carnivore

Durum: 1896 - 4 - 1 - 0 - 11.02.2019 21:50

Puan: 17869 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fen haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
  • /
  • 190

sevgili yüzünden kendin gibi davranamamak

ateist birinin cumalara gitmesi, beş vakit artı kazalar en az on vakit namaz kılmasına neden olan durum..
üzülür diye oruç falan tutuyorsun yani..

what the fox say

bugün karşılaştığım , dünyanın en saçma şarkılarından birisi. .
şarkının adı the fox imiş.

cihat

haçlı seferlerinin müslüman versiyonu.
yani herhangi bir bölge ve ya kaleye yapılacak olan akınlar için bölge müslüman devletlerine savaş çağrısı yapmak..
zengi devletinin urfa kontluğuna yaptığı kuşatmada çevre ülkelerin asker göndermesi örnek verilebilir.

nicolas maduro moros

venezuellada bir otobüs şöförü iken bir anda kendisini hugo chavezin en yakın dostlarından biri olarak siyasette bulan ilginç siyasi.
chavezin ölümünden sonra ülke yönetimine geçmiş ve o dönemde venezuella bitmiştir. resmen ülke iflas etti .
şu an devleti kendi diktatörlüğünde yönetmektedir.

alkol almayı marifet sanan güruh

alkol sıklıkla eğlence amacı ile içilen insanların ve bazı hayvan türlerinin geleneksel içeceğidir.. daha doğrusu alkollü içecekler bunlardır..
insan eğlendiği bir olayla fotoğraf çektirir.. bu normaldir.. basketbol oynarken fotoğraf çektirmek gibidir bu.
anormal olan şey, alkollü iken kurallara uyulmaması.
alkollü araç kullanırken fotoğraf çektirilmez. dışarıya alkollü çıkmak kabahattir bir kere..

çocuklar yaşları büyüdükçe atalarının bu geleneksel içeceğini deneyecekler ama yaşlarının büyümesi lazım..
alkol kullanmakla alkolizm aynı şeyler değildir.

devil may cry

dante ve virgil isimli iki kardeşin rekabetini temel almış sevdiğim bir aksiyon oyunu..

lisedeyken oynamıştım oyunu ilk ve son kez.. virgil in combo ve silahları çok güzeldi ama oyunun aslı dante ile oynanıyordu..

2019

gireli 22 dakika olan ve hastanede nöbette girdiğim yıl..
mutlu yıllar herkese.

hapşırmak

burun mukozasındaki düzensiz sinyallerin veya iritasyonun toz olarak algılanıp o tozun uzaklaşmasını sağlayan refleks. sadece dokunsal iritasyonlar mı yol açar ??

(bkz:fotik hapşırma refleksi)

kifflom

gta serilerinden benim ilk defa gta san andreasta karşılaştığım epsilon tarikatının inandığı tanrının adı.

(bkz:epsilon programı)

halep

suriye devletinin halep valiliğinin başkenti. halep valiliği en kalabalık valiliktir. suriye iç savaşı öncesinde suriyenin en kalabalık şehriydi ancak şu an şamdan sonra ikinci en büyük şehir olduğu düşünülmektedir.

tarihte halen devam eden en eski şehirlerden biridir. şehir milattan önce 600 lü yıllara dayanan kalıntılara sahiptir.
yıllarca levant ve suriye bölgesinin tarihte en kalabalık şehri olmuştur. yıllarca yüne osmanlı imparatorluğunun üçüncü büyük şehri olmuştur. ( bir istanbul, iki kahire)

ticaret açısondan da önemli bir şehir olmuştur. ipek yolunun son şehirlerinden birisidir. süveyş kanalının açılmasından sonra bölge ticaretinde önemini yitirmiştir.
  • /
  • 190
  • /
  • 51

what the fox say


devil may cry


kifflom


kalkaneus kırıkları


böhler açısı


chopart amputasyonu


kager üçgeni


elotuzumab


smooth criminal


tailor's bunion


  • /
  • 51

daa

çok güçlü bir doğu karadenizlilik itemidir. uzaklarda olan bir şeyi işaret etmek için de mesela "dey daa" kullanılır. yerlisine normal gelir bilmeyeni şaşırtır, gülümsetir.

hayat kadını

geçen sene dersaneden döndüğüm her akşam istisnasız gördüğüm bir kadını hatırlatan başlık. altındağ,ulus taraflarını bilen bilir. oteller gırla, hayat kadınları yollardadır akşam yedi sekiz gibi bir kadını görürdüm hep elinde sigara çok koyu bir makyaj her an bir yerleri açılan kıyafetiyle kapanan bir binanın betonunda otururdu. otobüsle yanından geçerken de bir sürü insan döner bakardı kadına. tabii ki alışık olduğumuz şeyler değil bakmalarını anlıyorum ben de bakardım ilk başlarda garipseyerek içten içe. sonradan kadını arar oldu gözlerim her görüşümde aynı yıkık tavırla sigarasını içerdi bir gün tam önünden geçerken otobüs durdu. adamın teki geldi yanına kadının boynuna gömüldü dokundu falan en son bir şeyler söyledi kadın istemedi belli ki omuz silkti göz devirdi adam da gitti. sonra başkası geldi laf attı gitti kadın baktı öylece. nedense kalbime işledi kadının o omuz silkişi.. herhangi bir adamın gelip laf atıp gitmesi diğerinin taciz etmesi ve onun bu olanlara sadece omuz silkmesi... bilemiyorum çok zor olmaları onlar için hayat.

ihanete maruz kalıp kimseye güvenmemeyi düşünmek

testiyi kırdıktan sonra alınan, duygusal bir tavır. aşırı bir tepki olduğu için bir süre sonra güvenme özlemi çekip döngüyü başa sardırma olasılığı yüksektir bu tavrı alan kişinin. bir aşırılığı ancak başka bir aşırılık karşılayabilir. bu tavrı almadan önce herkese güvenilmeyeceğini değil, herkesin güveninizi kolayca elde etmemesi gerektiğini düşünün. bu yere düşüp de bir daha yürümeyeceğim demek gibi bir şey. yapmanız gereken neden düştüğünüzü bulmak, bir daha düşmemek için yürümemek değil. doğru tavrı aldıktan sonra yine maruz kalabilirsiniz ancak daha zor kazık yersiniz artık. her şeyi mükemmel hâle getiremeyiz ancak yapılabilecek en iyi şeyi yapabiliriz.

davud yıldızı

dövmemin bir parçasında bulunan simgedir. tepkiler ise hep anti semitik tarzda. okumamisi kadar okumuşu da cahil olan ülkemde davud yıldızınin tek anlamı "israil bayrağı". kimse de bu simgenin başka anlamı var mı ne zamandan beri yahudiler bunu işaret olarak kullaniyor araştırmaz.

gazi tıpta polislerin doktorları rehin alması

artık bu da mı oldu dedirten haber. şiddeti kınarken rehin alınmaya da başladık.

gazi üniversitesi tıp fakültesi hastanesi genel cerrahi kliniği'nde babaları vefat biri komiser iki kardeş klinikte görevli sağlık çalışanlarını ve hastaları 2 saat boyunca rehin almışlar.

kimsenin servisten çıkışına izin vermeyen ve meslektaşlarımıza silah doğrultan kardeşleri olay yerine gelen polisler ikna ederek olaya son vermişler.

umarım acıları, üzüntüleri vardı, olur böyle şeyler denilerek üstü kapatılmadan görevlerini kötüye kullanan ve insanları rehin alan bu polisler gereken cezayı alırlar.

kaynak:
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201812251036804441-ankarada-iki-polis-hastanede-doktorlari-ve-hastalari-rehin-aldi/

gizli şeker

necip halkımız tarafından sanırım kadın programlarında ya da günlerde dile getirildiği için özellikle kadınlarca muayenelerde sıkça telaffuz edilen ve olup olmadığı merak edilen hastalık.

sanırım burada kastedilen bozulmuş açlık glukozu ya da bozulmuş glukoz toleransı ya da her ikisi birden dediğimiz prediyabet fakat inatla sende şeker hastalığı yok dediğimiz hastalar gizli şeker de mi yok diye ısrarla soruyorlar. sende açık da gizli de şeker yok dememe rağmen gizli şekerim kaç çıktı diye rakamsal bir değer beklentisi içinde sormaya devam ediyorlar.

acaba gizli şeker ile hba1c mi kastediliyor hâlâ çözemedim. bir gün gizlice günlere sızma harekatı düzenleyip soruma cevap bulmayı düşünmüyor değilim.

sesi serotonin salgılatan şeyler

köy evinde sobadaki odunların yanarken çıkardığı ses

sesi serotonin salgılatan şeyler

1 yaşındaki yeğenim. ses şu: theyyjeeee. * ben ablama abla dediğim için annesine abla dediği doğrudur.*

alışveriş poşetlerinin parayla satılması

"parasıyla değil mi ulen" diyerek çevre kirliliğinin arttığı yegane ülke olabiliriz.ancak yine de olumlu karşılıyorum,en azından kasalarda görgüsüzce poşet alan tipleri görmek zorunda kalmıcaz

tatlı seferleri

bahsettiğim gibi, trileçe ayrıştırıcı bi unsur olmamalıdır. kalıntısüngeri derneğinin kazandığından falan bahsediyor taraflı bir zât. lâkin şu bilinmelidir ki, varlığını bile trileçe'nin varlığına borçlu olan anti-trileçeciler anca kendilerini avutmaktadır. en başından beri mutlak kazanan bellidir. kişilerin, oluşumların hiçbir önemi yoktur. sana bir şey olmasın kutsal trileçe, sen vâr ol!

bu arada üstteki entry için: (bkz:cool story)

Toplam entry sayısı: 1896

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

tatlı seferleri

bir hafta önce trileçecilerin süngeroğullarna düzenlediği seferdir..

hava kapalıydı,
yağmur yağacak gibiydi, iki ordu için de bu durum iyi olmayacaktı. bilinir ki yağmur altında oklar oldukça etkisizleşir. iki ordunun da kanatları atlı okçulardan oluştuğu için bitirici darbe kanatlardan gelmeyecekti. ancak trileçeoğulları hafif zırhlı süvarileri ile büyük bir akıllılık yapmış gibiydi. çünkü klasik atlı okçu birliklerinin yakın dövüşte hafif zırhlı birliklere karşı hiç bir şansı yoktu.

her iki tarafın komutanları karşı tarafın ritmik bir yürüyüş yapmasını sağlayan davul seslerini duyuyordu. "tam" "tam" "tam"...

trileçenin sağ kanadında hafifi süvarilere ek olarak atlı oku birlikleri vardı. her iki tarafın diğer tüm kanatları atlı okçulardan oluşuyordu. bu birlikler eski bir çok savaşta kanat hakimiyetinin ele geçirir geçirmez merkeze yardıma koşuyordu. bu diyarda bilinen bir çok savaş bu şekilde sonlanmıştı. ardından dağılmış düşman birliği askerlerinin bir bir sinek gibi avlamak kalıyordu.

her iki ordunun da mevcudu yaklaşık 20 25bin dolayındaydı. daha önceden bir çok kez görülmüş bir savaş olacaktı.

süngeroğulları kumandanı yanında bulunan komutana işaret etti. merkez piyade birliğinin arkasındaki okçular birden ortaya çıkmaya başladı. okçu birlikleri generali bir ok fırlattı. ok düşmanın yakınına bile düşmedi.. erken davranmışlardı. menzilleri dışındaydı düşman.
süngeroğlu piyadeleri büyük bir kalkana sahip ağır zırhlı birliklerdi çoğunlukla.. süvarileri doğudan , piyadeleri batıdan esinlenerek oluşturmuşlardı. bu onlara ne kadar güç sağlasa da önemli bir şekilde birliklerin hızı azalıyordu.

trileçe piyadeleri ise büyük oğunlukla hafif zırhlı piyadelerdi.

vadinin ortasında her iki ordu karşı karşıya duruyordu. etraf büyük dağlarla çevriliydi. bölge toprakları süngeroğullarının elinde olduğu için bölge coğrafyasının trileeciler çok da iyi bilmiyordu ama buna benzer bir vadide şu ana kadar binlerçe savaş meydana gelmişti. bu savaşlar dillerden dillere aktarılan hikayeler ya da zamanında büyük bir çok alimin yazdığı kitaplardan biliniyordu.

güneş bulutların arasında çok silik bir şekilde görünüyordu. öğle vakti olmalıydı. ortam hiç olmadığı kadar soğuktu.. bir kaç saat sonra buralar daha önce de bir çok kez görüldüğü gibi kan gölüne dönecekti.

trileçe tarafından savaş borularının sesi tüm vadide yankılandı. birlikler daha önce o bölgeye deneme amaçlı ok atılmamışçasına cesur ve emin adımlarla ilerliyordu. ve süngeroğulları okçularına emir geldi, hazır ol, ateş!!
o anda inanılmaz bir olay oldu. bir anda yağmur başlamıştı.. oklar düşman askerlerine yaklaşmadı bile. trileçe komtanı burnunun ucuna düşen iki damla çiseden sonra askerlerine yürü emrini vermişti. yağmurun dakikalar içerisinde yağacağını biliyordu.

bu durum karşısında şaşkına dönen süngeroğulları piyadeleri de ritmik bir şekilde yürümeye başladı. o anda trileçe piyadeleri arkasında saklanan okçu birliği bir anda durdu. konumunu aldı ve oklarını ateşledi.
süngeroğulları piyadeleri apar topar kalkanlarını siper etti, ok yağmuru pek etkili olmasa da bir çok asker orada dahaca savaşamamışken can verdi.

o arada bulutların arasından güneş kendisini gösterdi. süngeroğulları okçuları gökkuşağına doğru hedef alıp oklarını fırlattılar.. her ne kadar trileçe orduları siper alsa da küçük kalkanlarının çevresinden bir çok ok askerleri etkisiz hale getiriyordu.

bunu gören trileçeler sağ kanattaki süvarileriyle birlikte süngeroğullarının sol kanadına ani bir şekilde ilerledi.

her iki piyade grubu da karşı karşıya gelince savaş resmen başlamıştı...


süngeroğulları merkezde galip geliyor gibiydi. bir çok askeri ağır zırhlarının faydasını görmüştü ama sol kanarlarına yapılan hücum.. o kanat çökerse trileçe süvarilerinin tüm piyadeleri avlaması içten bile değildi.. düzenli bir piayede birliğinin kanattan alacağı bir atlı hasarı kadar kötü bir şey olamazdı bir savaşta.. ama sol kanat çöküyordu.

sağ kanatlar ise hala birbilerine doğru yürüyordu.. savaş dahaca orada başlamamıştı.

trileçe sağında hafif zırhlı süvariler, atlı okçuları bir bir avlıyordu. bu kanatta süngeroğulları biraz daha kayıp verirse kanat çekilecek ve savaşın bir mikatar lehlerinde giden kaderi değişecekti.

sünger sağı ile trileçe solu da karşı karşıya geldi. karşılıklı ok atışları ile mücadele orada başlamıştı..

bir anda süngeroğulları komutanı sinsi bir gülümseme ile ufuğa baktı.. beklediği şey zamanında gelmişti.. düşman neredeyse tüm birliklerini cepheye sürmüştü. düşman karargahından siyah dumanlar yükseliyordu.. evet, oralarda bir şeyler yanıyordu.. bunu gören trileçe komutanı savaş alanından kork ile ayrıldı.. çünkü ordugahı basan askerler kendisini kolaylıkla avlayabilirlerdi.. cephedeki trileçelerin ise komutanlarının katığındna haberi yoktu.. canını dişine takarak tüm askerler savaşıyordu.

ordugahı yapmalamış olan atlılar bir anda merkez piyadeleri arkadan vurdular.. bunu gören trileçe sol kanadındaki birlikler taraf değiştirerek süngeroğullarına geçmişti. bu devirde taraf değiştirme sık görülüyordu. bu geçişin bedelini ileriki bir dönemde süngeroğulları o birlikleri yanına alarak ağır ödeyeceklerdi. bir kere ihane eden daha sonra tekrar eder. unutulmamalıydı.

bunu gören trileçe hafif süvarileri korku ile savaş alanından ayrıldı..
savaşın sonucu belliydi..
süneroğulları 3000 kadar asker kaybederken trileçe sol kanadındaki tüm birlikle birlikte 8000 asker kaybetmişti..

savaşın galibiyeti kesin süngeroğullarıydı.

neon pembesi

erkeğin sulcus calcarinus civarında nöronu olmayan bölge. dolayısı ile asossiasyon alanına bakınca oradan soruyor wernickeye neon pembesi nedir diye.. tık yok wernickede. yine iş sulcus calcarinusa kalıyor. pembe o diye. wernicke ile vizual korteks anlaşıyor. mutlu mesut fasikulus arkuata olayı broca ya söylüyor. broca bey de gidiyor motor kortekste eli buluyor.... hikaye sıktı be.

testiküler feminizasyon

testosteron-t
dihidro testosteron - dht
östrojen - e
müllerian inhibiting faktör - mif
öncelikle bizim gonad gelişimi ve vücuda etkisini bilmemiz gerkiyor.
embriyomuzun ilk haftalarında gonadal tomurcuk barsaktan ordan burdan göçerek intraabdominal bölgeye geliyor. bunun ardından bu gonadın kaderini belirleyen esas gen y kromozomu üzerinde sry başta olmak üzere bir çok gen. bu genler olmazsa gonadımız dişi olur.
y kromozom üzerindeki genler etkisinde kalan tomurcuğumuz testis yönünde farklılaşmaya başlar. bu aşamada iki önemli hücre grubumuz oluşur. sertoli ve leydig.
sertoli hücremiz mif salgılayarak paramezonefrik kanal oluşumunu önlerken , leydig hücremiz t salarak iç genital yapının erkek olmasını sağlar.(prostat vb.)
t ise 5 alfa redüktaz etkinliği ile dht ye dönüşür. dht ise dış genital yapının oluşmasını sağlar. bu arada dht ve t nin reseptörleri aynı.
bebişimiz eğer androjen duyarsız olacak olursa ne olur.
t ve dht reseptörlere bağlanamaz ancak mif etkin olarak çalışır. ne uterus ne de prostat oluşur. içeride sadece inguinal kanalın internal ringinin ağzında bekleyen bir testis olur.
dışarısı ise dht etkinliğini görmediği için vulva, vajen alt 2/3 halini alır.
peki bu bebeğimiz böyle doğdu, biz bu bebeği bir kız çocuğu gibi büyütürüz. ergenliğe girer. akslar çalışmaya başlar ve testisler uyanır. (testiste spermler sıcaktan dolayı hararet yapmış ve bozulmuştur. artık birer seminom olma yolunda ilerlemektedir.)
bu kız çocuğumuz t sentezler, t ye cevap alınamaz ve çılgınlar gibi t sentezi başlar. fazla t periferik doku aromataz enzimi sayesinde e ye dönüşür ve memeler çıkarç
dişi fenotip oluşmasının nedeni budur.
bize bu kız çocuğu şehirde yaşıyorsa adet görememe, köyde yaşıyorsa infertilite ile gelir.
tanıyı koyar koymaz o testisler alınmalıdır. yoksa seminom gelişir.. seminom masum bir tümor olmasına rağmen profilaktik paraaortik lenf nodu radyoterapisine ne gerek var..

kendini doktordan üstün sayan hemşire

intörnseniz bile eline order verdiğinizde susan kişidir..
ha başıma bir kere geldi.. intörn orderini uygulamam dedi, tutanak tuttum ve sert bir uyarı aldı..

size gıcıklığına bir şeyler yapmaya çalışana parça parça order verin..

(bkz:order)

tıpçı esprileri

insanlıktan soğutan anlardandır bu espiriler..

sf le kınıyorum diyip kaçıyorum.. özür dilerim sözlük.

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

doktor duası

mesleğe geçmeden el açtım allahım sana
akıl sağlık mutluluk bol ineklik ver bana
çalışmazsam sınıf geçemem
okulumu bitiremem
tekrarları edelim
sınavları geçelim
malpraktisten koruyan allaha
her zaman dua edelim

tıbbiyede öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

dondurmanın sahlepten, sahlepin ise orkideden yapılması. (not, tıbbiye sıralarında bir arkadaşım demişti..)

osuruğun büyük kısmının akciğerden atılması.

rektumda ,gece uyurken altımıza yapmamamızı ama pısır pısır salmamızı sağlayan çok muhteşem reseptörlerin olduğu.

gerçekten tıbbiye sıraları insanın ufkunu genişletecek bilgileri insana sunuyor..

sözlüde hocaya asla söylenmeyecek şeyler

kusura bakmayın ama bunu demek zorundayım.. başıma geldi yani..
bizim sistem apayrıydı.. sözlü yoktu, osce diye bir saçmalık vardı..
böyle sonav kamera kaydı altında falan oluyor. itiraz edeceksen de kamera kaydıyla itiraz ediyorsun..

şimdi basit bir demir eksikliği anemisi sorusu.. anamnezi aldım,muayene tamam ama labpratuvar isteyeceğim , ferritini bulamıyorum..

sonunda nerde bu ... koduğumun ferritini dedim ve pediyatriden kaldım.. büte kaldım yani.. tamamen değil.

sözlü sırasında mümkünse sövmeyin.. siktir falan çekmeyin.

türbanlı polis

ben de üniversitemin makamlarından şortla stajerlik yapabilmek için izin almaya çalışmıştım da "sınıfta kalırsın" yanıtını almıştım.. ah ah... demokrasi bu mu şimdi..
benim şort giymeme izin vermeyenler üniversitede türban serbest olunca göbek atmıştı..
eşitlik istiyorum...

bedir savaşı

müslüman haydutların yapmak istediği bir kervan yağması sonucu meydana gelen küçük çaplı bir çatışmadır.
624 yılında olmuş ve toplam güç sayısı 2000 i bulmamış..(900 mekkeli, 300 müslüman yağmacı)
çatışma sonucunda ölenler ise onlarla ifade ediliyor.

islam tarihinde neden savaş olarak anlatılıyor bilmiyorum.. o tarihe kadar yüz binlerce kişinin savaştığı ve savaşın gerçekten bir sanata dönüştüğü savaşlar görülmüştü...

kendine müslüman diyen kervan yağmacısı eşkiyaların yaptığı bu vahşşet hiçbir zaman savaş olmayacak.

sünnet olmak

erkek penisinde prepisyum denen anatomik bölgenin vücuttan çıkarılması işlemi. histopatolojik incelemede normal olan dokunun vücuttan çıkarılması ilginçtir. çocuklar için büyük psikiyatrik travmalar yaratabilmektedir. uygun koşullarda yapılmayan ve uygun cerrahi prosedürler izlenmeyen saçma salak sünnet vakaları da vardır ki aileler sebepsiz bir biçimde buna izin vermektedir.

bu arada fimozis ya da parafimozis sünnet endikasyonu değildir. çok küçük bir insizyon ile parafimozis rahatlayabilir.

kadınlarda uygulanan işlem ise aşırı canice ve saçmadır.
ayrıca;
din, hiç bir cerrahi endikasyon oluşturamaz.

risalei nur

saçma bir kitap.. elime osmanlıca geçmişti bir tane.. yok taşlar şeytana fırlatılıyormuş da yıldız kayıyormuş da falan da filan.. osmanlıca olarak okuduğum azot, oksijen ve karbon teriminin geçtiği ilk yazı olabilirdi ama gerçeklikle hiç bir ilgisi yoktu.
gerçeklik ve realite.. bilimsel araştırma yapmadan yazdığın şeyi bilim var içinde diye yutturma millete..

güneydoğunun bir köyünde doktor olmak

ön yargılarımla vurulma ya da roket yeme gibi korkularla uzaktan baktığım ve seneye kuraya kalırsam kesinlikle içinde olmayacağım durum.

içerik kuralları - iletişim