atamtutambenseni

Durum: 87 - 0 - 0 - 0 - 18.08.2017 14:02

Puan: 2004 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Sebepsizce silinen entrysi nedeniyle sözlükten ayrılmış yazar.
  • /
  • 9

tus vs ygs lys

aşk hayatını anlatan şarkı

benim bir sevgilim var, henüz tanışmadığım.

(bkz:çakıl taşları)

atmde bozdurulmuş para çekmek

para bozdurmak gerektiğinde de dükkan dükkan dolaşmak yerine, çevrede atm mevcutsa atm'ye önce 100 lirayı yatırıp ardından 80 ve 20 lira halinde geri çekerek bir başka şeklini uyguladığım durum.

sözlüğün forum şeklinde kullanılması

göze batan bir durum. o tarz başlıklara denk geldikçe şakayla karışık iğnelemeye çalışıyorum ama başlık sahibi yazarların da bu konuda ellerinden pek bir şey gelmediğinin farkındayım. bir kitap hakkında tavsiye edinmek için 10-15 yazara mesaj atıp fikirlerini sormaları pratik bir yol değil, o nedenle de bu başlıklar açılıyor. kurallar tabii ki uygulansın ama kimseyi de sözlükten soğutmamak gerek. belki ekşi duyuru tarzı bir olay getirir yönetim; belki yazarların yardım, tavsiye, fikir artık her neyse isteyebileceği bir başlık sol tarafa sabitlenebilir. en azından hepsi tek başlıkta toplanmış olur.

tıbbiyeli sözlük zirveleri

gelenekselleşmesini umduğum zirveler. her sene aynı gün, aynı saatte, aynı yerde batikon'un helikopterle iniş yaptığı zirveler olsa fena olmaz sanki, yönetim bence bunu bir düşünsün. ayrıca tıbbiyeli sözlük halı saha zirvelerini de dört gözle beklemekteyim, onu da belirteyim.

seni ben ellerin olsun diye mi sevdim

akşam akşam aklıma "sen ellerin ol sevdiğim, ben ellerin olmadan da yaşarım" gibi duvar yazısı niteliğinde bir bölüme de sahip özer atik şarkısını düşürmüş eser.

bu arada tsm'yi de toplum sağlığı merkezi diye okudum, allah affetsin*

prospektus mikrobiyoloji kitabı

marketteki ürünü tüketip ambalajını kasadan geçirmek

tüketilen ürünün kondom olmamasını temenni ettiğim durum.* olaya gelecek olursak; çocukla baş edemeyip ürünü açanı vardır, hipoglisemi atağına girip mecburen tüketmiş olanı vardır. benim de yapmayacağım bir eylem ama yapanı da direkt görgüsüzlükle, hırsızlıkla yaftalamamak lazım.

sevilen şiirin en can alıcı kısmı

bir ışık, bir kelebek, biraz çiçek, biraz kuş
yeni bir ülke yüzün, ellerimde kaybolmuş.

puan entry oranı 10'un üstündeki yazarlar

ikinci paragrafa kadar benim de desteklediğim yazarlardır.
  • /
  • 9
Henüz hiç başlık açmamış.

tus vs ygs lys

her bir komiteye çalıştığım kadar lys'ye çalışsaydım, sınavda lys'yi fuller üste kalan zamanda harvard'a burslu kabulumü kutlamak için bir şampanya patlatırdım. evet sınavın ortasında.

tıpçıların çoğunun sığ olması

en sevmediğim başlık tarzı.
bir kere tıpçı lafı hoş değil.
neyse konu o değil, öncelikle sığ ne demek; sığ insan tek bir konu hakkında düşünen, diğer konularda pek düşünmeyen, sorgulamayan insandır gibi bir şey. tanımdan da anlaşıldığı üzere bu insanlar her yerde olacağı gibi tıbbiyede de olabilir.
sanki tıbbiyede olması daha bir inanılmaz gibi başlık açılıyor bu yüzden saçma.
her şeyi geçtim çoğunluğu böyle demek daha bir saçma.
ve son olarak sosyal mesajımı da verip gideyim;
madem kendinizi öveceksiniz bunu yalan yere başkalarını gömmeden yapın.

sözlüğe bir daha gelinse alınacak nick

tıbbiyeli sözlükte nickinizi değiştirebildiğiniz için boşa özenilmemesi gereken, direkt alabileceğiniz nicklerdir. hadi bakalım şimdi yukardaki nickleri görmeyi bekliyorum.*

türkiye'de futbolu yasaklamanin gerekliligi

aman hocam futbol yasaklanırsa adminimiz @batikon ne hakkında yazacak onca entryi dedirten gereklilik, istek, duygu-görüş.

bkz vermek işleri çok daha zorlaştıracağından affınıza sığınarak sadece başlıkları listeledim. var olan bütün yazım ve imladan ilişkili kurum ve kuruluşlar sorumludur. uzun uğraşlar sonucu oluşturduğum liste ektedir. arz ederim.

emeğe saygı + rep +benign +fav

(bkz: bakınız)

2017 turkcell süper kupa maçı

6 ağustos 2017 konyaspor beşiktaş süper kupa

19.07 dünya fenerbahçeliler günü

27 temmuz 2017 sturm graz fenerbahçe maçı

gece yayinlanan ntvspor futbol nostalji

emre mor

arda turan

4 haziran eskişehirsporgöztepe maçı

enes ünal

ali koç'un fenerbahçe başkanlığına aday olması

türkiye'de tüm finallerin berabere bitmesi

atiker konyaspor

ricardo quaresma

7 mayis 2017 besiktasfenerbahce maci

hakan şükür

bu fenerbahceyi bile izlemeye giden 9311 taraftar

3 aralık 2016 fenerbahçebeşiktaş maçı

paul baccaglini

cüneyt çakır

20 kasım 2016 fbgs derbisi

a milli futbol takımının euro 2016 priminin 100 milyon olması

fenerbahçe

15 temmuz 2016 şampiyonlar ligi 3. ön eleme turu kurası

mehmet topal

10 temmuz 2016 fransa portekiz final maçı

yalçın çetinin anlattığı maçların daha tempolu geçtiği gerçeği

euro 2016'nın insanı futboldan soğutması

euro 2016'da tüm maçların tek farkla bitmesi

euro 2016ün 24 takimla oynanmasi

27 haziran 2016 arjantinşili maçı

22 haziran 2016 italya irlanda cumhuriyeti maçı

17 haziran 2016 ispanya türkiye maçı

euro 2008 ruhu

14 haziran 2016 portekizizlanda maçı

13 haziran 2016 belçikaitalya maçı

12 haziran 2016 türkiyehırvatistan maçı

11 haziran 2016 ingiltererusya maçı

11 haziran 2016 anadolu efes fenerbahçe maçı

(bkz: bakınız)

en sevmediğiniz 3 şey

-yazım hatası
-noktalama hatası
-anlatım bozukluğu

chaple hastalığı

mezuniyet sonrası dönemde tıbbiyelinin yapması gerekenler

evet tıbbiyeli mezun oldun, doktor oldun sana helal olsun

ama bilmiyorsun ki sonrasında neler olacak..

işte onu da `gabapentin` anlatacak, başlıyorumöncelikle diplomalarınız sağlık bakanlığı'na üniversitelerinizce yollanmış oluyor

sağlık bakanlığı bu diplomaları tescilliyor ve siz ömür boyu kullanacağınız diploma tescil no'nuza kavuşmuş oluyorsunuz - amma velakin o dönemin bakanının onayı olmadığı için hadi ben devletten kaçtım özele geçtim byee yapamıyorsunuz, o onay için zorunluyu yapacaksınız.

ara not: bu arada tusa girecekler tus başvurusunu yapıyor ösym sitesinden/başvuru merkezinden

diplomaları tescillerken sağlık bakanlığı aynı zamanda isminiz `devlet hizmet yükümlülüğü kurası`na da yazılıyor

birçok fakülte haziran sonu veya temmuz başında mezun verdiğinden isminiz ağustos kurasına yazılmış oluyor - değişti; artık haziran sonu/temmuz başı mezun olanların ismi eylül kurasında oluyor; eskiden çift sayılı aylarda yapılan kuralar güvenlik soruşturması vb. sebeplerle tek aylarda yapılıyor.

ağustos başında isim listeleri açıklanıyor ve bir bakıyorsunuz aa ismim yazıyor diye. - değişti; artık eylül başında açıklanıyor

isim listelerinin yanı sıra ilan metni de açıklanıyor ve kura takvimi belli oluyor

kura takviminde münhallerin açıklanması diye bir bölüm var, bu "hangi hastanede ne kadar kadro var" onun açıklanmasıdır.

münhaller ayın 20'li tarihlerinde açıklanır ve açıklandıktan sonra tercih dönemi başlar, bu da 3-4 gün kadar sürer

bu sırada siz tercihleri nereye yapalım diye düşünürsünüz ve ona göre pbs üzerinden tercihlerinizi yaparsınız

pbs üzerinden tercihlerinizi (başvurunuzu) kesinleştirdikten sonra tercih formundan 2 nüsha çıkarıp notere onaylatmanız ve adli sicil belgenizi almanız gerekmektedir (not: adli sicil belgesi e-devletten alınabilmektedir) www.turkiye.gov.tr

bu "noter onaylı" 2 nüsha ve adli sicil belgesini kura takviminde belirtilen tarihe kadar sağlık bakanlığı'na kargo yoluyla/elden bırakmalısınız ki genel kuraya kalma şansınızı düşürmeyiniz.

bu süreçten sonra kurayı beklemeye başlıyorsunuz ve genelde ay sonunda kura çekiliyor.

kura çekildikten birkaç gün sonra tebligatlar yayınlanır ve ikamet ettiğiniz ilin dışında bir yer çıktıysa 15 gün içinde, ikamet ettiğiniz ille aynı yer çıktıysa tebligat yayınlanır yayınlanmaz işe başlamanız gerekmektedir. - değişti; artık tebligat beklemeden önce güvenlik soruşturmasına giriyorsunuz, sonra tebligat geliyor. onun haricindekiler bu maddeyle aynı.

işe başlamanız hemen hemen tus'un yapılacağı tarihten sonra olacaktır (aynı ilde başlıyorsanız önce olma ihtimali yüksektir) - artık bu ihtimal, kura tustan sonra yapılacağı için ortadan kalktı.

işe başlamadan önce kurada size çıkan yerlere götürmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. bunların hepsi kura'nın ilan metninde açıklanmaktadır.

sonrasını da hak getire... isteyen müstafi olur (hiç çalışmadan istifa eder ama anca 1 yıl sonra tusta eğitim araştırma hastanesi yazabilir), isteyen 1-2 ay çalışıp istifa edebilir (6 ay sonraki tusta eğitim araştırma yazabilir), isteyen yerinde pratisyen olarak durabilir, tusa çalışabilir. tusu kazanan eğitim araştırmalarda çkysye; üniversite hastanelerinde zimmet sorgulamaya düşmeyi bekler veya pratisyen olarak durup hayatına devam edebilir.

2017 temmuz itibariyle yeni dönem:

ne oluyordu da sistem değişti?

yeni mezun, ağustos sonu kuraya giriyordu, eylülde tusa giriyordu, eylül ayında kurasında çıkan yere gidiyordu, tusu kazanmışsa kasım-aralık gibi çkysye düşüp hastanesine gidiyordu.

şimdi ise (bkz:76.devlet hizmet yükümlülüğü kurası)nda tescil tarihi 29.06.2017 olarak belirlendi. 30.06.2017'de mezun olanların kuraya girmesi engellendi. böylece yeni mezunlar kuraya ağustosta değil ekimde girecek.

böylelikle tusla kazanan hekim kuraya girmeyip direk tusla kazandığı kuruma gidecek. kazanamayanlar da kuraya girecek. böylelikle "aa ne ara tsmye/acile başladı da ne ara gidiyor", "öff sürekli dosya" telaşesinden kurtulmayı amaçlıyor sağlık bakanlığı.

2017 eylül güncellemesi:

enteresan bir şekilde ay başında isim listeleri açıklanmadı. en son 13'ü gibi hiç zorunlu yapmamışlar için diploma tescilleme tarihi - ki o da 20/09/2017 tarihine kadar - yayınlandı.

şahsi beklentim kura takvimi ya alışılmışın dışında olacak ya da eski haline dönecek


ayrıca erkekler için dipnot: üniversiteden ilişiği kestiğiniz gün-bir sonraki ocak ayı arasında `askerlik tecili` işlemini de yaptırmanız gerekmekte olup, bu belge zorunlu hizmete başlarken istenmektedir!

sık sorulan sorular:

1. ohal dönemindeyiz. müstafi olursam (yani hiç başlamazsam) ömür boyu memur olamaz mıyım?

hayır gayet memur olabilirsiniz. sadece 1 yıl boyunca sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelere gidemezsiniz, ama devlet üniversitesini kazanacak kadar iyi bir puan alırsanız burada işe başlamak suretiyle memurluğa da başlayabilirsiniz.

2. peki yazdım bi yer, başladım sonra istifa ettim. ohal dönemindeyiz. yine memuriyetim yanar mı?

bu soru çok ama çok tartışmalı. eğer ki istifa metninizde 96.maddede yazan "ohalde istifa edersen memur olamazsın" ibaresi yer alırsa sıkıntılı, o zaman bir istifanızı geri çekin diye düşünmenizi öneririm. ama 94.maddeye dayanarak istifa metniniz yazılıyorsa sıkıntı olmuyor, sadece 6 ay sonra sağlık bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışabiliyorsunuz. bu durum kurumdan kuruma değişebiliyor.

Toplam entry sayısı: 87

yeni stajyerlere tavsiyeler

sözlüde ellerinizi yıkamayı unutmayın arkadaşlar. hoca aniden hastanın karnını açıp haydi bir batın muayenesi yap diyebilir, sazan gibi atlamayın, ben yandım siz yanmayın.

ununu eleyip eleğini asmış asistanlar yerine çömez asistanları gözünüze kestirin. hem kaynaşmak daha kolay hem onlar da öğrenmeye çalışıyor olacak, bir nevi kader birliği diyebiliriz.

derslere katılıp not tutmaya özen gösterin, nasılsa geçmiş yıllardan not vardır, ona çalışırım demeyin. en başından çalışın, seneye sizin notlarınız kalsın alt döneminize.

hasta gördüğünüz yerde muayene edin, fırsatçı golcü olun. bununla yetinmeyip ailenizi, arkadaşlarınızı, sevgilinizi muayene edin ki normal bulgulara gözünüz kulağınız alışsın. fizik muayene ile normali, normal olmayandan ayırmak belki basit bir şeymiş gelebilir size ama ileride hastaya normal demek için bir yığın tetkik istemenizin önüne geçmeye yardımcı olur.

servislerde hastalarınızı muayene ederken oda hasta yakınlarıyla dolup taşmasın, yumuşak başlı olmayın, gereğini yapın. hastaların sözlerini, davranışlarını asla bireysel algılayıp moralinizi bozmayın.

hastanede x nerede, y kaçıncı katta gibi sorulara akıcı cevap verene kadar önlükle ortalıkta fazla görünmeyin.*

sözlüde ellerinizi yıkamayı unutmayın.

bıçak parası

sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi

anatomi zilli sınavında musculus levator labii superioris alaeque nasi'nin ezeli rakiplerinden biridir.

kil yemek

tıbbiyeli sözlük ile ilgili istekler

batikon'un klavyesine türkçe karakterler gelsin.

bıçak parası

tus vs ygs lys

chaple hastalığı

marmara üniversitesi tıp fakültesi çocuk alerji-immünoloji bilim dalının tıp literatürüne kazandırdığı hastalık.

hastalığın ele alındığı "cd55 deficiency, early-onset protein-losing enteropathy, and thrombosis" isimli araştırma geçtiğimiz ay "the new england journal of medicine"da orijinal çalışma olarak yayımlanmıştır. avrupa ve abd'deki merkezlerle ortak yürütülen araştırmada ağırlıklı olarak türk kökenli ailelerde görülen yeni bir bağışıklık sistemi hastalığı tanımlanmış ve hastalığın genetik ve moleküler nedenleri ortaya konmuştur.

hastalık, klinik özelliklerini taşıyan bir akronimle isimlendirilmiştir. chaple hastalığı; cd55 deficiency with hyperactivation of complement, angiopathic thrombosis, protein-losing enteropathy.

tıbbiyeli sözlük ile ilgili istekler

batikon'un klavyesine türkçe karakterler gelsin.

latince özlü sözler

sedare dolorem opus divinum artem - ağrıyı dindirmek ilahi bir sanattır.

içerik kuralları - iletişim