kalp odaklarini gosteremeyecek adam cift tarafli stetoskopla foto cekip hava atiyor ya, ne biliyim bence sefillique.

*ugur gursoy-firat karikaturlerinden biri.
  • /
  • 10

komik öğrenci hatıraları

kalp ve damar cerrahisi kliniğinde nöbet tutulmaktadır. aynı zamanda tıpta uzmanlık sınavına da çalışılması gerekmektedir. bir gözünüz koroner by-pass geçirmiş hastanın monitöründeyken diğer gözünüzle de tus'a çalışıyorsunuzdur. hasta sizin bu halinizi görünce yüzünüze bakar ve şöyle der:
- evladım sen rahat rahat dersini çalış, düz çizgi olursa ben sana haber veririm.

mezuniyet sonrası dönemde tıbbiyelinin yapması gerekenler

evet tıbbiyeli mezun oldun, doktor oldun sana helal olsun

ama bilmiyorsun ki sonrasında neler olacak..

işte onu da `gabapentin` anlatacak, başlıyorum



öncelikle diplomalarınız sağlık bakanlığı'na üniversitelerinizce yollanmış oluyor

sağlık bakanlığı bu diplomaları tescilliyor ve siz ömür boyu kullanacağınız diploma tescil no'nuza kavuşmuş oluyorsunuz - amma velakin o dönemin bakanının onayı olmadığı için hadi ben devletten kaçtım özele geçtim byee yapamıyorsunuz, o onay için zorunluyu yapacaksınız.

ara not: bu arada tusa girecekler tus başvurusunu yapıyor ösym sitesinden/başvuru merkezinden

diplomaları tescillerken sağlık bakanlığı aynı zamanda isminiz `devlet hizmet yükümlülüğü kurası`na da yazılıyor

birçok fakülte haziran sonu veya temmuz başında mezun verdiğinden isminiz ağustos kurasına yazılmış oluyor - değişti; artık haziran sonu/temmuz başı mezun olanların ismi eylül kurasında oluyor; eskiden çift sayılı aylarda yapılan kuralar güvenlik soruşturması vb. sebeplerle tek aylarda yapılıyor.

ağustos başında isim listeleri açıklanıyor ve bir bakıyorsunuz aa ismim yazıyor diye. - değişti; artık eylül başında açıklanıyor

isim listelerinin yanı sıra ilan metni de açıklanıyor ve kura takvimi belli oluyor

kura takviminde münhallerin açıklanması diye bir bölüm var, bu "hangi hastanede ne kadar kadro var" onun açıklanmasıdır.

münhaller ayın 20'li tarihlerinde açıklanır ve açıklandıktan sonra tercih dönemi başlar, bu da 3-4 gün kadar sürer

bu sırada siz tercihleri nereye yapalım diye düşünürsünüz ve ona göre pbs üzerinden tercihlerinizi yaparsınız

pbs üzerinden tercihlerinizi (başvurunuzu) kesinleştirdikten sonra tercih formundan 2 nüsha çıkarıp notere onaylatmanız ve adli sicil belgenizi almanız gerekmektedir (not: adli sicil belgesi e-devletten alınabilmektedir) www.turkiye.gov.tr

bu "noter onaylı" 2 nüsha ve adli sicil belgesini kura takviminde belirtilen tarihe kadar sağlık bakanlığı'na kargo yoluyla/elden bırakmalısınız ki genel kuraya kalma şansınızı düşürmeyiniz.

bu süreçten sonra kurayı beklemeye başlıyorsunuz ve genelde ay sonunda kura çekiliyor.

kura çekildikten birkaç gün sonra tebligatlar yayınlanır ve ikamet ettiğiniz ilin dışında bir yer çıktıysa 15 gün içinde, ikamet ettiğiniz ille aynı yer çıktıysa tebligat yayınlanır yayınlanmaz işe başlamanız gerekmektedir. - değişti; artık tebligat beklemeden önce güvenlik soruşturmasına giriyorsunuz, sonra tebligat geliyor. onun haricindekiler bu maddeyle aynı.

işe başlamanız hemen hemen tus'un yapılacağı tarihten sonra olacaktır (aynı ilde başlıyorsanız önce olma ihtimali yüksektir) - artık bu ihtimal, kura tustan sonra yapılacağı için ortadan kalktı.

işe başlamadan önce kurada size çıkan yerlere götürmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. bunların hepsi kura'nın ilan metninde açıklanmaktadır.

sonrasını da hak getire... isteyen müstafi olur (hiç çalışmadan istifa eder ama anca 1 yıl sonra tusta eğitim araştırma hastanesi yazabilir), isteyen 1-2 ay çalışıp istifa edebilir (6 ay sonraki tusta eğitim araştırma yazabilir), isteyen yerinde pratisyen olarak durabilir, tusa çalışabilir. tusu kazanan eğitim araştırmalarda çkysye; üniversite hastanelerinde zimmet sorgulamaya düşmeyi bekler veya pratisyen olarak durup hayatına devam edebilir.

2017 temmuz itibariyle yeni dönem:

ne oluyordu da sistem değişti?

yeni mezun, ağustos sonu kuraya giriyordu, eylülde tusa giriyordu, eylül ayında kurasında çıkan yere gidiyordu, tusu kazanmışsa kasım-aralık gibi çkysye düşüp hastanesine gidiyordu.

şimdi ise (bkz:76.devlet hizmet yükümlülüğü kurası)nda tescil tarihi 29.06.2017 olarak belirlendi. 30.06.2017'de mezun olanların kuraya girmesi engellendi. böylece yeni mezunlar kuraya ağustosta değil ekimde girecek.

böylelikle tusla kazanan hekim kuraya girmeyip direk tusla kazandığı kuruma gidecek. kazanamayanlar da kuraya girecek. böylelikle "aa ne ara tsmye/acile başladı da ne ara gidiyor", "öff sürekli dosya" telaşesinden kurtulmayı amaçlıyor sağlık bakanlığı.

2017 eylül güncellemesi:

enteresan bir şekilde ay başında isim listeleri açıklanmadı. en son 13'ü gibi hiç zorunlu yapmamışlar için diploma tescilleme tarihi - ki o da 20/09/2017 tarihine kadar - yayınlandı.

şahsi beklentim kura takvimi ya alışılmışın dışında olacak ya da eski haline dönecek


ayrıca erkekler için dipnot: üniversiteden ilişiği kestiğiniz gün-bir sonraki ocak ayı arasında `askerlik tecili` işlemini de yaptırmanız gerekmekte olup, bu belge zorunlu hizmete başlarken istenmektedir!

sık sorulan sorular:

1. ohal dönemindeyiz. müstafi olursam (yani hiç başlamazsam) ömür boyu memur olamaz mıyım?

hayır gayet memur olabilirsiniz. sadece 1 yıl boyunca sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelere gidemezsiniz, ama devlet üniversitesini kazanacak kadar iyi bir puan alırsanız burada işe başlamak suretiyle memurluğa da başlayabilirsiniz.

2. peki yazdım bi yer, başladım sonra istifa ettim. ohal dönemindeyiz. yine memuriyetim yanar mı?

bu soru çok ama çok tartışmalı. eğer ki istifa metninizde 96.maddede yazan "ohalde istifa edersen memur olamazsın" ibaresi yer alırsa sıkıntılı, o zaman bir istifanızı geri çekin diye düşünmenizi öneririm. ama 94.maddeye dayanarak istifa metniniz yazılıyorsa sıkıntı olmuyor, sadece 6 ay sonra sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışabiliyorsunuz. bu durum kurumdan kuruma değişebiliyor.

kanada'da doktor olmak

kanada'da doktor olmak için önce en az bir yıl bir yerde doktorluk yapmış olmak gerekli ve ingilizcenizin ileri derecede iyi olması gerekli. sonraki ilk adım mccee adlı bir sınav bu sınav çoktan seçmeli bir sınavdır ve türkiyede istanbul ve ankara'da yapılmaktadır sınava giriş ücreti 1700 dolardır eğer bu sınavı geçerseniz, mccqe part1 sınavına girmeye hak kazanırsınız bu sınav için kanadaya gitmeniz gerek türkiyede yapılmıyor. bu sınav 2 oturumdan oluşur ilk oturum öğleden önce yapılır 3 buçuk saat sürer çoktan seçmeli bir sınavdır 2. oturum 4 saat sürer bu bölüm daha çok klinik bilginizi ölçer. bu sınava giriş ücreti de 1000 dolardır. eğer bu sınavı da geçerseniz mccqe part 2 ye girmeye hak kazanırsınız bu sınavda kanada'da yapılır. bu sınavda klinik becerileriniz, hasta ilişkileriniz, tanı koyma yeteneğiniz, x ray okuma beceriniz gibi özelliklerinizin yeterli olup olmadığına bakarlar. bu sınavın da giriş ücreti 2700 dolardır. eğer bu sınavı da geçerseniz kanada'da doktor olmaya hak kazanırsınız. daha fazla bilgiyi http://mcc.ca/examinations/ bu sitede bulabilirsiniz.

Toplam entry sayısı: 98

tıp öğrenci kongreleri

yaka kartlarini biriktirme gibi bi saplantim var bu yuzden yakinimdakileri kacirdigimda evlat acisi gibi koyuyor

tayt giyen kızın asıl amacı

tibbiyelisozluk diye geldik eksisozluk cikti.

makyaj yapmayan kadın

"güzel bir fiziğe ya da çok etkileyici bir yüze sahip olabilirsin. fakat mühim olan tüm dünya kör olsaydı kaç kişiyi etkileyebileceğindir." sözünü mottosu olarak benimsemiş kadın.

soma faciası

"aşağıda ölüm var,yukarıda açlık. aşağıdaki ölüm olasılık,yukarıdaki açlık kesin"

manuş baba

'geceler kara tren' efffsanedir.

dr. banu çiftçi

tipci kizlarin son donemdeki idolu olan doktor. herkes kendisine pek bi ayilip bayiliyor ama nedense bana gosteris meraklisi biri gibi geliyor. tamam arkadaslariyla guzel bi sey yapmis, ne guzel ama biraz fazla gozumuze sokmus gibi. instagram'da bi fotoda, dogum yaptirdigi hastanin taktigi 'dr banu ciftci'nin melegi' tarzi bi bone vardi o ne allasen diyecek bi sey bulamiyorum.

makyaj yapmayan kadın

"güzel bir fiziğe ya da çok etkileyici bir yüze sahip olabilirsin. fakat mühim olan tüm dünya kör olsaydı kaç kişiyi etkileyebileceğindir." sözünü mottosu olarak benimsemiş kadın.

kalp atışı

guya ozel hastane ama hala tansiyon aletinin stetoskopunu kullaniyor doktorlari. rezillique.
(bkz: klise)

ünlülerin söylememiş olduğu özdeyişler

ben aslında tıp istiyordum-mimar sinan

tıbbiyeli itiraf

1.sinifta hediye gelen stetoskopu denemek istedim, ses cikmayinca bozuldu zannedip ertesi gun alinan yere goturdum, 'hediye geldi ama calismiyo' dedim. ozguvene bak hele. kadin gozlerini devirerek 'kullanmayi bilmiyosunuz bu kacinci boyle' dedi ve tamburu cevirerek ses cikmasini sagladi. ben de ezile buzule geri dondum tabi. (bkz: bu da böyle bir anımdır)

dr. banu çiftçi

tipci kizlarin son donemdeki idolu olan doktor. herkes kendisine pek bi ayilip bayiliyor ama nedense bana gosteris meraklisi biri gibi geliyor. tamam arkadaslariyla guzel bi sey yapmis, ne guzel ama biraz fazla gozumuze sokmus gibi. instagram'da bi fotoda, dogum yaptirdigi hastanin taktigi 'dr banu ciftci'nin melegi' tarzi bi bone vardi o ne allasen diyecek bi sey bulamiyorum.

stetoskopun ustune isim yazilmasi

sorunum isim yazdirmak degil, karismamasi icin yapilmasina lafim yok. sorun daha 1-2 deyken alip doktor diye yazdirmis olmak.

kemal kılıçdaroğlu

69 yasinda olup kilometrelerce yuruyerek ulkemizin en cok ihtiyaci olan adaleti hatirlatmistir. bu protestoyu 16 nisan'da yapmis olsa daha iyi olurdu. 9 temmuz'daki adalet mitinginde umarim guzel sonuclar alinir.
poncik kilisdar amca seni seviyoz

imam hatipler kapatılsın

'din dersi almayan adam öldürür diye siyaset yaparsanız, babamın katillerinin imam hatip mezunu olduğunu hatırlatırım."

aklima ozgur mumcu'nun attigi bu efsane twit gelir her zaman.

tıp fakültesinin en zor dersi

temel bilimlerde noroanatomidir bence..
Henüz takip ettiği biri yok.

içerik kuralları - iletişim