aorticdissection

Durum: 1100 - 7 - 1 - 0 - 16.12.2018 20:38

Puan: 14038 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

komşulara karşı çok ayıp oldu...
  • /
  • 110

heyecan verici şeyler

doç. dr. mustafa girgin

ölüm haberiyle hepimizi üzen alanında başarılı ve herkes tarafından sevilen cerrah. allah rahmet eylesin.

pervin yıldız

amniyotik band sendromu'nu ülkeye öğreten kadın. sosyal medya hesaplarını bu olaylardan sonra gördüğü tepkiler nedeniyle kapatmış veya askıya almıştır.

amniyotik band sendromu

haber kanallarının cehaleti nedeniyle herkesin günlerce konuşacağı sendrom. içinde "band" kelimesinden yola çıkarak "demek ki daha önce bant unuttular." yorumu yapılmış, davalar açılmış, haber kanallarına servis edilmiş. yayın yönetmeni bunu onaylamış. sunucu da haber olarak aktarmış.
ya hu bu nasıl bir cehalettir ki bir kişi de "bu başka bir şey olmasın?" demiyor.
avukat, haber editörü, yayın yönetmeni, sunucu... bunların hepsi mi cahil. burada asla hastaya ve hasta yakınına bir şey demiyorum. onlar şu an hasta ve doğru bilgiye ulaşmamış olabilirler. ama bu tarz haberleri yaparken ve böyle davaları alırken azıcık olsun araştırma yapmazsa bazı insanlar böyle kepaze olurlar sonunda.
hastaya da geçmiş olsun dileklerimi buradan ileteyim.

tusta derece yapan doktorların röportajları

genellikle dershanelerin youtube kanalı veya dershanlerin web sayfaları aracılığıyla bizlere ulaştığı için aynı içerikte olan röportajlar. ben gerçekten arkadaşların 5. sınıftan itibaren çalıştığını, röportajda dediklerini aynen yaptığını düşünüyorum. ama bu demek değildir ki derece yapan herkes bu şekilde çalışıyor. dershaneye gitmeyenler de yapıyor, yapacak da. sadece onların röportajları olmuyor, olmayınca da bizlerde dershanesiz olmaz algısı oluşuyor.

ışıklı ayakkabı

cıvıklaşan dünyada erişkin modasına nasıl dahil olmadığını anlamadığım ayakkabı çeşiti.

dr. yavuz dizdar

istanbul üniversitesi çapa tıp fakültesi öğretim üyesi onkolog kişi. ama bugün bu başlıkta olmasının sebebi onkolog olması değil. sosyal medyada hekimler hakkında yaptığı açıklama.

açıklamayı okuduğumda "doktorlar aşırı derecede paraya meftun olmuşlar, bağlanmışlar" kısmı dikkatimi çekti. herhalde başka bir ülkeden bahsediyordur diyordum ki devamında kendisinin de çalıştığı ülkemizdeki doktorlardan bahsettiğini gördüm. kendisi bir tavsiyede de bulunmuş; "tıbba çok fazla güvenmeyin."
bu talihsiz açıklama hakkında "öyle demek istemedim" der mi? derse bizler ikna olur muyuz? göreceğiz.

sözlük arama motorunun yetersiz olması

sözlük adminlerinin ve yönetim ekibinin farkında olduğu durumdur. güncellemelere ihtiyacımızın olduğunun farkındayız. ilerleyen günlerde değiştirmeyi hedefliyoruz.

dr. şenel yediyıldız

ordu milletvekili.
sağlık, aile, çalışma ve sosyal işler komisyonu başkanı.
doktor.
göğüs cerrahı.

canlı yayında söyledikleriyle hekimleri yaralamış kişi. bu sözlerin bizleri üzmesi için söyleyen kişinin bir vasfı olmasına da gerek yok aslında. milletvekili olmasa cerrah olmasa komisyon başkanı olmasa bile bu sözler bir vatandaşa yakışmıyor. burada sorun biz hekimlerin sorununu çözmek için yetkilendirilmiş kişilerin hekime şiddeti destekler nitelikte konuşması. hele canlı yayında ağızdan çıkan sözlere çok dikkat edilmeli. umarım bu talihsiz sözler için bir açıklama gelir doktor beyden.

bu arada sosyal medyada şenel beyin videosunu paylaşıp; " sen önce türkçeyi düzgün konuşmayı öğren" tarzı eleştirenleri de ben eleştiriyorum. açıklaması nedeniyle sinirlenmiş olabilirsiniz ama şive, aksan vb konular üzerinden yüklenmek hem doğru değil hem mantıklı değil.

aranmıştır bu anlayışı

google search bar'a aranacak cümleyi yarıda bırakmamın altında yatan sebeptir. örneğin arayacağım şey "aortic dissection" ise "aortic dis" yazar beklerim ve aklımdan geçiririm; "aranmıştır bu."
  • /
  • 110
  • /
  • 31

pervin yıldız


dr. yavuz dizdar


dr. şenel yediyıldız


esra erol


sare aydın


ocean of noise


bahattin ahmet yalçın


ittirmek


cumhurbaşkanlığı seçimi tahmin yarışması


mert eyüpoğlu


  • /
  • 31

rajaz

camel grubuna ait dinlenilesi parçalardan birisidir. sözleri şu şekildedir:


when the desert sun has passed horizon's final light
and darkness takes it's place...
we will pause to take our rest.
sharing song of love,
tales of tragedy.

the souls of heaven
are stars at night.
they will guide us on our way,
until we meet again
another day.
when a poet sings the song and all are hypnotised,
enchanted by the sound...
we will mark the time as one,
tandem in the sun.
the rhythm of a hymn.

the souls of heaven
are stars at night.
they will guide us on our way,
until we meet again
another day.
when the dawn has come
sing the song,
all day long.

we will move as one,
bear the load
on the road.

the souls of heaven
turn to stars
every single night
all across the sky...
they shine.

tıbbiyeli sözlükte kutsallara hakaret edilmesi

benden kaynaklı olduğu söylenen durum. böyle birşey varsa entry numarası yada başlık adı yada linki özel mesaj yolu ile bana iletin hakaret olan kısmı gösterin. bu durumda ya entry i siler yada uygun hale getiririm

edit: 7 kişi eksi vermiş. daha ne yapayım bilemiyorum. yok sen konuşma diyorsunuz. o zaman müslümanlar zorba diyince yine zorunuza gidiyor bu nasıl bir kısır döngü. okumuş etmiş adamlarsınız dünya bir tık uzağınızda bir kendi coğrafyanıza bir de öteki milletlere bakın. yaw niye böyle diye düşünün. adamlar uzaya çıkmış bizimkiler yoğun bakımda haremlik selamlık olsun derdinde.

sözlükte açılan başlığa dikkat edip entry girmek

her sözlük yazarının yapması gerekendir, ne o öyle her şeye yazmak.. bu şekilde düşünen yazarlar için işte vizyonlu bi başlık:
(bkz:kırmızı meyve dolgulu eti puf)

sözlük arama motorunun yetersiz olması

anahtar kelime sistemi olmalı. kelimeyi yazdığımızda ilgili başlıklar listelenmeli. bu haliyle bir işe yaramıyor. önce google'a bakıyorum var mı sözlükte öyle bir başlık diye.

yazarların aldığı en düşük not

amfide 200 kişiyiz, uludağ üniversitesi anatomi hocası sınıfta sesli bir şekilde notları okuyor.. 80/90/60 gidiyor notlar..... raporlu batman dedi.. sonra sustu gülüyor.. konuşmuyor

sinan çetin film gibi bekliyorum..tüm sınıf sessiz sessiz okuması ı bekliyor..

ellerini havada birleştirdi, bacaklar genu varum yaptı, bi anda kan beynime sıçradı...

8 almışım.. adam vücuduyla 8 yapmış

buckethead

bu adam hakkında söylenecek çok şey var ama kısaca bahsedelim. öncellikle kafasındaki kfc kovasıyla fazlaca aykırı bir tip.

hızlı parçalarından ziyade slow soloları insanın aklını başından alır. gelmiş geçmiş en iyi, en yaratıcı gitaristler arasında fakat tabiî ki de underrated! çok bilinmediği için popülarizmle bozulmamış, daima başarılı işler yapmaya devam etmiştir. gerçek bir müzisyendir.

önerdiğim müzikleri için:
(bkz:padmasana)
(bkz:aunt suzie)
(bkz:a real diamond in the rough)

bir değerli eserini bırakıyorum buraya:

tıbbiyeli sözlük instagram sayfasının 10k olması

hayaldi, gerçek oldu.
teşekkürler dexterity.
 spoiler!
şaka maka artık her tıpçıya ulaşabilmek adına sağlam bir adım

tıbbiyeli sözlük instagram sayfasının 10k olması

instagram'da açılacak yeni bir özellik nedeniyle hesabın takipçi sayısının 10k olması hedefini koyarak başardığımız durum.

paylaştığımız twitlerden katbekat daha güzel yüzlerce entry mevcut sözlükte. neden paylaşılmadı derseniz açılacak yeni özellik ile direkt sözlük sayfasına yönlendirme yapabileceğimizden sözlük entrylerimizi sonraya sakladık.

hilesiz, hurdasız, reklamsız, çekilişsiz, oramızı buramızı açıp estetikli foto koymadan *, botokssuz, dolgusuz tamamen doğal yollarla 10 bin takipçi hiç de azımsanacak bir rakam değil ki hesabın haftalık gösterim sayısı 2 milyona ulaşmış durumda.

tıbbiyeli sözlük instagram sayfasının 10k olması

o kadar oldu mâdem asıl mekana, sözlüğe çağırın da onları sol frame şenlensin dedirten olaydir

dexterity

baba olmuş sevgili adminimiz. hemi de kankamın dediği gibi kız babası oldu, çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu.*

Toplam entry sayısı: 1100

aortic dissection ile türkçe rock az bilinenler

çeşitli gruplardan 24 şarkıyla, bir saat kırk beş dakika boyunca sürdürdüğüm yayın.
şarkıları merak edenler için liste aşağıda. hangi sıraya göre çaldığımı hatırlamıyorum ama "derin esmer" ile başlayıp "pinhani" ile bitirdim. "yıldızlar" kapanış şarkısı oldu.

liste;
1- derin esmer - gerçek hayat
2- mor ve ötesi - yağmur, teşekkürler...
3- gece - zamanın ruhu
4- neyse - kahreddin
5- kung fu - hala
6- yaya - resimler, yazılar ve yüzler
7- redd - bir yol bulursun
8- pentagram - uzakta
9- malt - motor
10- athena - uyanınca
11- teoman - çölde çiçek
12- maskott - melekler şehri
13- pinhani - yıldızlar
14- cihan mürtezaoğlu - sen banasın
15- jehan barbur - kendine zaman ver
16- bertuğ cemil -sen gülmeden
17- ogün sanlısoy - umudum var
18- sıfır km - meraklı
19- adamlar - insanın düştüğü durumlar
20- flört - sen yokken
21- yok öyle kararlı şeyler - 34
22- yüksek sadakat - aşk toprağı
23- kurban - ağla
24- gür akad - cem abi

ülkeden siktir olup gitmek

işe yaramaz, boş vatandaş söylemi. bu ülkeye henüz en ufak katkı vermeden, etraftan duyduğu "daha da bu ülkede yaşanmaz" sözleriyle hayatı hem kendine hem etrafındakilere dar eder böyleleri. ülkeden siktir olup git güzel kardeşim madem. ne duruyorsun ki? seni durduran ne?

berika demir

esra erol'a konuk olmuş tıp fakültesi öğrencisi. buraya kadar sorun değil ki zaten esra erol izlediğim veya izlediğimiz de yok. sorun olan şey bu kişinin doktorluk hakkında ileri geri konuşması. "doktora gidiyoruz yüzümüze bakmıyor, bilgisayarla uğraşıyor." diyerek zaten linç edilmekte olan bir mesleğin iyice itibarsızlaşmasına katkıda bulunuyor.
pardon da sen hangi vasıfla o kanala çıktın abicim ? kimse seni bilim dünyasına yaptığın katkı nedeniyle ünlü yapmadı. o halde anlamadığın konularda konuşma ve meslektaş olacağın kişiler hakkında ileri geri konuşma. bu dediklerimi ancak gerçek bir "doktor" olabildiği gün, poliklinikte yüz civarı hasta bakacağı gün anlayacak.
https://twitter.com/pigmes/status/1054086305234194432

rahat bölümler

ftr, dermatoloji, çocuk psikiyatrisi, psikiyatri gibi uzmanlık dallarının tıp fakültesi içerisinde ki genel adı. pek yakında cerrahi tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri, temel tıp bilimleri gibi bu dallarında bilim dalı olarak rahat tıp bilimleri adı altında ayrılacağı konuşuluyor.
işin espirisi bir yana bu rahat bölüm arayışı, arzusu pek hoşuma gitmiyor benim.
23-24 yaşında insanlar daha hayatında ne yaşamış ola ki işten kaçma peşinde? ne yaşadılar ki rahat olma arzusundalar. okuduğu bölüm tıp takültesi olan insanın son sene mi geliyor aklına bu mesleğin kolay olmadığı?

ftr ve diğer bölümlere karşı asla farklı gözle bakmıyorken ben. bu mesleği isteyen genç arkadaşlar tercih sebebini "rahat olmak" olarak gösteriyor.bu beni rahatsız ediyor. bu kişinin hem kendisine saygısızlığı hem de mesleğine saygısızlığıdır. rahat olmak amacıyla seçilen bölümün uzmanlarından nasıl fayda bekleriz?

dönem 1 iken ameliyata girmek

yaklaşık 9 yıl kadar önce yaptığım hareket. tıp fakültesine cerrahi branş düşünerek geldiğim için ilk sene de meraklarımı gidermek için gitmiştim. iyi ki girmişim ameliyatlara. 6 yıl boyunca da fırsat buldukça gittim. şimdi ömrüm o salonlarda geçiyor. cerrahi branşlardan birinde asistanlık yapıyorum ve o 9 yıl önce girdiğim salonun şimdi bir üyesi olmak hoşuma gidiyor. insanlar sizin heveslendiğiniz şeye saçma diyebilir, sizi eleştirebilir. hayallerinizin heveslerinizin peşinden gidin. rahat bölüm arzusunda olan çoğu insandan daha mutlu olacaksınız emin olun.

dönem 1 iken ameliyata girmek

yaklaşık 9 yıl kadar önce yaptığım hareket. tıp fakültesine cerrahi branş düşünerek geldiğim için ilk sene de meraklarımı gidermek için gitmiştim. iyi ki girmişim ameliyatlara. 6 yıl boyunca da fırsat buldukça gittim. şimdi ömrüm o salonlarda geçiyor. cerrahi branşlardan birinde asistanlık yapıyorum ve o 9 yıl önce girdiğim salonun şimdi bir üyesi olmak hoşuma gidiyor. insanlar sizin heveslendiğiniz şeye saçma diyebilir, sizi eleştirebilir. hayallerinizin heveslerinizin peşinden gidin. rahat bölüm arzusunda olan çoğu insandan daha mutlu olacaksınız emin olun.

sözlüde verilen efsane cevaplar

sorulan sorular ve arkasından yaşanan sessizliğin ardından;
-hoca: sen olsan geçirir misin kendini?
+öğrenci: evet hocam.

öğrenci geçer.

doktorların büyük çoğunluğunun ateist olması

final zamanı amfi olarak "allah'ım n'olur çıkmış sorsunlar" duası edilirken, doğruluğundan şüphe duyduğum önerme.

işe yarayan sözlü taktikleri

bildiğin soru gelince tüm bildiklerini kusarcasına on saniyede ortaya koymak yerine yavaş yavaş, vakit geçirerek cevap vermek.
sen o konuda uzman kişinin karşısında 10 saniyede tüm bildiklerini tüketirsen eğer çok iyi bir silahşöre karşı saniyeler içinde tüm kurşununu harcamış ve hiçbirini tutturamamış gibi oluyorsun. iki madde sayacaksın sonra unutmuş gibi yapacaksın. "başka" demeye başladığında cevaplarının arasına "eee", "şey", "hmm" ve benzerlerini koyacaksın.
unutmayın! yeni soru, soruyu bildiğinizde gelir. bilemediğinizde hocayla bakışırsınız.böyle bir durumda 20 dakika bakışmışlığım vardır.

amfide karı koca gibi takılan çiftler

kütüphanede burnunu çeken piç

her kütüphanede en az bir tane bulunan piçtir. siz evde çalışamıyorsunuz diye kütüphaneye gelmişsinizdir komşuların sesleri olmasın, derse odaklanayım düşüncesiyle. ancak bu tip sabahtan akşama kadar yapıştığı sandalyeden kalkmaz ve burnundaki lanet olası sümüğün yer çekimine yenilmemesi için sürekli burnunu çeker durur. o iğrenç ses kafanızda büyür büyür... ağzını burnunu kırmak istersiniz, aynı cümleleri onlarca kez okurken. bir an önüne peçete fırlatmak gelir içinizden ama yapamazsınız. böyle tiplerle kütüphane hiç çekilmez malesef.

rahat bölümler

ftr, dermatoloji, çocuk psikiyatrisi, psikiyatri gibi uzmanlık dallarının tıp fakültesi içerisinde ki genel adı. pek yakında cerrahi tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri, temel tıp bilimleri gibi bu dallarında bilim dalı olarak rahat tıp bilimleri adı altında ayrılacağı konuşuluyor.
işin espirisi bir yana bu rahat bölüm arayışı, arzusu pek hoşuma gitmiyor benim.
23-24 yaşında insanlar daha hayatında ne yaşamış ola ki işten kaçma peşinde? ne yaşadılar ki rahat olma arzusundalar. okuduğu bölüm tıp takültesi olan insanın son sene mi geliyor aklına bu mesleğin kolay olmadığı?

ftr ve diğer bölümlere karşı asla farklı gözle bakmıyorken ben. bu mesleği isteyen genç arkadaşlar tercih sebebini "rahat olmak" olarak gösteriyor.bu beni rahatsız ediyor. bu kişinin hem kendisine saygısızlığı hem de mesleğine saygısızlığıdır. rahat olmak amacıyla seçilen bölümün uzmanlarından nasıl fayda bekleriz?

tıpçı

genellikle tıp fakültesi dışındaki bireylerin kullandığı, varoş söylemi. tıp fakültesi içerisinden birinin bu ifadeyi kullanması kabul edilemez.

içerik kuralları

sözlük formatının yazarlar tarafından açıkça görülebilmesi için öncelikler "içerik kuralları" hakkında duyuru yapmayı gerekli gördük. sözlük formatının, forumdan en önemli farkı "tanım" zorunluluğu. bununla ilgili ve diğer kurallarla ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır. lütfen başlık açarken ve entry girerken bu maddelere dikkat edelim.

içerik kuralları;
1- entryler ilgili başlığa ait tanım içermeli, ilgili başlığa ait örnekler vermeli, başlığı yorumlamalıdır. başlığın açıldığı ilk entry başlığı açık biçimde tanımlayıcı olmalıdır. soru şeklinde başlıklara cevap niteliğinde entry girilmemelidir.
2- bir başka entry’ye direkt cevap vermek, entry’ler yoluyla diğer yazarlar ile sohbet etmek yasaktır.
3- entry’ler ve açılan başlıklar imla kurallarına uygun olmalıdır. entryler doğrudan smiley içeremez. görünmez bkz (*) kullanılarak smiley kullanılabilir.
4- kişilerin ve kurumların tüm hukuki haklarını zedeleyebilecek entry’ler yazmak ve kişisel iletişimin ifşası yasaktır.
5- telif hakkını ihlal edebilecek link paylaşmak, pornografik içerik veya görsel paylaşmak ve diğer türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırılık oluşturan paylaşımlar yasaktır.
6- belirlenen kurallara uygun olmayan entry’ler moderatörler tarafından, ilgili yazara sebep belirtilerek yayından kaldırılacaktır. yayından kaldırılan entry, içerik kurallarına uygun hale gelmesi durumunda tekrar yayına alınacaktır.
7- belirtilen kurallara uygun davranmayan, uyarı almasına rağmen uygun davranmamaya devam eden yazarların üyelikleri, moderatörler tarafından yapılacak oylama ile geçici olarak dondurulabilir veya silinebilir.

yatay geçiş

özel üniversiteden yapılanı can sıkar.

içerik kuralları - iletişim