artize

Durum: 1390 - 0 - 0 - 0 - 22.01.2018 15:45

Puan: 12460 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

biliyorum şu an burayı okumuyorsun ama yine de seni seviyorum.
  • /
  • 139

foramen ovale

cranium'daki sphenoid kemikteki foramen ovale'nin içinden n. mandibularis, varsa a. meningea accessorius ve bazen n. petrosus minor geçer.

kalpte interatriyal septumda kapağını septum primum'un oluşturduğu foramen ovale ise doğumdan sonra kapanır. sağdan sola şant kesilir ve pulmoner dolaşımda ventilasyon gerçekleşmeye başlar. artık bebeğin oksijen kaynağı v. umblicalis değil vv. pulmonales'lerdir. kapanmazsa sıkıntı büyük, birçok konjenital kalp hastalığında görülür.

babasını ayağına çağıran kaymakam

mehmet akif'in şu sözlerini aklıma getirmiştir:

ne ibrettir;
kızarmak bilmeyen çehren,
bırak kardeşim makamı;
git önce edep hâyâ öğren.

müdür yardımcısı dayağı

ilkokuldayken bir defa yediğim dayak. tetiğe basılıyor gibi yumruk yapılan elde tamamen fleksiye 2. parmağın biraz açılmasıyla oluşan boşluğa 1. parmak konur ve o process desteklenir. sonra o process frontal kemiğin boş görülen kısmına oturtulur.

fatih terim

insanlar sanki galatasaray bu adama bağlıymış gibi davranıyorlar. eyvallah efsane başarılar kazandırmış zamanında ama hayat devam ediyor yahu.

desperado

umutsuz, her şeyi göze almış, çılgın.

perilipin

adipositlerde hücredeki yağın etrafını saran tabaka.

oyun parkısagopa kajmer'in "ahmak ıslatan" albümünün şarkılarından biri.

eminem

"emaynım" diye ananları saçma bulduğum mc.

yıldırım demirören

"hi guys" repliğiyle tribünlerde anılan futbol dünyasının tüpçü ismi.

propedötik

kavradığım kadarıyla son derece "underrated" bir olay. insanların daha çok önem vermesi gereken preklinik aşama.
  • /
  • 139
  • /
  • 27

foramen ovale


desperado


perilipin


oyun parkı


motilin


seme


naif


prekürsör


linea alba


araç ile gereç arasındaki fark


  • /
  • 27

tıbbiyede öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

dudaklarımızda dış ortamın sıcaklığını algılayan reseptörler bulunur ve eğer sıcak bir havada çok soğuk bir su içtiğimizde bu soğuk suyla ilk temas eden yer dudaklarımız olur. sonuç; vücudumuz dış ortamı soğuk olarak algılar ısıtmaya çalışır ve yazın sıcaklarda o soğuk suyu içtikten sonra gelen kısa süreli sıcak basma hissi bu reseptörlerle alakalıdır.

ben böyle bir şey yaşamadım diyenler için ise; hamama gidip içerde sıcaktan bayılmak üzereyken soğuk suyu dudaklarınıza bir tutun. sonra bakalım o soğuk su sizi serinletiyor mu yoksa daha da mı sıcak olmaya başlıyor. evet bizzat denedim sırf bu bilgiyi test etmek için. swh

bu bilginin geldiği yer ise fizyoloji dersi anlatan hocam idi üstünden baya bir sene geçti ama bu kadarı aklımda kalmış yanlışım varsa düzeltebilirsiniz..

renin-anjiotensin-aldosteron sistemi

her tıbbiyelinin mutlak bilmesi gereken sistem
özellikle bu sisteme etki eden ilaçlar tus için bilinmeli
hipertansiyonu anlamanın yolu burdan geçmektedir

istanbul tıp fakültesi

bu yıl başlayacağım okul yukarıdaki abi ve ablaların yorumları beni çok duygulandırdı. inşaallah bende onlar gibi anılar yaşayabilirim.

bafa gölü

ege bölgesinde aydın ilinde bir göl.
antik devirlerde ege denizinin bir parçası olarak bir körfezdi. menderes nehrinin alüvyon taşıyarak kıyı şeridini ilerletmesi sonucu bafa gölü ege denizinden koptu. ilk tuzlu su gölü iken sonradan suyu tatlı suya dönüşmüş oldu.

vizyon

ileri görüş, görünüm, sağgörü gibi anlamları olan kelime.
ama ne hikmetse son dönemde bir popüler oldu bir popüler, ota çiçeğe vizyon, vizyonsuzluk denmeye başlandı.
arkadaş senin gibi düşünmeyen herkes vizyonsuz mudur? ülkedeki tek vizyon sahibi otorite sen misin?
rica ediyorum yeni duyduğunuz kelimeleri alakalı alakasız yerlerde sık sık kullanmayın, kelime hazinenizin tam takır kuru bakır olduğunu aşikar etmeyin.

helicobacter pylori

hayatımı alt üst eden, her gece mide ağrılarıyla uyanmama sebep olan, midedeki asitte bile varlığını sürdürmeyi başarabilen iğrenç bir bakteri türü.

her şeyi geçtim, tedavisi daha beter bir şey. çok ağır antibiyotikler insanı yerle bir ediyor. mide bulantıları, halsizlik, ağızda tatsızlık... şu an ismini vermemin doğru olmayacağı bir antibiyotik yapıyor bunu ve herkeste yapıyormuş. hayır işin garibi iyileşmemi sağlaması gerekirken daha kötü mide ağrılarına yol açması.

kimsenin başına gelmemesini temenni ederim. gideyim de günde 7 tane aldığım antibiyotiklerden içeyim şimdi. *


(bkz:bu sevimsiz)

bunları biliyor muydunuz?

1936 olimpiyatlarında lichteinstein ile haiti bir müsabaka için karşı karşıya gelmişler.şaşırtıcı olan kısım ise bu iki ülkenin bayraklarının tıpa tıp aynı olması.

dönem 1 iken ameliyata girmek

övünerek anlatana, afferim lan çüküne boncuk tak diye tepki verdiğim olay

dönem 1 iken ameliyata girmek

meraktandır ve biraz da hatta biraz da değil tamamiyle saçmalıktır.orda önemli olan sosyal medya hesaplarına çekilen fotoları atmak ameliyata girdim teaa diyebilmektir insanlara.anladın mı agacım?

ecmo

tam adı extra corporeal membrane oxygenation olan dolaşım destek cihazı. genellikle kalp cerrahisinde kullanılan ancak, ards nedeniyle anestezistlerin de kullandığı, donma olaylarında da normotermiyi sağlama amacıyla kullanılabilen harika cihaz.
kardiyopulmoner bypass'a girilen yani dolaşımın kalp ve akciğer makinasına bağlandığı açık kalp cerrahisi ameliyatları sonlanırken hastanın kendi kalbi yeniden çalışır. bazı durumlarda bu çıkışta kalbin kasılması yetmez ve destek cihazına ihtiyaç duyulur. hastanın ecmoya bağlanması bu desteğin yoğun bakım şartlarında verilmesini sağlar. ortalama 15-20 gün kadar kullanılır. her merkezde uygulanmaz. pahalıdır.

Toplam entry sayısı: 1390

gecenin şiiri

yelkovan kovaladı, akrep döndü
meydanı boş bıraktık çakallar ürüdü
uzun zamandır yoktum biri demiş öldü,
şimdi yazsınlar artize geri döndü.

arada bir böyle yazarım, oysa ne şair ne de yazarım.

sözlük niklerinden meslek tahmini yapmak

@naylon cerrahin bipolar koteri
ne bileyim naylon cerrah, ek iş olarak da koter heralde.

subhanallah

farklı milletlerin atasözleri

tanım: başlık adı üstünde. farklı medeniyetlerin zaman içinde söylemiş olduğu öğüt niteliğindeki kalıp sözler.

türk:
-dereyi geçerken at değiştirilmez.
-ölmüş koyun kurttan korkmaz.

alman:
-kadeh içinde derede boğulanlardan daha fazla insan boğulmuştur.
-yemek pişirmek eski tavalar ile öğrenilir

japon:
-pirincin içindeki siyah taştan korkma, beyaz taştan kork.
-bir dostunuz, yemiş bahçesini geziyorsa, dalgın görünmeniz en büyük nezakettir.

ingiliz:
-mutlak güç mutlaka yozlaşır.
-cahiller, okumuşların cevaplayamayacağı soruları sorarlar.

fransız:
-bir atı suya götürebilirsiniz ama ona zorla su içiremezsiniz.
-misafir ve balık 3 günden sonra zehirdir.

italyan:
-kadın, kitap, at ödünç verilmez.
-yasak en tatlı meyvedir.

sözlükteki abartılan radyo olayı

1.kimse sana kedini ifade edemezsin veya tepkini koyamazsın demedi. sen tepkini koymuşsun, millet de malignle tepkisini koyuyor. oh bir de ben koydum.
2.şöyle açtığın başlıklara baktım, söylediğin sözü söylemeye yetkin bile yok. vay efendim radyo boş bir yermiş (!)
3.radyoda neredeyse günün her saati varım, bir defa seni görmedim, buna rağmen "muhabbete girdim beni sarmadı" diyorsun, nerden biliyorsun radyonu nasıl bir yer olduğunu, hiç sohbetin tadına vardın mı ya da 1 defa kendi müziğini millete dinlettin mi?
4.atom parçalayan sayın yazar, einstein'in senin radyo hakkındaki önyargıların hakkında tam yerinde bir söz söylemiş: "insanların önyargılarını parçalamak, atomu parçalamaktandaha zordur."
5.valla yersen papaz eriği, bizde ortam böyle, radyo var dinlersen.

öğrencilik anıları

lise 3, okulda karıştırıldık, tembel bir arkadaşımla biyoloji sınavında aynı sınıfa düştük. ben öğretmen masasının tam önüne, o da bana en uzak noktaya, en köşeye. ilk sınavdan da 16 almış adamı geçirmeye çalışıyorum düşünün. neyse girdik sınava, bitirdim 25 dkda, kalan 15 dkyı bu çocuğa harcadım. 1 soru 2 soru derken 20 soruluk sınavın 14ünü vermiştim geçsin diye. sonra bir ara çocuk 16. soruyu sordu, "ulan yazıktır söyliyim de sevinsin" dedim, cevap bursa. "b" diyorum anlamıyor, elle işaret edemiyorum hoca görecek, "bursa" diye ağzımdan da anlamıyor. en son hocaya döndüm: "hocam 16 bursa'nın plakasıydı değil mi?" bunu duyan tüm sınıf sınavı bırakmış beni alkışlarken kısa bir gülüşme, hocanın "laayn" efekti, zilin çalışı, anımın bitişi...

görüldüğü an kaçılması gereken insan modeli

öğrenmek istemeyen cahilden kaçarım.

sözlükteki abartılan radyo olayı

1.kimse sana kedini ifade edemezsin veya tepkini koyamazsın demedi. sen tepkini koymuşsun, millet de malignle tepkisini koyuyor. oh bir de ben koydum.
2.şöyle açtığın başlıklara baktım, söylediğin sözü söylemeye yetkin bile yok. vay efendim radyo boş bir yermiş (!)
3.radyoda neredeyse günün her saati varım, bir defa seni görmedim, buna rağmen "muhabbete girdim beni sarmadı" diyorsun, nerden biliyorsun radyonu nasıl bir yer olduğunu, hiç sohbetin tadına vardın mı ya da 1 defa kendi müziğini millete dinlettin mi?
4.atom parçalayan sayın yazar, einstein'in senin radyo hakkındaki önyargıların hakkında tam yerinde bir söz söylemiş: "insanların önyargılarını parçalamak, atomu parçalamaktandaha zordur."
5.valla yersen papaz eriği, bizde ortam böyle, radyo var dinlersen.

assalatu hayrun mine'n nevm

"namaz uykudan hayrlıdır." anlamındaki arapça söz. sadece sabah ezanlarında 2 defa "hayya ale'l-felah" sözü söylendikten sonra 2 kez söylenir.

mustafa kemal atatürk

"bir gün sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin."

bir kere de beni malignleyin be

bir kere de beni malignleyin lan, ne var yani eliniz mi yorulur? basın hayvan gibi maligne de aciz insanların küfrederek rahatlaması gibi bir rahatlık olsun içinizde. sonra ne mi yapın? bir daha sövün bir daha malignleyin, sonra bir daha sövün bir daha basın maligni, gözünüzden yaş gelene kadar.

evrenin en mükemmel ikilisi

sagopa kajmer-yunus özyavuz

sözlüğün yeni moderatörü hayırlı olsun

ey ahali, sözlüğün yeni moderatörü 'je m abandonne' olmuş. milletimize, sözlüğümüze hayırlı uğurlu olmasını diler, görevinde kendisine başarılar dilerim.

manuel vs. otomatik

kadın için otomatik, erkek için fark etmez. çünkü %76,8'i gerçekten sürmeyi bilmiyor.

sözlükteki abartılan radyo olayı

1.kimse sana kedini ifade edemezsin veya tepkini koyamazsın demedi. sen tepkini koymuşsun, millet de malignle tepkisini koyuyor. oh bir de ben koydum.
2.şöyle açtığın başlıklara baktım, söylediğin sözü söylemeye yetkin bile yok. vay efendim radyo boş bir yermiş (!)
3.radyoda neredeyse günün her saati varım, bir defa seni görmedim, buna rağmen "muhabbete girdim beni sarmadı" diyorsun, nerden biliyorsun radyonu nasıl bir yer olduğunu, hiç sohbetin tadına vardın mı ya da 1 defa kendi müziğini millete dinlettin mi?
4.atom parçalayan sayın yazar, einstein'in senin radyo hakkındaki önyargıların hakkında tam yerinde bir söz söylemiş: "insanların önyargılarını parçalamak, atomu parçalamaktandaha zordur."
5.valla yersen papaz eriği, bizde ortam böyle, radyo var dinlersen.

içerik kuralları - iletişim