aorticdissection

Durum: 1138 - 0 - 0 - 0 - 02.06.2019 17:09

Puan: 15413 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

komşulara karşı çok ayıp oldu...
  • /
  • 114

memleketi tanımlayan bir cümle

portakalkabugu

dün katıldığım radyo yayınıyla tanıdığım sözlük yazarı. umarım yayınlarına devam eder. dün yaptığı yayın oldukça iyiydi.

valiz

halk dilinde varis.
örnek kullanım;
"hocam valizlerim çıktı buralarda böyle hep."

bi sarmak isterim

tibbiyelisozluk.com sayesinde tanıdığım kişi. instagram videolarından gördüğümüz kadarıyla oldukça yetenekli. kendisiyle gerçekte hiç görüşmedik. umarım yakın dönemde bir etkinlikte görüşürüz.

anatolianrock.com

12-13 yıldır girmediğim site. varlığını sol frame'de görünce hatırladım. o dönemler alternatifi yok diye iş yapıyordu. amatör gruplara ulaşabilmek ve şarkı sözlerini bulabilmek açısından iyiydi belki ama artık anlamsız.

dexterity

ortamlarda efendi kişiliği ve kibarlığıyla bilinen doktor kişi. ağzından hiç kötü söz çıkmaz diyorlar ama benim duymuşluğum var*. bu aralar dünyalar tatlısı küçük kızıyla ilgilendiği için buralara pek uğramıyor olabilir. anlayışla karşılıyoruz.

barones frozbit

kelimelik isimli oyunda hile yaparak kazanan, bu sebeple de asla yenemeyeceğiniz kişi. sağlam muse dinleyicisidir ayrıca.

adamlar

geçtiğimiz haftalarda "dünya günlükleri" adında yeni stüdyo albümlerini yayınlanmış grup. hem dijital platformlarda hem müzik marketlerde albüm mevcut.

ihtimaller denizi

yüksek sadakat grubunun 2005 yılında yayınladığı ilk albümünde yer alan açılış şarkısı. 2014 ıv albümü dışında yüksek sadakat dinlemeyen biri olarak bugün keşfettiğim şarkıdır. 2005 yılında yüksek sadakat grubunun varlığından haberim vardı ancak çıkış şarkısını sevmemem nedeniyle şans vermemiştim.

evta

endovenöz termal ablasyon'un kısalması. halk arasında kapalı varis ameliyatları olarak da bilinen evta , radyofrekans( rf ) ile de yapılabilir lazerle ( evla ) de yapılabilir.

amaç, reflü nedeniyle semptoma yol açan vena safena magna veya vena safena parva'nın damar içerisinden ilerletilen kateter aracılğıyla kapatılmasıdırı. insizyon gerektirmemesi ve erken taburculuk imkanı hastaların bu yöntemi tercih etme sebebi oluyor. tabii ki her hasta bu teknikle opere olma şansına sahip değil. o da cerrahın kararı.
  • /
  • 114
  • /
  • 31

ihtimaller denizi


evta


apiksaban


stream of consciousness


yollar bizi bekler


pervin yıldız


dr. yavuz dizdar


dr. şenel yediyıldız


esra erol


sare aydın


  • /
  • 31

barones frozbit

2016 eylülünde sözlüğe kayıt olmuş yazar, ben. bu sözlükte 3 senedir kayıt olduğumdan beri neredeyse her günümü geçirdim. eski yazarlardan pek kimse kalmadı, çoğunuz bilmezsiniz o yüzden. sözlükte neredeyse hiç olmayan formatın oturması için ekip arkadaşlarımızla çok uğraştık yönetici olduğumda. tamamen absürt forum entryleri yine trip, ego çeke çeke temizlemeye başladık. yapılması gereken oydu, insanların egolarının farkındaydık gocunmadık yediğimiz laflara. şimdi insanlar bize format öğretiyor onca lafı boşuna yemişiz.

şu güne kadar harcadığım vakte gram üzülmemiştim. çünkü arkadaşlar edindim bu sözlükte. görüştüm, buluştum, güldüm, içtim eğlendim, tanıdım, sevdim, bağlandım, aşık oldum, dertleştim. sesli radyoda her yayınım sabote edilmesine rağmen sabahlara kadar muhabbet ettim. dinledim. anlattım. ama hepsi boşuna, boşu boşuna.

ne zaman bişey yapılacak olsa bekletmeden atladım. sol frame cidden akmıyordu, ama şuraya 100 entry bile girmemiş insanlar sol frame akmıyor diye başlıklar açıyordu. aksın diye ilişkiler kategorisine yüklendim seks düşkünü oldum. feminazi oldum. politika yazdım terörist oldum.
ama kime ulaşıyorsunuz istediğiniz, sıkıntınız varsa?
o yazarın derdi varmış, o yazar intihar edecekmiş, o yazar yayın istiyormuş, o yazar zirve istiyormuş. o yazarı o kız rahatsız ediyormuş. o yazara sürekli mesaj geliyormuş. mesaj kutum isteklerinizle, taleplerinizle dolu. oysaki beni burda sadece format bağlar.

yönetim ekibinden olmak beni ancak formattan sorumlu tutar. benim buraya verdiğim emeğe bakıp bunu zorunluluğummuş gibi göremezsiniz. siz benim müşterim değilsiniz ki memnuniyetiniz için kendimi yırtayım. ama gerçekten yırttım. sonunda severek yaptığım şeyler boynuma tasma oldu.

neticede bu saatten sonra hak etmediğim şeyler yaşadıkça bu sözlük için hiçbir şey yapmak istemiyorum. hepiniz gibi tıpçıyım ben de insanım derslerim var aileme karşı sorumluluklarım var, şu koşullarda robot gibi terbiyesizliklerinize göz yumamam.

hayatımda da hep enayi konumunda oldum. haksızlık gördüysem önce ben sesimi çıkarttım. insanlar susup uzaktan izleyerek kafalarını rahat tutabiliyorlar ama ben değiştirebileceğim bir şey varsa bunu her koşulda herkese rağmen yaparım. sonuçta kendini bilmezlerin diline düştük.

neticede ben bu sözlüğü güzel hatırlarım. ama buruk da hatırlarım. hak etmediğim şeyleri yaşayarak ve hak ettiğim gibi mutlu olarak.

tıbbiyeli sözlük canımsın, sen bensiz de devam edersin. alışkanlıklardan kopmak kolay değil ama gururlu biri olduğumu biliyorum. o yüzden yediğim lafları buraya koyup ne zaman buraya dönecek olursam kendimi durduracağım.
ilgi çekmek için bak sözlüğü bırakırım entrysi değil bu. anlaşılmayı ummaktan bıktığım yorulduğum için sözlüğe ve ekip arkadaşlarıma vefa borcumdur.
selametle.aklından bir sayı tut

john verdon tarafından kaleme alınan dedektif dave gurney'in maceralarını anlatan polisiye romanlar serisinin ilk kitabıdır. her bir cinayet ardında bırakan notlarda bilmeceler ve sayıları içerir. dave gurney ise bu sır dolu olan esrarengiz cinayetleri çözmeye çalışır.

dedektif gurney'in karısının adı da madeleine'dir. new york'un biraz uzaklarında evleri vardır ve karısıyla bazen zıt düşer ama karısının ismi bu kitabı okurken çok hoşuma gitmişti. kitabı okurken aklıma the others filminde başrolü oynayan nicole kidman'ın canlandırdığı karakter geliyordu. galiba kitaptaki evin de tıpkı the others'taki gibi kasvetli bir ev olması ve ormanlık bir alanda tasvir edilmesi beni böyle düşündüren bir etkendi.

augmentin

vatandaşımız buna agumentin der.

aorticdissection

pek değerli hemşehrimdir kendileri. aylaarr belki de yıllarr önce, sözlükçe muş turu yapsak mı diye konuşmuştuk.. sanırım ikimiz de muş için gerek olmadığını anladık ki konu kapandı*... sesi çok güzelmiş diyollaa.. radyoda canlı yayın yapsa da dinlesek keşke*.

aorticdissection

rocker cerrah. ameliyathanede manowar dinliyor olması olası...

aorticdissection

müzisyen kalp damar cerrahı. asistanlığı bitmek üzere. sesini harun tekin'e çok benzetiyorum. işini çok sevmesi, tüm zorluğuna rağmen sahiplenmesi şok edici bazen. başarısının altında bu yatıyor. kendisine hastalarından sürekli bal, meyve, balık falan geliyor swh
hayatta başarısız olduğu tek şey kelimelik oynamak ahaha

72 puanla acil tıp yazmak

istanbul hava limanı rötar kavgası

atlasglobal tarafından bileti iptal edilmiştir; ayrıca söz konusu yolcyya atlaasglobal'in diğer uçuşları için bilet satılmayacağı aktarılmıştır.
haberin devamı için
https://www.cnnturk.com/turkiye/o-yolcu-icin-flas-karar-bir-daha-ucak-bileti-satin-alamayacak
bu tarz yaptırımlar hastane personeline her türlü şiddet uygulayan kimselere de uygulanmasını temenni ediyoruz.

satranç

"santranç" diyen insanlardan daha fazla nefret ettiğim bir şey varsa o da bilerek "santranç" diyen insanlardır.

sözlükte kimsenin yazmaması

yazmadığı halde çevrimiçi olan yazarların yaptığı eylemdir. napıyorsunuz acaba o kadar saat hem yazmayıp hem de sözlükte online olarak.. biri beni aydınlatsın lütfen...

Toplam entry sayısı: 1138

dönem 1 iken ameliyata girmek

yaklaşık 9 yıl kadar önce yaptığım hareket. tıp fakültesine cerrahi branş düşünerek geldiğim için ilk sene de meraklarımı gidermek için gitmiştim. iyi ki girmişim ameliyatlara. 6 yıl boyunca da fırsat buldukça gittim. şimdi ömrüm o salonlarda geçiyor. cerrahi branşlardan birinde asistanlık yapıyorum ve o 9 yıl önce girdiğim salonun şimdi bir üyesi olmak hoşuma gidiyor. insanlar sizin heveslendiğiniz şeye saçma diyebilir, sizi eleştirebilir. hayallerinizin heveslerinizin peşinden gidin. rahat bölüm arzusunda olan çoğu insandan daha mutlu olacaksınız emin olun.

aortic dissection ile türkçe rock az bilinenler

çeşitli gruplardan 24 şarkıyla, bir saat kırk beş dakika boyunca sürdürdüğüm yayın.
şarkıları merak edenler için liste aşağıda. hangi sıraya göre çaldığımı hatırlamıyorum ama "derin esmer" ile başlayıp "pinhani" ile bitirdim. "yıldızlar" kapanış şarkısı oldu.

liste;
1- derin esmer - gerçek hayat
2- mor ve ötesi - yağmur, teşekkürler...
3- gece - zamanın ruhu
4- neyse - kahreddin
5- kung fu - hala
6- yaya - resimler, yazılar ve yüzler
7- redd - bir yol bulursun
8- pentagram - uzakta
9- malt - motor
10- athena - uyanınca
11- teoman - çölde çiçek
12- maskott - melekler şehri
13- pinhani - yıldızlar
14- cihan mürtezaoğlu - sen banasın
15- jehan barbur - kendine zaman ver
16- bertuğ cemil -sen gülmeden
17- ogün sanlısoy - umudum var
18- sıfır km - meraklı
19- adamlar - insanın düştüğü durumlar
20- flört - sen yokken
21- yok öyle kararlı şeyler - 34
22- yüksek sadakat - aşk toprağı
23- kurban - ağla
24- gür akad - cem abi

ülkeden siktir olup gitmek

işe yaramaz, boş vatandaş söylemi. bu ülkeye henüz en ufak katkı vermeden, etraftan duyduğu "daha da bu ülkede yaşanmaz" sözleriyle hayatı hem kendine hem etrafındakilere dar eder böyleleri. ülkeden siktir olup git güzel kardeşim madem. ne duruyorsun ki? seni durduran ne?

berika demir

esra erol'a konuk olmuş tıp fakültesi öğrencisi. buraya kadar sorun değil ki zaten esra erol izlediğim veya izlediğimiz de yok. sorun olan şey bu kişinin doktorluk hakkında ileri geri konuşması. "doktora gidiyoruz yüzümüze bakmıyor, bilgisayarla uğraşıyor." diyerek zaten linç edilmekte olan bir mesleğin iyice itibarsızlaşmasına katkıda bulunuyor.
pardon da sen hangi vasıfla o kanala çıktın abicim ? kimse seni bilim dünyasına yaptığın katkı nedeniyle ünlü yapmadı. o halde anlamadığın konularda konuşma ve meslektaş olacağın kişiler hakkında ileri geri konuşma. bu dediklerimi ancak gerçek bir "doktor" olabildiği gün, poliklinikte yüz civarı hasta bakacağı gün anlayacak.
https://twitter.com/pigmes/status/1054086305234194432

rahat bölümler

ftr, dermatoloji, çocuk psikiyatrisi, psikiyatri gibi uzmanlık dallarının tıp fakültesi içerisinde ki genel adı. pek yakında cerrahi tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri, temel tıp bilimleri gibi bu dallarında bilim dalı olarak rahat tıp bilimleri adı altında ayrılacağı konuşuluyor.
işin espirisi bir yana bu rahat bölüm arayışı, arzusu pek hoşuma gitmiyor benim.
23-24 yaşında insanlar daha hayatında ne yaşamış ola ki işten kaçma peşinde? ne yaşadılar ki rahat olma arzusundalar. okuduğu bölüm tıp takültesi olan insanın son sene mi geliyor aklına bu mesleğin kolay olmadığı?

ftr ve diğer bölümlere karşı asla farklı gözle bakmıyorken ben. bu mesleği isteyen genç arkadaşlar tercih sebebini "rahat olmak" olarak gösteriyor.bu beni rahatsız ediyor. bu kişinin hem kendisine saygısızlığı hem de mesleğine saygısızlığıdır. rahat olmak amacıyla seçilen bölümün uzmanlarından nasıl fayda bekleriz?

dönem 1 iken ameliyata girmek

yaklaşık 9 yıl kadar önce yaptığım hareket. tıp fakültesine cerrahi branş düşünerek geldiğim için ilk sene de meraklarımı gidermek için gitmiştim. iyi ki girmişim ameliyatlara. 6 yıl boyunca da fırsat buldukça gittim. şimdi ömrüm o salonlarda geçiyor. cerrahi branşlardan birinde asistanlık yapıyorum ve o 9 yıl önce girdiğim salonun şimdi bir üyesi olmak hoşuma gidiyor. insanlar sizin heveslendiğiniz şeye saçma diyebilir, sizi eleştirebilir. hayallerinizin heveslerinizin peşinden gidin. rahat bölüm arzusunda olan çoğu insandan daha mutlu olacaksınız emin olun.

sözlüde verilen efsane cevaplar

sorulan sorular ve arkasından yaşanan sessizliğin ardından;
-hoca: sen olsan geçirir misin kendini?
+öğrenci: evet hocam.

öğrenci geçer.

doktorların büyük çoğunluğunun ateist olması

final zamanı amfi olarak "allah'ım n'olur çıkmış sorsunlar" duası edilirken, doğruluğundan şüphe duyduğum önerme.

sigara içen kız

sigara içen erkekten farkı olduğunu düşünmediğim kızdır. "sigara" kendi başına kötüdür. "kızlara hiç yakışmıyor" mantığını anlamak güç açıkçası. cinsiyetçi yaklaşımı geçip, sigaranın kimseye yakışmadığını belirtmek isterim.

işe yarayan sözlü taktikleri

bildiğin soru gelince tüm bildiklerini kusarcasına on saniyede ortaya koymak yerine yavaş yavaş, vakit geçirerek cevap vermek.
sen o konuda uzman kişinin karşısında 10 saniyede tüm bildiklerini tüketirsen eğer çok iyi bir silahşöre karşı saniyeler içinde tüm kurşununu harcamış ve hiçbirini tutturamamış gibi oluyorsun. iki madde sayacaksın sonra unutmuş gibi yapacaksın. "başka" demeye başladığında cevaplarının arasına "eee", "şey", "hmm" ve benzerlerini koyacaksın.
unutmayın! yeni soru, soruyu bildiğinizde gelir. bilemediğinizde hocayla bakışırsınız.böyle bir durumda 20 dakika bakışmışlığım vardır.

kütüphanede burnunu çeken piç

her kütüphanede en az bir tane bulunan piçtir. siz evde çalışamıyorsunuz diye kütüphaneye gelmişsinizdir komşuların sesleri olmasın, derse odaklanayım düşüncesiyle. ancak bu tip sabahtan akşama kadar yapıştığı sandalyeden kalkmaz ve burnundaki lanet olası sümüğün yer çekimine yenilmemesi için sürekli burnunu çeker durur. o iğrenç ses kafanızda büyür büyür... ağzını burnunu kırmak istersiniz, aynı cümleleri onlarca kez okurken. bir an önüne peçete fırlatmak gelir içinizden ama yapamazsınız. böyle tiplerle kütüphane hiç çekilmez malesef.

rahat bölümler

ftr, dermatoloji, çocuk psikiyatrisi, psikiyatri gibi uzmanlık dallarının tıp fakültesi içerisinde ki genel adı. pek yakında cerrahi tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri, temel tıp bilimleri gibi bu dallarında bilim dalı olarak rahat tıp bilimleri adı altında ayrılacağı konuşuluyor.
işin espirisi bir yana bu rahat bölüm arayışı, arzusu pek hoşuma gitmiyor benim.
23-24 yaşında insanlar daha hayatında ne yaşamış ola ki işten kaçma peşinde? ne yaşadılar ki rahat olma arzusundalar. okuduğu bölüm tıp takültesi olan insanın son sene mi geliyor aklına bu mesleğin kolay olmadığı?

ftr ve diğer bölümlere karşı asla farklı gözle bakmıyorken ben. bu mesleği isteyen genç arkadaşlar tercih sebebini "rahat olmak" olarak gösteriyor.bu beni rahatsız ediyor. bu kişinin hem kendisine saygısızlığı hem de mesleğine saygısızlığıdır. rahat olmak amacıyla seçilen bölümün uzmanlarından nasıl fayda bekleriz?

tıpçı

genellikle tıp fakültesi dışındaki bireylerin kullandığı, varoş söylemi. tıp fakültesi içerisinden birinin bu ifadeyi kullanması kabul edilemez.

içerik kuralları

sözlük formatının yazarlar tarafından açıkça görülebilmesi için öncelikler "içerik kuralları" hakkında duyuru yapmayı gerekli gördük. sözlük formatının, forumdan en önemli farkı "tanım" zorunluluğu. bununla ilgili ve diğer kurallarla ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır. lütfen başlık açarken ve entry girerken bu maddelere dikkat edelim.

içerik kuralları;
1- entryler ilgili başlığa ait tanım içermeli, ilgili başlığa ait örnekler vermeli, başlığı yorumlamalıdır. başlığın açıldığı ilk entry başlığı açık biçimde tanımlayıcı olmalıdır. soru şeklinde başlıklara cevap niteliğinde entry girilmemelidir.
2- bir başka entry’ye direkt cevap vermek, entry’ler yoluyla diğer yazarlar ile sohbet etmek yasaktır.
3- entry’ler ve açılan başlıklar imla kurallarına uygun olmalıdır. entryler doğrudan smiley içeremez. görünmez bkz (*) kullanılarak smiley kullanılabilir.
4- kişilerin ve kurumların tüm hukuki haklarını zedeleyebilecek entry’ler yazmak ve kişisel iletişimin ifşası yasaktır.
5- telif hakkını ihlal edebilecek link paylaşmak, pornografik içerik veya görsel paylaşmak ve diğer türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırılık oluşturan paylaşımlar yasaktır.
6- belirlenen kurallara uygun olmayan entry’ler moderatörler tarafından, ilgili yazara sebep belirtilerek yayından kaldırılacaktır. yayından kaldırılan entry, içerik kurallarına uygun hale gelmesi durumunda tekrar yayına alınacaktır.
7- belirtilen kurallara uygun davranmayan, uyarı almasına rağmen uygun davranmamaya devam eden yazarların üyelikleri, moderatörler tarafından yapılacak oylama ile geçici olarak dondurulabilir veya silinebilir.

aynali tahir

fikirlerine katılmadığım ama seri eksilemediğim yazar. yani sonuçta adam orijinal şeyler yazıyor. okumadan anlamadan niye bu kadar eksiliyorsunuz bu adamı? bence orijinal olmak önemli.

içerik kuralları - iletişim