beingsherlocked

Durum: 163 - 5 - 1 - 0 - 09.08.2018 22:20

Puan: 1642 -

1 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmedim.
  • /
  • 17

çocuklarla diyaloglar

üç sene önce üniversiteye başlayacağım senenin yaz tatilinde dayimlarda geçen bir diyalog.
e:ege (6 yaşındaki kuzenim)

.....................
e:beingsherocked abla, sen kaçıncı sınıfa gidiyorsun?
b:üniversite 1. sınıfa başlayacağım.
e:aa öyle mi ben de.bizim okula yazılsana aynı sınıfta okuruz ne güzel.
koşa koşa oturma odasına gider,babasına -dayıma- beingsherlocked ablam da benim gibi 1.sınıfa başlayacakmış baba,aynı sınıfta okusak çok güzel olur değil mi?
bunu söylemesinin ardından güzel bir kahkaha atan dayımlar bir hafta boyunca benim üniversite okuduğumu anlatmaya çalıştı ama kuzenim hâlâ neden aynı sınıflara* -3- gittiğimiz halde okulumuzun farklı olduğunu sorgular.

tıp fakültesi başarı sıra sınırlamasının yükseltilmesi

matematiksel olarak yükseltilme (50 000 > 40 000) olan ancak pratikte düşürülmeye eş değer olan hede.iyi mi olmuş?tabii ki hayır.40 000 iyi miydi?hayır o da iyi değildi.geri kalan yorumları sana bırakıyorum sözlük.

iyi forumlar

tanım 1- forumlarda kullanıcıların cümle başı ya da sonunda bulunması gerektiğini düşündükleri cümle, iyi niyet temennisi.bir de kardeşi vardır bu temenninin: hayırlı forumlar.

tanım 2- sözlükte formattan bihaber olan yazarı, açtığı başlık ya da girisi nedeniyle mahcup etme amacıyla ve yine formata uygun olmayarak verilen bkz. (bkz:paradoks)

tıbbiyeli sözlük zayıflama harekatı

netflix

son 2 yıldır zevkle kullandığım dizi-film arşivini zengin bulduğum platform.

yazarlarin gsm operatoru ve paket tercihi

türk telekom, selfy yeni yıl kampanyası, her yöne 500 dk,5000 sms,sınırsız internet 32 lira (bu pakete geçtiğimde 23 liraydı yaklaşık 7 yıldır kullanıyorum,zamanla zamlanmasaydi iyiydi)*

yazarların meslekleri ve aylık kazançları

işim sherlock'u stalklamak. çünkü beingsherlocked 'gillerin ata mesleği budur. maaşım değişken..şu aralar ödeme yapmıyorlar. ödediklerinde de 2 yıl bekletip 3 part halinde ödüyorlardı.* uzun süredir maaşımla kavuşamadık birbirimize.help.
(bkz:sherlock)

wattpad

amacı yazmayı,amatör yazarları teşvik etmek,kendilerini geliştirmelerini sağlamak/insanların ücretsiz bir şekilde okuyabilecekleri güzel hikayelere erişmesini sağlamak olan site.
ilk çıktığı senelerde zaten turkiye menşeili adam akıllı hikaye yoktu ancak ingilizce hikayeler çok orijinal ve iyiydi.zamanla dünya çapında bir ergen göçü aldı ve seviyesi yerlere düştü.ilk zamanlarında 'yaratıcı yazarlığı' teşvik eden bu site,günümüzde ergen fandom'larinin erotik çöplüğüne döndü.

barones frozbit ile rakımsı şeyler

final vakti yayın yapıp çalışma şevkimi kırdınız goddammit dediğim yayın*

türk youtuberlar

ünlü olup youtube'dan para kazabilmek için yapmayacakları olmayan kişiler.

kendilerini çok yapay buluyorum ama bu onların da suçu değil diye düşünüyorum : youtube kurulduğu 2005'ten çok defil 2 yıl sonra atatürk'e hakaret eden içerik yüzünden kapatılmıştı.çocukluğum boyunca bir açılıp bir kapandığını hatırlıyorum hayal meyal.youtuber'lık/vlogger'lık yeni kavramlar olmasa da ülkemizde youtube'la son birkaç yıldır patlama yaptı.haliyle oturmamış 'youtube kültürü' batıdaki büyük youtuberlara bakarak kısa yoldan zengin ve de ünlü olmak isteyenler de ne trendse onu yapıp orijinal içerik üretmiyorlar.beni de çok rahatsiz eden ve 'cringe* ' geçirmeme sebep olduğu için ayarlardan bölgemi sevdiğim birçok youtuber ı barındırdığı için uk yaptım,daha güzel olduğunu düşündüğüm ve ilgimi çeken içerikler izliyorum*
  • /
  • 17

nota

müzik seslerini gösteren işaret. italyan müzik teorisyeni, benedictine manastırı rahibi guido d’arezzo kilise ilâhisinin sözlerinin ilk heceleri ve sesleriyle müzik ve nota sisteminin temelini oluşturmuştur:

utqueant laxis
resonare fibris
mira gestorum
famuli tuorum
solve polluti
labii reatum
sancte iohannes

daha sonraları birkaç değişiklik yapılmış, son modern hali ise şu şekilde kabul edilmiştir:

do : dominus. 'yaradan, mutlak güç'
re : rerum. 'madde'
mi : miraculum. 'mucize'
fa : familias planetarium. 'güneş sistemi, gezegenler ailesi'
sol : solis. 'güneş'
la : lactea vita. 'samanyolu'
si : siderae. 'gökyüzü'

dipnot: notaları adlandırmak için iki temel sistem kullanılıyor. bu sistemlerden yukarıda bahsettiğim daha çok fransa, italya, ispanya ve türkiye gibi akdeniz ülkelerinde yaygın. ikincisi (a-b-c sistemi) ise ingiltere, almanya gibi kuzey ülkelerinde kullanılır.

beynine bir kez hava değmeye görsün

bu güne kadar bu başlığın açılmamasından dolayı şaşırtan kitap adıdır. tübitak popüler bilim kitaplarının türkçesini yayınladığı eski bir amerikalı nöroşirurjiyen(bilmeyen de olabilir beyin cerrahı) frank vertosick'in kliniğe başladığından itibaren uzman doktorluğa kadarki eğitimini hikayelerle anlattığı bir eserdir. ben hep beyin ve sinir cerrahisi okumak istemişimdir o yüzden ayrı bir ilgi çekici gelmişti bana . kitabın olayı genel olarak kurtarılan değil kaybedilen hayatları anlatmasıdır.

---spoiler---
rebecca'nın hikayesine her yürek dayanmaz
---spoiler---

aylık 200 bin tl maaş alan doktor

kanser, organ nakli, kalp damar cerrahisi gibi alanlarda uzmanlaşmış doktorların kamuda aldığı ücretin düşük olması nedeniyle özel hastanelere geçmesi sonrasında yapılan yasa değişikliği ile döner sermayenin tavan ücretinin kaldırılması sonrasında doktorların aylık 200 bin tl maaş alacağı müjdeleniyor(!) bu aralar.

yapılan değişiklik olumlu olmakla beraber basında sanki her doktor bu ücreti alabilecekmiş gibi konuşuluyor.

halk sanki çok kazanıyormuşuz gibi görüyor ama çiçeği burnunda bir dahiliye uzmanı olarak döner sermayesi de fena olmayan bir hastanede çalışmama rağmen günde 100 hasta baksam, ayda 7 nöbet tutsam, 10 hasta yatırıp takip etsem bile 1 yılda bu parayı kazanmam imkansız.

türkiye'de kamuda çalışıp bir hadi bilemedim iki elin parmağını geçmeyecek sayıda doktorun bu paraya ulaşabileceğini düşünüyorum ama gel de halka sor bu durumu. 200 bini duyunca en kötü 30-40 bin kazanıyordur bunlar diye düşünüp hasetlikle doktorlara iyice saldırıya geçerler.

türkiye’de doktor olmak

oyundaki zorluk modları gibi; easy>medium>hard>expert>hardcore>insane>godlike>turkey gibi...

diziler - dizi yöneticiniz

fema tarafından paylaşılan play store uygulaması ve başarılı bir dizi yöneticisi. peki neden başarılı buluyorum:
-geniş bir arşivi var
-çoğunlukla yabancı dizi/film olsa da arşivinde yerli yapımları da bulabiliyorum
-ara yüzü kullanışlı
-istatistik tutarak kaç dk/saat/gün izlediğimi hesaplıyor
-yine istatistikle ağırlıkla izlediğim türleri inceliyor
-bana özel bir takvim oluşturup takip ettiğim dizilerin yeni bölümlerini takvimde işaretliyor
-yayından kaldırılan/devam eden dizileri ayırıyor
-takip ettiğim dizilerle ilgili haberler paylaşıyor


özetle bu uygulamayı tavsiye ederim. fırsat buldukça da editleyeceğim.

yazarların meslekleri ve aylık kazançları

meslek:serbest bitki
kazanç:yeşillenecek kadar

ünlülerin söylememiş olduğu özdeyişler

"med is a losing game"
stj. dr. amy winehouse
hatta tıbba olan aşkından şu şarkıyı yazmış diyolar

günde 8 saat şarj isteyen makine

bu makinelerin bir üst modelleri daha az şarjda kalmakta, fiyat performans oranı daha yüksek ve az paraya çok iş görebiliyor, fakat çok sık hata veriyor. almadan önce düşünmek lazım.

(bkz:intörn)
(bkz:asistan)

pasif kadın deneyi

1979 yılında, sanatçı marina abramovic tarafından yapılmış deney, gösteri.

gösteri kuralına göre, marina ayakta sabit duracak, gösteriyi izlemeye gelenler tarafından yapılan her hamle ve muameleye karşı, pasif ve müdahalesiz kalıcak.

ayrıca, izleyicilere bir masa üstünde, dilediği gibi kullanabilecekleri; mermi, silah, zincir, bıçak, kek, çikolata gibi objeler sunuluyor.

6 saat süren deneyde, başta izleyiciler nazik takılıyorlar. kimi kadına gül veriyor, kimi çikolata yediriyor.

zaman ilerledikçe, kadın önce bir tokat yiyor; tepki göstermeyince daha sert tokatlar yiyor.

daha sonra kadının alnına silah dayıyor izleyiciler, derken tacizler başlıyor.

kadını hala hareketsiz gören izleyiciler, zulümlerine devam ediyorlar; önce kadını soyuyorlar; sonra vücudunda yaralar oluşturuyolar, kanını emenler bile var.

terbiyesizliğin ve zulmün son raddesi olarak bir adam kadına tecavüz etmeye kalkışıyor, kalabalık gösterinin daha fazla ilerlemesine izin vermiyor; bir kadının, ağlayan marina'nın gözyaşlarını silmesi ile topluluk harekete geçiyor; onu giydiriyorlar, yaralarını kapatıyorlar ve sigara ikram ediyorlar.

kadın tekrar hareket etmeye başladığında insanlar korkup kaçıyor ve deney son buluyor.

analiz:

1) insan, içinde kötülüğe büyük meyil taşıyan bir canlı.

2) birçok insan, ayıplanma korkusuyla içindeki kötülük planlarını eyleme geçirmiyor.

3) taviz tavizi doğurur. kötülükler, ayıplık derecesine göre sırayla ifa edilir.

4) büyük hareketler kıvılcımla başlar. toplulukların davranışları, bir insanın hamlesiyle başlar.

5) hayatta en büyük koruyucunuz, allah'tan sonra sizsiniz. zira, savunmasız biriyseniz, herkesten ardarda tekme yersiniz.

ankara'da okumak

3-5 tl ye bile devlet tiyatrolarına gidebileceğiniz, birçok yardım kurumlarında aktif üye olabileceğiniz, kültürel anlamda kendinizi geliştirebileceğiniz bir şehirde okumaktır. seven tam sever, sevmeyen nefret eder. denizi yoktur ama gezmesini bilene güzel yer çoktur. şunu da unutmayalım sözlük ahalisi, mekandan öte yanınızdaki insanlar size mutluluk verir. mesela en basitinden kaleye çıkarken bile farklı kişi/gruplarla yaşayacağınız anın tadı başkadır. sizlere tavsiyem geniş bir çevreniz olsun, kimi dert ortağınız kimi sırdaşınız, kimi yalnızca çıkar ilişkisi (mesela not vs için ) kimi ise gırgır muhabbetlik dostlarınız olsun. bir de yabancı uyruklu arkadaşlar edinmeye çalışın, bakın nasıl da eğlenceli bir hal aliyor ankara.

Toplam entry sayısı: 163

kendi kendine ted x konuşması yapmak

yalnız başıma kaldığımda ya da insan içinde isem bile kendi dünyama çekildiğimde lafın lafı açmasıyla o an bana göre çok önemli bir konuda sanki toplum önündeymiş gibi kendi kendime demeç vererek gerçekleştirdiğim olay.arada demeç verdiğim konuyu açıklarken araştırma yapmam gerekiyorsa erinmez hemen o anda araştırma yapar arkamı sağlama aldıktan sonra devam ederim.iyi ki bu olaylar tamamen kafamın içinde dönüyor yoksa deli raporunu vermişlerdi şimdiye.

kafayı sıyırdım galiba sözlük.

edit: (ebkz:#70242) ted x yanında nobel konuşması da yapmışlığım var. ve bunu da itiraf ederek tüm sırlarımı ortaya dökmüş oldum.

8 mart dünya kadınlar günü

kadına şiddet,istismar,kadın cinayetleri vb. konuları üzerinde durulan,bu konulara dikkat çekmek için hiç değilse bir tam gün boyunca bilgi verici ve bilinçlendirici etkinlikler yapılan ve medyada yer bulmasına vesile olan, geriye kalan 364 gün boyunca bu sorunların var olduğunu unutan medya,ünlüler ve siyasilere ufak hatırlatmalar yapan uluslararası özel günlerden biri.ayrıca #49076 yı okuyunca belirtmek istedim 8 mart dünya emekçi kadınlar günü kapitalizme ait bir gün değil aksine kapitalizme baş kaldıran kadın işçilerin grevleri sırasında hayatlarını kaybetmesinin ardından ortaya çıkmış bir gündür.ve de 19 kasım uluslararası erkekler günü'dür.(erkek intiharlarına dikkat çekmek amaçlıdır.) burdan her 8 mart'ta toplumsal sorunlara dikkat çekmeye çalışılınırken "8 mart saçmalık,kapitalizmin oyunu,niye erkekler günü yok yaaa?!!" diyenlere selam olsun.

yazarların sevdiği hitaplar

hişt sen gözlük!!
lisede beden eğitimi hocamız böyle seslenirdi.hele istiklal marşı sırasına geçerken böyle seslenmesi...okulun çoğu -özel olarak seçilmiş gibi- gözlük taktığından herkes üzerine alınır , kafaların çoğu hocaya döner,herkes "hocam bana mı dediniz?" bakışı atardı..tam belgesellik...etrafı kontrol eden mirketler gibiydik...aaah ahh ne güzel zamanlardı..
edit:imla

tıpta kullanilan garip tanimlamalar

baykuş gözü görünümü....baklava görünümü...mısır tanesi görünümü...hayır anlamıyorum niye çoğunlukla yiyecekler üzerinden gittiklerini.hocam slaytı hazırlarken acıktınız mı?iftar öncesi falan mı hazırlamıştınız??şu an isimlerini dahi hatırlamadığım tatlı isimlerini niye yazıyorsunuz ki?hayır tatlıyı bilsem anlayacağım ama onu da bilmiyorum ki...niye bu eziyetler?niye bu ders sırasında öğrenciyi acıktırma çabaları??niye!!!

tıp fakültesinde finalsiz geçmek

fakülte izin verse yapcaz da fakültenin raconuna aykırı final zorunlu.

kendi kendine ted x konuşması yapmak

yalnız başıma kaldığımda ya da insan içinde isem bile kendi dünyama çekildiğimde lafın lafı açmasıyla o an bana göre çok önemli bir konuda sanki toplum önündeymiş gibi kendi kendime demeç vererek gerçekleştirdiğim olay.arada demeç verdiğim konuyu açıklarken araştırma yapmam gerekiyorsa erinmez hemen o anda araştırma yapar arkamı sağlama aldıktan sonra devam ederim.iyi ki bu olaylar tamamen kafamın içinde dönüyor yoksa deli raporunu vermişlerdi şimdiye.

kafayı sıyırdım galiba sözlük.

edit: (ebkz:#70242) ted x yanında nobel konuşması da yapmışlığım var. ve bunu da itiraf ederek tüm sırlarımı ortaya dökmüş oldum.

lokum bisküvi ikilisi

lisemizdeki konferanslarda konferans salonunun girişinin orda koli koli bisküvi ve lokum olurdu hep.iki sene önceki konferansa müdür yardımcımız "son sınıf öğrencisisiniz sınava gireceksiniz oturup ders çalışın ne işiniz var konferansta" diyerek bizi konferansa almamıştı.biz de uslu uslu dersimize çalışmıştık gdshshsjd yok öyle birşey püskevit ve lokumu gördük oğlum,sence yâr eder miyiz başkalarına.herkesin konferansa girmesini bekledik.ve..... püskevit arası lokum yapıp kaçtık.yiyoruz ama gözümüz doymuyor tekrar gidi alıyoruz falan..15 dk sonra müdür yardımcısı bizi yakaladı "gidin eşşoğlu eşekler size değil bunlar protokole" dedi."bizim paralarla almayı biliyorsunuz ama" dediğimi ve sonra koştura koştura yangın merdivenine sakladığımızı hatırlıyorum.tabii bu olanları gören tatlı hadememiz emine teyze -okulun adile naşiti resmen çok severiz kendisini- bize lokum ve büskivi ayırmış biz kantinde hocalara yapamadığız soruları sorarken aniden lokum- büskivi ikilisi peydah olurdu masalarda.ne iyi insandı emine teyze....annelerimiz yanımızda olmasa bile hiç aramazdik yokluklarini onun sayesinde.bize kendi çocuğu gibi bakardı...ne eğlenceli günlermiş o günler düşünüyorum da şimdi.yaşlandık be sözlük

seri artılamak

tanım: beğendiğiniz entry'leri ard arda artılamanız şeysi.

tabii yapamıyoruz çünkü sn sınırı var.bekleyin diyor.bekleyecek sabır var mı hayır?dolayısı ile olan güzel entryleri bir başlıkta döşeyen yazarlarımızdan harry potter gibi chosen one*
olanlara oluyor.tüm eziyeti o seçilmişler çekiyor.artılanma hakları yeniyor.tamam seri eksilme malign anladık ondan var o sn olayı da...bari benign yapmanın önünü açın yönetim.zaten öyle çok uzun entry döşeyen pek yok*,hepimiz de not oluyarak hızlı okuma böcüğü olduk kısa entryler dişimizi kovuğuna yetmiyor hemen bitiyor,e yazan da kısa ama öz yazdı diye niye hakkını yiyelim değil mi?bir üstteki ne artı verdiysem niye altındakinin hakkını yemek zorundayım ? zorundasınız?zorundalar? en yakın güncellemede buna da el atıverin bakem.

doktordan dayak yiyip aynı doktora tedavi olmak

yukarıda bir entry'de cezası sorulmuş.bir avukat çocuğu ve daha önceden tıp hukuku dersinde bu konuları araştırmış biri olarak konuşuyorum: eğer bir hasta/hasta yakını üzerinize yürüyor/size saldırıyorsa dövebiliyor,karşılık verebiliyorsunuz.size dava açsalar bile olanları anlatıp "nefsi müdafaa yaptım üzerime saldırdı kendimi korumak zorundaydım." diyip günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.yeterki ilk saldıran siz olmayın.son bir not: ne kadar şiddete karşı olsam da ülkemizde sağlıkta şiddetin giderek arttığı şu son günlerde her sağlık personelinin savunma sanatları dersi alıp kendini savunmayı öğrenmesi gerektiğini savunmaktayım.kendinizi korumayı bilin,o bilgi bir kenarda dursun.umarım bir gün kullanmanız gerekmez ama hal ortada....
edit:imla

tıpı kazandığınızda ilk hissettiğiniz şey

ben bu üniversiteyi istemiyordum mezuna kalıcam diye hönkürmüştüm ancak kötü olan okul değil benim ön yargımmış.şimdi iyi ki bu okul olmuş diyorum

makyaj yapmayan kadın

hevesle başlanıp yarıda kalanlar

dr plaka

bu plakaların av versiyonu babamda bulunmakta.allah'tan anne tarafım çoğunlukla doktor da bu tarz şeylerin camiada nasıl karşılandığını iyi biliyorum.sıkıysa bilmeyeyim tüm sülale tıp yazdım diye enayi misin diyip durdu.liseli çocuğuna varana kadar hem de.dr plaka alsam ne derler merak ediyorum.aslında denemeli.bi nevi sosyal deney olarak tepkilerini ölçmeli

kara cuma'ya tepki gösteren müslüman

black friday konseptini kendine karşı yapılmış bir komplo olarak görüp asıl amacı kaçıran, hep mağduruz,avrupa'da amerika'da hep islamofobik insanlar var kafasında olan ancak yanılan insandır.

yılbaşını kutlayan müslüman

tanım: yılbaşı ile "christmas" ın farklı olgular olduğunu bilen insandır.ayrıca aşın bunları birisi başka bir dinin bayramını kutlamış ya da kutlamamış bu tarz konulara bakarak insanları ayrıştırıp üzerine bi de dini yönden eleştireceğinize siz de ben de biz de kısacası hepimiz güzel işler yapsak da insanlık denen olgunun bir anlamı olsa?müslüman,hristiyan, yahudi,ateist....daha bir çok din var ancak bu etiketlere göre sınıflandırma yapıp mensup olduğunuz grup dışındakileri tu-kaka olarak görmeyi bırakın.bu gruplardan herhangi birine mensup bir insanın diğer gruptan birinin yaptığı birşeyi yapması da bu kadar ekstrem bu kadar aykırı olmamalı.
Henüz takip ettiği biri yok.

içerik kuralları - iletişim