arrivalofthebirds

Durum: 26 - 0 - 0 - 0 - 15.04.2020 02:04

Puan: 123 -

11 ay önce kayıt oldu. üçüncü nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 3

geceye bir şarkı bırak

geceye bir şarkı bırak

geceye bir şarkı bırak

geceye bir şarkı bırak

angulus sterni

23 şubat 2020 tus sınavında hangi hizada olduğu sorulmuştur.

az kişinin bildiği muhteşem web siteleri

https://www.kitabinabak.com/
bu siteye aradığınız kitabı yazdığınızda hangi kitabevi ve internet sitesinde o kitabın fiyatı ne kadar öğrenebiliyorsunuz. fiyatların bu kadar fark etmesi ilginç.

geceye bir şarkı bırak

yapınca iyi hissettiren anlamsız şeyler

mercimek çuvalına elini daldırmak.
(bkz: amelie)

mehmet çilingiroğlu

programı terk etmesini ve bu kadar sinirlenmemesini doğru bulmamakla birlikte konuşan doktorlar arasında en önemli noktalara değinen ve işin ciddiyetini kavrayan kişi olduğunu düşünüyorum. hep aynı konular konuşuluyor ve alınan önlemler övülüyor fakat sonuç ortada. şu an dünyada en çok vaka olan 10. ülkeyiz ve o çok sayıda vakası bulunan ülkeler genelde ilk vakalarını ocak sonunda bildirmişler. artış hızımız ortada, grafikler inanılmaz dik.
adamın maske takılması hakkında dedikleri de gayet doğru. durumun daha kötü olacağını, sürecin uzun olduğunu söyleyince de adamın çok karamsar olduğunu söylüyorlar. karşısındaki insanların durumun ciddiyetini tam olarak algılamamasına da çok sinirlendi. ayrıca adama ikide bir amerika'da olmasıyla ilgili laf çaktılar, geleneklerimizi unuttunuz dediler, didem hanım tartışmaya sizin için "debate " diyeyim diyerek laf attı.

karantinada yapılması/yapılmaması gereken şeyler

rehavete kapılmamalı, uyku düzeni bozulmamalı. yoksa ipin ucu kaçıyor, günler öylesine geçiyor.
  • /
  • 3
Henüz hiç başlık açmamış.

tıp öğrencilerinin çoğunun idealist olmaması

tıpta bir laf vardır. i fucked my life to save yours

katılmadığım önerme. insanların bi meslek grubuna idealizm adı altında tahakküm kurmasından hoşlanmıyorum çünkü. ve çünkü bizim mesleğimizde idealizm kadar önemli olan bir şey her zaman gözardı ediliyor, o da fedakarlık.

hiçkimse bilip bilmeden hekimliğe devlet memurluğunu yakıştırmasın çünkü yazdığımız reçeteler kaşeli kırtasiye çöpleri değil.
nedir yahu bu idealizm? meslekte kıdemlenmek, makale yazmak, kitap yazmak, medyatik olmak mı? lütfen biraz gerçekçi olalım ülkemizde tıp bilimi ve şifa iki ayrı uçta. bir bilimsel araştırmaya fon bulun bakalım bulabiliyorsanız. neden türk doktorların keşifleri hep yabancı üniversiteler menşeili? çünkü ülkemizde kamburumuz çıkıyor iş yükünün ağırlığı ve halkın devlet desteğiyle tepemize binmesi yüzünden. ülkemizdeki sağlık bilimi yokluğunu tıp 1. sınıfından interne, pratisyenden profesöre kadar hiçkimsenin omzuna yükleyemezsiniz.

idealizmin bireyselliği gözardı edilip şunu bunu yapmazsan idealist değilsin söylemleri harbiden midemi bulandırıyor. bu tiplerin ağzı torba değil ki büzesin.
biz sizin bize idealist demeniz için yeterli kademeye gelememiş olabiliriz ama size dakikalarca kalp masajı yapan biziz. kırık kolunuzu bacağınızı düzelten biziz. çocuğunuzu doğurtan, çocuğunuzun ateşini düşüren, çocuğunuzun belki istismar edildiğini bildiren biziz. vs vs. yaklaşık 30 tane branşın her biri sizin ruh ve beden sağlığı için.
hayatınızda hiç hesap yapıyor musunuz acaba 1 pratisyen hekim kaç hastayı iyileştiriyor meslek hayatı boyunca? hiç düşünmediğiniz şeylerle ahkam kesiyorsunuz.
hiç düşünmediğiniz şey de her birimizin 1 hayatı varken onu da size harcıyor oluşumuz. bir de kolay para kazanıyormuşuz. bu arkadaşlar 1 hafta hastanın, avukatın, medyanın açığını arayıp tepesine bindiği bi doktor olsunlar bakalım. obez kadın hastanın üretrasını bulup sonda takıp işetmeye çalışsınlar mesela.

herkes biraz da dönüp kendine bakacak. bilimi biraz da a101de satış sorumlusu olan gıda mühendisine sorun bakalım. oyun bağımlısı bilgisayar mühendislerine, proje yapacam diye üç kuruş para alıp olmayacak yerlere bina, demiryolu onayı veren inşaat mühendislerine sorun.

sonuç olarak bizim ülkemizde mesleğimi seviyorum demek bile idealistliktir. hiçbir kitabı olmayan hocanın öğrencileriyle bağ kurması idealistliktir. hiçbir uzmanlığı olmayan düz doktorun minnetle ellerine sarılan 1 hastasının olması idealizmdir.
"meslek garantisi"nin garanti olarak hayatından çalacağını bile bile bu mesleği yapmak idealizmdir.

Toplam entry sayısı: 26

az kişinin bildiği muhteşem web siteleri

https://www.kitabinabak.com/
bu siteye aradığınız kitabı yazdığınızda hangi kitabevi ve internet sitesinde o kitabın fiyatı ne kadar öğrenebiliyorsunuz. fiyatların bu kadar fark etmesi ilginç.

tusa nasıl çalışılmalı

çok ayrıntıya takılmadan sık sık tekrar edilmeli. gittiğiniz dersanenin hangisi olduğunun bir önemi yok. instagram'da sürekli reklam yapan hocaların derslerine gitmeye ise gerçekten gerek yok. tek ihtiyacınız motive olmak, sık sık tekrar etmek, bunu bir alışkanlık haline getirmek. birkaç güne yüksek saatler çalışmaya başlarsınız zaten.
bu arada tusdata'nın her tekrar sonrası tts çözme mantığını da doğru bulmuyorum. zaten tusdata'nın kaynakları çıkmış sorulardan oluşuyor. aynı soruları tekrar tekrar çözmenin bir faydası yok bence. o sorular tus'ta nasıl soruların çıkacağını görmek için bir fikir vermeli. 2014 yılından önceki soruların da çözülmesinin çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. 70 üstü isteyenlerin çıkmış ydus soruları çözmesinin de faydası olur. soruların aynısı veya benzeri çıkıyor artık.

iq'su düşük insana laf anlatmanın zorluğu

ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır.
mevlânâ celaleddin-i rumi

tıp okumanın yaşattığı zorluklar

dışarda arkadaşlarınlasındır, ama o sırada ders çalışıyor olmadığından için rahat değildir.
arkadaşların dışarıda eğlenirken sen ders çalışıyorsundur, onlarla birlikte olamadığından için yine rahat değildir.
tıp insana genel olarak bir huzursuzluk ve anksiyete yaşatır.

karantinada yapılmasıyapılmaması gereken şeyler

rehavete kapılmamalı, uyku düzeni bozulmamalı. yoksa ipin ucu kaçıyor, günler öylesine geçiyor.

yapınca iyi hissettiren anlamsız şeyler

mercimek çuvalına elini daldırmak.
(bkz: amelie)
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

içerik kuralları - iletişim