daisy

Durum: 839 - 4 - 1 - 0 - 27.09.2020 00:58

Puan: 8980 -

3 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

ofansif, sana dusman, ona dusman, kendine dusman
  • /
  • 84

tıbbiyeli itiraf

bi anda çok farklı bi dünyanın içine düştüm sanki. hiç bilmediğim bi yer, tanımadığım insanlar, alıştığımın dışında işler vs vs. neredeyim? ne yapıyorum? ben kimim? modunda takılmaya başladım.
neyse elbet bu günler de geçecek..

tıbbiyeli itiraf

30 haziran 2019da da yazmıştım, intörn oluyordum o zaman.

bugün, 21 eylül 2020'de tekrar yazıyorum:
yarın, geri kalan hayatımın ilk günü.. 657'li oluyoruz be sözlük..

içinizi dökme defteri

dhy kurası da çekildi, tebligata geldi sıra.

şimdi martın 1'ine dönsek, tüm bu yaşadıklarımızı anlatsam o zamanki daisy kişisine, "cool story bro" filan der, şaşırır heralde. düşününce kabus gibi geliyor hala.

muhtemelen bu ayın sonunda pratisyen hekim olarak bir acil servise atanıcam. hiç bilmediğim bi düzene adapte olmaya çalışıcam. muhtemelen yarım kalmış intörnlüğümün ezikliğini bi süre atamadan gidip gelicem. kendime güvenim zaten yok, hastayla başbaşa kalıp düşe kalka yürümeyi öğrenicem anlaşılan.

intörn doktor yazan kartımı çıkardım bugün askısından. nasıl da sevinerek kendimden emin taşıyordum. diğer okul kartlarımın yanına, ait olduğu yere kaldırdım. buruk bi anı işte, keşkelerle dolu.

bi yandan da heyecanlıyım. yeni bi personel kimlik kartım olacak. kaşem, e-reçetem gibi kendime ait parçalarım olacak. pratisyenlerin tatlı telaşı haha.

bakalım zaman ne gösterecek.. umarım elime yüzüme bulaştırmam..

üniversitelerin 3 hafta tatil olması

sol frame'de görünce mideme bıçak saplanmasına neden olan, kişiyi hüzünlere gark eden başlık.

her şey fahrettin husband ın gece yarısı son dakika açıklamasıyla başlamıştı... şaka gibi.. kaç ay geçti... boğazımda yumru gibi kaldı sanki ya of of...

tıbbiyeli itiraf

olmaktan korktuğum yerdeyim. evet tahmin ettiğiniz gibi simülasyondan dhy tercihi yapıyorum. ya da yapamıyorum diyelim, ölü tercihler yüzünden.

bu ne hırs anlayamıyorum. telegram grubu manipülasyonlar, tehditler, arkadaşı için yer tutanlar, kötü yeri övüp milleti kandıranlar, bile bile tercih yapmayanlarla dolu. neden kendinizi bu kadar alçaltıyorsunuz? hepimiz aynı yemini etmedik mi? yarın öbür gün yüzyüze bakmayacak mıyız? ben o simülasyonda yenileme yapmaktan korkar oldum. zaten kaç gündür ders çalıştığım yok. ama yazdığım yerlere +1ler eklendikçe her defasında mideme yumruk yemiş gibi oluyorum. geceleri kalkıp simülasyona bakıyorum birileri eklemiş mi diye. en büyük korkum da burda tercih göstermeyip pbsye tercih ekleyenler yüzünden bana çıkma ihtimalimin giderek düşmesi.

ne diyebilirim ki. kalbiniz bu kadar çirkin demek ki. neyse umarım herkes kendi gibi insanlarla karşılaşır.

tus'ta derece vs diplomada derece

ikisi arasında her zaman korelasyon yoktur. fakülte dereceleri tusta derece olabilir ancak orta düzeyde 60 alsam yeterci bir öğrenci de tusta derece yapabilir. tus derecesiyle geldiğiniz yerde diğer asistanlarla aşağı yukarı aynı seviyedesinizdir, ancak diploma dereceniz, mezun olduğunuz okul, bilgi birikiminiz sizi bir adım öteye götürebilir.

tıbbiyeli itiraf

stalk iğrenc bi şey. stalk yaptıktan sonra bi kere bile mutlu olduğumu hatırlamıyorum. aksine dertlerime dert ekleniyor.

en büyük hedefi tusta yüksek puan almak olan insan

tıp fakültesini tus kazanmak için araç olarak gören insan. halbuki esas olan kendini pratisyen hekim olarak yetiştirmektir. tus'tan 10 puan fazla almak sizi daha başarılı bir yere yerleştirebilir ancak yüksek puanın sizi iyi hekim yapacağını garantilemez.

rivayete göre meşhur dershanelerin birinde öğrenci bir arkadaşımız "tusta 1. olacağım" diye koluna yazı yazıyormuş. o geldi aklıma.

intörnlük ve tus başarısı

bazen birbiriyle korelasyon göstermez. örneğin derece olan sözlü için ders notları okur, yüksek puan alır. ortalama bir öğrenci tus kitabından hazırlanır, geçer not alır ama tus için bir adım daha atmış olur.

bir işten sonuç alana değin o işi gizlemek

maalesef cogu zaman yaptigim sey. bi yere gidecegimi soyleyip gidemedigimde baskasina mahcup olacagima kendime mahcup olurum daha iyi. insanlar sandiginizdan daha kotu ve daha kiskanc.
  • /
  • 84

ses kaydı

alsan dinlemezsin almasan gönül razı değil.

tanım:tıbbiyede tıbbiyelinin vicdanını susturmada primer rol oynayan ders çalışma (aasdffds) aracı.

ekg

mezun olmadan şu üçünü öğrenseniz yeter:
1) anlamlı st elevasyonu depresyonu var mı?(hepsi anlamlı değil)
anlamlı ise (anlamlı demek resiprok değişiklik var demek) koroner tam tıkalı demektir. mümkünse yarım saatte değilse en kısa sürede hastayı anjiyoya kavuşturmalısınız. yarım saatten sonra kalıcı hasar başlıyor. (300 mg asa 600 mg plavix 0.6 clexane ı da unutmayalım. muhteşem üçlü. st eleve değilse plavix 300 mg)

2) bifazik t var mı? (akut koroner sendrom demek, ben işe başladığımda bilmiyordum.)
sonra st elevasyonları depresyonları oluşmaya başlıyor.

3) af var mı? (svoların çoğunda oluyor)
genelde ilacını düzgün kullanmamış oluyor hasta. geçmişini bilmediğiniz af ye kardiyoversiyon yapmayın. trombüs varsa hareketlendirebilirsiniz.

vee..
ek: ekg doğru bağlanmış mı? (personele rezil olmamak için)

edit: kırmızı alanı unuttum. o üçe şunları da ekleyelim:
* vt vf nedir? (çakılacak bunlara, ya da kardiyoversiyon (bilinç durumuna göre def ile ya da medikal) yapılacak)

*hızlı ventrikül yanıtlı af nedir? (vt vf ile karışıyor)

* asistoliye çakılmaz!

* nabızsız elektriksel aktivite öyle bela bir şey ki, bilinci kapalı hastada monitörde kusursuz bir ritm görebilirken nabza bakmazsanız cpr ı geciktirebilirsiniz bu da ölümcül olur. buna da çakılmaz. (çünkü neden çakasın elektriksel aktivite var zaten. )

kardiyolog olmayacaksanız bunlarla işin %90 ını halledersiniz. bi tuhaflık var ama anlamadım dediklerinizi ve trop u normal olanları da kardiyo pol e göndereceksiniz. bu kadar.

edit 151346: düşündükçe çıkıyor. blokları da bilmek gerek. özellikle tam blok. kırk yılda bir gelir belki ama bilinmesi gerek.

gezi parkı direnişi

şerefine yazılmış en güzel şarkıyla 7. yaşı kutlu olsun.

facies mitrale

kardiyoloji stajında malign hocadan girip sle ile farkına doğru yanıt verip sınavı tek soruyla geçtiğim konu. slede nazolabial oluk tutulmazken facies mitrale'de nazolabial olukta rash görülür.
al yanak mor dudak yapan başka bir hastalık ise primer adrenal yetmezliktir.

tıbbiyeli itiraf

babamla güzel anılarım yok denecek kadar az. bugün derste durup dururken onunla ilgili bir anım aklıma geldi. bana ilkokuldayken hocalardan çok daha önce iki ve üç basamaklı sayılarla çarpma işlemi yapmasını öğretmişti. anlamadığım yerleri hiç kızmadan tekrar tekrar anlatmıştı. bana bir sürü alıştırma yazar, ben de o televizyon izlerken yanında o alıştırmaları çözerdim. sonra tek tek kontrol ederdi doğru çözüp çözmediğimi. onunla geçirdiğim bu zamandan çok zevk alırdım. 1-2 sene sonra okulda hoca çarpma işlemini öğretmeye başladığında gururla "babam bana bunu öğretmişti zaten." diyordum herkese. i̇şte derste bunlar aklıma gelince gözlerim doldu. babamla ilgili güzel bir anım aklıma gelmişti. babamın beni önemsediği, bana yardım ettiği, bana babalık yaptığı bir an... babam söz konusu olduğunda başkaları için küçük detaylar benim için büyüyor. ona sevgi duymak için ufak nedenler arasam da bana bu fırsatı vermiyor kendisi şimdilerde.

nst

hayatımda gordugum en iğrenç alet. iki probu var. lastikle bağlanıyor. vıcık vıcık jelle bebegin atimlarini bulacaksın, probu bağlayacaksın, 20 dk bekleyeceksin. sonra geldiğinde toco'nun yerinden çıktığını göreceksin.

ffourrggghhh....fhourrrgghh... hey allahım ne günlerdi.

sabret ey intörn.

tıbbiyeli itiraf

selam sözlük buraya yazmayalı kendimce çok oldu. ne oldu da buraya yazdım sanırım teker teker anlatamayacağım çünkü bir insana en çok kendisi ağır geliyor. ayrıca kafamı toparlayıp neler olduğunu tam da anlayamıyor gibiyim. az önce tam olarak neye üzüldüm, üzülmem gerekir miydi, beni yanlış mı anladı, olaylara farklı yerden mi baktık, bu tepki nedendi? bir sürü soru var. bu hayatta en çok eksikliğini çektiğim şey özgüven. neden böyle kırık onu da anlamıyorum ama o olmadan ben çok eksiğim ve sağlıklı bir gelişim içinde olamıyor gibi hissediyorum sözlük. acilen kendime yardım etmem lazım. bunun dermanı bir tek bende ama henüz buna yoğunlaşmaya mecalim yok.

birini son defa görmek

peki o an onu son defa gördüğünü bilmemek?

tıbbiyeli itiraf

bazen etrafımdaki insanların dertlerini dinlediğim zaman, keşke benim dertlerim de bunlar gibi olsaydı diyorum. yaklaşık 1 yıldır yaşayan bir ölü gibiyim, şu anda da en içten duygularımla hiç doğmamış olmayı dilerdim. bu şekilde yazdığımda arabeske bağladığımın farkındayım ama benim için gerçek bu. hayatımda birşeyler ciddi anlamda kötü gitmeye başladığı günden itibaren her geçen günüm daha kötü, daha acı verici hale geldi. en kötüsü de bu durumu düzeltebilecek hiçbir çaremin olmaması, hayatım ellerimin arasından kayıp giderken hiçbir şey yapamamak. bu karanlıktan aydınlığa çıkabilecek miyim bilmiyorum ama çıksam bile eski ben olamayacağımı çok iyi biliyorum.

idam cezası istemeyen insan

idamın suç azaltıcı etkisine inanmayan ve ülke yönetimi tarafından kötüye kullanılacağını düşünen kişidir.

Toplam entry sayısı: 839

günün sözü

ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır.
(bkz:nietzsche ağladığında)

iz bırakan kitap cümleleri

"insanlar mezarlara neden çiçek koyar? mezardaki çiçeği sulamaya kimse gelmediğinde gidenin de hatırası unutulmuş demektir. insan kalbi durduğunda ölmez, çiçeği solduğunda ölür."

noldu ya foton gitti

inci kadribegic

"trakya üniversitesi tıp fakültesi birinci sınıf öğrencisi iken hücre konusunda çalışmak için tam 193 laboratuara başvuru yaparak reddedildi ve pes etmedi. yaptığı 194. başvuru ile koç üniversitesi tıp fakültesi’nde kök hücre çalışmalarına başladı. akabinde mıt david koch cancer ınstitute de kök hücre çalışmalarına katıldı. 2012 nobel fizyoloji ödüllü dr. shinya yamakana’nın kurucusu olduğu (cıra)-kyoto üniversitesi 2016 yaz stajı seçmelerine katılarak dünya çapında yapılan binlerce başvuru arasından ilk 16’ya kadı ve tam burslu kabul edilen ilk türk tıp fakültesi öğrencisi oldu. çok sayıda ulusal ve uluslararası kongrede konuşmacı ve moderatör olarak yer alarak, ödüller aldı."

trakya universitesinde tip okuyan ve azmiyle takdirimi kazanmis ablamiz. kendisini selpak'in "on yargilari silelim" reklaminda gorunce baya sevindim. dilerim bi gun kendisiyle karsilasma sansim olur.

yabancı damat

2004 yapımı, biri türk biri yunan iki gencin hayatlarını anlatan sıcacık dizi. bir dilim gaziantep baklavası, bir gökhan kırdar şarkısı, bir yunan sirtakisi adeta.

4. sınıftaydım, hayat çok daha güzeldi ve ben niko'ya inceden yanıktım. büyüdük, her şey değişti, niko'ya hayranlığım hariç.

necdetersoz

adi ve soyadi ile nick almasi bana sanki surekli takim elbiseyle dolasiyormus izlenimi yaratiyor.

birine kibarca gerizekalı demekbiricik yuksek islevli sosyopatim sherlock biraz kaba ama olsun.

mektup arkadaşlığıakla yukardaki umut sarikaya karikaturunu getirmistir.

doktor kadınsın sana koca mı yok

doktor oldugum icin bana koca olacaksa olmasin zaten. bunun bi tik ustu de seni somurmesi olur zaten. hem maddi hem manevi.

tıbbiyeli itiraf

hickimsenin en yakin arkadasi degilim be sozluk, en yakin uc arkadasim vardi hepsini kaybettim. kimse bi yere giderken ay daisy de olsun o cok sever diye dusunmuyor, kimse benle okul dersler disinda konusmuyor, hicbir yere davet edilmiyorum, kimsenin instagram fotografinda iyi ki varsin diye kalpler koydugu biri degilim. bazen oyle cok imreniyorum ki.. benim en iyi arkadaslarim ders slaytlarim ve fosforlu kalemlerim sanki.

kadir mısıroğlu


fazla soze gerek yok bence.

iyi parti

nedense ismi bana sönükmüş gibi gelen, başında bir kadın genel başkan olması açısından takdir edilesi ancak mhp'den çok bi farkı olduğunu zannetmediğim için benden oy alamayacak yeni parti.

ekrem imamoğlu

hayal kirikligina ugrayan bi nesli elinden tutup kaldirmistir. aslinda kendisini gic tanimiyodum, son secimden sonra umudum da yoktu pek ama istanbullu olmasak bile cb secmisizcesine mutlu hissettirdi. tesekkurler..

dr. canan kaftancıoğlu

"mustafa kemal'in askeri degil mustafa kemal'in yoldasiyiz" dediği icin linc edilmis, kanas canan lakapli siyasetci. ekrem imamoglu'nun kazanmasinda, oylara sahip cikilmasinda buyuk rol oynamis, adli tip doktoru oldugunu duydugumda sasirtmistir.

mavi tik

karsidaki mavi tiki kapatmissa ve yazdiginizi okuyup okumadigini anlayamiyorsaniz karsi tarafa ses kaydi yollayin. eger ses kaydini acarsa mavi tik oluyor. #iyibilgi

içerik kuralları - iletişim