docbre

Durum: 28 - 0 - 0 - 0 - 05.06.2020 21:44

Puan: 130 -

5 ay önce kayıt oldu. üçüncü nesil yazar.

Konuşkan, eğlenceli, gezmeyi seven, meraklı bir Tıbbiyeli
  • /
  • 3

etkileyici film replikleriafter all this time? always.

türkiye'de azalması gereken şeyler

tıp öğrencilerinin birbirini üniversitelerinden ve tercihlerinden dolayı eleştirmesi.

özel tıp fakültesi

istanbuldaki özel üniversitelerin rekabetten dolayı eğitim kalitesini çoğu devlet üniversitesinin üstüne çıkardığı bir durum mevcut.
koç, acıbadem, medipol, yeditepe, bezmialem, bahçeşehir zaten kendini kanıtlamışken daha mezun vermemiş yeni üniversiteler (örnekler:beykent , istinye) imkan açısından ve eğitim kalitesi açısından çok dikkat çekmektedir.

dönem 1'deki profesör edası

küçük dağları ben yarattım havasında gezilen bir durumdur. instagramda 'doktorlaaar' diye story atılan, kendini diğer insanlardan üstün gören bir dönemdir.

sonradan herkes pişman olur.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

yalo rumca kıyı demekmiş. bir sahil kasabasında rumca türküler eşliğinde süregelen bir kültüre sahip olabilir.
veya o bambaşka bir şey de olabilir.

turkmsic

sayılarda değişiklik var bir güncelleme yapayım.
türk tıp öğrencileri birliği(turkmsıc), 1952 yılında kurulmuş; bağımsız, siyasi olmayan ve kar amacı gütmeyen türkiye’deki tıp öğrencileri arasında oluşturulmuş en köklü kuruluştur. ülke çapında 82 tıp fakültesinde üye yerel temsilcileri mevcut ve bu sayı artmaktadır.

üye tıp fakülteleri ile türkiye’deki 30.000'den fazla tıp fakültesi öğrencisinden oluşan bir ağa sahip olmakla birlikte, uluslararası çapta ise kurulduğu yıldan beri üyesi olduğu ıfmsa (uluslararası tıp öğrencileri birlikleri federasyonu) dahilinde 127 ülkede bulunan 137 ulusal üye kuruluşu arasında türkiye’yi temsil etmektedir.

birlik; türkiye’deki tıp fakültesi öğrencileri için ve tıp fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen, tamamen gönüllülük esas alınarak çalışan bir organizasyondur. birleşmiş milletler ve who (dünya sağlık örgütü) tarafından resmi olarak tanınan ıfmsa’in türkiye’deki temsilcisi konumundadır

birlik, faaliyetlerini 6 çalışma kolunda yürüttüğü projeler ve çeşitli organizasyonlarla yürütmektedir. bunlar; tıp eğitimi, halk sağlığı, insan hakları ve barış, üreme sağlığı, staj ve araştırma değişimi çalışma kollarıdır. bunların yanında kendi eğitmenlerini yetiştirerek kişisel gelişim eğitimleriyle tıp öğrencilerine farklı platformlar yaratmaktadır

birliğin vizyonu, türkiye’deki tüm tıp fakültesi öğrencilerine ulaşarak; sosyal ve bilimsel alanlarda faaliyet gösteren, geleceğin hekimlerinin bilgilerini, bakış açılarını ve becerilerini geliştiren; tüm tıp fakültesi öğrencilerini ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sivil toplum kurulusu olmaktır.

birliğin misyonu;

60 yılı aşkın tecrübesiyle, ulusal ve uluslararası saygın bağlantılarını da kullanarak:

a)tıp fakültesi öğrencilerinin meslek hayatlarında yeterliliğe erişebilmeleri için gerekli bilimsel ve sosyal ortamı sağlayarak, evrensel nitelikte hekim olmalarına katkıda bulunmak.

b) tıp fakültesi öğrencilerine yurt içi ve yurt dışında klinik uygulamalar ve bilimsel araştırma projeleri kapsamında staj imkanı sunmak.

c) ülkemizdeki tıp eğitimi ve sağlık politikalarına yönelik tıp fakültesi öğrencilerinin bakış açılarını kapsayan politikalar üretmek ve bu yönde gerekli savunuculuk çalışmalarını yapmak.

d) koruyucu hekimlik bakış açısı ile sağlık sorunları hakkında toplumu bilinçlendirmek ve halk sağlığı, üreme sağlığı, insan hakları, hasta ve hekim hakları konusunda çalışmalar yapmak.

skype vs zoom

zoom : apple

skype: samsung gibi


biri attığı her adımla diğerinin sahasını ve piyasasını işgal ediyor, önüne geçiyor.

online sınavda kopya çekmek

kopya çekmeyen öğrenci diğer arkadaşlarından düşük puan alır. kimse etik olacak diye emeğine ve kendine yazık etmesin. covid sebebiyle zaten eğitim eşitsizliği söz konusu, tartışılacak bir durum değil. ama bazı okullar sınav şartlarıyla öğrenciyi çok zorluyor burada da bir eşitsizlik var.

böyle durumlarda şöyle bağırmak geliyor içimden: her konuya karışan ve fikri olan standardizasyonla ilgilenen komite nerdesiniz ???

deva partisi

türkiyenin bir süredir en büyük problemi ekonomik !!

ekonomiyi kurtarabilecek söylemlerle yola çıkan ve iyi bir ekonomik yapılanma gösteren parti.

sonuç alacağını şu anda düşünmüyorum çünkü sessiz ve isteksiz duruyorlar. teşkilat yapılanmaları, siyasi söylemleri ve akp ile aralarına çekecekleri mesafe ile siyasi konjonktürü belirlenecek bir sürece girdiler.

yazarların tercih ettiği kahveler

starbucksta veya çekirdeğine güvendiğim diğer işletmelerden kahve çekirdeğimi çektirip evde farklı demleme yöntemleriyle demlemeye çalışıyorum. daha sağlıklı ve daha eğlenceli geliyor. zaman zaman kendimi barista zannettiğim bile oluyor. zaten böyle yapan çok kişi var dahil olmayan herkese de tavsiye ederim.

türk kahvesi ise vazgeçilmezlerimden fakat burada değişik bir problemle karşı karşıyayım. manzarası olan deniz veya yeşillik gören bir yerde oturuyorsam adeta türk kahvesi aşeriyorum, başka bir şey istemiyor canım. kahvenin ennn güzel yanı da 'fala inanma falsız kalma' olayı. ne yapayım bu da benim zevkim!
  • /
  • 3

perifer tıp fakültesi

türkiye'de 6 adet (yazıyla altı) tıp fakültesi olduğunu öğrenmeme neden olan başlık. ayrıca bu başlık sayesinde dokuz eylül'ün ekol üniversitelerden atıldığını öğrenmiş oldum, cahilliğime veriniz.

sağolunuz efendim sayenizde bu başlık ve altındakilerle gözümüz açıldı, altı tıp fakültesi dışındaki diğer fakültelere tıp gözüyle değil içinde ne kadar değerli insan olsa da -ki onlar mutlada ekol ünilerden mezundur, perifer ihtimali yok- o ünilere bina gözüyle bakacağız. hatta ben size söyleyeyim ekol dışından mezun olanlara tus, yabancı dil, kariyer ne olursa olsun doktor denmemeli. onlara anca subhekim falan diyebiliriz belki.

 spoiler!
öncelikle iyi tıp eğitimi nedir ki? intörnlüğü kolay olması mı (bkz. cerrahpaşa), zor sorulması mı (bkz. gittikçe kolaylaşan ankara üniversitesi ve kolaylaşmayan hacettepe), hasta görme, ameliyata girme olanağının ve eğitim alet edevatının çok olması mı (özel üniler) ne?

ha eğer uzmanlık, yan dal, rotasyon sırasında atlanılması olası olan bilgileri okulun ilk altı senede öğretmesini beklemekse amaç kolaylıklar dilerim eğer temel olan bilgileri (bunun da sınırları belli değil aslında ama ilk üç sene için kabaca 10.000 cümle deniyordu) öğretmekse bunu çoğu üniversite başarıyla yapıyor.
kimisi pratikte geri kalabiliyor, kimisi ise teorikte ama ileride kolayca kapanabilecek bu eksikliklerden dolayı bir üniversiteye tabeladan ibaret demek fazla iddialı ve tepeden bakmak olur.

kriterler belirtilmeden herhangi bir (pardon onlarca) üniversiteye tabela'dan ibaret demek açıkcası yüksek puanlarla girilen üniversiteden mezun olup tus sonucu diğer üniversitelerle bir farkı olmadığını anlayan kişinin bunu kendine yedirememesi gibi geliyor. sonuçta devlette çalışan birine muayene olurken kimse o diplomaya bakmıyor.

Toplam entry sayısı: 28

tıbbiyeli itiraf

karantinaya çok alıştım. bir süre daha devam etsin istiyorum nedense

instagramı dr. kısaltmasıyla kullanmak

birini ararken başına dr. koymuşsa bulmak çok zorlaşıyor. gerçek bir stalker ne demek istediğimi anlar.

özel tıp fakültesi

istanbuldaki özel üniversitelerin rekabetten dolayı eğitim kalitesini çoğu devlet üniversitesinin üstüne çıkardığı bir durum mevcut.
koç, acıbadem, medipol, yeditepe, bezmialem, bahçeşehir zaten kendini kanıtlamışken daha mezun vermemiş yeni üniversiteler (örnekler:beykent , istinye) imkan açısından ve eğitim kalitesi açısından çok dikkat çekmektedir.

çocukken baba eve getirdiğinde mutlu olunan şeyler

1- toybox (oyuncak çıkan sakız)
2- süpriz yumurta

bunlar için her şeyden vazgeçerdim. doğum günümde bir sürü sürpriz yumurta istiyorum dediğim olmuş. para biriktirir gider toybox alırdım.

tıbbiyeli itiraf

karantinaya çok alıştım. bir süre daha devam etsin istiyorum nedense

dünyanın en güzel şehri

uçak bileti arama motoru flight network, binden fazla gezi yazarı, acenta ve gezi bloğuna danışarak oluşturduğu dünyanın en güzel şehirleri listesini açıklamış.
1- paris
2- new york
3- londra
4- venedik
5- vancouver

17- istanbul :(

maalesef listeye türkiyeden sadece 1 şehir girmiş. listede amsterdam, prag, budapeşte gibi şehirler istanbulun önünde yer almış

bana göre dünyanın en güzel 5 şehrinden biri olan istanbul bu sırayı hak etmiyor ama yersiz gökdelenleri ve katlettiğimiz, sahip çıkmadığımız, restore edemediğiz tarihi eserlere bakınca pek de haklı çıkmıyorum sanki.

eyfel kulesi gibi dünyanın en çok tanınan yapılarından birini bile reddeden şehirde istemeyen fransızların ve yeni yapıları bile eski tarihi dokuya uygun inşa eden italyanların bu listelerde yer alması bizi şaşırtmamalı.

istanbul yeryüzünün en güzel şehridir.
'anton von prokesh'
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

içerik kuralları - iletişim