dexterity

Durum: 1393 - 25 - 9 - 1 - 09.12.2018 17:28

Puan: 15681 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Stabil, persistan, permanent.
  • /
  • 140

nöroloğa 1.5 milyon tl tazminat cezası verilmesi

baş ağrısı şikayeti ile gelen hastaya ilk aşamada kranial mr istemeyen nöroloji uzmanı meslektaşımıza hastanın 1 ay sonra beyin tümörü çıkması üzerine açılan dava sonucu 1.5 milyon tl tazminat cezası verilmiş ve bu ceza da yargıtay tarafından onanmış.

herkes zorunlu mesleki sorumluluk sigortası * var ne olacak diyebilir. zmss tazminatın 600 bin tlye kadar olan kısmını karşılıyor. geriye kalan 900 bin tl sağlık bakanlığı'ndan alınıyor. sağlık bakanlığı bu meblağı doktordan almak için dava açıyor ve alıyor.

aslında bilgi kirliliği mevcut olay hakkında. heniz doktorun kim olduğunu bilmiyoruz ve olayın gerçekliği ispatlanmış değil. facebook doktor babalar grubunda bir meslektaşımızın olayı yazması üzerine öğrendik.

olay doğru ise durumumuz gerçekten vahim. en son amniyotik band sendromu olayında da gördüğümüz üzere avukatlar hekimler üstünden para koparabilmek için hazır ve nazır bekliyorlar.

şöyle düşünün her gün baş ağrısı şikayeti ile kaç kişi geliyor ve kaçında tümör düşünüyorsunuz ya da mide ağrısı gelen her hastaya mide kanseri düşünüp endoskopi mi yaptırıyorsunuz? 1.5 milyon tl tazminat neye göre belirleniyor. aylık 6-10 bin tl ortalama kazanan bir meslek grubunun bu tazminatı ödemesi ne kadar mümkün.

ilgili meslektaşımıza ulaşılmaya çalışılıyor. gerekirse para toplanıp destek olunmaya çalışılacak.

velhasıl kelam bizleri gerçekten kötü günler bekliyor.

doç. dr. mustafa girgin


elazığ fırat üniversitesi tıp fakültesi genel cerrahi anabilim dalı'nda görev yaparken vefat eden meslektaşımız, hocamız.

ziyarete gittiği bir öğrenci evinde çıkan tartışma sonrası bıçaklanarak öldürüldüğü söyleniyor.

kendisi yakinen olmasa da tanırdım. çok pozitif ve iyi niyetli bir insandı.

camiamızın başı sağolsun. allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.

edit: öldüren kişinin bipolar bozukluğu olan yabancı uyruklu bir intörn doktor olduğu söyleniyor.

edit2: evin sahibi imiş. kirayı ödemeyen öğrencilere evden çıkın demek için gitmiş. çıkan tartışma sonucu öldürülmüş. yazık.

edit3: bilgi kirliliği var ama son gelen haberde ise evde uyuşturucu komasına girip kendisine zarar veren erkek öğrenciye yardım için çağırılmış ve tamamen insani duygular ile gitmiş. herkeste telefonu bulunabilecek ve kimin başı sıkışsa koşacak babacan biri idi.

dr.dizdar ve dr.küçükusta'ya soruşturma açılması

son zamanlarda bilimsel dayanakları olmadan sırf hekimleri karalayarak dikkat çekmek ve popüler olmak için hekimleri suçlayıcı ve karalayıcı açıklamalar yapan dr. yavuz dizdar ve prof. dr. ahmet rasim küçükusta'ya istanbul tabip odası tarafından disiplin incelemesi başlatılmış.

geç kalınmış ama yerinde bir karar. mesleki kuruluşların bu tür olaylara hızlı müdahale ederek mesleki saygınlığımızın zedelenmemesine yönelik adımları atmalı.

istanbul tabip odası tarafından yapılan açıklama:
dr. yavuz dizdar ve dr. ahmet rasim küçükusta'nın basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan ve meslektaşlarımızın büyük tepkilerine ve şikayetlerine yol açan; hekimlik mesleğini rencide edici, hasta-hekim ilişkisini zedeleyici ve hasta sağlığını olumsuz yönde etkileyecek sözleri nedeniyle tabip odamız tarafından disiplin incelemesi başlatılmış olup sürecin tarafsızlığı nedeniyle bu aşamada daha fazla bilgi/görüş tarafımızdan paylaşılmayacaktır.

meslektaşlarımıza saygılarımızla duyururuz.
kaynak: https://www.istabip.org.tr/5106-meslektaslarimiza-ve-kamuoyuna-duyuru.html

sözlüğe hekim dışı yazar almanın sakıncası

sakıncası olmamakla beraber, sözlüğün isminden dolayı olduğunu düşünerekten hekim dışı kullanıcılar sözlükte yazar olmaktan kaçınıyorlar. yazar olanlar da hızlı bir giriş yaptıktan bir süre sonra kayboluyorlar. bunu da egomuza ve gereksiz yüksek özgüvenimize bağlıyorum; kabullenmekte zorlanıyoruz.

ismimiz tıbbiyeli olmakla beraber tüm sağlık camiası başta olmak üzere hekim ve hekim dışı herkes keşke yazsa. biz onları anlasak, onlar da bizi anlasa. burada aynı başlık altında her görüşten, her meslekten insanın birbirine küfretmeden, kin kusmadan yazması, bilgilerini paylaşması o kadar güzel ki.

ileride bu zincir umarım kırılır. doğal bir bariyer var, bunu aşmak, sözlüğü iyice çeşitlendirmek lazım. tabi ki içerik kuralları'ndan asla taviz vermeyerek.

ha burada yazsalar hekime olan kin, nefret azalır mı azalmaz ama bir kişiyi bile kazansak kârdır.

sağlık bakanlığı'nın 30 dakika genelgesi

sanki 30 değil de 300 dakikada yetişiyormuş gibi, bakanlığımızın dostlar alışverişte görsün misali çalıştıklarını göstermek amacıyla yayınladığı gereksiz genelge.

genelge hakkında aklımı kurcalayanlar:
-hadi küçük illeri bir kenara bırakıyorum. istanbul'da neye göre kime göre 30 dakikalık mesafede bulunmak gerekiyor. hastanenin dibi bile olsa 30 dakikada ulaşma garantisini kim verebilir?
-bu 30 dakikalık mesafe hususi araçla mı, toplu taşıma aracı ile mi yoksa yürüme mesafesi mi?
-eğer hususi araç ise her doktorun arabası olmak zorunda mıdır? hadi diyelim maddi durumu var her doktorun ehliyeti olmak zorunda mıdır?
-toplu taşımayı kullanıyorsa doktor metrobüse göre mi, dolmuşa göre mi, halk otobüsüne göre mi bu süre
-velev ki şartlar uygundu bürokrasimizin belirttiği şekilde 30 dakikalık mesafede bir yerde ikâmet ettik. insanlık hali 30 dakikada yetişemedim ne olacak.
-30 dakikalık mesafe dışında bir yere gidemeyecek miyiz ya da başkasında yatılı kalamayacak mıyız? her daim 30 dakikalık mesafede olan evimizde gran tuvalet hastaneden çağrılmayı mı bekleyeceğiz?
-peki zeki müren de bizi görecek mi? *

her zamanki gibi işbilmez bakanlık bürokratlarının, etraflıca düşünmeden çıkardıkları bir genelge daha. sanki 2012 yılında da benzer bir genelge daha çıkarılmıştı da iptal edilmişti anayasa mahkemesi tarafından.

bu bizim bakanlık ne zaman işbilir insanların eline geçecek gerçekten merak ediyorum.

türkiye barolar birliğinden doktorlara tehdit

sözde hukuku temsil eden ve bağımsız olması gereken bir kuruluşun aba altından sopa göstererek doktorları tehdit etmesi.

açıklamada hiçbir şekilde avukatın yaptığı hatadan bahsedilmeyerek meslektaşlarına sahip çıkmışlar. sanki avukatlar, hakimler, savcılar hiç hata yapmıyormuş gibi doktorların yaptığı hatalardan bahsetmişler.

biz de o zaman suçsuz yere yıllarca hapiste yazan, ceza alan insanlardan bahsedelim ya da yıllarca süren davalardan. isterseniz sidik yarışına girelim hangi meslek grubunun hatası daha fazla diye?

birlik olursak ülkeyi ayağa kaldıracağımız aşikar. birlik yolunda da yavaş yavaş kıpırdanmalar oluyor. türk tabipler birliği de siyasete bulaşmadan, asli görevi olan hekimlerin haklarını savunma yoluna girerse çok daha iyi şeyler olacağını düşünüyorum.

açıklamanın tamamı:
son günlerde ankara’da gerçekleşen bir kadın doğum vakası üzerinden tartışma yaşanmaktadır. bu süreçte, bazı sağlık mesleği mensuplarının ve kurumlarının avukatlık mesleğini ve özelde de bir meslektaşımızı hedef aldıkları görülmektedir. öyle ki, sağlık mesleğinin karşı karşıya bulunduğu tüm sorunların kaynağı, şiddet mağduriyeti dahil, adeta avukatlar gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

kuşkusuz mesleğimizi hedef alan söz konusu saldırıları, sağlık alanında yaşanan ve kesin hükümle sabit olan pek çok olumsuz olayı örnek göstererek cevaplayabiliriz. ancak bunu yapmayacağız. amacı insana ve topluma hizmet etmek olan iki mesleğin mensuplarını ve kurumlarını karşı karşıya getirmemek için sükunetle davranmaya devam edeceğiz. ilgili herkese de bunu tavsiye ediyoruz. unutmayalım ki, mağduriyet yaşayan her sağlık mesleği mensubunu savunacak olan da bir avukattır. sağlık sorunu yaşayan her avukat da sağlık mesleği mensuplarına emanettir.

hukuk ve sağlık alanlarında sorunların büyük çoğunluğunun sebebi iletişimsizliktir. bizim ihtiyacımız olan kavga değildir. yapıcı iletişim yoluyla sorunlarımızı çözmektir. deyim yerindeyse “yangına körükle gitme”nin her iki saygın mesleğe ve bu mesleklerin mensuplarına sadece zarar vereceği açıktır. çünkü, her ölçüsüz tepki karşılık olarak ölçüsüz başka bir tepkiyi zorlamaktadır. bu sebeple yapmamız gereken aklı hakim kılmaktır.

sorunlarımızı birlikte konuşmak, birbirimizi anlamak ve çözümleri birlikte üretmek için kıymetli hekimlerimizin üst birliği olan türk tabipleri birliği ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğimizi avukat meslektaşlarımızın, sağlık mesleği mensuplarının ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.
kaynak: https://www.barobirlik.org.tr/haberler/turkiye-barolar-birligi-nin-bazi-saglik-meslegi-mensuplarinin-ve-kurumlarinin-avukatlik-meslegini-v-80293

lilly diyabet grubu'nun türkiye'den çekilmesi

humalog, basaglar gibi diyabet ilaçlarını bünyesinde barındıran abd menşeili lilly firmasının diyabet grubu türkiye'den çekilme kararı almış.

ilaçlar satılmaya devam edecek. grup kapatıldığı için ilaç mümessilleri işten çıkarılmış.

karizmatik sözcükler

özellikle cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan tarafından bolca ve sıkça kullanılan kelimeler.

tercümanların işi gerçekten zor nasıl çeviriyorlar bazı kelimeleri bilemiyorum.

doktor masasına broşür bırakıp giden mümessil

daha doğrusu doktoru beklemeye tenezzül etmeyip doktor masasının üzerine çalıştığı ilaçların broşürünü bırakan ilaç mümessili.

sabah ya da öğlen polikliniğize girersiniz. bir bakarsınız masanın üstü ilaç broşürleri ile doldurulmuş.

ne mi yapılır? tabi ki itina ile hepsine tek tek bakılır ki o ilaçların yazılacağı varsa da yazılmasın ve hepsi çöpe yollanır.

doktora saygısı olmayıp, 2 dakika beklemeye tenezzül etmeyip, broşürlerini masanın üstüne bırakanların firmasına da kendisine de saygım olmaz. zaten küçük-orta ölçekli firmaların mümessilleri yapıyor bunu, kaliteli -özellikle yabancı- firmaların mümessilleri asla yapmıyor.

sağlık kabini

yıllar öncesinde genelde sağlık memurları tarafından açılan pansuman, enjeksiyon, tırnak çekimi, kulak yıkama, sünnet, sonda takma gibi işlemlerinin yapıldığı yer.

akp'nin çıkardığı bir kanun ile sağlık memurlarının sağlık kabini açma hakkı ellerinden alındıktan sonra bir bir kapandılar. uzun süredir de herhangi bir yerde eski sistemdeki gibi bir sağlık kabinine rastlamadım.
  • /
  • 140
  • /
  • 100

nöroloğa 1.5 milyon tl tazminat cezası verilmesi


doç. dr. mustafa girgin


dr.dizdar ve dr.küçükusta'ya soruşturma açılması


lilly diyabet grubu'nun türkiye'den çekilmesi


doktor masasına broşür bırakıp giden mümessil


sağlık kabini


amniyotik band sendromu


rapor almak için hasta numarası yapmak


çiçek fidanboy


doktorun bilgisayar ekranına kafasını sokan hasta


  • /
  • 100

nöroloğa 1.5 milyon tl tazminat cezası verilmesi

vakanın detaylarını merak ettigim davadır. bir de tıbbi davalarda yargıçların doktor bilirkişilerin bilgisine başvurup başvurmadığını ve ne ölçüde dikkate aldığını merak ediyorum.
avukatların herhangi bir tıbbi bilgiye sahip olmadan tv'lerde atıp tuttuğu şu günlerde doktorlar olarak işimiz zor. bizi savunacak adam gibi bir topluluğumuz, mesleki derneğimiz de yok.
bizi savunacak derdimizi kamuoyuna aktaracak hukuk okumuş tıp adamlarına; doktor-avukatlara ihtiyaç doğabilir.

hastane

sekreterler kontenjan ile hasta bakan bölümlerde yakınlarını ilk sıralardan giriş yaptırıp 4-5 saatlik belki de daha fazla mesafeden gelen hastaların hakkını yemese
personeller malzeme getirmeye gidip 10 saatte geri gelerek mesai saati doldurmaya çalışmasa
paramedikler yapacakları işleri azaltmak için önceden pazarlık yapmasalar
temizlik görevlileri yere çamaşır suyunu boca edince yeri temizlemek yerine o an orada bulunan insanların ciğerlerini söktüğünü anlasa
hasta yakınları ziyaret yasağının o hasta ve diğer hastaların iyiliği için olduğunu anlayıp içerisinde meyve bile bulunmayan yararlı sandıkları o suyu bırakmak için darbe yapmaya çalışmasa
mr teknikerleri damar yolu açmayı denemeyi bırak hasta benim ki zor yeaaa dediği an acilden açtırın gelin yeaaa diyerek zaten fazla olan acil yükünü arttırmasa
hemşireler hastanede yaptıkları(!) işin farkında olup dedikodu grubundan yazışmasa (hadi oynadığı için cevap vermeyeni görüldü...)
radyoloji teknikerleri grafileri çekmiş olmak için değil standardına uygun dozajda pozisyonda çekse
hastane dahilinde iktidar sahipleri kişisel yaşamları ile profesyonel iş hayatlarını birbirinden ayırabilecek olsalar bacanağını işe almasa
biz doktorlar olarak da hastaları taburcu değil tedavi etmeye odaklansak
mükemmel ya sağlık sistemimiz.
bi kaç eksik saydım ben ama nolcak aman her yerde var sistem böyle !?!?!
o ağzımıza giren abeslang bi gün başka yerimizden çıkacak
işte bunu göremeyenler için
boşver kanka ya bedava muayene oliyrük zaten :))))

diğerleri için ise show must go on...

                      boşluk daima aramızda, zaman ise bir hastalık gibi bize bağlı.
ancak zaman, boşluktan daha acımasız.
boşluğun içinde ölü bir şey var, zamanın içindeyse öldüren bir şey...

                      

karanlık sokaklara doğru ilerledim saklamak için içimdeki boşluk'u. ne kadar çok ışık vardı böyle.. karanlığa âşık gözler için ne kadar da gereksiz.. bir gece treni olsa, nereye gittiği belli olmasa, ona binsem ve gitsem şu ruhsuz şehirden.

boğucu bir hava çökmüş kente. yollar, yolculuklar, sevmek, sevişmek, savaşlar, katliamlar.. bu dünyada, bu küçücük dünyada neler neler dönüyordu yine? şu an kimler sevgiden sarhoş, kimler ağlamaktan perişan, kimler yollarda, kimler savaşta, kimler ölüyor ve doğuyor?

sadece düşleyebildiğin kadarını algılarsın. sadece alev alev yanan ruhun kadar hissedersin/hissedilirsin. benlikleri ele geçirmiş kayıtsızlık, duyarsızlık, sevgisizlik. insanlar gözlerimin önünde birer robota dönüşüyor. kendi fikrini, dilini, kültürünü; kendi özsaygısını kaybeden insanlar.

zihnimde dolaşan birçok şey var. bu gece. bu gece bir türlü kurtulamadığım o boşluk'tayım yine. bazen hayatın anlamını öyle bir kaybediyorum ki beni hayatta tutan şeyin ne olduğunu kestiremiyorum. bir devrim gerek, hem tüm kalpler hem de tüm dünya için bir devrim.

                      

kendine has monoton bir hayatın var. okul, iş, ev, yurt, sokaklar.. kulağında kulaklıklar binlerce kez geçtiğin yerlerden tekrardan geçiyorsun her seferinde. sabah, akşam, gece, ayaz.. etrafına bile bakmıyorsun, bir an önce ulaşmak istediğin yerde olmak istiyorsun. ağaçlar, gökyüzü, yıldızlar ve kaldırımlar.. hissettin değil mi? tam kalbinin oralarda bom'boş bir şeyler. ne yapıyorum ben? nereye gidiyorum? oysa sıkıldın bu monotonluktan. kanatlanıp özgür olmak istiyor ruhun, hiçbir şey düşünmeden, tüm sorumluluklardan sıyrılarak..

tüm bu düşünceler tam göğsümün ortasında acı çektiriyor bana. akıtamadığım her gözyaşı fazlaca baskı yapıyor bu içimdeki boşluk'a. görmek istemiyorum. gözlerimi kapatmalıyım. savaşmak çok yorucu.

ne oldu böyle dünyaya? zaman bizi nasıl bir boşluk'a sürükledi?

dünya diş hekimliği günü

türkiye'de 22 kasım, dünya diş hekimliği günü; içinde bulunduğu hafta ise ağız diş sağlığı haftası olarak kutlanmaktadır.

22 kasım 1908’de ilk diş hekimliği okulu olan darülfünun osmanlı tıp fakültesi dişçi mektebi kurulmuştur. bu yüzden olsa gerek dünyada 6 martta, bizde 22 kasımda kutlanır.

dişlerimizi düzenli fırçalayıp ardından diş ipini aksatmadığımız nice günlere.. kutlu, mutlu olsun efenim.**

yeni başlık açmak

hiç gocunmadan yaptığım eylem, o an aklıma ne geliyorsa aratıyorum eğer açılmamışsa açıyorum ne olacak ki. hem herkes aklından geçenleri yazarsa çeşitlilik olur sözlük yürür

bi sarmak isterim

tam bir sene önce bu sözlüğe bir tıbbiyeli geldi. profilde celal şengör, onay bekleyen yirmi entry, o kadar.. tek başınaydı, koca sözlük kulağına yapamazsın diyordu, ona buradan giremezsin dediler, girdi. ona burada kalamazsın dediler, kaldı. ona sen basit bir çaylaksın, sen tek başına bu halinle bu koca sözlüğün yazarı mı olacaksın? yapamazsın dediler, yaptı.

hayırlısı

kişinin her zaman önceden göremediği hayırlı olan durum.
istediğim bir şey için dua ederken en çok kullandığım kelimelerden. çünkü öğrendim ki istediğim şey öncesinde çok iyiymiş gibi görünüp felaketim olabilir.
tıbbiyeli için en basitinden örnek vereyim, sözlüye bir gün kala en malign hocanın size denk geleceğini öğrenir ve kahrolursunuz. benign hocaların gruplarında kalma oranı %5 iken sizin grubumuzda kalma oranı en iyi ihtimalle %40 olacaktır. (tıbbiyeliler böyle oranları hesaplamayı çok sever.) sözlü günü gelir. karşınıza şu ihtimaller çıkabilir:
malign hocanın işi çıkacak ve iki gündür kendinizi harap etmeniz boşa çıkacaktır. (o an için problem olmasa da üzüntüler zamanla birikip sağlığınızı bozar.)
malign hocadan gireceksiniz ama çok iyi bildiğiniz konudan soru gelecektir.
malign hocadan girecek ve kalacaksınızdır.
benign hocadan girseniz bile bilemeyeceğiniz soru gelebilirdi.
benign hocadan girecek olup sevinip bir gün önceden çalışmasaydınız benign hocanın işi çıkıp gidebilir ve malign hocaya düşebilirdiniz, ama o rahatlıkla okumanız gereken yerleri bir gün önce okumamıştınız.

bütün bu ihtimaller arasında hayırlısı teslimiyeti olmayan insanların beyni hep kalmaya odaklanır ve o stresle de muhtemelen kalırlar.
bu hayatımızda karşılaşabileceğimiz en basit örneklerden biriydi, hayatı etkilemez bile. ya hayatı etkilese?
hayırlı bir iş arkadaşınız olmazsa ruh sağlığınızdan veya işinizden olabilirsiniz.
hayırlı arkadaşlarınız olmasa sizi sürüklediği hatalar çok büyük felaketlere yol açar ve arkadaş kurbanı olursunuz. hepiniz mutlaka böyle birilerini tanıyorsunuzdur.
hayırlı bir eşiniz olmazsa hayatınız gerçek anlamda zindan olur.
çocuğunuz hayırlı evlat değilse başınız dertten kurtulmaz. bir zamanlar çocuk sahibi olmak için yıllarınızı heba etmişsinzidir şimdi çocuğunuz yüzünden yine heba oluyorsunuzdur.
örnekler çoğalıp gider. peki ben bu entryi bugün neden yazdım? çünkü insanın her zaman hayırlısını isteyecek sabrı olmayabiliyor bunu yaşayarak öğreniyorum. birkaç aydır o sabırsız dönemimdeydim ve neyi çok istesem o olmadı. çok üzüldüm. şu birkaç gündür ise iyi ki diyorum. eğer o şeyler olsaymış şimdi üzülmeyi geçtim belki de hayatım kötüye gidecekti. ama bunu insan olayın içindeyken fark etmeyebiliyor işte. farkında olmak ise sizin elinizde. bir şeyi istemeden önce sizin için kötü olabileceğini de görmek sizin elinizde. karamsar olmakla tamamen farklı şeyler. olması için çabalamak ama olmazsa vardır bunda da bir hayır diyebilmek. bence mutlu olmanın anahtarı bu.
aslında cahit zarifoğlu tek cümleyle özetlemiş meseleyi:
takdir-i ezele teslimiz ama gayrete de aşığız.

ilk buluşmaya scrubs ile gitmek

hastane çıkışı için verilen davete icabet için makul bir tercih. ben buyum demenin bir yolu.

Toplam entry sayısı: 1393

16 eylül 2018 sözlüğe gelecekten gelen yazarlar

sözlük dosyalarının barındırıldığı serverın saatinin 3 saat ileri alınması akabinde gelişen hâdise.

olaya müdahale edilmiş olup 19:35 sularında sözlüğün normal ritmine dönmesi beklenmekte.

not: olayı servera bağlamış olmakla beraber, sözlük üzerinden bilinç altınıza mesaj yollayabildiğimiz yeni bir yazılım ile sözlüğe giriş zamanınızı kontrol etmenin denemesini de yapmış olabiliriz.

ece ceyda güdemek'in veda mektubu

geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediatri kliniği asistan doktoru olan meslektaşımız ece ceyda güdemek'in yaşamına son vermeden önce yazdığı veda mektubu.

"annemden özür diliyorum. hayat benim için çok zor. bunaldım bu hayattan. umarım ölümüm bazı güzel değişikliklere yol açar. kimse kimsenin dedikodusunu yapmasın. lanet hastaneler doktorlara yüklenip durmasın. kredi kartı borcum var ama 10 binden fazla para var. dert etmesin erbil ağabeyim, borç yıkmıyorum. annemi üzmesin kimse tek isteğim budur. ha birde ola ki anında ölmezsem seçimim ölmekten yana kimse beni yaşatmaya çalışmasın.
ece."

okurken bile içim acıdı. iş, aile, hayat her yönden bunalmış belli. bu hale getirenler onu utansın. allah rahmet eylesin.

sci hub

tıp hayatının herhangi bir aşamasındaki her tıbbiyelinin sık kullanılanlarında yer edinmesi elzem olan ücretli olan tıbbi makalelerin ücretsiz olarak elde edilebileceği site.

ruslar tarafından kurulan ve amme hizmetinin son noktası olan sitede makalenin full textinin olduğu ücret istenen linki siteye kopyaladıktan sonra tıkladığınızda full text karşınıza geliyor.

http://www.sci-hub.cc

80. dhy

yine bir devlet hizmet yükümlülüğü döngüsü daha.

tıp fakültesinden mezun olan pratisyen tabipler ile uzmanlık eğitimini tamamlayan uzman tabiplerin tıp diploması/uzmanlık belgesi ile ilgili evraklarının sağlık bakanlığı'na 22 mart 2018 saat 18:00'e kadar ulaşıp tescil işlemleri tamamlanan tabiplerin katılacağı kura olacaktır.

kura takviminin de 3-4 gün içinde açıklanması bekleniyor.

benim de uzman hekim olarak katılacağım kura olacağından ayrı bir heyecanla takip ettiğim kura olacaktır.

02 mart 2018 atama ve yer değiştirme yönetmeliği

sağlık personelinin atama ve yer değiştirme durumlarını düzenleyen yönetmelikte yapılan değişikliklerin 02 mart 2018 tarihinde resmi gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe giren son hali.

yönetmelikte eklenen/değişen başlıca maddeler
-eşi kamuda çalışan doktorların eşinin çalıştığı il c-d grubu olmak şartı ile eş durumu tayin yapma hakkı,
-eşi özel sektörde çalışan doktorlara çaıştığı ilde kesintisiz 1440 gün sgk primi ve dhy'yi tamamlama şartı ile primin yattığı ile eş durumu tayini yapma hakkı,
-üst bölge tayini


sağlık bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliği
amaç
madde 1 – (1) bu yönetmeliğin amacı; sağlık hizmetlerinin yurt genelinde etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için (değişik ibare:rg-2/3/2018-30348) sağlık bakanlığında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelinin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

kapsam
madde 2 – (değişik:rg-2/3/2018-30348)
(1) bu yönetmelik; sağlık bakanlığı taşra teşkilatında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelini kapsar. ancak, bakanlık merkez teşkilatından taşra teşkilatına, taşra teşkilatından merkez teşkilatına yapılacak atamalar ve görevlendirmeler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan eğitim görevlisi, başasistan ve asistanları kapsamaz.

dayanak
madde 3 – (1) bu yönetmelik; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanunu, 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı sağlık hizmetleri temel kanununun ek 1 inci maddesi ve 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

tanımlar
madde 4 – (1) bu yönetmelikte geçen;
a) bakan: sağlık bakanını,
b) bakanlık: sağlık bakanlığını,
c) (mülga:rg-2/3/2018-30348)
ç) (mülga:rg-2/3/2018-30348)
d) doluluk oranı: bakanlıkça iller itibariyle planlanan pdc’ye göre her unvan ve branş için belirlenen personel sayılarının, illerde o unvan ve branşta çalışan personel sayısına oranını,
e) genel yönetmelik: 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atamalarına ilişkin yönetmeliği,
f) hizmet grubu: personel dağılım cetveli doluluk oranına göre belirlenen il gruplarını,
g) (değişik:rg-2/3/2018-30348) hizmet puanı: sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında çalışan bakanlık personeli için, çalışılan yerin özellikleri göz önüne alınarak hesaplanan puanı,
ğ) hizmet bölgesi: genel yönetmeliğin ek-1 sayılı cetvelinde belirtilen illerin yer aldığı bölgeleri,
h) il müdürlüğü: il sağlık müdürlüğünü,
ı) kanun: 657 sayılı devlet memurları kanununu,
i) (mülga:rg-2/3/2018-30348)
j) (değişik:rg-2/3/2018-30348) personel: bakanlıkta, kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre istihdam edilen sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı çalışanlarını,
k) personel dağılım cetveli (pdc): ek-2’de belirlenen ilkeler doğrultusunda il ve birim bazında, yılda en az bir defa yenilenen, unvan ve branşlar itibariyle bulunması gereken personel sayısını gösteren cetveli,
l) (değişik:rg-2/3/2018-30348) standart: bakanlık standart kadro mevzuatlarında belirlenen standartları,
m)(değişik:rg-30/9/2016-29843) stratejik personel: tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre uzman olmuş uzman tabip, uzman (tutg), tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı unvanındaki personeli,
ifade eder.

temel ilkeler
madde 5 – (1) bu yönetmelik tüm atama ve yer değiştirmelerde;
a) kadro imkânları göz önünde bulundurulması,
b) ekonomik, sosyal ve kültürel şartlar ile ulaşım şartları yönünden benzerlik ve yakınlık gösteren illerin gruplandırılarak işlem yapılması,
c) personelin hizmet bölgeleri ve grupları arasında, hizmet gerekleri de dikkate alınarak, adil ve dengeli dağılımın sağlanması,
ç) personel hareketlerinde hizmet puanının belirleyici olması,
d) pdc’de belirlenen sayılardaki aktif çalışanların dikkate alınarak idarenin hizmet ihtiyacının karşılanması, aylıksız izin, askerlik ve geçici görev gibi nedenlerle aktif olmayan standartlara bu süre içerisinde atama yapılması,
e) atamalarda hizmet birimlerinin ihtiyacına göre sertifika, diploma gibi özel nitelikler aranılarak, nitelikli personel eliyle hizmet sunumunun sağlanması,
f) personelin başvuru tarihinde yürürlükte olan usul ve esaslar çerçevesinde işlem yapılması ilkelerini esas alır.

hizmet bölgeleri
madde 6 – (1) iller 6 hizmet bölgesine ayrılır. genel yönetmelikle hizmet bölgelerinde yapılacak değişiklikler bu yönetmeliğe aynen yansıtılır.

hizmet grupları
madde 7 – (1) pdc doluluk oranına göre iller, her unvan ve branşta en yüksekten en düşüğe doğru a, b, c ve d olarak dört hizmet grubuna ayrılır. doluluk oranı en yüksek ilk 20 il a, ikinci 20 il b, üçüncü 20 il c ve diğer iller ise d hizmet grubu olarak belirlenir. illerin doluluk oranlarının eşit olması hâlinde kalkınma bakanlığınca hazırlanan sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması endeksinde üst sıralarda yer alan il, doluluk oranı daha yüksek olan il olarak kabul edilir. ancak istihdam edilen personel sayısı 200’den az olan veya ülke genelinde tüm illerde pdc veya standart öngörülmeyen unvan ve branşlar için istihdam planlama komisyonunca iki ayda bir ek 2’deki cetvelin 9 uncu ilkesi doğrultusunda hizmet grupları belirlenerek ilan edilir.

(2) pdc çalışmaları sonucu unvan ve branşlara göre personelin illere dağılım sayısını gösteren il dağılım cetveli ve bu personelin il içi birimlere dağılım sayısını gösteren il içi dağılım cetveli bakanlık (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) internet sitelerinde duyurulur. unvan ve branşlara göre il dağılım cetvelinde belirlenen sayı ile illerde istihdam edilen personel sayısının karşılaştırılması sonucu bulunan doluluk oranı cetvelleri ile buna göre belirlenen hizmet grupları ise her iki ayda bir yenilenerek bakanlık (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) internet sitelerinde duyurulur ve sağlık hizmetleri genel müdürlüğünde iki yıl süreyle muhafaza edilir. hazırlanan cetveller personel planlama çalışması niteliğinde olup müteakip dönemlerde atamaya açılacak yerler, aktif çalışan personel doluluk oranları en düşük illerden ve birimlerden başlamak üzere belirlenir. aktif çalışan personel sayısının belirlenmesinde izin, eğitim gibi nedenlerle üç aydan fazla süreyle görevi başında bulunmayan personel hesaba katılmaz.

hizmet puanı
madde 8 – (1) personelin atama ve yer değiştirme işlemlerinde kullanılmak üzere, bu yönetmelik kapsamındaki personel için her atama döneminden önce atamaya esas olmak üzere çalışılan yerin özelliklerinin göz önüne alındığı bir hizmet puanı hesaplanır. açık bulunan ve bakanlıkça ilan edilen kadrolara yapılacak atamalarda hizmet puanı esas alınır. hizmet puanlarının eşitliği hâlinde ise meslekî kıdemi fazla olan personel atamaya hak kazanmış olur.

hizmet puanının hesaplanması
madde 9 – (1)(değişik:rg-4/4/2015-29316) hizmet puanının hesaplanmasında kalkınma bakanlığınca hazırlanan il ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması tabloları esas alınır. 2547 sayılı yükseköğretim kanunu ile 217 sayılı devlet personel başkanlığı kuruluş ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname kapsamına giren bir kurum veya kuruluşta fiilen çalışılan her yer ve yıl için ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması endeksindeki sıra numarası 1000 rakamıyla toplanarak ilçe sıralaması puanı elde edilir. bu rakama ek 1’de bulunan illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasının hizmet puanına katkısı cetvelinin öngördüğü puan eklenerek hizmet puanı bulunur. yeni il ve ilçeler kurulması hâlinde, yeni tablolar yayınlanana kadar, daha önce bağlı bulunulan il ve ilçenin puanları uygulanmaya devam edilir.

(2) beldelerde fiilen çalışılan her yıl için çalışılan beldenin bağlı bulunduğu ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması endeksindeki sıra numarasının yarısı, köylerde fiilen çalışılan her yıl için ise tamamı puan olarak hizmet puanına ayrıca eklenir.

(3) muvazzaf askerlikte geçirilen süreler için personele, askerliğin yapıldığı yerin hizmet puanı verilir. askerliğini yurt dışında yapanların hizmet puanlarının hesaplanmasında bağlı olduğu birliğin bulunduğu il veya ilçenin hizmet puanı esas alınır.

(4) genel hayatı etkileyen; savaş, deprem, sel ve yangın gibi doğal afetlerin meydana geldiği yerleşim yerlerinde görev yapan personele, doğal afetin meydana geldiği tarihten itibaren, o yerde fiilen çalışılması kaydıyla bakanlıkça belirlenen süre için en yüksek hizmet puanı % 100 fazlasıyla verilebilir.

(5) savaş, deprem, sel ve yangın gibi genel hayatı etkileyen sebeplere bağlı olarak yurt içi ve yurt dışında görevlendirilen personele en yüksek hizmet puanı %100 fazlasıyla verilir. yurt dışında başka sebeplerle görevlendirilen diğer personel, hizmet puanı en düşük yerin hizmet puanını alır.

(6) geriye doğru hesaplamalarda, bakanlığımızın hizmet puanı esaslı atama ve yer değiştirme işlemlerine geçildiği 8/6/2004 tarihindeki görev yapılan yerin idari statüsü esas alınır. bu tarihten sonra meydana gelen değişiklikler yürürlük tarihi itibariyle hüküm ifade eder.

hizmet puanı verilmeyecek haller
madde 10 – (1) aşağıdaki hâllerde personele hizmet puanı verilmez:
a) kanunun 77 nci maddesi kapsamında, aile hekimliğinde (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) sözleşmeli geçirilen süreler ile askerlik yükümlülüğü dışında aylıksız veya ücretsiz izinli olarak geçirilen süreler,

b) hakkında kovuşturmaya yer olmadığına veya yargılama sonucunda beraatına karar verilenler ile soruşturma sonucunda disiplin cezası almayanlar hariç olmak üzere, görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suç nedeniyle tutuklanan veya gözaltına alınanlar ile görevden uzaklaştırılanların görevleri başında geçirmedikleri süreler.

geçici görevlendirme
madde 11 –(değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) bakanlık (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) önceden duyurmak suretiyle talepte bulunan personeli geçici olarak görevlendirebileceği gibi ihtiyaç hâlinde re’sen de görevlendirebilir. re’sen yapılan geçici görevlendirme süresi bir mali yılda iki ayı geçemez.

(2) turizm, mevsimlik işçi çalıştırma, ulusal ve uluslararası boyutta düzenlenen büyük organizasyonlar, kitlesel nüfus hareketleri nedeniyle nüfusunda önemli ölçüde artış gösteren yerlere geçici görevlendirme yapılabilir.

(3) 1076 sayılı yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanununa göre askerlik yükümlülüğünü yedek subay olarak yerine getirenlerin eşleri, talepleri hâlinde yükümlülük süresi ile sınırlı olmak kaydıyla eşlerinin bulunduğu yere geçici olarak görevlendirilebilir.

(4) (değişik:rg-2/3/2018-30348) zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olup kadrosunun bulunduğu ilden başka bir ile görevlendirilenlerin eşleri ile 2547 sayılı kanunun 38 inci maddesine göre bakanlıkta görevlendirilenlerin eşleri, talepleri hâlinde görevlendirme süresi ile sınırlı olmak kaydıyla eşlerinin bulunduğu yere geçici olarak görevlendirilebilir. zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olup en az altı ay yurt dışında görevlendirilenlerin eşleri ise eşlerinin görevlendirme süresince talep ettikleri yerlere geçici olarak görevlendirilebilir.

(5) genel hayatı etkileyen savaş, deprem, sel ve yangın gibi doğal afetlerin meydana geldiği yerleşim yerlerinde görev yapan personel; en az sekiz haftalık gebe, kendisinin veya birinci dereceden bir yakınının engelli olduğunu veya vefat ettiğini veya çocuğunun beş yaşından küçük olduğunu ya da ilköğretimde eğitim gördüğünü belgelendirmesi kaydıyla bu afetle ilgili bir defaya mahsus olmak üzere afetin olduğu tarihten itibaren altı ay içinde başvurması hâlinde talepte bulunduğu ile altı aya kadar geçici olarak görevlendirilebilir.

(6) boşanma davası açan veya haklarında boşanma davası açılmış olanlar, durumlarını 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun gereği ilgili makamlarca verilen tedbir kararıyla belgelendirmeleri halinde, dava süresince talebi halinde anne, baba veya reşit çocuklarının dava açılma tarihinden önce ikamet ettiği veya d veya c hizmet grubu illere geçici olarak görevlendirilebilir. bu hüküm doğrultusunda görevlendirilenler, görevlendirildiği tarihten itibaren altı ayda bir, boşanma davasının görülmekte olduğu mahkemeden davanın safahatını gösterir belgeyi alarak çalıştığı kuruma bildirmekle yükümlüdür.

(7) (değişik:rg-2/3/2018-30348) 663 sayılı khk’nın 42 nci maddesi çerçevesinde sözleşme imzalayan personelin eşleri, talepleri hâlinde sözleşme süresi ile sınırlı olmak kaydıyla eşlerinin bulunduğu yere geçici olarak görevlendirilebilir. ancak stratejik personelin bu fıkraya istinaden görevlendirilebilmesi, eşinin il ve ilçe sağlık müdürü, başkan, başkan yardımcısı veya başhekim olarak sözleşme imzalamış olmasına bağlıdır.

(8) personelin herhangi bir suretle görevde olmaması, nüfus hareketleri gibi nedenlerle personele ihtiyaç duyulması hâlinde (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…); a hizmet grubuna dâhil illerden aynı veya alt hizmet bölgesinin a, b, c ve d hizmet grubu illerine, b hizmet grubuna dâhil illerden aynı veya alt hizmet bölgesinin b, c ve d hizmet grubu illerine, il içinde personel doluluk oranı yüksek olan birimlerden düşük olan birimlere geçici görevlendirme yapabilir. ancak 5 ve 6 ncı hizmet bölgelerinin a ve b hizmet grubu illerinde görev yapan personel sadece 5 ve 6 ncı hizmet bölgelerinin c ve d hizmet grubu illerine geçici olarak görevlendirilebilir.

(9) ilgilinin talebi halinde il içinde yapılan geçici görevlendirme ile sekizinci fıkra hükümlerine göre yapılan geçici görevlendirme süresi her seferinde üç ayı ve bir mali yılda toplamda altı ayı geçemez.

(10) (mülga:rg-2/3/2018-30348)
atamalarda müracaat
madde 12 – (1) toplu atamalara ilişkin müracaatlar ilgili ilan metninde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır. (değişik cümle:rg-2/3/2018-30348) ilan yoluyla yapılmayan diğer başvurular ise personelin kadrosunun bulunduğu il müdürlüğü vasıtasıyla yapılır.

gerçek dışı beyan
madde 13 – (1) bir mazerete dayanarak ataması yapılanların mazeret belgelerinin veya hizmet puanı hesaplananların hesaplamaya esas beyan ve belgelerinin gerçek dışı olduğu tespit edildiği takdirde, personelin atama işlemi iptal edilir ve haklarında soruşturma yapılır. bu soruşturma sonucunda suçlu bulunanlar hakkında genel hükümler uygulanır.

ilk atama
madde 14 – (1) (değişik ibare:rg-2/3/2018-30348) bakanlığın sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı kadrolarına aday memur olarak atama ilk atamadır. ilk atamada uzman tabip, uzman (tutg), tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına atanacaklar kur’ayla, diğerleri genel hükümlere göre sınavla atanır. ilk atamada atama dönemi yoktur. bakanlık (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (….) ihtiyaç doğdukça açık bulunan kadrolar ile atama usul ve esaslarını ilan eder. ilk atamada; sırasıyla 6 ve 5 inci hizmet bölgesi iller, d ve c hizmet grubu iller ile ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması endeksine göre 6, 5 ve 4 üncü gelişmişlik grubunda yer alan ilçeler, ihtiyaç hâlinde ise diğer bölgelerde bulunan kadrolar ilan edilir.

yeniden atama
madde 15 – (1) (değişik:rg-2/3/2018-30348) kamu kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfından bir unvanda çalışmış olup bu görevlerinden çeşitli nedenlerle ayrılmış olanlar bakanlığın aynı hizmet sınıfı kadrolarında yeniden göreve başlatılabilirler. bakanlık, kadro durumunun müsait olması hâlinde yeniden atama suretiyle doldurulacak kadroları ilan eder. müracaat edenlerin yerleştirmeleri tercihlerine göre kura ile yapılır.

(2) uzman tabip, uzman (tutg), tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacıların yeniden atamaları ilgili mevzuatı gereği ilk atama usul ve esaslarına göre, belirlenecek dönemlerde kur’a ile yapılır.

isteğe bağlı yer değiştirme

madde 16 –(başlığı ile birlikte değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) (değişik:rg-2/3/2018-30348) iller arası atama dönemleri ocak ayı ile temmuz ayıdır. bakanlık açık olan ve doldurulmasına ihtiyaç duyulan kadroları ilan eder. bu kadrolara atanmak isteyen personel, tercih yaparak müracaatta bulunur. bakanlık tercih sırasına bakmaksızın hizmet puanına göre atamaları tamamlar. hizmet puanlarının eşit olması hâlinde tercih sıralamasına bakılır.

(2) standardın uygun olması kaydıyla bu yönetmeliğin puan, süre ve dönem ile ilgili hükümlerine bağlı kalmaksızın;

a) eşinin, çocuklarının, annesinin, babasının veya kardeşlerinden birinin ağır engelli olduğunu belgelendirmesi halinde engelli yakınının ikamet ettiği yere, kendisinin engelli olduğunu belgelendirmesi halinde ise talep ettiği yere,

b) eşinin vefatından itibaren bir yıl içinde talep ettiği yere,

c) eşinden boşanması halinde anne, baba, kardeş veya reşit çocuklarının boşanma tarihinden önce ikamet ettiği ile veya d ve c hizmet grubu illerden birine ya da halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubu esas alınarak 26 ncı maddenin birinci fıkrasına göre boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde,

ç) eşinin zorunlu yer değiştirmeye tâbi olarak görev yapmakta iken emekliye ayrılması halinde eşinin emekliye ayrılmasından sonraki bir yıl içinde eşinin ikamet ettiği yere,

d) eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birisinin (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olması veya çalışamayacak derecede mâlûl ya da mâlûl olup da çalışabilir durumda olması ile bu durumdaki kamu görevlisi olması durumunda talep ettiği yere,

e) 25/1/2013 tarihli ve 28539 sayılı resmî gazete’de yayımlanan aile hekimliği uygulama yönetmeliği kapsamında (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) başka bir ildeki aile hekimliği pozisyonuna yerleşmesi ve yeni yerleştiği aile hekimliği pozisyonunda fiilen iki yıl görev yapması ve sözleşmesinin herhangi bir sebeple sona ermesi ve talebi halinde sözleşmesinin feshedildiği yere,

f) (değişik:rg-2/3/2018-30348) kadroları bakanlıkta olup tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık mevzuatına göre diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlık eğitimi yapan personelin talebi hâlinde, ilgili uzmanlık eğitimi giriş sınavı sonucunda yerleştirildiği eğitim kurumunun bulunduğu ildeki bakanlık kadrosuna,

g) sağlık ile ilgili bir alanda en az (değişik ibare:rg-30/9/2016-29843) dört yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi hâlinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.

(3) stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (g) bendi hükümleri uygulanmaz.

(4) (ek:rg-2/3/2018-30348) devlet hizmeti yükümlüsü iken eşi vefat eden, eşinden boşanan veya eşinin emekliye ayrılması nedeniyle ikinci fıkranın (b), (c) ve (ç) bendi kapsamındaki atanma taleplerinin devlet hizmeti yükümlülüğü süresinin bitimine müteakip en geç iki ay içerisinde yapılması halinde bir yıllık süre şartı aranmaz.

kurumlar arası naklen atama
madde 17 –(değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar; kanunun 74 üncü maddesi çerçevesinde, (değişik ibare:rg-2/3/2018-30348) bakanlıkta durumlarına uygun 6 ncı ve 5 inci hizmet bölgelerinden başlamak üzere belirlenen kadrolara, tercihleri doğrultusunda kura ile naklen atanabilirler.

(2) kurumlar arası naklen atanabilmek için; kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına tabi veya vakıf üniversiteleri hariç olmak üzere tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre uzmanlık eğitimi alan personel olmak gerekir.

(3) standardın uygun olması kaydıyla;
a) (mülga:rg-2/3/2018-30348)

b) pdc esas alınarak stratejik personelin,

c) (değişik ibare:rg-2/3/2018-30348) bakanlıkta kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) veya (b) bentlerine göre sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dâhil bir unvanda görev yapanların eşlerinin,

ç) 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanuna tabi olarak görev yapanların eşlerinin,

d) (değişik:rg-2/3/2018-30348) il ve ilçe sağlık müdürü, başkan, başkan yardımcısı ve başhekim olarak görev yapanların eşlerinin,

e) mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tâbi olarak mülki idare amirliği, milli istihbarat, emniyet hizmetleri sınıflarından birinde görev yapanlar ile hâkim, savcı veya türk silahlı kuvvetlerinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya uzman er olarak görev yapanların eşlerinin,

f) 5258 sayılı aile hekimliği kanunu çerçevesinde aile hekimi ya da aile sağlığı elemanı olanların bu görevlerinden ayrılarak tekrar eski görevlerine atananların,

g) bakanlık onayı ile yürürlüğe konulan protokollerle diğer kamu kurum ve kuruluşlarından devredilen sağlık birimlerinde görev yapanların,

ğ) (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…), terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede mâlûl olan ya da mâlûl olup da çalışabilir durumda olanlar ile bu durumdaki kamu görevlilerinin devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin,

h) (mülga:rg-2/3/2018-30348)

ı) teşkilat veya kadro bulunmaması veya başka bir yerde istihdamının mümkün olmaması gibi nedenlerle kurumlarınca yer değişikliği yapılamayanlardan; kendisinin veya eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin engelli olması halinde,

kurumlar arası naklen atanmasında kura şartı aranmaz.

(4) tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi yapmakta iken eğitimlerini tamamlamadan diş tabibi, tabip veya uzman tabip olarak atanmak isteyenler talepleri ve kurumlarının muvafakatı hâlinde d ve c hizmet grubu illerine tercihlerine göre atanırlar. devlet hizmeti yükümlüsü olanlar; eski görev yerine, eski görev yerinde boş yer bulunmaması hâlinde eski görev ilinde münhal bir kadroya, eski görev yeri bulunmayanlar ise tercihleri alınarak ilk devlet hizmeti yükümlülüğü kurasıyla atanırlar.

(5) (mülga:rg-2/3/2018-30348)

bir mazerete dayanan atamalar
madde 18 – (değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) personelin aşağıda belirtilen mazeretleri belgelendirmesi ve talebi üzerine hizmet bölgelerindeki veya hizmet gruplarındaki zorunlu çalışma süreleri tamamlanmadan yer değiştirme suretiyle ataması yapılabilir.

a) sağlık durumu.
b) aile birliği.
c) can güvenliği.

(2) bu mazeretlerin değerlendirilmesinde birinci fıkrada belirtilen öncelik sırası esas alınır. mazeret durumu haksız bir kazanıma neden olamaz.

(3) (değişik:rg-2/3/2018-30348) müracaatlar, gerekli belgelerle birlikte personelin kadrosunun bulunduğu il müdürlüklerine yapılır. mazerete dayalı atamalar il müdürlüğü emrine yapılır.

(4) (değişik:rg-2/3/2018-30348) 16 ncı maddenin ikinci fıkrasının (f) bendine göre atanan diş tabipleri ile aynı fıkranın (g) bendine göre atananlar öğrenim durumları ile ilgili belgeyi her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, 19 ve 20 nci maddelerine göre atananlar ise, mazeretlerinin devam ettiğine dair belgeleri, her yıl ocak ayında çalıştığı kuruma bildirmekle yükümlüdür. il müdürlükleri, mazereti sona eren personelin belgelerini 15 gün içerisinde bakanlığa intikal ettirir.

(5) (değişik:rg-2/3/2018-30348) dördüncü fıkrada belirtilen hükümlere göre atanmış olup atanma gerekçeleri ortadan kalkan personelin bulunduğu il, 5 ve 6 ncı hizmet bölgesinde veya c ve d hizmet grubunda ise talebi hâlinde yerinde bırakılır. aksi hâlde eski görev yerine veya eski görev yerleri esas alınarak, 26 ncı madde hükümlerine göre atanırlar. eski görev yeri bulunmayanlar ise; görev yaptıkları yer esas alınarak 26 ncı madde hükümlerine göre atanırlar. ayrıca, devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamadan sağlık ve aile birliği mazereti sona eren devlet hizmeti yükümlüleri, tercihleri alınarak ilk devlet hizmeti yükümlüsü kurasıyla atanırlar.

(6) (değişik:rg-2/3/2018-30348) 19 uncu ve 20 nci maddeler ile 16 ncı maddenin ikinci fıkrasının (f) bendi gereği atanan diş tabiplerine ve aynı fıkranın (g) bendi gereği atananlara, atandığı yerde fiilen beş yıl çalışması hâlinde, dördüncü ve beşinci fıkra hükümleri uygulanmaz.

sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği
madde 19 – (başlığı ile birlikte değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) personelin kendisinin, eşinin, annesinin, babasının, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tehlikeye girdiğini veya görev yerinin değişmemesi hâlinde tehlikeye gireceğini, üniversiteler veya bakanlık eğitim ve araştırma hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi halinde tedavinin yapılabileceği bir sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu veya sağlığının olumsuz etkilenmeyeceği bir ilin münhal kadrolarına sağlık mazereti değerlendirme komisyonu kararı doğrultusunda atanır.

(2) sağlık mazereti değerlendirme komisyonu, gerekli durumlarda bu raporların başka eğitim ve araştırma hastanelerinin sağlık kurullarınca da usule ve fenne uygunluğunun tespit edilmiş olma şartını arayabilir.

aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği

madde 20 – (başlığı ile birlikte değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) eşlerin ikisinin de (değişik ibare:rg-2/3/2018-30348) bakanlıkta kamu personeli olması hâlinde;

a) astlık üstlük sıralaması esas alınarak astın görev yeri üste bağlı olarak değiştirilir. (değişik cümle:rg-2/3/2018-30348) üstlük astlık sıralaması; bakanlık merkez teşkilatı kadroları, il ve ilçe sağlık müdürü, başkan, başhekim, eğitim görevlisi, başasistan, yan dal uzmanları, uzman tabipler, uzman diş tabipleri, tabipler, diş tabipleri, eczacı ve diğer sağlık personeli şeklindedir.

b) (değişik:rg-2/3/2018-30348) her iki eşin birinci fıkranın (a) bendindeki aynı sıralama grubunda yer alması halinde aile birliğinin d veya c hizmet grubu bir ilde sağlanması esastır. d veya c hizmet grubunda aile birliğinin sağlanamaması halinde; her iki eşin unvan ve branşında eşlerinin görev yaptığı ilin doluluk oranı az olan ilde aile birliği sağlanır. doluluk oranlarının da eşit olması halinde; aynı hizmet bölgesinde görev yapan eşlerden yer değiştirme talebinde bulunanın, farklı hizmet bölgelerinde görev yapan eşlerden ise üst hizmet bölgesinde görev yapan personelin görev yeri değiştirilir. ancak birinci fıkranın (a) bendindeki aynı sıralama grubunda yer alanlardan, üst hizmet bölgelerinden 2, 3, 4 ve 5 inci hizmet bölgelerine atama taleplerinde hizmet grubu şartı, üst hizmet bölgelerinden 6 ncı hizmet bölgesine atama taleplerinde ise astlık, üstlük ve hizmet grubu şartı aranmaz.

c) 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19, 21 ve 24 üncü maddelerine göre atanan personelin eşinin görev yeri değişikliği talebinde d veya c hizmet grubu şartı aranmaz. bu yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasına göre atanan personelin (ek ibare:rg-30/9/2016-29843) eşinin görev yeri değişikliği talebinde eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde (4) d veya c hizmet grubu şartı aranmaz.

ç) eşleri, kadrosunun bulunduğu il dışında herhangi bir aile hekimi pozisyonunda görev yapanların yer değişikliği talepleri bu fıkra ile ikinci fıkra hükümleri çerçevesinde değerlendirilir.

(2) eşlerin farklı kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalışması halinde;
a) varsa eşinin kurumuyla yapılan protokol hükümleri uygulanır.

b) eşleri, mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tâbi olarak mülki idare amirliği, milli istihbarat, emniyet hizmetleri sınıflarından birinde görev yapanlar ile hâkim, savcı veya türk silahlı kuvvetlerinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya uzman er olarak görev yapan personelin eşinin görev yaptığı yere ataması yapılır.

c) yer değişikliği talebinde bulunan personelin eşinin görev yaptığı yerin kendi unvan ve branşında c veya d hizmet grubunda olması halinde eşinin görev yaptığı yere ataması yapılır. aksi halde ilgili kurumla koordinasyon sağlanır. eşinin görev yaptığı kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması, kadro veya mevzuatı açısından aile birliği mazeretine dayalı atanma imkânının olmaması halinde talebi değerlendirilir.

ç) eşi, 2547 sayılı yükseköğretim kanunu kapsamında kurulan üniversitelerde öğretim üyesi olanların ataması eşinin görev yaptığı yere yapılır.(1)

(3) eşi, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık mevzuatına göre uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi görmekte olanların yer değiştirme taleplerinde aslık üstlük, bölge ve hizmet grubu şartı aranmaz. ancak, başvuru tarihi itibariyle eşinin kalan uzmanlık eğitim süresinin altı aydan fazla olması zorunludur.

(4) personelin, milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere yer değiştirme suretiyle ataması yapılabilir.

(5) (değişik:rg-30/9/2016-29843) kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. kendi adına çalışanlardan borçlarını yapılandıranlar ile atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınır. (ek cümle:rg-3/6/2017-30085) (değişik cümle:rg-2/3/2018-30348) ancak, sosyal güvenlik prim ödeme gün sayısı stratejik personel bakımından iki katı olarak uygulanır ve devlet hizmeti yükümlülüğü süresince bu fıkra hükmü uygulanmaz. bu fıkra kapsamında talepleri uygun görülen stratejik personelin ayrılış işlemleri, üç ayı geçmemek üzere yerine atanan personelin görevine başlamasına müteakip yapılır.

(6) (mülga:rg-2/3/2018-30348)

(7) (mülga:rg-30/9/2016-29843)

can güvenliği mazereti ve olağanüstü durumlarda yer değişikliği

madde 21 – (başlığı ile birlikte değişik:rg-4/4/2015-29316)
(1) kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağını adlî veya mülkî idare makamlarınca verilen belgeyle belgelendiren personel, can güvenliği mazeretine dayanarak standardın uygun olması halinde talep ettiği yere atanabilir.

(2) 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir kararı alınan personel, standardın uygun olması halinde talep ettiği yere atanabilir.

(3) genel hayatı etkileyen savaş, sıkıyönetim, olağanüstü hâl ilanı, salgın hastalık ve doğal afetler gibi durumlarda, yer değişikliği işlemleri herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın yapılabilir.

(4) bu yönetmeliğin puan, süre ve dönem tayini ile ilgili hükümlerine bağlı kalmaksızın deprem, su baskını ve yangın gibi doğal afetler sebebiyle kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları, maddî ve manevi zarara uğrayanlardan afet bölgesinde olup başka bölgelere gitmek isteyenlerin atanma talepleri, durumlarını belgelendirmeleri ve görev yaptığı yerin personel ihtiyacı hakkında gerekli tedbirlerin alınması hâlinde bu afetle ilgili bir defaya mahsus olmak üzere afetin meydana geldiği tarihten itibaren altı ay içinde, talepleri doğrultusunda bir defaya mahsus olmak üzere standardın uygun olması hâlinde atanabilirler.

sınıf ve unvan değişikliği nedeniyle atama
madde 22 – (1) sınıf ve unvan değişikliği nedeniyle yapılacak atamalar, (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yapılır.

(2) uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitimini yapmakta iken eğitimlerini tamamlamadan herhangi bir sebeple ayrılacak olanlar daha önce görev yaptıkları (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) d ve c hizmet grubu illere tercihlerine göre atanırlar. devlet hizmeti yükümlüsü olan personel; eski görev yerine, eski görev yerinde boş yer bulunmaması hâlinde eski görev ilinde münhal bir kadroya, eski görev yeri bulunmayanlar ise tercihleri alınarak ilk devlet hizmeti yükümlülüğü kurasıyla atanırlar.

(3) eğitim görevlisi ve başasistanlık görevlerini en az iki yıl sürdürenlerden uzman tabip olarak atanmak isteyenler pdc’nin uygun olması halinde bir defaya mahsus olmak üzere bakanlık (mülga ibare:rg-2/3/2018-30348) (…) kadrolarından istedikleri yere her zaman atanabilirler.

istihdam edilme gerekçeleri ortadan kalkan personelin ataması
madde 23 – (1) ilgili mevzuat gereği yapılan özel düzenlemeler ile aile hekimliği uygulamaları hariç olmak üzere; görev yapılan sağlık kuruluşunun kapanması, pdc’de değişiklik olması, sağlık birimlerinin devri, nitelik değiştirmesi veya birleşmesi gibi nedenlerle o unvandan personele ihtiyaç kalmaması hâllerinde, ilgili personel öncelikle il içinde ihtiyaç olan birimlere atanır. aynı hizmet birimine birden fazla tercih yapılması hâlinde hizmet puanına göre yerleştirilirler.

hizmet gereği atamalar
madde 24 – (1) haklarında adlî, idarî ve inzibatî bir soruşturma yapılmış ve bu soruşturma sonucunda bulunduğu yerde kalmalarında sakınca görülmüş personel, hizmet süresinin tamamlanması şartı aranmadan, yer değişikliği dönemlerine bağlı kalınmaksızın d hizmet grubu illere; il içinde yer değişikliği teklif edilen personel ise haklarındaki kararın mahiyetine göre atanırlar.

(2) bu madde gereği atananlar, ayrıldıkları il ve/veya birime iki yıl geçmeden naklen atama talebinde bulunamazlar.

yönetici atamaları
madde 25 – (mülga:rg-2/3/2018-30348)

üst hizmet bölgelerinden alt hizmet bölgelerine ve bölge içi atama
madde 26 – (1) ilgililerin talebi hâlinde aynı hizmet bölgesinin a grubu illerinden b, c ve d hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin b hizmet grubu illerinden c ve d hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin b, c ve d hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin c hizmet grubu illerden d hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin c ve d hizmet grubundaki illere; d hizmet grubu illerden alt hizmet bölgelerinin d hizmet grubundaki illere pdc’nin uygun olması durumunda her zaman atama yapılabilir.

(2) kendi unvan ve branşında a hizmet grubunda olmak şartıyla ankara, istanbul ve izmir illerinde görev yapan personelin naklen atanmak istedikleri yerin doluluk oranı bulundukları yerden daha düşük olması kaydıyla a hizmet grubu illere atamaları pdc ve kadro durumunun uygun olması hâllerinde her zaman yapılabilir.

(3) personelin talebi hâlinde, il merkezinden ilçe, belde ve köylere; ilçe merkezinden belde ve köylere pdc ve kadronun uygun olması hâllerinde atama dönemine bağlı kalmaksızın atama yapılabilir.

(4) ancak tabip ve uzman tabipler; ilçe, belde ve köylerden 1, 2 ve 3 üncü hizmet bölgesinde bulunan il merkezlerine atanamaz.

(5)(değişik:rg-4/4/2015-29316) 16 ncı maddenin ikinci fıkrasının (g) bendi ile 20 nci maddesi kapsamında atanmış olup 18 inci maddenin altıncı fıkrasında belirtilen süreyi tamamlamamış olması ve talebi halinde bir defaya mahsus olmak üzere eski görev yerine veya eski görev yeri esas alınarak bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre atanabilir.

yeni açılan tesisler
madde 27 – (1) hizmete yeni açılan tesisler için ihtiyaç duyulan personelin il içinden karşılanması esastır. ancak, hizmeti aksatacak ölçüde personel ihtiyacı olan c ve d grubu illerde yeni açılan tesislere atama dönemine bağlı kalmaksızın il dışından atama yapılabilir. a ve b grubu illerde çalışan personelin müracaatları öncelikle değerlendirmeye alınır. ataması uygun görülenler hizmet puanı usulüne göre yerleştirilir.

(2) bu madde hükümleri, yeni tesisin açıldığı tarihten itibaren 1 yıl uygulanabilir.

resen atama
madde 28 – (1) pdc’de belirlenen sayıyı aşan personelden il merkezinde bulunanların; öncelikle il merkezine, il merkezinde boşluk bulunmaması halinde ilçe, belde ve köylere, ilçe merkezinde bulunanların ise öncelikle ilçe merkezine, ilçe merkezinde boşluk bulunmaması hâlinde belde ve köylere atama dönemine bağlı kalmaksızın ve hizmet puanı esasına göre resen ataması yapılır. personelin unvan ve branşında ilde boşluk bulunmaması hâlinde 16 ncı maddedeki usul ve esaslar çerçevesinde başka illere ataması yapılabilir.

(2) ihtiyaç hâlinde il ve ilçe merkezinden ilçe, belde ve köylere; ilçe merkezinden belde ve köylere atama dönemine bağlı kalmaksızın ve hizmet puanı esasına göre resen atama yapılabilir.

(3) eş veya sağlık mazereti ile atanıp mazeretleri devam eden personel hariç olmak üzere; devlet hizmeti yükümlüsü personelden bulunduğu birimde pdc’de belirlenen sayının yüzde otuzunu aşanların, öncelikle aynı ilde ihtiyaç bulunan birimlere, mümkün olmaması halinde ise aynı hizmet bölgesindeki ihtiyaç bulunan münhal yerlere ataması, hizmet süresi dikkate alınarak gönüllülük esasına göre yapılır. talep olmaması halinde görev yaptığı yerde hizmet süresi en az olan personelden başlamak suretiyle atama yapılır. hizmet sürelerinin eşitliği hâlinde hizmet puanı düşük olan personel atanır. hizmet puanlarının da eşit olması hâlinde ise meslekî kıdemi az olan personel atanır.

karşılıklı yer değiştirme
madde 29 – (1) aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta (değişik ibare:rg-2/3/2018-30348) standardın uygun olması hâlinde karşılıklı olarak yer değiştirebilir.

müracaat sınırlamaları
madde 30 – (1) (değişik:rg-4/4/2015-29316) bu yönetmelik hükümlerine göre atanan personel atandıkları tarihten itibaren fiilen iki yıl çalışmadıkça başka bir yere atanma talebinde bulunamaz. (değişik cümle:rg-2/3/2018-30348) ancak atanma talepleri 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19, 20, 21 ve 26 ncı maddeler kapsamında ise fiilen iki yıl çalışmış olma şartı aranmaz.

(2) (değişik:rg-4/4/2015-29316) bu yönetmeliğin 16, 19, 20, 21 ve 26 ncı maddelere göre atanmış olup atama kararlarını iptal ettirenler, mazeret durumlarında yeni bir değişiklik olmadığı müddetçe bir yıl süre ile atama talebinde bulunamazlar.

(3) (değişik:rg-4/4/2015-29316) branşında eğitim kliniği bulunan eğitim araştırma hastanelerine 16 ncı maddesinin birinci fıkrası, 17, 26 ve 29 uncu maddesine göre atanma talebinde bulunan uzman tabip ile uzman diş tabiplerinin başasistanlık sınavı başvuru şartlarını taşıdığını belgelemesi gerekir.

(4) (değişik:rg-4/4/2015-29316) 19 uncu madde kapsamında atanan personel, 26 ve 29 uncu maddelere göre, 20 nci maddesi ile 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendi kapsamında atanan personel ise 29 uncu maddeye göre atanma talebinde bulunamaz.

(5) (mülga:rg-2/3/2018-30348)

istihdam planlama komisyonu, görevi ve çalışma usulü
madde 31 –(başlığı ile birlikte değişik:rg-4/4/2015-29316)

(1) (değişik:rg-2/3/2018-30348) istihdam planlama komisyonu bakanlığın istihdam politikalarını belirlemek üzere bakan onayı ile kurulur.

(2) istihdam planlama komisyonu, 5 inci maddedeki ilkeler çerçevesinde istihdam planlaması yapar. komisyon, atama ve yer değişikliği dönemlerinden önce toplanarak gerekli kararları alır. komisyonda alınan kararlar ilgili birimlerce uygulanır.

(3) istihdam planlama komisyonu, 16 ncı maddenin birinci fıkrasına göre yapılan yer değiştirmelerde personel ihtiyacının fazla olduğu yerden ayrılacak olanlar için iki aylık süreyi geçmemek şartıyla sağlık hizmetinin etkin, verimli ve dengeli yürütülebilmesi amacıyla kısıtlayıcı tedbirler getirebilir.

çalışma süresine bağlı yer değişikliği

madde 31/a – (ek:rg-2/3/2018-30348)
(1) pdc’nin uygun olması halinde;
a) 6 ncı hizmet bölgesinde atandıkları tarihten itibaren;
1) 2 yıl görev yapanlar 5 inci hizmet bölgesinin,
2) 3 yıl görev yapanlar 4 üncü hizmet bölgesinin,
3) 4 yıl görev yapanlar 3 üncü hizmet bölgesinin,
4) 6 yıl görev yapanlar 2 nci hizmet bölgesinin,
5) 8 yıl görev yapanlar 1 inci hizmet bölgesinin,

b) 5 inci hizmet bölgesinde atandıkları tarihten itibaren;
1) 4 yıl görev yapanlar 4 üncü hizmet bölgesinin,
2) 5 yıl görev yapanlar 3 üncü hizmet bölgesinin,
3) 7 yıl görev yapanlar 2 nci hizmet bölgesinin,
4) 9 yıl görev yapanlar 1 inci hizmet bölgesinin,

c ve d hizmet grubu illerine hizmet puanı ve döneme bağlı kalmaksızın atanabilirler. ancak yukarıdaki hizmet bölgelerinde belirlenen süreden bir yıl fazla süre ile görev yapanlar a ve b hizmet grubu illere de atanabilirler.

(2) 5 ve 6 ncı hizmet bölgesine devlet hizmeti yükümlülüğü kapsamında atanarak 5 ve 6 ncı hizmet bölgesinde devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olmak ve en az iki yıl süre ile görev yapmış olmak şartıyla 4, 5 ve 6 ncı hizmet bölgesine atama taleplerinde yukarıda belirlenen süre şartları aranmaz.

(3) 6 ncı hizmet bölgesi ile 5 inci hizmet bölgesi dışında aile hekimliği ve sözleşmeli olarak geçirilen süreler ile aylıksız veya ücretsiz izinli olarak geçirilen süreler, çalışma süresinden sayılmaz. 6 ncı hizmet bölgesinde geçirilen süreler 5 inci hizmet bölgesi süresinden sayılır.

yürürlükten kaldırılan yönetmelik
madde 32 – (1) 8/6/2004 tarihli ve 25486 sayılı resmî gazete'de yayımlanan sağlık bakanlığı atama ve nakil yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

yönetici olarak görev yapmış olanların yer değişikliği
geçici madde 1 – (1) 663 sayılı kanun hükmünde kararname gereğince kamu hastane birliklerinin kurulduğu tarihte baştabip ya da baştabip yardımcısı olarak görev yapmakta olup en az altı ay süre ile bu görevlerini yürütmüş olanlar, bu yönetmeliğin yayımı tarihi itibarı ile bir ay içerisinde müracaat etmeleri şartıyla bir defaya mahsus olmak üzere pdc dikkate alınarak talep ettikleri yere atanabilirler.

yürürlük
madde 33 – (1) bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

yürütme
madde 34 – (1) bu yönetmelik hükümlerini sağlık bakanı yürütür.

_______

(1) danıştay onaltıncı dairesinin 30/9/2015 tarihli ve esas no. 2015/17376 sayılı kararı ile sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşları atama ve yer değiştirme yönetmeliği’nin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasının (ç) bendinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

(2) danıştay idari dava daireleri kurulunun itiraz no:2015/1421 sayılı kararı ile sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşları atama ve yer değiştirme yönetmeliği’nin 25 inci maddesinin ikinci fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

(3) danıştay ikinci dairesinin 27/02/2017 tarihli ve esas no: 2016/14817 sayılı kararı ile sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşları atama ve yer değiştirme yönetmeliği’nin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan ‘’ personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar bakanlıkça çıkarılacak yönerge ile belirlenir.’’ ibaresi ile 20 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan ‘’ ile beşinci fıkrası’’ ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. daha sonra danıştay idari dava daireleri kurulu’nun 28/06/2017 tarihli ve yd itiraz no: 2017/661 sayılı kararı ile danıştay ikinci dairesinin 27/02/2017 tarihli ve e:2016/14817 sayılı kararının dava konusu yönetmeliğin 20 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan ‘’ ile beşinci fıkrası ’’ ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kısmının kaldırılmasına karar verilmiştir.

(4) danıştay idari dava daireleri kurulunun 13/4/2017 tarihli ve yd itiraz no:2017/321 sayılı kararı ile sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşları atama ve yer değiştirme yönetmeliği’nin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin ikinci cümlesinde yer alan ‘’eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde’’ ibaresinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

(5) 2/3/2018 tarihli ve 30348 sayılı resmi gazete’de yayımlanan değişiklik ile bu yönetmeliğin adı ‘’sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşları atama ve yer değiştirme yönetmeliği’’ iken yönetmeliğe işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

öğrencilik yıllarında kendini kaf dağının prensesi gören pek kıymetli tıpçı kızlarımız gelen teklifleri bir bir reddetmektedir. internlük yıllarında evde kalacağını anlayınca da son çare asistan doktorlarla evlenme çabası içine girmektedirler. şanslı azınlık bu son fırsatı değerlendirebilirken, geride kalanlar maalesef evde kalmakta ya da içlerine sinmeyen, evlenmiş olmak için evlilik yapmak zorunda kalmaktadırlar.

hoşlanılan kızdan soğuma nedenleri

artık zamanında hoşlandığım kızdan başka hoşlanabileceğim kız olamayacağı için sanırım hafızamdan silinmiş her şey; uzun uzun düşündüm ve neden bulamadım.

(bkz: evli olmak)

edit: uzun uzun düşündüm gene hoşlanabileceğim kız var evet o da olursa kendi kızım. onun hakkında da gene uzun düşüncelere daldım ama soğuyacak neden bulamadım swh.

amniyotik band sendromu


bugün haber kanallarında şok şok şok, hastanın karnında bant unutulduğu için çocuğu alınacak şeklinde haberi yapılan hastalık.

artık basınımız o kadar hekime saldırmaya alıştı ve olağanlaştırdı ki hiç araştırma gereği duymadan, tamamen gebelikle ve gebenin kendisi ilgili bir süreci sanki önceki sezaryen ameliyatı sırasında bant unutulmuş da ondan çocuğu alınacakmış gibi servis etti.

şu an nöbetçiyim. servisteki hemşire hanım, aaa hocam duydunuz mu hastanın karnında bant unutulmuş ondan 5 aylık bebek alınacakmış anne karnında diye söyledi. sağlık çalışanı böyle diyorsa halk ne der.

bre cahiller, bre akılsızlar amniyotik band sendromu amniyondan yoksun plasentanın, amniyotik zar kalıntılarının bebeğe yapışması ile fetal deformasyon, malformasyon veya amputasyon üçlüsü ile karakterize bir sendromdur. özellikle düşükle sonuçlanmış gebeliklerde görülme oranı 50 gebeliğin birine kadar çıkar. ameliyat esnasında içeride flaster, bant, sıpanç artık ne geliyorsa unutulması sonucu olan bir şey değildir. tamamen o gebelikle alakalı bir sendromdur.

bir de avukata açıklamaya yaptırıyorlar. yok ameliyatta kullanılan malzemeler sayılmalıymış, burada tedbirsizlik, dikkatsizlik olduğu aşikarmış. tazminat davası açılacakmış da, idari süreç olacakmış da. avukat hanım bari sen yapma aç iki satır oku. bununla mahkemeye gidersen bir tarafları ile gülerler sana.

gerçekten artık kasıt arıyorum bunlarda. çıkıp özür dilemeliler hekimlerden.

vatandaş acil diyorsa acildir

sağlık bakanımız ahmet demircan tarafından telaffuz edilen bir talihsiz bir söz.

bakanımız "vatandaş acil diyorsa acildir bana göre acil olmayabilir ama o acildir ona acil gibi davranacaksınız." demiş.

tamam sağlık konusunun oy getirdiği aşikâr da bir doktor olarak hem de sağlık bakanının bu tür açıklamalar yapması ne kadar doğrudur bilemiyorum.

acile gelen ottan boktan şikayetleri olan hastaları acil durumunuz yok diye gönderdiğimizde ben acilim, sağlık bakanı vatandaş karar verir sen kimsin diyerekten doktorun üstüne yürürse bunun vebali günahı kimedir?

hadi onu geçtim 5-10 kişi birden ben acilim diye sıraya girerse hepsi vatandaş hangisinin demesine göre acilliğe karar vereceğiz? belindeki bıçağı, silahı olana mı ben bilmem kimin yakınıyım diyene mi, üstünümüze yürüyene mi yoksa hastalar arasında müsabaka düzenletip kim kazanırsa ona mı öncelik vereceğiz.

sözün özü sağlık gibi önemli bir konuda makamı mevkisi ne olursa olsun demeç verilirken lafın nereye gideceği, nasıl kullanılacağına dikkat edilerek konuşulmalı.

intörn

ne yaptıkları belli olmayan, yardımcı sağlık personeli mi doktor mu olduklarına bir türlü karar verilemeyen, son sınıf tıp fakültesi öğrencileri. tıp eğitiminde son yılın en önemli yıl olmasına rağmen genelde tüm hocalar tarafından görmezden gelinirler. (bkz: serum fizyolojik neden tuzludur bilir misin çünkü intörnler geceleri sessizce ağlarlar)

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

öğrencilik yıllarında kendini kaf dağının prensesi gören pek kıymetli tıpçı kızlarımız gelen teklifleri bir bir reddetmektedir. internlük yıllarında evde kalacağını anlayınca da son çare asistan doktorlarla evlenme çabası içine girmektedirler. şanslı azınlık bu son fırsatı değerlendirebilirken, geride kalanlar maalesef evde kalmakta ya da içlerine sinmeyen, evlenmiş olmak için evlilik yapmak zorunda kalmaktadırlar.

tıp fakültesinde finalsiz geçmek

3 dönem birden yaşadığım ama daha sonraları tüm konuları tekrarlayıp bütünleştirdiği için keşke finallere girseydim diye hayıflandığım olay. ha bugün olsa gene girmezdim o ayrı mesele :)

kliniklerde kadın asistan doktor korkusu

son zamanlarda dahili-cerrahi kliniklerimizde kadın asistan doktorların çocuk sahibi olarak 2 yıl nöbete girmemesi nedeni ile baş gösteren korkudur.

bu korku öyle bir hale geldi ki tanışmaya geldiklerinde bile rutin sorulan nere mezunusun, kaç mezunusun gibi soruların yerine evli misin, çocuğun var mı, çocuk yapmayı düşünüyor musun ya da bekârsa evlilik ufukta var mı gibi sorular soruluyor.

nöbet iznini de bir kenara bıraktım emzirme izninin ilk yıl 3 saat, ikinci yıl da 1.5 saat olması nedeniyle genelde bu izni öğleden sonra kullanan meslektaşlarımız ne poliklinikte ne de serviste randımanlı olarak çalıştırılabiliyor.

anne olan meslektaşlarımızın bu haklarını sonuna kadar kullanmaları taraftarıyım. yalnız 2 yıl emzirmemelerine rağmen emzirme izni adı altında izinlerini kullanmaya devam ederek bu izni kötüye kullananlara karşı yine idarenin hakkı olan hafta sonu mesaiye çağrılması taraftarıyım.

ekleme: tutulacak nöbet sayısının kıdeme göre değil de aktif olarak nöbet tuttuğu ay ile baz alınarak nöbet tutturulması diğer çözüm önerim. asistanlığın 6. ayında nöbetten çıkan 2.5 yıllık iken nöbet tutmaya başladığında 2.5 yıllık kıdemi ile değil de 6 aylık kıdemindeki ile eş sayıda nöbet tutturabilir. 2 çocuk olursa 2 yıl arayla çok efektif olmaz ama bu da bir çözüm önerisidir.

ekleme2: çocuğuna yeterli ilgi-sevgiyi vermek ve doya doya emzirmek isteyen meslektaşlarımız 2 yıl ücretsiz izin alma haklarına sahipler. bu haklarını kullanabilirler ama nedense kullanılmıyor. tabi ya asistanlık süresinden düşmüyordu değil mi *

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

çiçeği burnunda tıp fakültesi mezunlarının facebook grubunda başlığın paylaşılması ve gelen yoğun tepkiler üzerine kaldırılmak zorunda kalınması üzerine ne kadar büyük bir toplumsal yara ve nokta bir tespit olduğunu tekrar anladığım olay.

nedense toplumsal bir gerçek cinsiyetçilik olarak algılanıp işin içinden çıkılmak istenmiş. yakında mezun sayısının artması ile daha büyük soruna dönüşecek bu toplumsal yaraya kızlardan daha objektif yorumlar beklerdim.

yarası olup evde kalan/kalacak olanlar da başlık altındaki tepki dolu paylaşımları ile kendini ele veriyorlar.

ihsan bağcivan

derslerinde sürekli kendini anlatan, egosu tavan yapmış, çok soru tutturduğu söylenen yalnız 3 yıl önceki kampta kesin çıkacak diye verdiği sorulardan biri bile tutmamış farmakoloji hocası. en son `tusem`deydi `tusdata`nın sürekli peşinde olduğunu söylerdi.

içerik kuralları - iletişim