dexterity

Durum: 1467 - 23 - 6 - 0 - 18.04.2019 10:32

Puan: 17765 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yönetici.

Stabil, persistan, permanent.
  • /
  • 147

86. dhy

münhal kadroları bugün açıklanmış ve tercihleri alınmaya başlamış olan, 30 nisan 2019'da kuraların çekileceği devlet hizmet yükümlülüğü kurası.

dr. ersin arslan

gaziantep ilimizde görev yaparken ameliyat sonrası vefat eden hastasının 17 yaşındaki torununun sırf 80 yaşınfaki dedesinden aldığı maaş kesilecek diye katlettiği göğüs cerrahi uzmanı meslektaşımız.

daha 30 yaşında iken 17 nisan 2012 tarihinde katledilmişti. bugün ölümünün 7. yıldönümü.

allah rahmet eylesin. kendisini unutmadık, unutturmayacağız.

binali yıldırım

tbmm başkanı iken 31 mart 2019 türkiye yerel seçimleri'nde ak parti istanbul belediye başkanı adayı olarak ekrem imamoğlu'na karşı büyük ihtimalle seçimi kaybetmiş olan siyaset adamı.

kendisinin olgun biri olarak yenilgiyi kabullendiğini fakat ak parti'de ortalığı velveleye veren tipler nedeniyle kabullenmemiş gibi yaptığını düşünüyorum. keşke ulaştırma bakanı olarak kalıp ne başbakanlık ne de tbmm başkanlığı yapsaydı. hele ki şu belediye seçimlerine hiç bulaşmasaydı.

mundar

doğru yazılışı murdar olan kelime.

murdar

kirli, pis anlamına gelen sözcük. farsça menşeilidir. dini ritüellere uygun kesilmemiş hayvan için de kullanılır.

halk arasında mundar olarak da söylenir.

mundar etin kavurması olmaz

ülkemizde başbakanlık ve tbmm başkanlığı da yapmış olan, 31 mart 2019 türkiye yerel seçimleri'nde ak parti istanbul büyükşehir belediye başkan adayı binali yıldırım'ın seçimlerin istanbul ayağı için söylemiş olduğu veciz söz.

mundar'ın doğru yazılışı murdar olup, halk arasında mundar olarak tabir edilir.

ben sevdalı sen belalı

söz-müzik selami şahin'e ait olan, geceye yakışan en güzel şarkılardan biri.

sen beni sen, unutmuş gibisin
ben hâlâ deliyim, hâlâ sevdalı
sen beni sen, unutmuş gibisin
ben hâlâ deliyim, hâlâ sevdalı
yaktığın ateşi söndüremedim
sen hâlâ çılgınsın, hâlâ belalı
hâlâ belalı..

yüksek seçim kurulu

31 mart 2019 türkiye yerel seçimleri'nde istanbul ile ilgili vereceği karar merakla beklenen, yoğun baskı altında olan ve vereceği karar ile ne derece bağımsız olduğunu kanıtlayacak olan kurul.

işleri zor. seçimler yenilenmesin derlerse fetöcü-pkklı ilan edilecekler, yenilensin derlerse de iktidar yalakası.

logolarındaki adalet ve dengenin hakkını verebilecekler mi hep birlikte çok yakında göreceğiz.

intern doktora servise binmeyi yasaklayan üniversite

inönü üniversitesidir.

bilenler bilir inönü üniversitesi tıp fakültesi turgut özal tıp merkezi şehrin epey dışında yer alır. ulaşım da toplu taşıma araçları ile sağlanır.

dün intern doktorlara yemek vermeyen üniversite'yi duymuşken, bugün de ulaşım için intern doktorlara ulaşım için üniversitenin servisine binmesinin yasaklandığı haberini aldık.

bilmiyorum nedir alıp veremedikleri bu intern doktorlar ile üniversite/hastane yönetimlerinin. ara eleman olarak doktorluk hariç her işte çalıştırılıp hastanelerin nefes almasını sağlarlarken üzerlerinden tasarruf edilmeye çalışılıyor.

tez zamanda üniversite yönetiminin aldığı bu karardan döneceğini umuyoruz.

intern doktorun yazısı:
arkadaşlar merhaba. dün gece başımdan geçen çok çirkin bir şeyi sizinle paylaşacağım. akşam 17:00'de serviste işim bittikten sonra kütüphanede ders çalıştım ve 00:00'da hastanein gece servisine bindim. daha sonra evimi tarif edicekken servis şoförü intörn müsünüz hemşire misiniz dedi. intörn olduğumu söyledim. intörnler bundan böyle yol üzerinde indirilecek hemşireler kapılarına kadar bırakılacak dedi ve o saatte beni çevre yolunda indirdi. sebep olarak da intörnler nöbetten kaçıyorlar bize öyle söylendi dedi! bunu yaptıktan sonra benimle aynı yerde oturan hemşireyi bırakmak için evimin olduğu sokağa devam etti. bugün şikayet için gittim. artık intörnlerin hiçbir şekilde servise binemeyeceğini idare de söyledi. bizden sabah 8'de acilde olmamız beklenirken azıcık geç kalmaya ceza verilirken bu şartlarda bunu nasıl yapacağız. artık bu konu hakkında hakkımızı savunmamız gerektiğini düşünüyorum, bu çirkinlikte de hepinizin haberdar olmasını istiyorum.

intern doktora yemek vermeyen üniversite

zonguldak bülent ecevit üniversitesidir.

şöyle ki zonguldak bülent ecevit üniversitesi tıp fakültesi hastane yönetimi birkaç ay sonra doktor olacak olan tıp fakültesi son sınıf öğrencilerine hastanenin ekonomik sıkıntısı nedeniyle yemek verilemeyeceği yönünde panolara duyuru asmış.

işine geldiği noktada hemşire, doktor, att, teknisyen, personel gibi ne uyuyorsa çalıştır, sonra bir yandan iş bir yandan tus stresi altındaki intern doktorların yiyeceği iki kap yemeğin hesabını yapıp bundan tasarruf etmeye çalış.

olayın gerçekliğini tam onaylatamadım ama gerçekse yazıklar olsun o hastane yönetimine de orada hocayım diye dolanan sözde akademisyenlere de.
  • /
  • 147
  • /
  • 106

86. dhy


mundar


murdar


mundar etin kavurması olmaz


ben sevdalı sen belalı


intern doktora servise binmeyi yasaklayan üniversite


intern doktora yemek vermeyen üniversite


bağımsız olarak seçim kazanmak


1 nisan 2019 okulların tatil edilmesi


doktor performansının hasta memnuniyet odaklı olması


  • /
  • 106

terminologia anatomica

insan anatomisindeki isimlendirmeler için global standartlara sahip anatomik terminoloji. son yayımlanan ve hâlen geçerli olan hâli 1998 yılına ait. 1955'ten 1998'e dek kullanılan nomina anatomica'nın yerini aldı.

online erişimi mevcûd:
https://www.unifr.ch/ifaa/Public/EntryPage/ViewTAOnLine.html

scatman

ski ba dop bo dop bop


resmen anlamsız ama sebepsiz mutluluk ve enrji kaynağı 1995 yapımı bir şarkı.

yazarlık puanı

20bini aştığım sözlük puanı. entry sayısına bölünce 18,4 gibi bir oran çıkıyor. kendi adıma çok sevindirici. durmak yok yola devam swh
ayrıca etkileşim almıyorum sözlüğü bırakcam diye ağlayanların bok attığıdır. ne güzel işte yazıyorsunuz ve insanlar yazdıklarınızı beğeniyor belki yazdıklarınızdan kendilerine bir şeyler çıkarıyorlar. herhalde alınan puan burda bi hedef değil güzel bir sonuç.

sütlü kahve

süt katılan veya süt ile yapilan kahvedir. ben bir defasinda bir otelde kendime süt ile kahve yapmiştim, hiç su kullanmadan.
en sevdiğim arkadaşima hiç süt kalmamişti ve o da bana kırılmıştı. ondan özür dilerim.
bencil zamanlarımdi, şimdi öyle değilim.

usmle sınav günü

entry #97420 de başından sonuna usmle step 1 süreci mevcut. burada kısaca sınav sabahından bahsedeceğiz.


sınav günü

ankara-çankaya cinnah caddesi
üzerinde bulunan "türk-amerikan derneği" 'nde sınava giriyoruz. sabah 9'da başlayan sınav için en geç 8:30 da orada bulunun. (eğer 8 gibi orada bulunursanız erkenden sınava başlama ihtimaliniz var. tabiki sınava normal saatinde de başlayabilirsiniz, size kalmış. ben 8 30 gibi başlamıştım.)

görevli arkadaşlar çok candan davranıyorlar. bu yüzden sınav öncesi istediğiniz şeyi sorabilirsiniz, aklınızda kalmasın. (ben önceki gün gidip merak ettiklerimi sormuştum, ertesi gün de sordum. zaten onlar da siz söylemeden aklınıza takılan soru varsa sorabilirsiniz diyorlar.)

görevli, size öncelikle eşyalarınızı bırakmak üzere bir dolap anahtarı ve talimatları bildiren jelatin kaplı bir a4 kağıt verecek. a4 te yazanlari okuyun.

dolabınız sırt çantası koyacak kadar geniş, hatta turistik sırt çantaları boyutunda gibi düşünün, bu yüzden il dışından gelip otelde konaklayan arkadaşlar sınav sonrası geri döneceklerse çantalarını dert etmesinler.


dolabınızı kitledikten sonra içeriye gireceksiniz. içeride bir küçük bölüm daha var, burada sizden kimlik bilgilerinizi teyit etmenizi isteyecekler. (adresinizi ve e-mail adresinizi soruyorlar.) sonra parmak izinizi alacaklar. içeri girip çıkarken atacağınız imzanız ise kimlik kartinizdaki ya da ehliyetinizdeki imza olmalı.

sonra size talimatlar anlatılacak. kısaca söylemek gerekirse; gireceğiniz her blok öncesi kimliğiniz ve anahtarınızı görevliye vermeniz, parmak izinizi basmaniz, ceplerinizi gorevliye göstermeniz, metal detektörle aranmaniz ve imza atmanız gerekiyor. bu uzun süren bir işlem değil, zaten aliskinlar. 30 saniye sürüyor sürmüyor. (kimlik kartı ve anahtarı içeri girmeden geri verecekler.)

sınavda mola verdiginizde ise çıkarken yine parmak izi basmaniz, imza atmanız, kimlik ve anahtarı teslim etmeniz gerekiyor. (kimlik ve anahtarı yine geri verecekler.) çıkışlarda arama yapılmıyor.


sınava başlamadan görevli tarafından size iki not kağıdı, iki keçeli kalem ve bir kulak tıkacı verilecek. bu not kağıtlarından birinde size ait "candidate id" onlar tarafından yazılmış olacak. (tutorial bittikten sonra gelecek ekranda bunu girip ilk blogu çözmeye baslayacaksiniz. yani "scheduling permit" kağıdınızdaki numaraları ezberlemeye gerek yok.)

sınav odasında bilgisayarlar var. görevli sizi birine götürecek. sınava basladiginizda ilk önce önünüze 15 dakikalık tutorial gelecek.(burayı eğer önceden uworld, nbme deneyiminiz varsa direkt atlayabilirsiniz. böylece bu süre mola sürenize ekleniyor ve 1 saat molanız oluyor. ancak tutorial içinde "headphone" yani kulaklıklarinizi kontrol etmeniz gereken bölümü atlamayın. )

sonra dediğim gibi "candidate id" yi girip sınava baslayacaksiniz. (her mola sonrasında yine bu numarayı girerek sınava basliyorsunuz)

blok başına 40 soru, toplam 7 blok 280 soru mevcut. her blok için 1 saat süreniz var. (eğer bloğu erken bitirirseniz bu süre molanıza eklenir, diğer bloklar için kullanılamaz.) ayrıca tutorial' ı atladığınız için 1 saat molanız var. toplam 8 saat sürecek.

ister her blok sonrası beş dakika ara verin. ister hepsini bitirin hiç mola almayın, size kalmış. zaman tanzimi önemli. sınav odasında saat yok, sadece kilitli dolapların bulunduğu yerde saat var. ancak mola aldığınızda bilgisayar ekranında ne kadar zaman kaldığı vs. herşey yazıyor zaten. ona göre ayarlarsiniz kendinizi.

sınav bittiğinde ekrana sınavla alakalı anket soruları geliyor. bitirdikten sonra dışarı çıkıp eşyalarınızı alıyorsunuz. görevliler anahtarı alıp sınav çıktınızı size teslim ediyorlar.

geçmiş olsun.


hepinize başarılar dilerim.

entry'ye resim eklemek

1. eklemek istediğiniz resmi kaydedin veya ekran fotografı alıp eklemek istediğiniz kısmı kırpın.
2. google hızlı resim yazıp ilk sonuca girin.
https://hizliresim.com
3. açılan sayfada "dosyaları seç"e basın. galeriden eklemek istediğiniz resmi seçin.
4. herkese açık butonundan tiki kaldırıp "yükle" butonuna basın.
5. aşağıda oluşturulan linklerden en alttakini kopyalayıp, sözlükte resim url'si yerine yapıştırın.
it's done

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

seyfo dayının tıp okumuş hâli.
 spoiler!
yeğenim bana bir maden suyu getir hele, anyonlarım katyonlarım azaldı.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

öğrencilik yıllarını özlemek

gündemde bununla alakalı çok güzel bir başlık var (bkz:ileride daha çok üzüleceğin şeyler olacak) o sebepten tadını çıkarın gençler. asistanın sana kan aldırmasından, ders çalışmaktan, alamadığın kan gazı için asistandan azar yemekten, yerine imza attıramadığın derse gitmek zorunda olmaktan daha kötü şeyler var ileride. kan gazı sonucunun eline tutuşturulup entübe ediyor muyuz? malzemeleri hazırlayalım mı denmesi gibi, 30 yaşında hastanın annesine başınız sağ olsun dediğinde sana bakışları gibi,yerine imza attırmak diye bi sistem de yokmuş. dün 36 saatten bile çıkmış olsan 6 da çalan alarmı erteleme şansının olmaması gibi,başhekimin sana hastane batıyo bundan sonra döner alamayacaksınız demesi gibi..
o kan gazını 4 intörn sırayla deneyip hastayı delik deşik edip sonra asistana aldırıp bi güzel azarımızı da yedikten sonra intörn odasına geçip yaptığımız makaralar aklıma geldikçe gözlerim dolar. ne demek özlememek..
(bkz:ağlarım hatıra geldikçe gülüştüklerimiz)

Toplam entry sayısı: 1467

16 eylül 2018 sözlüğe gelecekten gelen yazarlar

sözlük dosyalarının barındırıldığı serverın saatinin 3 saat ileri alınması akabinde gelişen hâdise.

olaya müdahale edilmiş olup 19:35 sularında sözlüğün normal ritmine dönmesi beklenmekte.

not: olayı servera bağlamış olmakla beraber, sözlük üzerinden bilinç altınıza mesaj yollayabildiğimiz yeni bir yazılım ile sözlüğe giriş zamanınızı kontrol etmenin denemesini de yapmış olabiliriz.

ece ceyda güdemek'in veda mektubu

geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren çukurova üniversitesi tıp fakültesi pediatri kliniği asistan doktoru olan meslektaşımız ece ceyda güdemek'in yaşamına son vermeden önce yazdığı veda mektubu.

"annemden özür diliyorum. hayat benim için çok zor. bunaldım bu hayattan. umarım ölümüm bazı güzel değişikliklere yol açar. kimse kimsenin dedikodusunu yapmasın. lanet hastaneler doktorlara yüklenip durmasın. kredi kartı borcum var ama 10 binden fazla para var. dert etmesin erbil ağabeyim, borç yıkmıyorum. annemi üzmesin kimse tek isteğim budur. ha birde ola ki anında ölmezsem seçimim ölmekten yana kimse beni yaşatmaya çalışmasın.
ece."

okurken bile içim acıdı. iş, aile, hayat her yönden bunalmış belli. bu hale getirenler onu utansın. allah rahmet eylesin.

gizli şeker

necip halkımız tarafından sanırım kadın programlarında ya da günlerde dile getirildiği için özellikle kadınlarca muayenelerde sıkça telaffuz edilen ve olup olmadığı merak edilen hastalık.

sanırım burada kastedilen bozulmuş açlık glukozu ya da bozulmuş glukoz toleransı ya da her ikisi birden dediğimiz prediyabet fakat inatla sende şeker hastalığı yok dediğimiz hastalar gizli şeker de mi yok diye ısrarla soruyorlar. sende açık da gizli de şeker yok dememe rağmen gizli şekerim kaç çıktı diye rakamsal bir değer beklentisi içinde sormaya devam ediyorlar.

acaba gizli şeker ile hba1c mi kastediliyor hâlâ çözemedim. bir gün gizlice günlere sızma harekatı düzenleyip soruma cevap bulmayı düşünmüyor değilim.

gazi tıpta polislerin doktorları rehin alması

artık bu da mı oldu dedirten haber. şiddeti kınarken rehin alınmaya da başladık.

gazi üniversitesi tıp fakültesi hastanesi genel cerrahi kliniği'nde babaları vefat biri komiser iki kardeş klinikte görevli sağlık çalışanlarını ve hastaları 2 saat boyunca rehin almışlar.

kimsenin servisten çıkışına izin vermeyen ve meslektaşlarımıza silah doğrultan kardeşleri olay yerine gelen polisler ikna ederek olaya son vermişler.

umarım acıları, üzüntüleri vardı, olur böyle şeyler denilerek üstü kapatılmadan görevlerini kötüye kullanan ve insanları rehin alan bu polisler gereken cezayı alırlar.

kaynak:
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201812251036804441-ankarada-iki-polis-hastanede-doktorlari-ve-hastalari-rehin-aldi/

sci hub

tıp hayatının herhangi bir aşamasındaki her tıbbiyelinin sık kullanılanlarında yer edinmesi elzem olan ücretli olan tıbbi makalelerin ücretsiz olarak elde edilebileceği site.

ruslar tarafından kurulan ve amme hizmetinin son noktası olan sitede makalenin full textinin olduğu ücret istenen linki siteye kopyaladıktan sonra tıkladığınızda full text karşınıza geliyor.

http://www.sci-hub.cc

hoşlanılan kızdan soğuma nedenleri

artık zamanında hoşlandığım kızdan başka hoşlanabileceğim kız olamayacağı için sanırım hafızamdan silinmiş her şey; uzun uzun düşündüm ve neden bulamadım.

(bkz: evli olmak)

edit: uzun uzun düşündüm gene hoşlanabileceğim kız var evet o da olursa kendi kızım. onun hakkında da gene uzun düşüncelere daldım ama soğuyacak neden bulamadım swh.

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

öğrencilik yıllarında kendini kaf dağının prensesi gören pek kıymetli tıpçı kızlarımız gelen teklifleri bir bir reddetmektedir. internlük yıllarında evde kalacağını anlayınca da son çare asistan doktorlarla evlenme çabası içine girmektedirler. şanslı azınlık bu son fırsatı değerlendirebilirken, geride kalanlar maalesef evde kalmakta ya da içlerine sinmeyen, evlenmiş olmak için evlilik yapmak zorunda kalmaktadırlar.

vatandaş acil diyorsa acildir

sağlık bakanımız ahmet demircan tarafından telaffuz edilen bir talihsiz bir söz.

bakanımız "vatandaş acil diyorsa acildir bana göre acil olmayabilir ama o acildir ona acil gibi davranacaksınız." demiş.

tamam sağlık konusunun oy getirdiği aşikâr da bir doktor olarak hem de sağlık bakanının bu tür açıklamalar yapması ne kadar doğrudur bilemiyorum.

acile gelen ottan boktan şikayetleri olan hastaları acil durumunuz yok diye gönderdiğimizde ben acilim, sağlık bakanı vatandaş karar verir sen kimsin diyerekten doktorun üstüne yürürse bunun vebali günahı kimedir?

hadi onu geçtim 5-10 kişi birden ben acilim diye sıraya girerse hepsi vatandaş hangisinin demesine göre acilliğe karar vereceğiz? belindeki bıçağı, silahı olana mı ben bilmem kimin yakınıyım diyene mi, üstünümüze yürüyene mi yoksa hastalar arasında müsabaka düzenletip kim kazanırsa ona mı öncelik vereceğiz.

sözün özü sağlık gibi önemli bir konuda makamı mevkisi ne olursa olsun demeç verilirken lafın nereye gideceği, nasıl kullanılacağına dikkat edilerek konuşulmalı.

amniyotik band sendromu


bugün haber kanallarında şok şok şok, hastanın karnında bant unutulduğu için çocuğu alınacak şeklinde haberi yapılan hastalık.

artık basınımız o kadar hekime saldırmaya alıştı ve olağanlaştırdı ki hiç araştırma gereği duymadan, tamamen gebelikle ve gebenin kendisi ilgili bir süreci sanki önceki sezaryen ameliyatı sırasında bant unutulmuş da ondan çocuğu alınacakmış gibi servis etti.

şu an nöbetçiyim. servisteki hemşire hanım, aaa hocam duydunuz mu hastanın karnında bant unutulmuş ondan 5 aylık bebek alınacakmış anne karnında diye söyledi. sağlık çalışanı böyle diyorsa halk ne der.

bre cahiller, bre akılsızlar amniyotik band sendromu amniyondan yoksun plasentanın, amniyotik zar kalıntılarının bebeğe yapışması ile fetal deformasyon, malformasyon veya amputasyon üçlüsü ile karakterize bir sendromdur. özellikle düşükle sonuçlanmış gebeliklerde görülme oranı 50 gebeliğin birine kadar çıkar. ameliyat esnasında içeride flaster, bant, sıpanç artık ne geliyorsa unutulması sonucu olan bir şey değildir. tamamen o gebelikle alakalı bir sendromdur.

bir de avukata açıklamaya yaptırıyorlar. yok ameliyatta kullanılan malzemeler sayılmalıymış, burada tedbirsizlik, dikkatsizlik olduğu aşikarmış. tazminat davası açılacakmış da, idari süreç olacakmış da. avukat hanım bari sen yapma aç iki satır oku. bununla mahkemeye gidersen bir tarafları ile gülerler sana.

gerçekten artık kasıt arıyorum bunlarda. çıkıp özür dilemeliler hekimlerden.

intörn

ne yaptıkları belli olmayan, yardımcı sağlık personeli mi doktor mu olduklarına bir türlü karar verilemeyen, son sınıf tıp fakültesi öğrencileri. tıp eğitiminde son yılın en önemli yıl olmasına rağmen genelde tüm hocalar tarafından görmezden gelinirler. (bkz: serum fizyolojik neden tuzludur bilir misin çünkü intörnler geceleri sessizce ağlarlar)

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

öğrencilik yıllarında kendini kaf dağının prensesi gören pek kıymetli tıpçı kızlarımız gelen teklifleri bir bir reddetmektedir. internlük yıllarında evde kalacağını anlayınca da son çare asistan doktorlarla evlenme çabası içine girmektedirler. şanslı azınlık bu son fırsatı değerlendirebilirken, geride kalanlar maalesef evde kalmakta ya da içlerine sinmeyen, evlenmiş olmak için evlilik yapmak zorunda kalmaktadırlar.

tıp fakültesinde finalsiz geçmek

3 dönem birden yaşadığım ama daha sonraları tüm konuları tekrarlayıp bütünleştirdiği için keşke finallere girseydim diye hayıflandığım olay. ha bugün olsa gene girmezdim o ayrı mesele :)

kliniklerde kadın asistan doktor korkusu

son zamanlarda dahili-cerrahi kliniklerimizde kadın asistan doktorların çocuk sahibi olarak 2 yıl nöbete girmemesi nedeni ile baş gösteren korkudur.

bu korku öyle bir hale geldi ki tanışmaya geldiklerinde bile rutin sorulan nere mezunusun, kaç mezunusun gibi soruların yerine evli misin, çocuğun var mı, çocuk yapmayı düşünüyor musun ya da bekârsa evlilik ufukta var mı gibi sorular soruluyor.

nöbet iznini de bir kenara bıraktım emzirme izninin ilk yıl 3 saat, ikinci yıl da 1.5 saat olması nedeniyle genelde bu izni öğleden sonra kullanan meslektaşlarımız ne poliklinikte ne de serviste randımanlı olarak çalıştırılabiliyor.

anne olan meslektaşlarımızın bu haklarını sonuna kadar kullanmaları taraftarıyım. yalnız 2 yıl emzirmemelerine rağmen emzirme izni adı altında izinlerini kullanmaya devam ederek bu izni kötüye kullananlara karşı yine idarenin hakkı olan hafta sonu mesaiye çağrılması taraftarıyım.

ekleme: tutulacak nöbet sayısının kıdeme göre değil de aktif olarak nöbet tuttuğu ay ile baz alınarak nöbet tutturulması diğer çözüm önerim. asistanlığın 6. ayında nöbetten çıkan 2.5 yıllık iken nöbet tutmaya başladığında 2.5 yıllık kıdemi ile değil de 6 aylık kıdemindeki ile eş sayıda nöbet tutturabilir. 2 çocuk olursa 2 yıl arayla çok efektif olmaz ama bu da bir çözüm önerisidir.

ekleme2: çocuğuna yeterli ilgi-sevgiyi vermek ve doya doya emzirmek isteyen meslektaşlarımız 2 yıl ücretsiz izin alma haklarına sahipler. bu haklarını kullanabilirler ama nedense kullanılmıyor. tabi ya asistanlık süresinden düşmüyordu değil mi *

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

çiçeği burnunda tıp fakültesi mezunlarının facebook grubunda başlığın paylaşılması ve gelen yoğun tepkiler üzerine kaldırılmak zorunda kalınması üzerine ne kadar büyük bir toplumsal yara ve nokta bir tespit olduğunu tekrar anladığım olay.

nedense toplumsal bir gerçek cinsiyetçilik olarak algılanıp işin içinden çıkılmak istenmiş. yakında mezun sayısının artması ile daha büyük soruna dönüşecek bu toplumsal yaraya kızlardan daha objektif yorumlar beklerdim.

yarası olup evde kalan/kalacak olanlar da başlık altındaki tepki dolu paylaşımları ile kendini ele veriyorlar.

ihsan bağcivan

derslerinde sürekli kendini anlatan, egosu tavan yapmış, çok soru tutturduğu söylenen yalnız 3 yıl önceki kampta kesin çıkacak diye verdiği sorulardan biri bile tutmamış farmakoloji hocası. en son `tusem`deydi `tusdata`nın sürekli peşinde olduğunu söylerdi.

içerik kuralları - iletişim