carnivore

Durum: 1942 - 14 - 7 - 0 - 22.06.2019 12:22

Puan: 19439 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fen haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
  • /
  • 195

kalabak

eskişehirin kaynak suyu.
eskişehir büyükşehir belediyesinin tesislerinde şişelenip satılmakta.
içimi güzel olan bir su.
ilginç bir şekilde damacanaları 12 litrelik olarak satılıyor.
her sabah 26 su xxx plakalı araçlarda kalabak suyun müziği ile evlere ulaştırılıyor.

istiklal marşı

ulusumuzun en büyük değerlerinden birisidir.
güzel ülkemin kuruluşunu, bayrağımı, ortak ülkülerimizi teker teker anlatan muhteşem bir şiir.
bize gurur veren, dinleyen başka birini ise ürperten güçlü bir beste.

bir çok yabancı marşı imperial marcha benzetmiş.

aydın

bir hafta içerisinde bulunduğum izmirin güneyinde bulunan şirin bir ege şehri..
didim, kuşadası gibi güzel , turistik ilçeleri var.
kuşadasında da yaklaşık bir ay kalmışlığım vardı. çok tatlı ve güzel bir ilçe..

yerli otomobil

her ülkede yapılan her türlü seri üretim o ülkeye ciddi anlamda deneyim katar.
örneğin ingilizler tank yapımıda neden iyidir.. (chalenger) . çünkü 100 yıldır deneyimleri var. almanlar neden iyi top yapar.. yine yüzyıllık deneyim..
motor üretimi ülkem için geç kalınmış bir olaydı.
ha ülkemin otomotiv deneyimi hiç mi yok. aksine, var. bir çok dış markanın üretimini yapıyoruz.
ancak artık ülke olarak otomotivde ciddi deneyim sağlamamız lazım.
bunu da kendi otomobilimizi yaparak sağlayacağız.
ilk motorlarımız sık arıza verecek belki ama belki yirmi otuz yıl sonra dünyada ciddi bir üretici olacağız.

bir çok üretim deneyimi ülkeye uzun süreli kalite katar.
bunun uzun vadeli bir yatırım olduğu unutulmamalıdır.
ilk otomobilerimizin yolda kalması son derece doğal olacaktır.

sonuç olarak yerli otomobil üretimi geç kaldğımız ancak bizim için çok önemli bir olaydır.

çavuşlu diye diye

düğünlerin vazeilmezi olan hareketli bir giresun türküsü

fuji dağı

bilim çocuk temmuz 2003 sayısının ekindeki kartlar dağlarka ilgliydi. burada dikkatimi çekmiş bir dağ idi..

kama sutra

hint usulü seks pozisyonları..
popmundoda okuyunca partner daha mutlu oluyordu.

yabancı damat

ilk takip ettiğim dizidir kendileri.. ikincisi de elveda rumeli idi. ilkokuldaydım daha bunu izlerken .. 6. 7. sınıflarda.. yunan alfabesi ni kullanabilmemin temel nedenlerindendir dizi..

otto von bismarck

prusya krallığı avusturya ile gereksiz bir savaşa girmesinin ardından avusturyayı yener. bu galibiyetin ardından güçlü bir kişi.. şansölye bismarc çıkar ve kuzey almanyadaki bir çok devletçiği prusya çatısında birleştirir.
bu devletler ki hansa gibi ekonomi devleri ve saksonya gibi kadim alman devletleridir.. bir çok irili ufaklı devlet bir araya gelir ve kuzey alman konfederasyonu meydana gelir. bu almanya krallığı öncesindeki son adımdır. geriye büyük bavyera ve bir kaç devletçik kalmıştır..


bismarc dünya ekonomi devi olan, iki adet dünya savaşının neredeyse temel unsuru olan almanyanın kurıcısıdır denilebilir.


bir de kendi adında bir gemi yapılmıştır ki inanılmaz bir alman efsanesidir. ikinci dğnya savaşında batırılmıştır.

09.06.2019 sözlükte cincihodja'ların çoğalması

saçmalık, gereksizlik.. insanlar neden böyle saçma şeylerle uğraşıyor bilmiyorum ama günümüzde yapılabilecek en ufak bir olay insanın geleceğini engellemektedir.
tck 125. madde açıktır

(1) (değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

kendi geleceğini etkileyecek bir işe girişmeye hiç gerek yok..

muhtemel tek bir kişi veya grubun yapmış olduğu saçmalık eylemidir cincihocaların artması.. ip numaraları bellidir kendilerinin.
  • /
  • 195
  • /
  • 53

kalabak


çavuşlu diye diye


i feel fantastic


mülteci


suriyeli


boutonniere deformity


jersey parmak


sıvı sıvı seviyesi


hindistan


the matrix


  • /
  • 53

intravasküler ultrasonografi

ivus ses dalgalarını kullanarak koroner damar duvarının görüntülenmesini sağlayan yöntemdir. standart anjiyoplasti kılavuz teli üzerinden ivus transduseri ilerletilerek koroner arterin distaline kadar gidilebilmekte ve transduser sabit bir hızla geri çekilirken görüntüleme yapılabilmektedir. ivus damar duvarındaki ateroskleroz u kantitatif olarak değerlendirebilmektedir. tedavi kararında etkili olabilir. rutin kullanımı yoktur pahalı bir işlemdir. daha çok araştırma amaçlı kullanılmaktadır.


kisspeptin

yeni keşfedilen ve üreme döngüsünde kritik etkisi olan bir nöropeptidtir. üstelik gnrh üzerinde kritik etkiye sahiptir. gnrh moleküllerinin temel aktivatörü olan ve endokrin ve metabolik işaretlerin hedefi olan kisspeptin, ergenlik başlangıcı ve normal üreme fonksiyonunun sürdürülmesi için bir önkoşuldur.

istiklal marşı

bir "üniversitede" siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle kep atma töreninde okutulmayan milli marşımız.
diyecek tek kelime bulamıyorum.
(bkz:türkiye'den siktir olup gitmek)

yabancı damat

2004 yapımı, biri türk biri yunan iki gencin hayatlarını anlatan sıcacık dizi. bir dilim gaziantep baklavası, bir gökhan kırdar şarkısı, bir yunan sirtakisi adeta.

4. sınıftaydım, hayat çok daha güzeldi ve ben niko'ya inceden yanıktım. büyüdük, her şey değişti, niko'ya hayranlığım hariç.

h=5t^2

en sevdiği ders fizik olanların aşık olduğu formüllerden biri. atış sorularını çözmeye yarayan aslında h=1/2gt^2 olan formül.

new horizons

şu dünyalar güzeli fotoğrafı çekip milyarlarca km öteden bize ulaştıran gözbebeğimiz, sevgili uzay aracımız.

bellatriks

kendisini hp dan bellatriks lestrange olarak biliriz. biricik sirius'muzun katilidir.

fil çifti

satrançta rakibi fena sıkıştıracak taş ikilisidir. ne brangelina ne aslı-murat; favori çiftim fil çiftidir. önünüz açılana dek fillerinizi gözünüzden sakınınız.

günah keçisi

olan bitenin, sebeplerin ve sonuçların üstüne yıkıldığı kişinin düştüğü konumdur.
bu, sözlükte hep başıma gelir. bazen canımı cidden sıkar ama iyiki kolay küsüp giden biri değilim.

carnivore

kendisiyle muhabbet etmiş olmasak da bilimsel içerikli entrilerini severek okuduğum moderatörümüz. ki neredeyse bütün entrilerini öyle.

Toplam entry sayısı: 1942

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

tatlı seferleri

bir hafta önce trileçecilerin süngeroğullarna düzenlediği seferdir..

hava kapalıydı,
yağmur yağacak gibiydi, iki ordu için de bu durum iyi olmayacaktı. bilinir ki yağmur altında oklar oldukça etkisizleşir. iki ordunun da kanatları atlı okçulardan oluştuğu için bitirici darbe kanatlardan gelmeyecekti. ancak trileçeoğulları hafif zırhlı süvarileri ile büyük bir akıllılık yapmış gibiydi. çünkü klasik atlı okçu birliklerinin yakın dövüşte hafif zırhlı birliklere karşı hiç bir şansı yoktu.

her iki tarafın komutanları karşı tarafın ritmik bir yürüyüş yapmasını sağlayan davul seslerini duyuyordu. "tam" "tam" "tam"...

trileçenin sağ kanadında hafifi süvarilere ek olarak atlı oku birlikleri vardı. her iki tarafın diğer tüm kanatları atlı okçulardan oluşuyordu. bu birlikler eski bir çok savaşta kanat hakimiyetinin ele geçirir geçirmez merkeze yardıma koşuyordu. bu diyarda bilinen bir çok savaş bu şekilde sonlanmıştı. ardından dağılmış düşman birliği askerlerinin bir bir sinek gibi avlamak kalıyordu.

her iki ordunun da mevcudu yaklaşık 20 25bin dolayındaydı. daha önceden bir çok kez görülmüş bir savaş olacaktı.

süngeroğulları kumandanı yanında bulunan komutana işaret etti. merkez piyade birliğinin arkasındaki okçular birden ortaya çıkmaya başladı. okçu birlikleri generali bir ok fırlattı. ok düşmanın yakınına bile düşmedi.. erken davranmışlardı. menzilleri dışındaydı düşman.
süngeroğlu piyadeleri büyük bir kalkana sahip ağır zırhlı birliklerdi çoğunlukla.. süvarileri doğudan , piyadeleri batıdan esinlenerek oluşturmuşlardı. bu onlara ne kadar güç sağlasa da önemli bir şekilde birliklerin hızı azalıyordu.

trileçe piyadeleri ise büyük oğunlukla hafif zırhlı piyadelerdi.

vadinin ortasında her iki ordu karşı karşıya duruyordu. etraf büyük dağlarla çevriliydi. bölge toprakları süngeroğullarının elinde olduğu için bölge coğrafyasının trileeciler çok da iyi bilmiyordu ama buna benzer bir vadide şu ana kadar binlerçe savaş meydana gelmişti. bu savaşlar dillerden dillere aktarılan hikayeler ya da zamanında büyük bir çok alimin yazdığı kitaplardan biliniyordu.

güneş bulutların arasında çok silik bir şekilde görünüyordu. öğle vakti olmalıydı. ortam hiç olmadığı kadar soğuktu.. bir kaç saat sonra buralar daha önce de bir çok kez görüldüğü gibi kan gölüne dönecekti.

trileçe tarafından savaş borularının sesi tüm vadide yankılandı. birlikler daha önce o bölgeye deneme amaçlı ok atılmamışçasına cesur ve emin adımlarla ilerliyordu. ve süngeroğulları okçularına emir geldi, hazır ol, ateş!!
o anda inanılmaz bir olay oldu. bir anda yağmur başlamıştı.. oklar düşman askerlerine yaklaşmadı bile. trileçe komtanı burnunun ucuna düşen iki damla çiseden sonra askerlerine yürü emrini vermişti. yağmurun dakikalar içerisinde yağacağını biliyordu.

bu durum karşısında şaşkına dönen süngeroğulları piyadeleri de ritmik bir şekilde yürümeye başladı. o anda trileçe piyadeleri arkasında saklanan okçu birliği bir anda durdu. konumunu aldı ve oklarını ateşledi.
süngeroğulları piyadeleri apar topar kalkanlarını siper etti, ok yağmuru pek etkili olmasa da bir çok asker orada dahaca savaşamamışken can verdi.

o arada bulutların arasından güneş kendisini gösterdi. süngeroğulları okçuları gökkuşağına doğru hedef alıp oklarını fırlattılar.. her ne kadar trileçe orduları siper alsa da küçük kalkanlarının çevresinden bir çok ok askerleri etkisiz hale getiriyordu.

bunu gören trileçeler sağ kanattaki süvarileriyle birlikte süngeroğullarının sol kanadına ani bir şekilde ilerledi.

her iki piyade grubu da karşı karşıya gelince savaş resmen başlamıştı...


süngeroğulları merkezde galip geliyor gibiydi. bir çok askeri ağır zırhlarının faydasını görmüştü ama sol kanarlarına yapılan hücum.. o kanat çökerse trileçe süvarilerinin tüm piyadeleri avlaması içten bile değildi.. düzenli bir piayede birliğinin kanattan alacağı bir atlı hasarı kadar kötü bir şey olamazdı bir savaşta.. ama sol kanat çöküyordu.

sağ kanatlar ise hala birbilerine doğru yürüyordu.. savaş dahaca orada başlamamıştı.

trileçe sağında hafif zırhlı süvariler, atlı okçuları bir bir avlıyordu. bu kanatta süngeroğulları biraz daha kayıp verirse kanat çekilecek ve savaşın bir mikatar lehlerinde giden kaderi değişecekti.

sünger sağı ile trileçe solu da karşı karşıya geldi. karşılıklı ok atışları ile mücadele orada başlamıştı..

bir anda süngeroğulları komutanı sinsi bir gülümseme ile ufuğa baktı.. beklediği şey zamanında gelmişti.. düşman neredeyse tüm birliklerini cepheye sürmüştü. düşman karargahından siyah dumanlar yükseliyordu.. evet, oralarda bir şeyler yanıyordu.. bunu gören trileçe komutanı savaş alanından kork ile ayrıldı.. çünkü ordugahı basan askerler kendisini kolaylıkla avlayabilirlerdi.. cephedeki trileçelerin ise komutanlarının katığındna haberi yoktu.. canını dişine takarak tüm askerler savaşıyordu.

ordugahı yapmalamış olan atlılar bir anda merkez piyadeleri arkadan vurdular.. bunu gören trileçe sol kanadındaki birlikler taraf değiştirerek süngeroğullarına geçmişti. bu devirde taraf değiştirme sık görülüyordu. bu geçişin bedelini ileriki bir dönemde süngeroğulları o birlikleri yanına alarak ağır ödeyeceklerdi. bir kere ihane eden daha sonra tekrar eder. unutulmamalıydı.

bunu gören trileçe hafif süvarileri korku ile savaş alanından ayrıldı..
savaşın sonucu belliydi..
süneroğulları 3000 kadar asker kaybederken trileçe sol kanadındaki tüm birlikle birlikte 8000 asker kaybetmişti..

savaşın galibiyeti kesin süngeroğullarıydı.

neon pembesi

erkeğin sulcus calcarinus civarında nöronu olmayan bölge. dolayısı ile asossiasyon alanına bakınca oradan soruyor wernickeye neon pembesi nedir diye.. tık yok wernickede. yine iş sulcus calcarinusa kalıyor. pembe o diye. wernicke ile vizual korteks anlaşıyor. mutlu mesut fasikulus arkuata olayı broca ya söylüyor. broca bey de gidiyor motor kortekste eli buluyor.... hikaye sıktı be.

testiküler feminizasyon

testosteron-t
dihidro testosteron - dht
östrojen - e
müllerian inhibiting faktör - mif
öncelikle bizim gonad gelişimi ve vücuda etkisini bilmemiz gerkiyor.
embriyomuzun ilk haftalarında gonadal tomurcuk barsaktan ordan burdan göçerek intraabdominal bölgeye geliyor. bunun ardından bu gonadın kaderini belirleyen esas gen y kromozomu üzerinde sry başta olmak üzere bir çok gen. bu genler olmazsa gonadımız dişi olur.
y kromozom üzerindeki genler etkisinde kalan tomurcuğumuz testis yönünde farklılaşmaya başlar. bu aşamada iki önemli hücre grubumuz oluşur. sertoli ve leydig.
sertoli hücremiz mif salgılayarak paramezonefrik kanal oluşumunu önlerken , leydig hücremiz t salarak iç genital yapının erkek olmasını sağlar.(prostat vb.)
t ise 5 alfa redüktaz etkinliği ile dht ye dönüşür. dht ise dış genital yapının oluşmasını sağlar. bu arada dht ve t nin reseptörleri aynı.
bebişimiz eğer androjen duyarsız olacak olursa ne olur.
t ve dht reseptörlere bağlanamaz ancak mif etkin olarak çalışır. ne uterus ne de prostat oluşur. içeride sadece inguinal kanalın internal ringinin ağzında bekleyen bir testis olur.
dışarısı ise dht etkinliğini görmediği için vulva, vajen alt 2/3 halini alır.
peki bu bebeğimiz böyle doğdu, biz bu bebeği bir kız çocuğu gibi büyütürüz. ergenliğe girer. akslar çalışmaya başlar ve testisler uyanır. (testiste spermler sıcaktan dolayı hararet yapmış ve bozulmuştur. artık birer seminom olma yolunda ilerlemektedir.)
bu kız çocuğumuz t sentezler, t ye cevap alınamaz ve çılgınlar gibi t sentezi başlar. fazla t periferik doku aromataz enzimi sayesinde e ye dönüşür ve memeler çıkarç
dişi fenotip oluşmasının nedeni budur.
bize bu kız çocuğu şehirde yaşıyorsa adet görememe, köyde yaşıyorsa infertilite ile gelir.
tanıyı koyar koymaz o testisler alınmalıdır. yoksa seminom gelişir.. seminom masum bir tümor olmasına rağmen profilaktik paraaortik lenf nodu radyoterapisine ne gerek var..

kendini doktordan üstün sayan hemşire

intörnseniz bile eline order verdiğinizde susan kişidir..
ha başıma bir kere geldi.. intörn orderini uygulamam dedi, tutanak tuttum ve sert bir uyarı aldı..

size gıcıklığına bir şeyler yapmaya çalışana parça parça order verin..

(bkz:order)

doktor duası

mesleğe geçmeden el açtım allahım sana
akıl sağlık mutluluk bol ineklik ver bana
çalışmazsam sınıf geçemem
okulumu bitiremem
tekrarları edelim
sınavları geçelim
malpraktisten koruyan allaha
her zaman dua edelim

tıpçı esprileri

insanlıktan soğutan anlardandır bu espiriler..

sf le kınıyorum diyip kaçıyorum.. özür dilerim sözlük.

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

sözlüde hocaya asla söylenmeyecek şeyler

kusura bakmayın ama bunu demek zorundayım.. başıma geldi yani..
bizim sistem apayrıydı.. sözlü yoktu, osce diye bir saçmalık vardı..
böyle sonav kamera kaydı altında falan oluyor. itiraz edeceksen de kamera kaydıyla itiraz ediyorsun..

şimdi basit bir demir eksikliği anemisi sorusu.. anamnezi aldım,muayene tamam ama labpratuvar isteyeceğim , ferritini bulamıyorum..

sonunda nerde bu ... koduğumun ferritini dedim ve pediyatriden kaldım.. büte kaldım yani.. tamamen değil.

sözlü sırasında mümkünse sövmeyin.. siktir falan çekmeyin.

ritalin

ritalin aeşşeği at yapmaz.

(bkz: ihsan bağcivan)

amfetamin türevi uyarıcı bir ilaçtır. temel olarak adhd tedavisinde kullanılır..
kullanmayın.. paranoid tarzda psikoza neden oluyor.. psikoz bakın.. kişi farkedemiyor.. psikoz oluyor..

türbanlı polis

ben de üniversitemin makamlarından şortla stajerlik yapabilmek için izin almaya çalışmıştım da "sınıfta kalırsın" yanıtını almıştım.. ah ah... demokrasi bu mu şimdi..
benim şort giymeme izin vermeyenler üniversitede türban serbest olunca göbek atmıştı..
eşitlik istiyorum...

bedir savaşı

müslüman haydutların yapmak istediği bir kervan yağması sonucu meydana gelen küçük çaplı bir çatışmadır.
624 yılında olmuş ve toplam güç sayısı 2000 i bulmamış..(900 mekkeli, 300 müslüman yağmacı)
çatışma sonucunda ölenler ise onlarla ifade ediliyor.

islam tarihinde neden savaş olarak anlatılıyor bilmiyorum.. o tarihe kadar yüz binlerce kişinin savaştığı ve savaşın gerçekten bir sanata dönüştüğü savaşlar görülmüştü...

kendine müslüman diyen kervan yağmacısı eşkiyaların yaptığı bu vahşşet hiçbir zaman savaş olmayacak.

sünnet olmak

erkek penisinde prepisyum denen anatomik bölgenin vücuttan çıkarılması işlemi. histopatolojik incelemede normal olan dokunun vücuttan çıkarılması ilginçtir. çocuklar için büyük psikiyatrik travmalar yaratabilmektedir. uygun koşullarda yapılmayan ve uygun cerrahi prosedürler izlenmeyen saçma salak sünnet vakaları da vardır ki aileler sebepsiz bir biçimde buna izin vermektedir.

bu arada fimozis ya da parafimozis sünnet endikasyonu değildir. çok küçük bir insizyon ile parafimozis rahatlayabilir.

kadınlarda uygulanan işlem ise aşırı canice ve saçmadır.
ayrıca;
din, hiç bir cerrahi endikasyon oluşturamaz.

sigara içen tıpçı

salaktır. bir tıpçıya yakışmayacak bir kaç hareketlerden birini sergileyen tıpçıdır kendisi. hiv riski olmasına rağmen kondomsuz ilişkiye girme, sosyal içiciliğin üzerinde alkol kullanma gibi bu da berbat bir iş...

risalei nur

saçma bir kitap.. elime osmanlıca geçmişti bir tane.. yok taşlar şeytana fırlatılıyormuş da yıldız kayıyormuş da falan da filan.. osmanlıca olarak okuduğum azot, oksijen ve karbon teriminin geçtiği ilk yazı olabilirdi ama gerçeklikle hiç bir ilgisi yoktu.
gerçeklik ve realite.. bilimsel araştırma yapmadan yazdığın şeyi bilim var içinde diye yutturma millete..

içerik kuralları - iletişim