artize

Durum: 1402 - 1 - 1 - 0 - 16.02.2019 13:32

Puan: 13494 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

biliyorum şu an burayı okumuyorsun ama yine de seni seviyorum.
  • /
  • 141

gezmeyi seven insan

gezme tarzınıza bağlı, ben hızlı yürürüm ve çok fotoğraf çekerim. yemekten para kısıp anın tadını çıkaracağım şeylere harcamak isterim eğer param yetersizse. yanımdaki kişi yavaş yürür, bir yemekte gereğinden fazla zaman harcarsa muhtemelen onunla yakın zamanda bir daha gezmem. kimse zorla gezdirilecek değl sonuçta.

greek freak

ingilizce "yunan ucube" anlamına gelen söz dizisi. nba'da milwaukee bucks forması giyen yunan basketbolcu giannis antetokounmpo'nun lakabı.

kent sesame

şerefsiz bayram şekeri. beslenme konusunda inanılmaz nadiren seçim yaparım, yiyemediğim nadir şeylerdendir yani. bu kadar şerefsiz bir şeker olamaz bir tane seven insana denk gelmedim senelerdir. bunu çıkaran neye göre çıkardı bir fikrim yok. yok hocam olmamış işte senelerdir bu ne ayıp ya. yeter artık bıktı usandı bu şekerden halk. kaldırın atın abi böyle bişe olamaz ya hiç mi yol kat etmedik? günah şeker be!

editus: şaşırdım doğrusu, bu şekerin de bir seveni varmış... neyse konuyu başka yere bağlamayacağım, sözlük beni şaşırtmaya devam ediyor sanki bu şekeri tek sevmeyen benmişim gibi.

farmakoloji

prof. dr. nurhan enginar ile başlayan farmakoloji maceranız hiçbir şey bilmiyorken farmaya bakış açınızı ciddi anlamda değiştirebilir.

anatomi labına hazırlıksız gitmek

sakız çiğneme, saçını topla, önlüğünü ilikle, yaka kartını tak, eldivenini tak.

en sevilen çikolata çeşitleri

ece diye bi çikolata var efsane! dedirten başlık.

19

birçok şeyin başladığı yaş. çirkefçe değil gerçekçi.

yaparken arada kalınan eylemler

yaparken veya yaptıktan sonra "yapmasa mıydım ya?" dedirten eylemler. mesela belli bir mesafe varken kırmızı ışık yanmasına rağmen hızla karşıdan karşıya geçmek olabilir. bazen öyle bir mesafe oluyor ki arada kalıyorsunuz.

diğer bir örnek zaman zaman kardeşe zarar vermek olabilir. bişe yapıyor, vuruyorsun, canı acıyor, üzülüyorsun, sonra bir daha yapıyor.

intihar

nedenleri arasında eskiden yaptığınıza çok pişman olduğunuz bir hareket, belki de hayatınızın akışını değiştirecek saniyelik bir hareket olabilir.

biyokimya çalışma taktikleri

moleküler yapısını bilmeden bir konuyu bırakın bir bileşiğe bile bam güm dalmayın derim. her şeyin her atomunu bilemezsiniz ama o bileşiğin reaksiyona giren kısımlarını bilmeniz size kolaylık sağlayabilir. masadan kalktığınızda zaman zaman ezber açıklaması olmayan bilgileri ise tekrar edin. kendinize soru sorarak çalışın.
  • /
  • 141
  • /
  • 28

greek freak


kent sesame


yaparken arada kalınan eylemler


foramen ovale


desperado


perilipin


oyun parkı


motilin


seme


naif


  • /
  • 28

tıbbiyede öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

dudaklarımızda dış ortamın sıcaklığını algılayan reseptörler bulunur ve eğer sıcak bir havada çok soğuk bir su içtiğimizde bu soğuk suyla ilk temas eden yer dudaklarımız olur. sonuç; vücudumuz dış ortamı soğuk olarak algılar ısıtmaya çalışır ve yazın sıcaklarda o soğuk suyu içtikten sonra gelen kısa süreli sıcak basma hissi bu reseptörlerle alakalıdır.

ben böyle bir şey yaşamadım diyenler için ise; hamama gidip içerde sıcaktan bayılmak üzereyken soğuk suyu dudaklarınıza bir tutun. sonra bakalım o soğuk su sizi serinletiyor mu yoksa daha da mı sıcak olmaya başlıyor. evet bizzat denedim sırf bu bilgiyi test etmek için. swh

bu bilginin geldiği yer ise fizyoloji dersi anlatan hocam idi üstünden baya bir sene geçti ama bu kadarı aklımda kalmış yanlışım varsa düzeltebilirsiniz..

renin-anjiotensin-aldosteron sistemi

her tıbbiyelinin mutlak bilmesi gereken sistem
özellikle bu sisteme etki eden ilaçlar tus için bilinmeli
hipertansiyonu anlamanın yolu burdan geçmektedir

istanbul tıp fakültesi

bu yıl başlayacağım okul yukarıdaki abi ve ablaların yorumları beni çok duygulandırdı. inşaallah bende onlar gibi anılar yaşayabilirim.

bafa gölü

ege bölgesinde aydın ilinde bir göl.
antik devirlerde ege denizinin bir parçası olarak bir körfezdi. menderes nehrinin alüvyon taşıyarak kıyı şeridini ilerletmesi sonucu bafa gölü ege denizinden koptu. ilk tuzlu su gölü iken sonradan suyu tatlı suya dönüşmüş oldu.

vizyon

ileri görüş, görünüm, sağgörü gibi anlamları olan kelime.
ama ne hikmetse son dönemde bir popüler oldu bir popüler, ota çiçeğe vizyon, vizyonsuzluk denmeye başlandı.
arkadaş senin gibi düşünmeyen herkes vizyonsuz mudur? ülkedeki tek vizyon sahibi otorite sen misin?
rica ediyorum yeni duyduğunuz kelimeleri alakalı alakasız yerlerde sık sık kullanmayın, kelime hazinenizin tam takır kuru bakır olduğunu aşikar etmeyin.

helicobacter pylori

hayatımı alt üst eden, her gece mide ağrılarıyla uyanmama sebep olan, midedeki asitte bile varlığını sürdürmeyi başarabilen iğrenç bir bakteri türü.

her şeyi geçtim, tedavisi daha beter bir şey. çok ağır antibiyotikler insanı yerle bir ediyor. mide bulantıları, halsizlik, ağızda tatsızlık... şu an ismini vermemin doğru olmayacağı bir antibiyotik yapıyor bunu ve herkeste yapıyormuş. hayır işin garibi iyileşmemi sağlaması gerekirken daha kötü mide ağrılarına yol açması.

kimsenin başına gelmemesini temenni ederim. gideyim de günde 7 tane aldığım antibiyotiklerden içeyim şimdi. *


(bkz:bu sevimsiz)

bunları biliyor muydunuz?

1936 olimpiyatlarında lichteinstein ile haiti bir müsabaka için karşı karşıya gelmişler.şaşırtıcı olan kısım ise bu iki ülkenin bayraklarının tıpa tıp aynı olması.

dönem 1 iken ameliyata girmek

övünerek anlatana, afferim lan çüküne boncuk tak diye tepki verdiğim olay

dönem 1 iken ameliyata girmek

meraktandır ve biraz da hatta biraz da değil tamamiyle saçmalıktır.orda önemli olan sosyal medya hesaplarına çekilen fotoları atmak ameliyata girdim teaa diyebilmektir insanlara.anladın mı agacım?

ecmo

tam adı extra corporeal membrane oxygenation olan dolaşım destek cihazı. genellikle kalp cerrahisinde kullanılan ancak, ards nedeniyle anestezistlerin de kullandığı, donma olaylarında da normotermiyi sağlama amacıyla kullanılabilen harika cihaz.
kardiyopulmoner bypass'a girilen yani dolaşımın kalp ve akciğer makinasına bağlandığı açık kalp cerrahisi ameliyatları sonlanırken hastanın kendi kalbi yeniden çalışır. bazı durumlarda bu çıkışta kalbin kasılması yetmez ve destek cihazına ihtiyaç duyulur. hastanın ecmoya bağlanması bu desteğin yoğun bakım şartlarında verilmesini sağlar. ortalama 15-20 gün kadar kullanılır. her merkezde uygulanmaz. pahalıdır.

Toplam entry sayısı: 1402

gecenin şiiri

yelkovan kovaladı, akrep döndü
meydanı boş bıraktık çakallar ürüdü
uzun zamandır yoktum biri demiş öldü,
şimdi yazsınlar artize geri döndü.

arada bir böyle yazarım, oysa ne şair ne de yazarım.

sözlük niklerinden meslek tahmini yapmak

@naylon cerrahin bipolar koteri
ne bileyim naylon cerrah, ek iş olarak da koter heralde.

babaların depresyondan çıkaran sözleri

hayatta duygusallığa yer yok, duygusal olduğun an, kaybedersin. bunu aklının her an ulaşabileceğin bir köşesinde tut, ona göre yaşa.

subhanallah

ne okuyorsun

öğrencilik anıları

lise 3, okulda karıştırıldık, tembel bir arkadaşımla biyoloji sınavında aynı sınıfa düştük. ben öğretmen masasının tam önüne, o da bana en uzak noktaya, en köşeye. ilk sınavdan da 16 almış adamı geçirmeye çalışıyorum düşünün. neyse girdik sınava, bitirdim 25 dkda, kalan 15 dkyı bu çocuğa harcadım. 1 soru 2 soru derken 20 soruluk sınavın 14ünü vermiştim geçsin diye. sonra bir ara çocuk 16. soruyu sordu, "ulan yazıktır söyliyim de sevinsin" dedim, cevap bursa. "b" diyorum anlamıyor, elle işaret edemiyorum hoca görecek, "bursa" diye ağzımdan da anlamıyor. en son hocaya döndüm: "hocam 16 bursa'nın plakasıydı değil mi?" bunu duyan tüm sınıf sınavı bırakmış beni alkışlarken kısa bir gülüşme, hocanın "laayn" efekti, zilin çalışı, anımın bitişi...

babaların ilginç davranışları

babam hep lafını düşünerek konuşur. bir keresinde sabah okula gideceğim, babama "baba şu parfümü kullanıyor musun?" dedim, neyse belli bir süre cevap vermeyince ikimiz de unuttuk, geçtik gitti. neyse yarın akşam arabayla bir yere gidiyoruz, kırmızı ışıkta durduk dedi ki "yok yav, al kullan.". 10 saniye düşündükten sonra geçen sene sorduğum soruyu hatırladım. babama "baba bu sefer sence de vereceğin cevabı fazla düşünmedin mi?" dedim. epey bir gülüşmüştük. çok yaşasın babam!

görüldüğü an kaçılması gereken insan modeli

öğrenmek istemeyen cahilden kaçarım.

assalatu hayrun mine'n nevm

"namaz uykudan hayrlıdır." anlamındaki arapça söz. sadece sabah ezanlarında 2 defa "hayya ale'l-felah" sözü söylendikten sonra 2 kez söylenir.

necmettin erbakan

kendileri itü makine'yi zamanında 4 üzerinden 3.96 ortalama ile 3,5 yılda bitirmiş olup, günümüzde hala fakülte rekorunu elinde tutmaktadır. evet, makine profesörüdür.

bir kere de beni malignleyin be

bir kere de beni malignleyin lan, ne var yani eliniz mi yorulur? basın hayvan gibi maligne de aciz insanların küfrederek rahatlaması gibi bir rahatlık olsun içinizde. sonra ne mi yapın? bir daha sövün bir daha malignleyin, sonra bir daha sövün bir daha basın maligni, gözünüzden yaş gelene kadar.

evrenin en mükemmel ikilisi

sagopa kajmer-yunus özyavuz

sözlüğün yeni moderatörü hayırlı olsun

ey ahali, sözlüğün yeni moderatörü 'je m abandonne' olmuş. milletimize, sözlüğümüze hayırlı uğurlu olmasını diler, görevinde kendisine başarılar dilerim.

manuel vs. otomatik

kadın için otomatik, erkek için fark etmez. çünkü %76,8'i gerçekten sürmeyi bilmiyor.

sözlükteki abartılan radyo olayı

1.kimse sana kedini ifade edemezsin veya tepkini koyamazsın demedi. sen tepkini koymuşsun, millet de malignle tepkisini koyuyor. oh bir de ben koydum.
2.şöyle açtığın başlıklara baktım, söylediğin sözü söylemeye yetkin bile yok. vay efendim radyo boş bir yermiş (!)
3.radyoda neredeyse günün her saati varım, bir defa seni görmedim, buna rağmen "muhabbete girdim beni sarmadı" diyorsun, nerden biliyorsun radyonu nasıl bir yer olduğunu, hiç sohbetin tadına vardın mı ya da 1 defa kendi müziğini millete dinlettin mi?
4.atom parçalayan sayın yazar, einstein'in senin radyo hakkındaki önyargıların hakkında tam yerinde bir söz söylemiş: "insanların önyargılarını parçalamak, atomu parçalamaktandaha zordur."
5.valla yersen papaz eriği, bizde ortam böyle, radyo var dinlersen.

içerik kuralları - iletişim