carnivore

Durum: 1864 - 9 - 6 - 0 - 13.10.2018 23:35

Puan: 17045 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fen haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.
  • /
  • 187

the bigos

bugün gittiğimde taşınfığını öğrendiğim yer.. yerine bir pizzacı açılmış.. çok yakın bir yere taşınmışlar gerçi.. bir ankara klasiğimi yeniden yaptım bugün ..
bana göre hala lezzetli..

sanatoryum

4 tane solosu, intronun hemen ardından atılan solosu..
muhteşem bir metallica şarkısı...

şarkının asıl adı welcome home

şeker hastalığı

halkın günün birinde şekeri fazla yediği vakit yakalandığı hastalık olarak düşündüğü ancak patofizyolojisi oldukça farklı olan ve ciddi komplikasyonlara yol açan hastalık.

basitçe pankreastaki beta hücrelerinin temel görevleri insülin salgılamaktır. tabi ki yol ve salgıanan molekül bu kadar basit değil. daha ayrıntılı bilgi için günün birinde başlık aılırsa c peptit gibib başlıklara bakabilirsiniz.
aşırı şeker tüketiminin uzun sürmesine ek olarak geneik yatkınlığın olması ya da doğuştan insülin yapımı ve beta hücreleri ile ilgili bir sıkıntı olması durumunda şeker hastalığı ortaya çıkar.
erken başlangıçlı şeker hastalığı sıklıkla otoimmün mekanizmaya bağalnırken geç başlangıçlı olan insülin direnci temelinde gelişir ama bunların dışında da şeker hastalığı nedenleri ve genetik zemini açıklanmıştır. hatta alt tiplere ayrılmıtır ki tedavi farkı görülecektir.

şeker hastalığı tanısında en sık kullanılan parametreler açlık tokluk kan şekeri , ogttler ve benim en çok karılaştığım hba1c.
tedavi planları sıklıkla hba1c üzerinden yapılıyor. hba1c yi ençok düşüren ilaçlar insülin ama en iyi düşüren egzersiz gibi spotlar var.
bu arada beni en çok bayan hastalık şeker hastalığıdır. teoriği oldukça çirkin ve karışık olan hastalılardan..

şimdi beni ilgilendiren bu şekerin komplikasyonları.
komplikasyonlardan mikrovasküler anjiyopati ve nöropati.

şeker hastalarında genelde ülkemde ayak bakımı hiç yapılmıyor.
ayakları zaten hastalık nedeni ile mantarların doğal ortamı.. zorlasalar şapkalı mantarlar üreyecek orada.
öncelikle diyabetik ayakta önlemimiz her akşam ayağı kontrol etmek, günde en az bir ekre sabunlu su ile yıkayıp kupkuru bırakmak, haftada bir de batikonla ayak yıkamak.
ülkemde mehmet amcanın ayağına ayakkabı vurur, mehmet amca dağ bayır gezer, nöropatisi vardır hissetmez, vasküler bozukluğu vardır dolaşım iyi değil kolay yara açılır, kolay enfekte olur zor iyileşir.. mehmet amcanın ayak tabanında sıkıntı varsa durum kötü, ama birinci beşinci parmaktaysa sıkıntı durum daha iyi.

birinci parmak üzerinde yarası olan mehmet amca bir hafta sonra yarayı farkeder ve kliniğe başvurur. kesin akıntısı kokuntusu vardır. şanslıysa antibiyotik baskısında akıntısı azalır ve günlük kuru pansuman ile yarası iyileşir tabi ki o arada şekeri regüle olacak.
ama şanssızsa ve bizi dinlememişse enfeksiyon kontrol altına alınamıyorsa amputasyona gidecektir..
uygun zaman uygun antibiyoterapi bakısında blirlenir.

öncelikle bilmemiz gereken bir bilgi var.
amputasyon hasta surveyini azaltır.. yani ampute etmeden hatayı kurtarın. her gördüğünüz şeker hastasına yapması gerekeni söyleyin.

ray amputasyon gibi amputasyonla kurtatrır. ama türk insanı ray amputasyonu sonrası o ayak ucuna basıp yara yerinde ayrışmaya neden olur ve kliniğe yeniden akıntılı bir şekilde gelir.
o zaman yine seviye yükeltme debridman vac uygulama gibib metotlar denenir. ama basarlar.. o ayağa nedense basılır..

ayak tabanındaki lezyonlar direkt chopart , isfranc, transmetatrsal gibi daha dramatik amputasyonlarla sonuçlanabilir. hatta diz altı amputasyona kadar gidebilir.

arkadaşlar.. çok önemlidir bu ... hastaların kalbi kadar bu da önemli...
lütfen kalbini koru derken bir de ayağını koru deyin hastalara.

neisseria gonorrhoeae

neisserea cinsinin bir elemanı..
yani cinse ait özellikleri aerop, gram negatif,diplokok yani kahve çekirdeği şeklinde görüyoruz pembiş pembiş bunları mikroskop altında.
nötrofillerin içinde yaşar... fakültatif intraselüler yaşayabilen bir bakteridir.
şimdi bu bakterinin virülansı pilisinde.. insanlarda enfeksiyon yapabilen diğer niesseria olan meningokokun kapsülündeydi.. ama bunun kapsülü yok.. şıkka oksidaz koyarlarsa o virülans faktör değil ha.

bu bakteri anal oral doğal.. her türlü cinsel yolla bulaşabilir.. sıklıkla asemptomatik enfeksiyon geçirilir ama semptom erkekte daha belirginidr.. üretrit yapar.. pürülan bir akıntı gelir penisin ucundan.. kadında ise pid etkenidir..
bu bakterinin kadında kolonizasyonu sonrası steirl olmayan doğum yani normal doğum yapılırsa bebekte oftalmia neonataruma neden olabilirsiniz.. ilk günlerde alevli bir konkonktivit tablosu oluşur.
cinsel aktif bir bireyin eklemleri ağrıyorsa akla ilk gonokok gelmelidir.
cinsel aktif bir bireyin gonokokunun yanında klamidya sık görülür.. tanı konabilir mi.. konar.. thayer martin, çikolata agarda üretirsin gonokoku , hücre kültüründe elemntar bodyi falan görür üretirsin klamidyayı ama gerek yok..
şüphelendiğin gpnokok enfeksiyonu ve pid e başla seftriakson artı doksisiklin bütün günahlar bağışlansın..

sedyeye uzanırken ayakkabısını çıkarmayan hasta

ayak bileğim ve dizim ağrıyor diye gelir hasta.. ardından sedyeye geçin dersin ve löp diye yatarlar..
batın muayenesi falan yapmamı bekliyorlar heralde.. çıkar işte daa ayağındakini..
daha ayağına oturup ön çekmece bakacağım..

gerçekten sayısı inanılmaz fazla olan insan profilidir..

counter strike

nickimi yani kullanıcı adımı ilk kullandığım platform.
name carnivore
1999 yılı diye htırlıyorum half life oyununa yama olarak çıkmış sonra da oyun olmuş.. o yamadan çalıştırıldığı dönemi hayal meyal hatırlıyorum.. 3d kartlarının ekran kartı yanına gerektiği dönemler.. voodoo graphicsler..
sonradan 1.6 , cz , 1.8 falan çıktı.. açık söyleyeyim hepisini beğeniyordum.. cs go yu hiç oynamadım..

ses kaydı

doğada bulunan bütün frekanslardaki ses dalgalarını elektrik enerjisine bir diyafram ve bir bobin aracılığı ile basitçe çevirip ardından bunu bir depolama cihazına kaydetme işi. tabi ki günümüzde depolama önemli bir sıkıntı olduğu için mp3 ve ogg formatlara çevirip kayıt yapılıyor ki insan kulağının algılayamacağı sesler kesilip kayıttan çıkarılıyor..

tailor's bunion

bunionette deformitesi olarak isimlendirilip sıklıkla tailors bunion denilen 5. metatarsoflangeal eklem çevresinde oluşan deformitedir.

kadınlarda erkeklerden sık görülür
sıklıkla erişkin ve adolesanlarda görülür
sıklıkla bilateraldir.

mekanik nednelerle oluşabilir;
sıkı ayakkabılar giymek,
ayağın dış tarafında fazla yüklenmek

sempromlar ağrı , kozmetik deformite gibi semptomlardır.
günlük hayatı ve iş hayatını etkileyebilen bir durumdur.

tanı sıklıkla ap grafi ile konulur. daha az bir nednele bt kullanılır. (travma ve malignite ilişkisi merak ediliyorsa)

tedavide konservatif tedaviler değelrendirilir öncelikle
nsaid, bunion padler, özel ayakkabılar gibi tedaviler ilk basamk tedavilerdir.

ikinci basam tedavi olarak cerrahi yaklaşılmar tercih edilir.
tiplere göre cerrahi seçilir. lateral kondilektomi , osteotomiler gibi.

halluks valgus

birinci ayak parmak metatarsofalangeal eklem evresindeki deformitelerdendir. birinci parmağın diğer parmaklar üzerine eğilmesi ve mediale ıkıntı oluşturan eklemin kızarık ve ağrılı bir hal alması ile sonulanan durumdur.
ayakkabı giymekte zorlanma gibi hayat kalitesini bozan bir durumdur.
sıklıkla aile hikayesi pozitiftir ancak romatoid artrit,serebral palsi, 2. falanks amputasyonu ya da midray amputasyonunun halluks valgus riskini arttırdığı bilinmektedir.
sıklıkla kazanılır ancak juvenil ve adölesan formalrı vardır . bunlar sıklıkla aile hikayesi ve düz tabanlıkla ilkilendirilip erişkinler gibi birincil şikayeti ağrı değildir.tanı grafi ile konullur. birinci falanksın birinci metatrs aksı ile olan açısı yani halluks valgus açısı, birinci ve ikinci metatrs aksları arasındaki açı gibi değerler tanıda yardımcıdır. ama esas önemli olan hastanın bir şikayetinin olmasıdır.

birincil basamak tedavimiz özel botlardır.

tedavi sıklıkla cerrahi olup birinci metatrsın proksimal ve distalinden yapılan osteotomiler ve birinci kuneiformdan yapılan osteotomiler vardır.
birinci falanks osteotomisi de bir tekniktir(akin osteotomisi)

skarf osteotomisi

intihar eden kişi

her neden ya da nasıl olursa bir psiko patolojiye sahip olan kişidir ki bir insanın elindeki en değerli varlığı kendi hayatıdır.
kendi hayatını hiç düşünmeden sadece bitirmek ya da dikkat çekmek amacı ile sonlandıran insanlar kesin bir patoloji içindedir.

tabi bir de başarısız girişimler oluyor.. her iki alt ekstremitenin travmatik ampute olduğu.. bir göğüs tüpü ile günlerce takip edildiğin.. her hafta bir vakaya alındığın. cildin kapanmadığı için vac ile günlerce takip edildiğin..
evet.. intiharı düşünüyorsan hemen destek al.. psikiyatrinin az sayıdaki acilinden de birisidir ..
  • /
  • 187
  • /
  • 50

tailor's bunion


halluks valgus


garden sınıflaması


femur boyun kırıkları


intertrokanterik femur kırıkları


suprakondiler humerus kırığı


yeşil ağaç kırığı


steinmann çivisi


torus kırığı


cast indeksi


  • /
  • 50

cangrelor

adp p2y12 reversible blokörü antiagregan ilaçtır. akut koroner sendromda klopidogrel'den üstündür. sınıf arkadaşı için (bkz:ticagrelor)

coca-cola logosunu ters çevirmek

aldığım şişeyi ters çevirdim yere döküldü allah belasını versin teorinizin.

chiari malformasyonu

1894'te arnold chiari tarafından keşfedilmiş 4 tipi olan hastalık. çoğu tipi konjenital olan bu rahatsızlık beraberinde siringomiyeli, hidrosefali gibi belirtileri de beraberinde getirmekte. en sık rastlanılan tip 1'den bahsedecek olursak 4. ventriküle serebellar tonsillerin sarkması bos sirkülasyonunun önüne geçerek hastada belirli semptomlara yol açar. çocuk hastalar boyunlarını ekstansör konumda tutarlar zira bu konum onları rahatlatır polikliniğinize gelen bir çocuğun kendini bu pozisyona sokmaya gayret etmesi sizin için faydalı bir ön tanı gözlemi olacaktır. mr'da da yan bulguları da göz önünde tutarak tipik görüntü ile tanıyı koyuyoruz.

tedaviye gelirsek temel amacımız bosun sirkülasyonunu sağlamak ve sarkan serebellar tonsilin bu patolojisini ortadan kaldırmak. ameliyat kararı alındıysa posterior bir yaklaşımla gene duruma göre c2-c3 seviyelerinden başlıyoruz. cildi ve kasları sıyırırken orta hatta olmamız çok önemli bunun için belirli markerları belleğimizden çıkarmıyoruz. ardından spinoz procesleri laminektomi ile çıkartıyoruz -burada en dikkat edilmesi gereken nokta vertebral arterlere dokunmamak zira dokunursanız işler karışır dikkatli olmamız gerek bir de durayı çentmemiz çok önemli zira onun açılımı daha dikkatli yapılacak- medulla spinalisi görelim ve dekompresyon sağlansın işimiz orda. ardından duraya sarılı msmiz önümüze geliyor burada seviyeyi artık foramen magnumu dikkatli olarak palpe ederek kesinleştirebiliriz. ardından küçük bıçağımız ile duranın insizyonunu yapıyoruz. dura açıldığında şeffaf araknoidimizin sardığı bosu görüyoruz su dolu bir prezervatif gibi düşünebilirsiniz şeffaf, dağılmayan bos dolu içinde msyi gördüğümüz bir görüntü burda sarkan serebellar tonsili de görmemiz gerek tabi ana iş burda başlıyor çünkü araknoidi de açmamız gerek araknoid açıldığında bosun bir kısmını aspire edip sarkan tonsile müdahaleyi yapıyoruz yapmamız gereken burada tonsili söndürmek(bu operasyon için böyle olsun) bipolar ile üzerindeki damarları koterliyor ardından tonsili koterliyoruz böylece kanalı tıkayan yapıyı ekarte etmiş bulunmaktayız. kapatma işlemi işin bir diğer meşakkatli yanı söndürme işinden sonra durayı dikmemiz gerek bu iş için dikkatlice ve sıkıca dikilen duranın üzerine tisseel dediğimiz içerisinde bol protein ve trombin bulunan yapıştırıcımızı da döküyoruz ki bos fistüllerinin önüne geçelim. ardınan kaslar ve cilt dikilip staplerla işi sonlandırmaktayız.

en az 4-5 saatlik bir operasyon olan bu ameliyattan sonra hastanın düzenli takibi ile son durum sürekli kontrol edilmelidir.

gılgamış destanı

sümerler tarafından yazılan tarihteki ilk destandır.
olayın kahramanı ölümsüzlüğü arayan gılgamış adlı kraldır.

(dilden dile bu efsane lokman hekim ölümsüzlük aradı buldu falan filan gibi evrilmiştir.)

bundan başka nuh tufanı ve bir çok hikayelerle yahudilere ilham kaynağı olmuştur.

atalarımız uydurukça uydurmuş. o devirde iş yok güç yok gece oldu mu paso hikaye palavra. toplan ateş başına at yalanı sikeyim inananı hesabı. bugün 21.yy da bile 1 tek kişi yeri geliyor harry potter, yüzüklerin efendisi gibi yine yalan atıp uyduruk hikaye yazabiliyorsa siz düşünün alayı masalcı eski insanlar ne hikayeler çıkarır. bunlardan elde kalan yazılı bilinen ilk kaynak bu destandır. biri yalan atmış attığı yalanı başkasından duymuş inanmış. (aynı ben garanti bunlar atam)

yahudilerin icat ettiği dinlerin sümerlerce piyasaya sürülmüş ilk ata versiyonudur (v 1.0.0.0) günümüzdeki en güncel versiyonu islamdır (sürüm numarası 11.0.2.3). bu yüzyılda erdoğan tarafından güncellenmesi planlanmaktadır.
(bkz:islam'ı güncellemek)

bölümlere yapılan klişe yorumlar

yazacağınız bölümden bahsettiğinizde karşınıza çıkan, hevesinizi kursağınızda bırakan yorumlardır.

örnek-1
-anestezi düşünüyorum
+anestezi mi yazacaksın.sürekli karanlık ortam, ameliyathane. abi penceresiz ömür mü geçer?

örnek-2
-ben ftr düşünüyorum
+bunun için mi doktor oldun gerçekten?

örnek-3
-dermatoloji istemişimdir hep
+tek ilacın var, steroid.. hiç tatmin edici değil

örnek-4
-kvc düşünüyorum ben.
+periferde açık kalp yapabilecek misin bakalım? bu kadar oku sonunda varis doktoru ol

kadının kalktığı yere oturmanın zina olması

türkiye'de de bağlılarının epey bulunduğu hanefi mezhebinin kurucusu imamı azam lakaplı ebu hanifenin içtihati ile sabittir ki:

"bir kadının oturduğu yerden kalktıktan sonra vucudunun harareti oturduğu yerden iyice kaybolmadan oturduğu yere oturan müslüman o kadınla zina etmiş gibidir"

bu cihetle hanefi mezhebine malik olan müslümanların dikkatine sunulmalıdır.

dikkat:güncel içtihat (benden) "bir erkeğin kalktığı yere oturan erkek de ibne gibidir"

https://www.facebook.com/AnkebutKuran/videos/965436663581461/

80. dhy

yine bir devlet hizmet yükümlülüğü döngüsü daha.

tıp fakültesinden mezun olan pratisyen tabipler ile uzmanlık eğitimini tamamlayan uzman tabiplerin tıp diploması/uzmanlık belgesi ile ilgili evraklarının sağlık bakanlığı'na 22 mart 2018 saat 18:00'e kadar ulaşıp tescil işlemleri tamamlanan tabiplerin katılacağı kura olacaktır.

kura takviminin de 3-4 gün içinde açıklanması bekleniyor.

benim de uzman hekim olarak katılacağım kura olacağından ayrı bir heyecanla takip ettiğim kura olacaktır.

yassı kadayıfmalatya taraflarına has bir lezzet olan, kabartılmış hamurun içine ceviz doldurulması ile yapılan tatlı.

malatya'nın dört bir yanını saran meşhur diyarbakır kadayıf * dükkanları ile pabucu dama atılır gibi olsa da ara sokaklarda kadayıf imal edip satan dükkanlarda satışı devam etmektedir.

kastamonu'nun taş kadayıfı ile karışır ama farklı şeylerdir.

neffasati fil ukad

eskiden batikonun gönderdiği mesajlarda şimdi adı çıkan yazar.

batikon hesabını mı çaldırdı yoksa admin hesap olduğu için bati gidince adını değiştirme gereği mi duydular bilinmez ama türkçe korku filmlerinden çıkmış gibi duran nickini çok mu aradılar merak ediyorum.

her okuduğumda arkamdan tiz çığlıklarla gelen birinin "kırt" "kırt" diye boynumu kıracağı hissine kapılıp ürperiyorum. töbe bismillah.*

spam ayetler

anlamsız şekilde üst üste tekrar eden aynı mesajları içeren ayetlerdir.

Toplam entry sayısı: 1864

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

neon pembesi

erkeğin sulcus calcarinus civarında nöronu olmayan bölge. dolayısı ile asossiasyon alanına bakınca oradan soruyor wernickeye neon pembesi nedir diye.. tık yok wernickede. yine iş sulcus calcarinusa kalıyor. pembe o diye. wernicke ile vizual korteks anlaşıyor. mutlu mesut fasikulus arkuata olayı broca ya söylüyor. broca bey de gidiyor motor kortekste eli buluyor.... hikaye sıktı be.

testiküler feminizasyon

testosteron-t
dihidro testosteron - dht
östrojen - e
müllerian inhibiting faktör - mif
öncelikle bizim gonad gelişimi ve vücuda etkisini bilmemiz gerkiyor.
embriyomuzun ilk haftalarında gonadal tomurcuk barsaktan ordan burdan göçerek intraabdominal bölgeye geliyor. bunun ardından bu gonadın kaderini belirleyen esas gen y kromozomu üzerinde sry başta olmak üzere bir çok gen. bu genler olmazsa gonadımız dişi olur.
y kromozom üzerindeki genler etkisinde kalan tomurcuğumuz testis yönünde farklılaşmaya başlar. bu aşamada iki önemli hücre grubumuz oluşur. sertoli ve leydig.
sertoli hücremiz mif salgılayarak paramezonefrik kanal oluşumunu önlerken , leydig hücremiz t salarak iç genital yapının erkek olmasını sağlar.(prostat vb.)
t ise 5 alfa redüktaz etkinliği ile dht ye dönüşür. dht ise dış genital yapının oluşmasını sağlar. bu arada dht ve t nin reseptörleri aynı.
bebişimiz eğer androjen duyarsız olacak olursa ne olur.
t ve dht reseptörlere bağlanamaz ancak mif etkin olarak çalışır. ne uterus ne de prostat oluşur. içeride sadece inguinal kanalın internal ringinin ağzında bekleyen bir testis olur.
dışarısı ise dht etkinliğini görmediği için vulva, vajen alt 2/3 halini alır.
peki bu bebeğimiz böyle doğdu, biz bu bebeği bir kız çocuğu gibi büyütürüz. ergenliğe girer. akslar çalışmaya başlar ve testisler uyanır. (testiste spermler sıcaktan dolayı hararet yapmış ve bozulmuştur. artık birer seminom olma yolunda ilerlemektedir.)
bu kız çocuğumuz t sentezler, t ye cevap alınamaz ve çılgınlar gibi t sentezi başlar. fazla t periferik doku aromataz enzimi sayesinde e ye dönüşür ve memeler çıkarç
dişi fenotip oluşmasının nedeni budur.
bize bu kız çocuğu şehirde yaşıyorsa adet görememe, köyde yaşıyorsa infertilite ile gelir.
tanıyı koyar koymaz o testisler alınmalıdır. yoksa seminom gelişir.. seminom masum bir tümor olmasına rağmen profilaktik paraaortik lenf nodu radyoterapisine ne gerek var..

sözlüde hocaya asla söylenmeyecek şeyler

kusura bakmayın ama bunu demek zorundayım.. başıma geldi yani..
bizim sistem apayrıydı.. sözlü yoktu, osce diye bir saçmalık vardı..
böyle sonav kamera kaydı altında falan oluyor. itiraz edeceksen de kamera kaydıyla itiraz ediyorsun..

şimdi basit bir demir eksikliği anemisi sorusu.. anamnezi aldım,muayene tamam ama labpratuvar isteyeceğim , ferritini bulamıyorum..

sonunda nerde bu ... koduğumun ferritini dedim ve pediyatriden kaldım.. büte kaldım yani.. tamamen değil.

sözlü sırasında mümkünse sövmeyin.. siktir falan çekmeyin.

merkel hücresi

diğer duyu reseptör hücrelerine göre biraz daha farklı olan hücre..

dokunmayı algılar.

diğer duyu reseptör hücreleri dermiste yer alırken merkel hücreleri dermoepidermal bileşkede yer alıyor.

embriyolojik olarak `nöral krest` ten gelişiyorlar.merkel hücresi bir nöroendokrin hücredir.

merkel hücreli deri kanseri bunlardan gelişiyor ve neden olan etken `merkel hücre polyomavirüs` tür.(bkz: polyomaviridea)

tıpçı esprileri

insanlıktan soğutan anlardandır bu espiriler..

sf le kınıyorum diyip kaçıyorum.. özür dilerim sözlük.

ece ceyda güdemek

bugün intihar etmiş olan bir tıp doktoru asistanı...
çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediyatri bölümünde asistanlık yapmakta olan meslektaşımız geride bir not bırakarak intihar etmiş...
gerizekalı ve insan haklarına aykırı bir şekilde olan çalışma koşullarını da dile getirerek intihar etmiş..

umarım bölüm hocalarının tamamı, insan haklarına aykırı koşullara neden oldukları için "intihara sebebiyet verme" suçundan yargılanıp suçlu bulunur.. (nöbet, 24 saat tutulur. ertesi gün insan, insan olduğu için dinlenmelidir örneğin)

doktor duası

mesleğe geçmeden el açtım allahım sana
akıl sağlık mutluluk bol ineklik ver bana
çalışmazsam sınıf geçemem
okulumu bitiremem
tekrarları edelim
sınavları geçelim
malpraktisten koruyan allaha
her zaman dua edelim

tıbbiyede öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

dondurmanın sahlepten, sahlepin ise orkideden yapılması. (not, tıbbiye sıralarında bir arkadaşım demişti..)

osuruğun büyük kısmının akciğerden atılması.

rektumda ,gece uyurken altımıza yapmamamızı ama pısır pısır salmamızı sağlayan çok muhteşem reseptörlerin olduğu.

gerçekten tıbbiye sıraları insanın ufkunu genişletecek bilgileri insana sunuyor..

sözlüde hocaya asla söylenmeyecek şeyler

kusura bakmayın ama bunu demek zorundayım.. başıma geldi yani..
bizim sistem apayrıydı.. sözlü yoktu, osce diye bir saçmalık vardı..
böyle sonav kamera kaydı altında falan oluyor. itiraz edeceksen de kamera kaydıyla itiraz ediyorsun..

şimdi basit bir demir eksikliği anemisi sorusu.. anamnezi aldım,muayene tamam ama labpratuvar isteyeceğim , ferritini bulamıyorum..

sonunda nerde bu ... koduğumun ferritini dedim ve pediyatriden kaldım.. büte kaldım yani.. tamamen değil.

sözlü sırasında mümkünse sövmeyin.. siktir falan çekmeyin.

türbanlı polis

ben de üniversitemin makamlarından şortla stajerlik yapabilmek için izin almaya çalışmıştım da "sınıfta kalırsın" yanıtını almıştım.. ah ah... demokrasi bu mu şimdi..
benim şort giymeme izin vermeyenler üniversitede türban serbest olunca göbek atmıştı..
eşitlik istiyorum...

bedir savaşı

müslüman haydutların yapmak istediği bir kervan yağması sonucu meydana gelen küçük çaplı bir çatışmadır.
624 yılında olmuş ve toplam güç sayısı 2000 i bulmamış..(900 mekkeli, 300 müslüman yağmacı)
çatışma sonucunda ölenler ise onlarla ifade ediliyor.

islam tarihinde neden savaş olarak anlatılıyor bilmiyorum.. o tarihe kadar yüz binlerce kişinin savaştığı ve savaşın gerçekten bir sanata dönüştüğü savaşlar görülmüştü...

kendine müslüman diyen kervan yağmacısı eşkiyaların yaptığı bu vahşşet hiçbir zaman savaş olmayacak.

sünnet olmak

erkek penisinde prepisyum denen anatomik bölgenin vücuttan çıkarılması işlemi. histopatolojik incelemede normal olan dokunun vücuttan çıkarılması ilginçtir. çocuklar için büyük psikiyatrik travmalar yaratabilmektedir. uygun koşullarda yapılmayan ve uygun cerrahi prosedürler izlenmeyen saçma salak sünnet vakaları da vardır ki aileler sebepsiz bir biçimde buna izin vermektedir.

bu arada fimozis ya da parafimozis sünnet endikasyonu değildir. çok küçük bir insizyon ile parafimozis rahatlayabilir.

kadınlarda uygulanan işlem ise aşırı canice ve saçmadır.
ayrıca;
din, hiç bir cerrahi endikasyon oluşturamaz.

güneydoğunun bir köyünde doktor olmak

ön yargılarımla vurulma ya da roket yeme gibi korkularla uzaktan baktığım ve seneye kuraya kalırsam kesinlikle içinde olmayacağım durum.

sigara içen tıpçı

salaktır. bir tıpçıya yakışmayacak bir kaç hareketlerden birini sergileyen tıpçıdır kendisi. hiv riski olmasına rağmen kondomsuz ilişkiye girme, sosyal içiciliğin üzerinde alkol kullanma gibi bu da berbat bir iş...

içerik kuralları - iletişim