carnivore

Durum: 2045 - 5 - 2 - 0 - 09.08.2020 08:47

Puan: 20815 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fen haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
  • /
  • 205

temel bilimler

bir çoğunda textbooklarda solunum sistemi chapteri olmasına rağmen üniversitemizde ortopedi ve üroloji gibi alakasız bölümlere covid nöbeti yazılmasına rağmen kendilerini bu durumdan nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde sıyıran bölümlerdir.

skizma

yüzyıllardır kendi aralarında çatışan roma ve istanbul kiliselerinin birbirlerinden 1054 yılında ayrılması olayı.
her iki kilise kendi papa ve patriklerini kiliseden çıkarınca (aforoz) bu iki kilise birbirinden ayrılır ve ortodoksluk ve katoliklik birbirinden ayrılır.

(bkz:kalkedonizm)
(bkz:aryanizm)
(bkz:eski inananlar)
(bkz:protestanlık)

kromelyusuf

sürekli yorumsuz giriler giren ve girilerine iki sözcük yazmayı fazla gören yazar.

ayasofya'nın cami olması

orta çağda ve bu dönemin sonunda insanlar manevi şeylere çok bağlıydı. en ufak bir gök olayını bile tanrılardan ya da tanrıdan bilirdi. bu olay bilimin dünyayı aydınlattığı 18. yüzyıla kadar devam etti neredeyse. 20. yüzyıla gelindiğinde ise bir çok efsane artık unutuldu. ınsanlar olaylara daha da bilimsel yönden bakmaya başladı.
ayasofya, doğu roma imparatorluğu için çok önemli bir yerdeydi. neredeyse tüm romalıları koruyan bir yapıydı inanışlarına göre.. bu kilisenin ise camiye dönüştürülmesi ülke içindeki roma vatandaşları üzerinde artık yöneticiniz biziz baskısı uyandırdı..

ama çağ ilerledi.. artık böyle basit fikirler insanları etkilemiyordu.
ayasofya bakanlar kurulu kararı ile müze yapıldı.. ama bir şey olmadı.

evet. cuma günü tekrar cami olarak hizmet vermeye başladı ayasofya. umrumda mı, değil. cami olsa ne, olmasa ne. yani durup duruken böyle gereksiz bir karar alınması saçma değil mi?

bir çok insanın ortaçağ bakış açısı ile olaya bakması da çok ilginç, komik.. lan 21. yüzyıldayız.. dinin hayattaki etkisi azalıyor, bilim ve teknoloji daha da ön plana çıkıyor gün geçtikçe..
ama neyse namaz kılanları meryem ana ve kutsal melek koruyor. ısa ayasofyada namaz kılanı kutsasın.

metallica murder one


en sevdiğim müzik grubu olan metallicanın son albümü olan haedwireddeki lemmy kilmistera adanmış olan eseri.
eserin 50. saniyesinde giren o güzel rif... solosu.. batteryi andıran girişi...
eski güzel müzikleri gibi olmuş.. ayrıca cidden güzel bir klibi de var.

fibromiyalji

koronavirüs salgını döneminde hastanelerin kapalı kalması ve birden açılması, insanların birden işlerini kaybetmesi ve eve tıkılı kalması gibi sebeplerden sıklığının arttığını düşündüğüm hastalık. ya da aile hekimleri tarafından yanlış yönlendiriliyor hastalar.

üç aydan uzun süredir bir çok vücut bölgesinde ağrı tarifleyen, başka organik patokoji düşündürmeyen, hassas noktalarda muayenelerin anlamlı olduğu hastalarda düşünülür.

normalde ayda ya da iki ayda bir poliklinikte denk geldiğim hasta grubu olsa da bu son iki günde üç tane hasta geldi ve hastalar aile hekimleri tarafından ortopediye yönlendirilmiş.

gerçekten stres ile ilişkili hastalık ama bu hastalarla konuşmak beni çok üzer.. hassas noktaları pozitif gelen her hastaya sorarım ne derdin var da stres seni böyle yaptı diye..
derler ki beş ay önce kocam öldü,
kocam 2 yıldır çalışmıyor, evde tüm işleri ben yapıyorum, oğlum da iş bulamıyor... herkes dertli...


eskiden prozac yazardım bu dertli kadınlara, gerçekten rahatlarlardı ama artık bir aydan fazla süre antidepresan yazamıyoruz diye bir şey çıktı. bu nedenle hastaları psikiyatriye de yönlendirmeyi unutmayın..

favipiravir

2 ay önce her şüpheli hastaya hidroksiklorokin başlanıyordu.. o dönemlerde hidroksiklorokine yanıt alınamazsa faviğravir kullanıyordu.
şu an her şüpheli hastaya başlanan antiviral oluverdi kendileri.

yapay zekanın tıp doktorluğunu yok edecek olması

önce dahili bölümlerde ve daha sonra cerrahi bölümlerde meydana gelecek olan durum.
çok mu zor bir robotun nefroloji servisinin ortasında dolanıp, arkadaşlar 25 numaradan bun, kreatinin görelim demesi.
şöyle söyleyeyim, normal bir doktordan daha iyi tanı koyacağına eminim robotların, özellikle yıllarca klinik klinik dolanan ama hastalığı bir türlü bulunamayan insanlara daha rahat tanı koyacaklarına eminim.

evet. cerrahide de ciddi anlamda ilerlemeler kaydedildi. bir diz portezinin kesilerini yapay zeka yönetebiliyor artık. ama dahili bölümlerden sonra olacak bu şekilde.

covid servisinin suistimal edilmesi

eskişehir osmangazi üniversitesi'nde yaşanan durumdur.
acile gelen her ateş, boğaz ağrısı... gibi covid 19 şüphesi olan hastaya bt çekilir. kimi hastanın bilinen akciğer ca öyküsü vardır, kiminde de akciğerdeki buzlu cam bulgusu kalp yetmezliğine bağlı ödemdir ama radyoloji topu kendinden çıkarmak için covid ekarte edilemez yazar.
ya da akciğer bulgusu olmayan hastanın btsine covidin erken döneminde akciğer bulguları görülmeyebilir der.
enfeksiyon hastalılkları hiçbir zaman ben bu hastada covid düşünmüyorum diyemez, hep bu hastada covid 19 ekarte edilemez der.

kemoterapi alacak ya da başka bir hastalığı olan hastayı ilgili bölüm radyoloji ve enfeksiyon şöyle böyle demiş diye hastayı almaz. bir nevi hasta covid servisine kitlenmiş olur.

evet. burada bitti mi? hayır..
hastadan defalarca pcr alınır. yatış boyu hiçbir semptom gelişmez ama enfeksiyon bir tane daha pcr alın der.. kendine bu kadar güvenmez.
bir hoca hastayı taburcu edin der, başka hoca karşı çıkar. il pandemi kurulu o servise giren her hasta 5 gün yatacak en az der.
pozitif hastaları takip etmek o kadar kolay ki,,, zor olan 25 gündür burada yatıp onkolojinin devralmadığı hastadır, 15-20 gün bu servise kitlenmiş hastadır.

sonuç olarak covid şüpheli hasta bir süre boyunca alması gereken tedaviyi alamayıp kaybetmiş olur.

elsevier

çok geniş yayınlara ulaşabildiğimiz kuruluş. sci-hub sayesinde makalelerini okuyabiliyoruz.
  • /
  • 205
  • /
  • 57

skizma


metallica murder one


covid servisinin suistimal edilmesi


veronica


pirinç


fasulye diblesi


mouse nasırı


bad sector


click of death


ram


  • /
  • 57

ayasofya'nın cami olması

ayasofya vakfiyesi gibi bir internet efsanesine dayanıp fikir üreten insanlar var. gerçekten inanılmaz. ve bu insanlar araştırmacı, sorgulayıcı olması beklenen tıbbiyelilerin içinden de çıkıyor. istanbul kaybedilmişti arkadaşlar. 1918-1923 arası sömürgeci ülkelerin askerleri istanbul sokaklarında cirit atıyordu. türk ulusal hareketi gerçekleşmese istanbul uluslararası bir konfederasyona dahil olacaktı; ya da daha kötü: tamamen yunanistan'a bırakılacaktı. istanbul'u geri kazandıran atatürk ve silah arkadaşlarının askeri ve siyasi başarılarıdır. bu tarihi gerçeklere yüz çevirir gibi, atatürk'ü itibarsızlaştırmaya çalışanların kimler olduğunu türk gençleri çok iyi biliyor. ver baba mehteri, ayasofya, kılıç hakkı, ecdad-ı osmanlı vs. vs. özgür düşünen gençler bu numaraları yemez artık. bizim kafa yormamız gereken daha gerçek, daha önemli meselelerimiz var. eh tabi, bir saniye bile olsa ekonomi, dış politika, temel insan hakları vs. düşünülse ne kadar boka battığımız belli olacak. yarat suni gündem, unuttur asıl problemleri. toplumsal bir amnezi yaşıyoruz ne de olsa. biz neleri unutmadık ki?

yeni nesil kız babalarının light olması

nedense çok minnoş bulduğum olay.*

 spoiler!

covid servisinin suistimal edilmesi

acilde de durum farkli degildir. hastanin bilinen ac rahatsizligi vardir. bt de spesfik covid goruntusu yoktur. az bi lokopeni var diye hastayi gogus hastaliklari almaz. covid ekarte edilsin der. suruntu alinir. o zamana kadar yatsin diye pandemi servisi ile gorusulur. pandemi ben buhhastayi takip edemem der. yogun bakima yatsin der. covid yogun bakim ile gorusulur. yogun bakima bakan doktor bunun yogun bakim ihtiyaci yok der. hasta acilde izolasyonda kalir. araya 112 komuta girer. en sonunda yilip il disi yer arar. ama onlar da covid ekartasyonu istemektedir. en sonunda gerekli konslar atilir. tedavi icin danisilir. ızolaayon onlemleri alinarak hasta alakasiz bir servise yatirilir.

ben boyle sacma sapan bir durum yasamadim simdiye kadar. nobete giderken ayaklarim geri geri gidiyor.

bi ara acil izoleye hasta gelmisti. ılk pandemi ilan edildigi zaman. 4 yas cocuk koltuktan dusmus. bilegi aciyor. 3 gun once.istanbuldan donduler diye izoleye getirmislerdi.

edit: bence uzunca bir sure sokaga cikma yasagi ilan edilip insanlar taranmali. ekartasyon isteniyor ama ne kanda ne bt de bulgu olmayan hasta covid + gelebiliyor. pcr da ne kadar dogru, yanlis + ya da - lik var mi tartisilir. ekartasyon isteniyor ama bunu tamamen ekarte etmek mumkun degil malesef. yine pandemi baslangicinde acile arrest gelen hastada pnomoni cikinca onlemsiz mudahale eden ekibe "koruma onlemlerinizi alsaydiniz" demislerdi bizim idareden. nasil biz cpr a giyinip giriyorsak servislerde de bu sekilde yatis tedavi devam etmeli gerekli hallerde. kolay bir is degil ama herkes acilde duramaz. her hasta pandemiye de yatamaz. covidle yasamayi ogrenmek lazim artik. pandemi bi acile bi de pandemi servisine ilan edilmedi.

çocukken baba eve getirdiğinde mutlu olunan şeyler

go girl
bilim çocuk
aynı zamanda beni çocukluğuma götüren şeylerdir.

çocukken baba eve getirdiğinde mutlu olunan şeyler

bazı çocuklar için babanın kendisinin gelmesidir. sadece kendisini getirsin ister.

edit: imla

sikkim

hindistan'da turistik bölgeleri olan bir eyâlettir.

sikkim'in fotoğrafları:


https://www.britannica.com/place/Sikkim

sanâyi ustası

hayat üniversitesi mezûnu, sanayide hemen her türden sök-tak işini hâlleden kalifiye adamlardır. gayriresmî gazetede yayımlanan görevleri şunlardır;

a) arabalar başta olmak üzere pek çok mekanik âletten anlar ve onları tâmir eder.

b) ingiliz anahtarı kullanmayı bilir.

c) çırağı ayak işleri için kullanma yeterliliğine sâhiptir.

ç) uygun tornavidayı uygun deliğe denk getirir ve tornavidayı etkili bir biçimde döndürür.

d) meslekte belli bir kıdemi devirdikten sonra ayak işlerinde hizmet vermesi için çırak yetiştirir.

sanâyi ustasının çırağı

hayat üniversitesi mezûnu, sanâyide her türden sök-tak işini yapabilen sanâyi ustalarının yanında staj yapan hayat üniversitesi öğrencisidir. gayriresmî gazetede yayımlanan görevleri şunlardır;

a) ustaya uzaktan seslenme ve çay getirme görevlerini yerine getirir.

b) çeşitli mekanik âletlerin kullanım yolu ve yöntemi üzerine çalışır, bunları uygular.

c) ustaya uygun ingiliz anahtarı ve tornavida uzatma kapasitesi ve yeterliliğine sâhiptir.

ç) ustanın âlet takımını ustasının arkasından sök-tak yapılacak bölgeye götürme hizmeti verir.

d) ustasının tâlimâtı doğrultusunda temizlik, bakım, ayak işleri gibi hizmetlerde etkin rol üstlenir.

2cellos

luka sulic ve stephan hauser adlı iki hırvat gencin kurduğu, sadece çelloyla bilinen şarkılara muhteşem coverlar yapan müzik grubu. ilk atak yaptıkları şarkı - kaynağın yalancısıyım - micheal jacksonun smooth criminal şarkısıdır.

hayır şarkı yapmayı geçtim, klipleri bizim türk kliplerine 500 basar. buyrun izleyelim efenim:kaynak: http://www.2cellos.com/biography/

2cellos

balkan asıllı iki genç müzisyenin ( luka sulic- stjepan hauser ) kurduğu grup. çelloyu çalmaz konuştururlar. çoğunlukla elektronik çello ile boy gösterirler. popüler şarkıları coverlayıp tematik videolar oluşturmalarıyla ün kazanmışlardır. rock müziği klasiklerden mozart, bach ile harmanlarlar.

çok geç keşfetmişim nasıl da gözümden kaçmış dediğim videoları

Toplam entry sayısı: 2045

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

tatlı seferleri

bir hafta önce trileçecilerin süngeroğullarna düzenlediği seferdir..

hava kapalıydı,
yağmur yağacak gibiydi, iki ordu için de bu durum iyi olmayacaktı. bilinir ki yağmur altında oklar oldukça etkisizleşir. iki ordunun da kanatları atlı okçulardan oluştuğu için bitirici darbe kanatlardan gelmeyecekti. ancak trileçeoğulları hafif zırhlı süvarileri ile büyük bir akıllılık yapmış gibiydi. çünkü klasik atlı okçu birliklerinin yakın dövüşte hafif zırhlı birliklere karşı hiç bir şansı yoktu.

her iki tarafın komutanları karşı tarafın ritmik bir yürüyüş yapmasını sağlayan davul seslerini duyuyordu. "tam" "tam" "tam"...

trileçenin sağ kanadında hafifi süvarilere ek olarak atlı oku birlikleri vardı. her iki tarafın diğer tüm kanatları atlı okçulardan oluşuyordu. bu birlikler eski bir çok savaşta kanat hakimiyetinin ele geçirir geçirmez merkeze yardıma koşuyordu. bu diyarda bilinen bir çok savaş bu şekilde sonlanmıştı. ardından dağılmış düşman birliği askerlerinin bir bir sinek gibi avlamak kalıyordu.

her iki ordunun da mevcudu yaklaşık 20 25bin dolayındaydı. daha önceden bir çok kez görülmüş bir savaş olacaktı.

süngeroğulları kumandanı yanında bulunan komutana işaret etti. merkez piyade birliğinin arkasındaki okçular birden ortaya çıkmaya başladı. okçu birlikleri generali bir ok fırlattı. ok düşmanın yakınına bile düşmedi.. erken davranmışlardı. menzilleri dışındaydı düşman.
süngeroğlu piyadeleri büyük bir kalkana sahip ağır zırhlı birliklerdi çoğunlukla.. süvarileri doğudan , piyadeleri batıdan esinlenerek oluşturmuşlardı. bu onlara ne kadar güç sağlasa da önemli bir şekilde birliklerin hızı azalıyordu.

trileçe piyadeleri ise büyük oğunlukla hafif zırhlı piyadelerdi.

vadinin ortasında her iki ordu karşı karşıya duruyordu. etraf büyük dağlarla çevriliydi. bölge toprakları süngeroğullarının elinde olduğu için bölge coğrafyasının trileeciler çok da iyi bilmiyordu ama buna benzer bir vadide şu ana kadar binlerçe savaş meydana gelmişti. bu savaşlar dillerden dillere aktarılan hikayeler ya da zamanında büyük bir çok alimin yazdığı kitaplardan biliniyordu.

güneş bulutların arasında çok silik bir şekilde görünüyordu. öğle vakti olmalıydı. ortam hiç olmadığı kadar soğuktu.. bir kaç saat sonra buralar daha önce de bir çok kez görüldüğü gibi kan gölüne dönecekti.

trileçe tarafından savaş borularının sesi tüm vadide yankılandı. birlikler daha önce o bölgeye deneme amaçlı ok atılmamışçasına cesur ve emin adımlarla ilerliyordu. ve süngeroğulları okçularına emir geldi, hazır ol, ateş!!
o anda inanılmaz bir olay oldu. bir anda yağmur başlamıştı.. oklar düşman askerlerine yaklaşmadı bile. trileçe komtanı burnunun ucuna düşen iki damla çiseden sonra askerlerine yürü emrini vermişti. yağmurun dakikalar içerisinde yağacağını biliyordu.

bu durum karşısında şaşkına dönen süngeroğulları piyadeleri de ritmik bir şekilde yürümeye başladı. o anda trileçe piyadeleri arkasında saklanan okçu birliği bir anda durdu. konumunu aldı ve oklarını ateşledi.
süngeroğulları piyadeleri apar topar kalkanlarını siper etti, ok yağmuru pek etkili olmasa da bir çok asker orada dahaca savaşamamışken can verdi.

o arada bulutların arasından güneş kendisini gösterdi. süngeroğulları okçuları gökkuşağına doğru hedef alıp oklarını fırlattılar.. her ne kadar trileçe orduları siper alsa da küçük kalkanlarının çevresinden bir çok ok askerleri etkisiz hale getiriyordu.

bunu gören trileçeler sağ kanattaki süvarileriyle birlikte süngeroğullarının sol kanadına ani bir şekilde ilerledi.

her iki piyade grubu da karşı karşıya gelince savaş resmen başlamıştı...


süngeroğulları merkezde galip geliyor gibiydi. bir çok askeri ağır zırhlarının faydasını görmüştü ama sol kanarlarına yapılan hücum.. o kanat çökerse trileçe süvarilerinin tüm piyadeleri avlaması içten bile değildi.. düzenli bir piayede birliğinin kanattan alacağı bir atlı hasarı kadar kötü bir şey olamazdı bir savaşta.. ama sol kanat çöküyordu.

sağ kanatlar ise hala birbilerine doğru yürüyordu.. savaş dahaca orada başlamamıştı.

trileçe sağında hafif zırhlı süvariler, atlı okçuları bir bir avlıyordu. bu kanatta süngeroğulları biraz daha kayıp verirse kanat çekilecek ve savaşın bir mikatar lehlerinde giden kaderi değişecekti.

sünger sağı ile trileçe solu da karşı karşıya geldi. karşılıklı ok atışları ile mücadele orada başlamıştı..

bir anda süngeroğulları komutanı sinsi bir gülümseme ile ufuğa baktı.. beklediği şey zamanında gelmişti.. düşman neredeyse tüm birliklerini cepheye sürmüştü. düşman karargahından siyah dumanlar yükseliyordu.. evet, oralarda bir şeyler yanıyordu.. bunu gören trileçe komutanı savaş alanından kork ile ayrıldı.. çünkü ordugahı basan askerler kendisini kolaylıkla avlayabilirlerdi.. cephedeki trileçelerin ise komutanlarının katığındna haberi yoktu.. canını dişine takarak tüm askerler savaşıyordu.

ordugahı yapmalamış olan atlılar bir anda merkez piyadeleri arkadan vurdular.. bunu gören trileçe sol kanadındaki birlikler taraf değiştirerek süngeroğullarına geçmişti. bu devirde taraf değiştirme sık görülüyordu. bu geçişin bedelini ileriki bir dönemde süngeroğulları o birlikleri yanına alarak ağır ödeyeceklerdi. bir kere ihane eden daha sonra tekrar eder. unutulmamalıydı.

bunu gören trileçe hafif süvarileri korku ile savaş alanından ayrıldı..
savaşın sonucu belliydi..
süneroğulları 3000 kadar asker kaybederken trileçe sol kanadındaki tüm birlikle birlikte 8000 asker kaybetmişti..

savaşın galibiyeti kesin süngeroğullarıydı.

neon pembesi

erkeğin sulcus calcarinus civarında nöronu olmayan bölge. dolayısı ile asossiasyon alanına bakınca oradan soruyor wernickeye neon pembesi nedir diye.. tık yok wernickede. yine iş sulcus calcarinusa kalıyor. pembe o diye. wernicke ile vizual korteks anlaşıyor. mutlu mesut fasikulus arkuata olayı broca ya söylüyor. broca bey de gidiyor motor kortekste eli buluyor.... hikaye sıktı be.

testiküler feminizasyon

testosteron-t
dihidro testosteron - dht
östrojen - e
müllerian inhibiting faktör - mif
öncelikle bizim gonad gelişimi ve vücuda etkisini bilmemiz gerkiyor.
embriyomuzun ilk haftalarında gonadal tomurcuk barsaktan ordan burdan göçerek intraabdominal bölgeye geliyor. bunun ardından bu gonadın kaderini belirleyen esas gen y kromozomu üzerinde sry başta olmak üzere bir çok gen. bu genler olmazsa gonadımız dişi olur.
y kromozom üzerindeki genler etkisinde kalan tomurcuğumuz testis yönünde farklılaşmaya başlar. bu aşamada iki önemli hücre grubumuz oluşur. sertoli ve leydig.
sertoli hücremiz mif salgılayarak paramezonefrik kanal oluşumunu önlerken , leydig hücremiz t salarak iç genital yapının erkek olmasını sağlar.(prostat vb.)
t ise 5 alfa redüktaz etkinliği ile dht ye dönüşür. dht ise dış genital yapının oluşmasını sağlar. bu arada dht ve t nin reseptörleri aynı.
bebişimiz eğer androjen duyarsız olacak olursa ne olur.
t ve dht reseptörlere bağlanamaz ancak mif etkin olarak çalışır. ne uterus ne de prostat oluşur. içeride sadece inguinal kanalın internal ringinin ağzında bekleyen bir testis olur.
dışarısı ise dht etkinliğini görmediği için vulva, vajen alt 2/3 halini alır.
peki bu bebeğimiz böyle doğdu, biz bu bebeği bir kız çocuğu gibi büyütürüz. ergenliğe girer. akslar çalışmaya başlar ve testisler uyanır. (testiste spermler sıcaktan dolayı hararet yapmış ve bozulmuştur. artık birer seminom olma yolunda ilerlemektedir.)
bu kız çocuğumuz t sentezler, t ye cevap alınamaz ve çılgınlar gibi t sentezi başlar. fazla t periferik doku aromataz enzimi sayesinde e ye dönüşür ve memeler çıkarç
dişi fenotip oluşmasının nedeni budur.
bize bu kız çocuğu şehirde yaşıyorsa adet görememe, köyde yaşıyorsa infertilite ile gelir.
tanıyı koyar koymaz o testisler alınmalıdır. yoksa seminom gelişir.. seminom masum bir tümor olmasına rağmen profilaktik paraaortik lenf nodu radyoterapisine ne gerek var..

sözlüde hocaya asla söylenmeyecek şeyler

kusura bakmayın ama bunu demek zorundayım.. başıma geldi yani..
bizim sistem apayrıydı.. sözlü yoktu, osce diye bir saçmalık vardı..
böyle sonav kamera kaydı altında falan oluyor. itiraz edeceksen de kamera kaydıyla itiraz ediyorsun..

şimdi basit bir demir eksikliği anemisi sorusu.. anamnezi aldım,muayene tamam ama labpratuvar isteyeceğim , ferritini bulamıyorum..

sonunda nerde bu ... koduğumun ferritini dedim ve pediyatriden kaldım.. büte kaldım yani.. tamamen değil.

sözlü sırasında mümkünse sövmeyin.. siktir falan çekmeyin.

doktor duası

mesleğe geçmeden el açtım allahım sana
akıl sağlık mutluluk bol ineklik ver bana
çalışmazsam sınıf geçemem
okulumu bitiremem
tekrarları edelim
sınavları geçelim
malpraktisten koruyan allaha
her zaman dua edelim

ritalin

ritalin aeşşeği at yapmaz.

(bkz: ihsan bağcivan)

amfetamin türevi uyarıcı bir ilaçtır. temel olarak adhd tedavisinde kullanılır..
kullanmayın.. paranoid tarzda psikoza neden oluyor.. psikoz bakın.. kişi farkedemiyor.. psikoz oluyor..

tıpçı esprileri

insanlıktan soğutan anlardandır bu espiriler..

sf le kınıyorum diyip kaçıyorum.. özür dilerim sözlük.

kendini doktordan üstün sayan hemşire

intörnseniz bile eline order verdiğinizde susan kişidir..
ha başıma bir kere geldi.. intörn orderini uygulamam dedi, tutanak tuttum ve sert bir uyarı aldı..

size gıcıklığına bir şeyler yapmaya çalışana parça parça order verin..

(bkz:order)

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

türbanlı polis

ben de üniversitemin makamlarından şortla stajerlik yapabilmek için izin almaya çalışmıştım da "sınıfta kalırsın" yanıtını almıştım.. ah ah... demokrasi bu mu şimdi..
benim şort giymeme izin vermeyenler üniversitede türban serbest olunca göbek atmıştı..
eşitlik istiyorum...

bedir savaşı

müslüman haydutların yapmak istediği bir kervan yağması sonucu meydana gelen küçük çaplı bir çatışmadır.
624 yılında olmuş ve toplam güç sayısı 2000 i bulmamış..(900 mekkeli, 300 müslüman yağmacı)
çatışma sonucunda ölenler ise onlarla ifade ediliyor.

islam tarihinde neden savaş olarak anlatılıyor bilmiyorum.. o tarihe kadar yüz binlerce kişinin savaştığı ve savaşın gerçekten bir sanata dönüştüğü savaşlar görülmüştü...

kendine müslüman diyen kervan yağmacısı eşkiyaların yaptığı bu vahşşet hiçbir zaman savaş olmayacak.

sünnet olmak

erkek penisinde prepisyum denen anatomik bölgenin vücuttan çıkarılması işlemi. histopatolojik incelemede normal olan dokunun vücuttan çıkarılması ilginçtir. çocuklar için büyük psikiyatrik travmalar yaratabilmektedir. uygun koşullarda yapılmayan ve uygun cerrahi prosedürler izlenmeyen saçma salak sünnet vakaları da vardır ki aileler sebepsiz bir biçimde buna izin vermektedir.

bu arada fimozis ya da parafimozis sünnet endikasyonu değildir. çok küçük bir insizyon ile parafimozis rahatlayabilir.

kadınlarda uygulanan işlem ise aşırı canice ve saçmadır.
ayrıca;
din, hiç bir cerrahi endikasyon oluşturamaz.

risalei nur

saçma bir kitap.. elime osmanlıca geçmişti bir tane.. yok taşlar şeytana fırlatılıyormuş da yıldız kayıyormuş da falan da filan.. osmanlıca olarak okuduğum azot, oksijen ve karbon teriminin geçtiği ilk yazı olabilirdi ama gerçeklikle hiç bir ilgisi yoktu.
gerçeklik ve realite.. bilimsel araştırma yapmadan yazdığın şeyi bilim var içinde diye yutturma millete..

sigara içen tıpçı

salaktır. bir tıpçıya yakışmayacak bir kaç hareketlerden birini sergileyen tıpçıdır kendisi. hiv riski olmasına rağmen kondomsuz ilişkiye girme, sosyal içiciliğin üzerinde alkol kullanma gibi bu da berbat bir iş...

içerik kuralları - iletişim