carnivore

Durum: 1850 - 11 - 0 - 0 - 05.08.2018 13:13

Puan: 16767 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fen haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
  • /
  • 185

suprakondiler humerus kırığı

çocuk kırıklarından birisi daha. ancak bu kırık türünde cerrahi kullanılıyor sıklıkla.. dirsekte cerrahi gerektiren kırıkların %85 i suprakondiler kırıklardır. (bölgeyi ilgilendiren başka kırıklar da var medial epikondil kırığı, olekranon kırığı....)

suprakondiler kırıklar nedir peki. fraktür hattının humerus kondillerin proksimalinde olacak şekilde olekranon fossadan geçen kırıklardır.

genellikle açık el üzerine düşme sonucunda meydana gelse de çocuklar ve aile anamnez veremez.. yani çocuğa nasıl düştün diye sorunca kaydıraktan düştümden öte anamnez alamazsın.

muayenede dirsekte hassasiyer vardır ancak bizim için en önemli fizik muayene nörovaksüler muayene olacak. tabi kapalı bir kırıksa. ardından kompartman sendromu için muayene yapılır.

tanıda görüntüleme çok önemlidir. tam ap ve tam yan grafiler ile değerlendirilir. sınıflama ise gartland sınıflaması ile yapılır.

gartland 1 kırıkların tedavisinde (ayrışmamış kırıklar basitçe) uzun kol atel kullanılır. hasta kontrole çağrıldığındaki grafisinde ayrışma yine yoksa uzun kol alçıya geçilir.
diğer tip ayrışmış kırıklarda eskiden iskelet traksiyonu ve özel alılama teknikleri kullanılsa da başarısı ve komplikasyon riski yüksektir.
gartland 2 ve 3 kırıklarda sıklıkla iki adet k teli ile stabilizasyon sağlanmaktadır.
redüksiyon sıkıntısı olursa anterior ve posteriordan iki adet cerrahi yaklaşım vardır.

yeşil ağaç kırığı

bir çeşit çocuk kırığı daha. torus kırığından farkı nedir dersek bu kırıkta açılanma var..
tedavisi ise biraz değişik. genellikle konstervatif tercih ediliyor ancak redüksiyonundan önce iki yöntem var. ya karşı korteksi kırmak. ya da karşıdan baskı uygulayan bir sirküler alçı kullanmak.

steinmann çivisi

iskelet traksiyonu metodunu ilk kullanan kişilerden olan fritz steinmann ın adını alan çivi. aslında steinmann yöntemi farklıdır. steinmann çivisini kullanan kişi kirschnerdir.

torus kırığı

kemiklerin daha esnek olduğu çocuklarda tek kortekste kıvrılmanın olduğu aılanma ve periost hasarının olmadığı kırıklardır.
atel içerisinde konservatif takip edilir. 2,3 haftalık bir takip sıklıkla yeterlidir.ayrıca (bkz:yeşil ağaç kırığı)

cast indeksi

pedyatrik ön kol kırıklarında radyolojik bir göstergedir.

redüksiyon yaparken dikkat edilmesi gereken bir oran. tam yan filmde sirküler alçının çapının, tam ap filmde sirküler alçının çapına oranıdır.

kabul edilen değer 0,7 olmasına rağmen 0,8 ile 0,7 arasında herhangi bir fark olmadığını belirten çalışmalar vardır. 0,81 üzerindeki değer ise artmış pozisyon kaybı ile ilişkilidir.
cast indeksi artışı artmış pozisyon kaybını önceden gösterir.

am

radyo dalgaları ile veri aktarım metodlarından birisidir. amplitude modulationun kısaltılmışıdır.

dünyada ilk kullanılan geniş çaplı radyo sinyali aktarma yçntemidir.
şu an günümüzde ve uzjn bir süredir frekans modülasyonu yani fm yayınlar kullanılmaktadır.

1664 kronenbourg blanc

bir fransız bira markası.
kendisi bir biradan ok bir meşrubata benziyor.. böyle canının gazoz falan çektiği zaman içebileceğin bir bira yani.. kebap yerken içebileceğin bir şey..

içimi oldukça yumuşak.. genelde hoegaardenile karşılaştırılıyor ama ben bunu daha çok sevdim..

çıplaklık

insanın vücudunun tıpkı annesinden doğduğu gibi rahatlıkta olmasıdır.. modern toplumun yenemediği bir tabudur.
avcı toplayıcı toplumun ise umursamadığı olay..

kıbrıs

akdenizin doğusunda , asya minörün günryinde, levantın batısında , mısırın kuzeyinde yer alan doğu akdenizin en büyük adası..

asurlular, mısırlılar,persler yunanlar emeviler abbasiler osmanlılar ve ingilizler tarafından hüküm sürülmüş bölgedir.

adını yaygın bakır madenlerinden alıyormuş..

günümüz akdenizi için stratejik öneme sahip olan adadır..

sıvışmak

olayın oldğu bölgeden kimseye hissettirmeden uzaklaşmak.
  • /
  • 185
  • /
  • 50

suprakondiler humerus kırığı


yeşil ağaç kırığı


steinmann çivisi


torus kırığı


cast indeksi


1664 kronenbourg blanc


kıbrıs


amonyum nitrat


kara barut


potasyum nitrat


  • /
  • 50

cangrelor

adp p2y12 reversible blokörü antiagregan ilaçtır. akut koroner sendromda klopidogrel'den üstündür. sınıf arkadaşı için (bkz:ticagrelor)

coca-cola logosunu ters çevirmek

aldığım şişeyi ters çevirdim yere döküldü allah belasını versin teorinizin.

chiari malformasyonu

1894'te arnold chiari tarafından keşfedilmiş 4 tipi olan hastalık. çoğu tipi konjenital olan bu rahatsızlık beraberinde siringomiyeli, hidrosefali gibi belirtileri de beraberinde getirmekte. en sık rastlanılan tip 1'den bahsedecek olursak 4. ventriküle serebellar tonsillerin sarkması bos sirkülasyonunun önüne geçerek hastada belirli semptomlara yol açar. çocuk hastalar boyunlarını ekstansör konumda tutarlar zira bu konum onları rahatlatır polikliniğinize gelen bir çocuğun kendini bu pozisyona sokmaya gayret etmesi sizin için faydalı bir ön tanı gözlemi olacaktır. mr'da da yan bulguları da göz önünde tutarak tipik görüntü ile tanıyı koyuyoruz.

tedaviye gelirsek temel amacımız bosun sirkülasyonunu sağlamak ve sarkan serebellar tonsilin bu patolojisini ortadan kaldırmak. ameliyat kararı alındıysa posterior bir yaklaşımla gene duruma göre c2-c3 seviyelerinden başlıyoruz. cildi ve kasları sıyırırken orta hatta olmamız çok önemli bunun için belirli markerları belleğimizden çıkarmıyoruz. ardından spinoz procesleri laminektomi ile çıkartıyoruz -burada en dikkat edilmesi gereken nokta vertebral arterlere dokunmamak zira dokunursanız işler karışır dikkatli olmamız gerek bir de durayı çentmemiz çok önemli zira onun açılımı daha dikkatli yapılacak- medulla spinalisi görelim ve dekompresyon sağlansın işimiz orda. ardından duraya sarılı msmiz önümüze geliyor burada seviyeyi artık foramen magnumu dikkatli olarak palpe ederek kesinleştirebiliriz. ardından küçük bıçağımız ile duranın insizyonunu yapıyoruz. dura açıldığında şeffaf araknoidimizin sardığı bosu görüyoruz su dolu bir prezervatif gibi düşünebilirsiniz şeffaf, dağılmayan bos dolu içinde msyi gördüğümüz bir görüntü burda sarkan serebellar tonsili de görmemiz gerek tabi ana iş burda başlıyor çünkü araknoidi de açmamız gerek araknoid açıldığında bosun bir kısmını aspire edip sarkan tonsile müdahaleyi yapıyoruz yapmamız gereken burada tonsili söndürmek(bu operasyon için böyle olsun) bipolar ile üzerindeki damarları koterliyor ardından tonsili koterliyoruz böylece kanalı tıkayan yapıyı ekarte etmiş bulunmaktayız. kapatma işlemi işin bir diğer meşakkatli yanı söndürme işinden sonra durayı dikmemiz gerek bu iş için dikkatlice ve sıkıca dikilen duranın üzerine tisseel dediğimiz içerisinde bol protein ve trombin bulunan yapıştırıcımızı da döküyoruz ki bos fistüllerinin önüne geçelim. ardınan kaslar ve cilt dikilip staplerla işi sonlandırmaktayız.

en az 4-5 saatlik bir operasyon olan bu ameliyattan sonra hastanın düzenli takibi ile son durum sürekli kontrol edilmelidir.

gılgamış destanı

sümerler tarafından yazılan tarihteki ilk destandır.
olayın kahramanı ölümsüzlüğü arayan gılgamış adlı kraldır.

(dilden dile bu efsane lokman hekim ölümsüzlük aradı buldu falan filan gibi evrilmiştir.)

bundan başka nuh tufanı ve bir çok hikayelerle yahudilere ilham kaynağı olmuştur.

atalarımız uydurukça uydurmuş. o devirde iş yok güç yok gece oldu mu paso hikaye palavra. toplan ateş başına at yalanı sikeyim inananı hesabı. bugün 21.yy da bile 1 tek kişi yeri geliyor harry potter, yüzüklerin efendisi gibi yine yalan atıp uyduruk hikaye yazabiliyorsa siz düşünün alayı masalcı eski insanlar ne hikayeler çıkarır. bunlardan elde kalan yazılı bilinen ilk kaynak bu destandır. biri yalan atmış attığı yalanı başkasından duymuş inanmış. (aynı ben garanti bunlar atam)

yahudilerin icat ettiği dinlerin sümerlerce piyasaya sürülmüş ilk ata versiyonudur (v 1.0.0.0) günümüzdeki en güncel versiyonu islamdır (sürüm numarası 11.0.2.3). bu yüzyılda erdoğan tarafından güncellenmesi planlanmaktadır.
(bkz:islam'ı güncellemek)

bölümlere yapılan klişe yorumlar

yazacağınız bölümden bahsettiğinizde karşınıza çıkan, hevesinizi kursağınızda bırakan yorumlardır.

örnek-1
-anestezi düşünüyorum
+anestezi mi yazacaksın.sürekli karanlık ortam, ameliyathane. abi penceresiz ömür mü geçer?

örnek-2
-ben ftr düşünüyorum
+bunun için mi doktor oldun gerçekten?

örnek-3
-dermatoloji istemişimdir hep
+tek ilacın var, steroid.. hiç tatmin edici değil

örnek-4
-kvc düşünüyorum ben.
+periferde açık kalp yapabilecek misin bakalım? bu kadar oku sonunda varis doktoru ol

kadının kalktığı yere oturmanın zina olması

türkiye'de de bağlılarının epey bulunduğu hanefi mezhebinin kurucusu imamı azam lakaplı ebu hanifenin içtihati ile sabittir ki:

"bir kadının oturduğu yerden kalktıktan sonra vucudunun harareti oturduğu yerden iyice kaybolmadan oturduğu yere oturan müslüman o kadınla zina etmiş gibidir"

bu cihetle hanefi mezhebine malik olan müslümanların dikkatine sunulmalıdır.

dikkat:güncel içtihat (benden) "bir erkeğin kalktığı yere oturan erkek de ibne gibidir"

https://www.facebook.com/AnkebutKuran/videos/965436663581461/

80. dhy

yine bir devlet hizmet yükümlülüğü döngüsü daha.

tıp fakültesinden mezun olan pratisyen tabipler ile uzmanlık eğitimini tamamlayan uzman tabiplerin tıp diploması/uzmanlık belgesi ile ilgili evraklarının sağlık bakanlığı'na 22 mart 2018 saat 18:00'e kadar ulaşıp tescil işlemleri tamamlanan tabiplerin katılacağı kura olacaktır.

kura takviminin de 3-4 gün içinde açıklanması bekleniyor.

benim de uzman hekim olarak katılacağım kura olacağından ayrı bir heyecanla takip ettiğim kura olacaktır.

yassı kadayıfmalatya taraflarına has bir lezzet olan, kabartılmış hamurun içine ceviz doldurulması ile yapılan tatlı.

malatya'nın dört bir yanını saran meşhur diyarbakır kadayıf * dükkanları ile pabucu dama atılır gibi olsa da ara sokaklarda kadayıf imal edip satan dükkanlarda satışı devam etmektedir.

kastamonu'nun taş kadayıfı ile karışır ama farklı şeylerdir.

neffasati fil ukad

eskiden batikonun gönderdiği mesajlarda şimdi adı çıkan yazar.

batikon hesabını mı çaldırdı yoksa admin hesap olduğu için bati gidince adını değiştirme gereği mi duydular bilinmez ama türkçe korku filmlerinden çıkmış gibi duran nickini çok mu aradılar merak ediyorum.

her okuduğumda arkamdan tiz çığlıklarla gelen birinin "kırt" "kırt" diye boynumu kıracağı hissine kapılıp ürperiyorum. töbe bismillah.*

spam ayetler

anlamsız şekilde üst üste tekrar eden aynı mesajları içeren ayetlerdir.

Toplam entry sayısı: 1850

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

neon pembesi

erkeğin sulcus calcarinus civarında nöronu olmayan bölge. dolayısı ile asossiasyon alanına bakınca oradan soruyor wernickeye neon pembesi nedir diye.. tık yok wernickede. yine iş sulcus calcarinusa kalıyor. pembe o diye. wernicke ile vizual korteks anlaşıyor. mutlu mesut fasikulus arkuata olayı broca ya söylüyor. broca bey de gidiyor motor kortekste eli buluyor.... hikaye sıktı be.

testiküler feminizasyon

testosteron-t
dihidro testosteron - dht
östrojen - e
müllerian inhibiting faktör - mif
öncelikle bizim gonad gelişimi ve vücuda etkisini bilmemiz gerkiyor.
embriyomuzun ilk haftalarında gonadal tomurcuk barsaktan ordan burdan göçerek intraabdominal bölgeye geliyor. bunun ardından bu gonadın kaderini belirleyen esas gen y kromozomu üzerinde sry başta olmak üzere bir çok gen. bu genler olmazsa gonadımız dişi olur.
y kromozom üzerindeki genler etkisinde kalan tomurcuğumuz testis yönünde farklılaşmaya başlar. bu aşamada iki önemli hücre grubumuz oluşur. sertoli ve leydig.
sertoli hücremiz mif salgılayarak paramezonefrik kanal oluşumunu önlerken , leydig hücremiz t salarak iç genital yapının erkek olmasını sağlar.(prostat vb.)
t ise 5 alfa redüktaz etkinliği ile dht ye dönüşür. dht ise dış genital yapının oluşmasını sağlar. bu arada dht ve t nin reseptörleri aynı.
bebişimiz eğer androjen duyarsız olacak olursa ne olur.
t ve dht reseptörlere bağlanamaz ancak mif etkin olarak çalışır. ne uterus ne de prostat oluşur. içeride sadece inguinal kanalın internal ringinin ağzında bekleyen bir testis olur.
dışarısı ise dht etkinliğini görmediği için vulva, vajen alt 2/3 halini alır.
peki bu bebeğimiz böyle doğdu, biz bu bebeği bir kız çocuğu gibi büyütürüz. ergenliğe girer. akslar çalışmaya başlar ve testisler uyanır. (testiste spermler sıcaktan dolayı hararet yapmış ve bozulmuştur. artık birer seminom olma yolunda ilerlemektedir.)
bu kız çocuğumuz t sentezler, t ye cevap alınamaz ve çılgınlar gibi t sentezi başlar. fazla t periferik doku aromataz enzimi sayesinde e ye dönüşür ve memeler çıkarç
dişi fenotip oluşmasının nedeni budur.
bize bu kız çocuğu şehirde yaşıyorsa adet görememe, köyde yaşıyorsa infertilite ile gelir.
tanıyı koyar koymaz o testisler alınmalıdır. yoksa seminom gelişir.. seminom masum bir tümor olmasına rağmen profilaktik paraaortik lenf nodu radyoterapisine ne gerek var..

sözlüde hocaya asla söylenmeyecek şeyler

kusura bakmayın ama bunu demek zorundayım.. başıma geldi yani..
bizim sistem apayrıydı.. sözlü yoktu, osce diye bir saçmalık vardı..
böyle sonav kamera kaydı altında falan oluyor. itiraz edeceksen de kamera kaydıyla itiraz ediyorsun..

şimdi basit bir demir eksikliği anemisi sorusu.. anamnezi aldım,muayene tamam ama labpratuvar isteyeceğim , ferritini bulamıyorum..

sonunda nerde bu ... koduğumun ferritini dedim ve pediyatriden kaldım.. büte kaldım yani.. tamamen değil.

sözlü sırasında mümkünse sövmeyin.. siktir falan çekmeyin.

merkel hücresi

diğer duyu reseptör hücrelerine göre biraz daha farklı olan hücre..

dokunmayı algılar.

diğer duyu reseptör hücreleri dermiste yer alırken merkel hücreleri dermoepidermal bileşkede yer alıyor.

embriyolojik olarak `nöral krest` ten gelişiyorlar.merkel hücresi bir nöroendokrin hücredir.

merkel hücreli deri kanseri bunlardan gelişiyor ve neden olan etken `merkel hücre polyomavirüs` tür.(bkz: polyomaviridea)

tıpçı esprileri

insanlıktan soğutan anlardandır bu espiriler..

sf le kınıyorum diyip kaçıyorum.. özür dilerim sözlük.

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

doktor duası

mesleğe geçmeden el açtım allahım sana
akıl sağlık mutluluk bol ineklik ver bana
çalışmazsam sınıf geçemem
okulumu bitiremem
tekrarları edelim
sınavları geçelim
malpraktisten koruyan allaha
her zaman dua edelim

tıbbiyede öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

dondurmanın sahlepten, sahlepin ise orkideden yapılması. (not, tıbbiye sıralarında bir arkadaşım demişti..)

osuruğun büyük kısmının akciğerden atılması.

rektumda ,gece uyurken altımıza yapmamamızı ama pısır pısır salmamızı sağlayan çok muhteşem reseptörlerin olduğu.

gerçekten tıbbiye sıraları insanın ufkunu genişletecek bilgileri insana sunuyor..

türkiye'de tıp eğitimi

türk doktoru tanı koymayı bilmez. çünkü bir çok hastalıkla ilk defa tus çalışırken karşılaşır.
türk doktoru veri toplamayı, ya da düzenli bir dosya oluşturmayı bilmez. çünkü okulda hiç bir klinisyen öğrenciye nasıl retrospektif çalışma yapacağını söylemez.(normalde devlet hastanesinde çalışan normal bir hekim de bilimsel çalışma yapabilir.)
türk doktoru adli rapor hazırlayamaz, çünkü bir çok okulda adli tıp bölümü öğrenciye düzgün eğitim vermez,
türk doktorunun ayırıcı tanı bilgisi çok kısıtlıdır ve algoritma yapamaz, çünkü bir çok okuldaki hoca kendi tedavi algoritmasını kafasında kurmuş ve bir daha güncellememiştir.
türk dahiliyecisi cerrahi, türk cerrahı ise dahiliye bilmez. çünkü temel tıp eğitiminde bu iki temel alan öğrenciye net bir şekilde aşılanamamıştır.
doktorlarımızın çoğunu kapsayan bir genelleme yaptım.. şu ülkede `board exam` yapılsa ülkenin çoğu dökülür.. çünkü ciddi anlamda cahiliz.. merak etmiyoruz.. sadece bizden bir kıdemli birinin bilgisini sözel olarak öğrenmeye çalışıyoruz.

türbanlı polis

ben de üniversitemin makamlarından şortla stajerlik yapabilmek için izin almaya çalışmıştım da "sınıfta kalırsın" yanıtını almıştım.. ah ah... demokrasi bu mu şimdi..
benim şort giymeme izin vermeyenler üniversitede türban serbest olunca göbek atmıştı..
eşitlik istiyorum...

bedir savaşı

müslüman haydutların yapmak istediği bir kervan yağması sonucu meydana gelen küçük çaplı bir çatışmadır.
624 yılında olmuş ve toplam güç sayısı 2000 i bulmamış..(900 mekkeli, 300 müslüman yağmacı)
çatışma sonucunda ölenler ise onlarla ifade ediliyor.

islam tarihinde neden savaş olarak anlatılıyor bilmiyorum.. o tarihe kadar yüz binlerce kişinin savaştığı ve savaşın gerçekten bir sanata dönüştüğü savaşlar görülmüştü...

kendine müslüman diyen kervan yağmacısı eşkiyaların yaptığı bu vahşşet hiçbir zaman savaş olmayacak.

sünnet olmak

erkek penisinde prepisyum denen anatomik bölgenin vücuttan çıkarılması işlemi. histopatolojik incelemede normal olan dokunun vücuttan çıkarılması ilginçtir. çocuklar için büyük psikiyatrik travmalar yaratabilmektedir. uygun koşullarda yapılmayan ve uygun cerrahi prosedürler izlenmeyen saçma salak sünnet vakaları da vardır ki aileler sebepsiz bir biçimde buna izin vermektedir.

bu arada fimozis ya da parafimozis sünnet endikasyonu değildir. çok küçük bir insizyon ile parafimozis rahatlayabilir.

kadınlarda uygulanan işlem ise aşırı canice ve saçmadır.
ayrıca;
din, hiç bir cerrahi endikasyon oluşturamaz.

güneydoğunun bir köyünde doktor olmak

ön yargılarımla vurulma ya da roket yeme gibi korkularla uzaktan baktığım ve seneye kuraya kalırsam kesinlikle içinde olmayacağım durum.

sigara içen tıpçı

salaktır. bir tıpçıya yakışmayacak bir kaç hareketlerden birini sergileyen tıpçıdır kendisi. hiv riski olmasına rağmen kondomsuz ilişkiye girme, sosyal içiciliğin üzerinde alkol kullanma gibi bu da berbat bir iş...

içerik kuralları - iletişim