doktorumsubiri

Durum: 1936 - 21 - 2 - 0 - 19.03.2018 18:09

Puan: 18355 -

2 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Atatürkçü damarı tutan bir Fenerbahçeli.. bildiğini okur
  • /
  • 194

en yakın arkadaşları sınıfta kalan tıbbiyeli

şu okula alışmam için bir yıl geçti, tam güzel bir üçlüyüz dedim yılın sonunda ben sınıfı geçtim biri son bir puanla kaldı. diğeri zaten okulu uzatmaya baştan meyilli idi.

şimdi ise dönüp bakıyorum da onlar çok mutlular ben kalakaldım ortada.
bu yıl fark ettim ben burada mutlu olamam. yalnız kalacağım burada. koca bir yalanın içinde zaman geçecek.

ankara'da aşık olmak

zuhal olcay'ın hatırlayınca biraz hüzün, biraz keder biraz da iyiki de olan oldu tadı veren güzel bir şarkısı.sonu aşti'de kötü biten hikayelerin şerefine.

sahabeler arası akraba ilişkisi

tırnak uzatmanın anlamsız bir şey oluşu

benim için temelsiz kaldığından katılmadığım başlık.

ben de öyle takma tırnaklardaki gibi upuzun tırnakları sevmem. fakat kesinlikle tırnak uzatabilmenin insanın gelişimi için önemli olduğunu düşünüyorum.

şahsen hiç bir zaman tırnak yemedim. çok kötü bir durum bence. fakat hiç bir zaman da özel bir bakım yapmazdım. hatta sınav dönemleri ya da bitmeyen derslerde dikine dikine sıraya vurarak parça parça edince bu konunun önemini düşünmeye başladım.

ben böyle zarar verdikçe fark ettim ki daha da ileriye gidiyor bu iş. ne olmuş o tırnaklara hiç umursamamaya başlıyorsun. kendine daha çok bakmamaya başlıyorsun. sonra bu hareketten vazgeçip tırnaklarıma özen gösterme kararı aldım.

temizliğine dikkat etmeye başladım, kırılmaması için ojeler aldım, törpülemeye başladım. sonuç olarak onlara emek verdikçe kendime de emek vermeye başladım ve kendimi daha sağlıklı ve mutlu hissettim.

çünkü akıllı bir insan kendisini kötü göstermemeli. kendini güzel,temiz hissetmesini bilmeli.
sonuç olarak bir tırnak deyip geçmeyin sonrasında kendinize değer vermeyi öğreniyorsunuz.

kol düğmeleri

hala nasıl bu başlığı açmadığım için kendime kızdığım başlık.barış manço'nun en duygusal şarkılarından biri.
basit bir nesne üzerinden koskoca bir hayat hikayesi, yaşanmışlık sığdırmak ve bunu aktarmak. çok özelsin barış manço.

stephen hawking

bugün sabah haberlerine düşen bilgiye göre 76 yaşında vefat eden bilim insanı.

dünyanın iq seviyesi, bilim seviyesi düştü resmen. çok üzücü.
şimdi o ateistti bla bla diye saçmalayan gerizekalılar dolmadan onu güzel anmak isterim.

gamze özçelik

yeryüzü doktorlarına verdiği destekle takdirimi kazanmış oyuncu, manken.

aşk biter önemli olan sevgidir

içi dolmuş benim barones frozbit arkadaşımın ve patlamış. sonuna kadar da haklı.

kendimi ben de uzun zamandır etrafımdakilere bunu anlatırken buluyorum.

herkes yok aşk yalan, sevgisiz olmaz diyor. bunu diyen insan korkaktır net.

asıl benim gibi bir insan için sevgi yoktur aşk vardır.
sevgi çıkar içerir o yüzden ilişki de çıkar ilişkisine döner ve sen ...biz şu kadar yıldır birlikteyiz... dersin ve mutluluk pozları verip herkese bunu ispatlamaya çalışırsın.

oysaki gönül ilişkilerinin temeli aşktır. mutluluğunun aslını, en yoğun halini aşk ile yaşarsın. tabi şöyle bir şey var aşk biter. her şeyin bittiği gibi. fakat bu sefer şöyle bir paradoks var aşk biter mi hiç, yok insan bir kere aşık olur bla bla.

aşkta tıpkı ömür gibidir. elbet bitecek bitmelide. sizin kabullenemediğiniz şey bu. aşk için savaşmayıp, bir de onun sürmesini istemek, bu ne ikiyüzlülük.

bunun da bir sebebi var. romantizmin dozunu ayarlayamamak. hayatın gerçeklerini 19 yy'da bir nebze olsun atlatabilirsin fakat 21. yüzyılın dünyasında zor arkadaşlar.

en güzeli aşkı olabildiğince güzel yaşamak, bitecekse güzel bitmesine izin vermek. üzüntümüzü ve sevincimizi tadında yaşamak.

umarım hepiniz hak ettiğiniz değeri bulursunuz çevrenizden.

emrin olurkayahan'ın onlarca güzel eserlerinden biri.
gülşen'in yorumu ise şarkıyı bilmeyenlere öğretecek, unutanlara hatırlatacak cinsten kaliteli olmuş bence. tabiki aslını tutmaz ama.

"adını yazmışlar gökyüzüne
fırtınalar düşmüş kaderime
yolunu çizmişsin sen yine
emrin olur gülüm emrin olur!"

şu sözlere bakıp üzülen tek ben olamam bence.

cemile

aşkı memnu dizisindeki kıskanç, vasıfsız, dedikoducu bir karakterin ismi. nedense ilk olarak bunun aklıma gelmesi beni üzmüştür.
  • /
  • 194
  • /
  • 30

ankara'da aşık olmak


kol düğmeleri


emrin olur


drama köprüsü


cebimdeki yabancı


winstonblue


zehri zakkum


açlık


onur hamzaoğlu


felek bile ağladı


  • /
  • 30

sözlük niklerinden meslek tahmini yapmak

doktorumsubiri aha böyle dohtorumsu beyaz önlüklü stetoskop takan biri

(bkz:açılın ben doktorumsubiriyim)swh

birlikte çay içmek istenen roman karakteri

cemil meriç

hüseyin cemil meriç, türk yazar, çevirmen ve düşünür. başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış bir düşünce adamıdır. türkiye'nin ruhudur. aynı isimli belgeselden erdal beşikçioğlu'nun seslendirdiği (türkiye'nin ruhu cemil meriç) kısa bir bölüm paylaşayım sizinle:

 spoiler!
insan, en değersiz şeyini kaybettiğinde her şeyi kaybettiğini anlar.

cemil meriç, 1916’da hatay’da doğdu. ailesi balkan savaşı sırasında yunanistan’dan göçmüştü. fransız idaresindeki hatay’da fransız eğitim sistemi uygulayan antakya sultanisi’nde okudu. tercüme bürosunda çalıştı, ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü yapü. 1940’ta istanbul üniversitesi’ne girip fransız dili ve edebiyatı öğrenimi gördü. mükemmel düzeyde fransızca okuyup yazan meriç, ingilizce’yi anlıyor, arapça’yı, kendi ifadesiyle, “söküyor”du. elazığ’da (1942-45) ve istanbul’da (1952- 54) fransızca öğretmenliği yaptı. 1941’den başlayarak insan, yücel, gün, ayın bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. istanbul üniversitesinde okutmanlık yaptı (1946-63), sosyoloji bölümü’nde ders verdi (1963-74). 1955’de, gözlerindeki miyo- pinin artması sonucu görmez oldu, ama olağanüstü çalışma ve üretme temposu düşmedi. çeşidi dergilerde yazıları yayımlandı. hisar dergisinde “fildişi kuleden’’ başlığıyla sürekli denemeler yazdı. 1974’te emekli oldu ve yılların birikimim ardarda kitaplaştırmaya girişti. 1984’te, önce beyin kanaması, ardından felç geçirdi, 13 haziran 1987’de vefat etti.
.

tıbbiyeli sözlük yardımlaşma ağı

tıbbiyeli sözlük yazarlarını daha da şanslı hissettirecek topluluktur. bu başlığı okuyan herkes kendini eğer isterse bu ağa dahil hissedebilir.
herkes başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyorsa ya da nelere gönüllü olabileceklerini yazıp birbirimize mesaj atma suretiyle iletişime geçip yardım alışverişinde bulunabiliriz. çok uzatmadan benim yapabileceğim yardımlardan bahsedeyim.
-ankara etlik te evimde gelen sözlük yazarlarını misafir edebilirim.
-elimde bulunan bir çok tıbbi kaynağı paylaşabilirim sobotta guyton cecil vander lippincott aliksanyan vs.
-ingilizce profesyonel bilgisayar çalışma programını gönderebilirim ki bu oxford english te dersanelerinde hocaların kullandığı programdır bunun gibi tıbbi ders videolarını vs. kaynakları paylaşabilirim.
-ankarada ev taşımanıza boya yapmanıza ya da köpek balık kedi kuş iguana yılan kaplumbağa gibi vs. hayvanlarınıza geçici olarak bakıcısı olabilirim.
-ya da herhangi bir durumda zorda kaldınız kavgaya adam lazım *
saygılar umarım kuralların dışına çıkmamışımdır. temennim ağın genişlemesi. eminim herkesin yapabileceği kendince küçük diğer üyelerce belki hayati yardımlar mevcuttur.
not: 0 rh -

bir ilkbahar sabahı güneşle uyandın mı hiçanestezi uzmanı olan rahmetli bekir sarı'nın eşine ithafen yazdığı şiir. bestelenerek altın kelebek ödülü kazanmıştır.

hikayesine gelince.. eşi hastalanır ve durumu ağırlaşarak yoğun bakımda tedavi altına alınır. pek umut yoktur. eşi iyileşerek komadan çıkar ve rahmetli meslektaşımız da bu yoğun duygular ile bu şiiri yazar.

sözlerini de yazalım eksik kalmasın:
bir ilkbahar sabahı güneşle uyandın mı hiç
çılgın gibi koşarak kırlara uzandın mı hiç
bir his dolup içine uçuyorum sandın mı hiç

geçen günlere yazık yazık etmişsin gönül sen
öyleyse hiç sevmemiş sevilmemişsin gönül sen

albümdeki o resme bakarken ağladın mı hiç
mazideki günlere kalbini bağladın mı hiç
unutmayıp adını senelerce andın mı hiç

geçen günlere yazık yazık etmişsin gönül sen
öyleyse hiç sevmemiş sevilmemişsin gönül sen

dönem 2 nin en zor sistem komitesi

kardiyodur abi. hem gogusu hem kardiyoyu aliyosunuz. hele bide fizyoculariniz illet tiplerse calissan da yapamazsin...

tıbbiyeli itiraf

bugün de çalışamadım her zamanki gibi

sevilen şiirin en can alıcı kısmı

"vazgeçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama,
seni yalnız komak var, o koyuyor adama."

(bkz: william shakespeare) (bkz: can yücel)

anneanne evindeki nakışlı yastık

çok severdim anneannemi. okumayı da oyun oynamayı da hatta belki şu an olduğum insan olmayı da bana o öğretti. beline kadar dalgalı saçları vardı. saç örmeyi de bana o öğretti ki çok heveslendiğim o güzel saçlarını örebileyim diye.
ölümle ne kadar geç karşılaşırsanız o kadar güç oluyor inanmak. anneannemi kaybedince işte o yastıkta aradım kokusunu ya da belki bir tel saçını. gitmişlerdi. öğütlerini kalbime sıcak bir buseyle mühürleyip gitmişti, melek olmuştu o güzel kadın. fırsatınız varsa bir gün anneannenizle o yastığa yatıp sabaha kadar sohbet edin. çok güzeldir.

tıbbiyeli itiraf

kişiliğimle sorunlar yaşıyorum sözlük.

başkalarıyla konuştuğum zaman soğuk davranıyorum, sert davranıyorum, görmezden geliyorum. fakültedeki herkese ''siz'' diye hitap ediyorum örneğin. çok mutsuz olduğumda, çok hasta olduğumda, yanımda birilerini istediğimde, birine sempati duyduğumda, -diğerlerine oranla iyi anlaştığım- biriyle konuşurken aslında demek istediğimin çarpıtılmışını kast ediyorum. biri nasıl olduğumu sorsa direkt teşekkür ediyor ve ''siz?'' diye soruyorum mesela. ''mutsuzum.'' diyemiyorum. ya da ''nasıl görünüyorsam öyleyim.'' gibi garip cevaplar veriyorum. biri bana ''arkadaşım'' dese, ''arkadaş olduğumuzu nereden çıkartıyorsunuz ? ''diyorum.
''çok yalnızım, çok mutsuzum...'' demek yerine...

''ne yapmayı seversin?'' sorusuna '' sevmeyi sevmiyorum. '' diyorum mesela.
'' sevmek istiyorum, sevilmek istiyorum...'' diyemiyorum.

herkesin gülüp eğlendiği bir ortamda ''neden gülmüyorsun, bir sorun mu var?'' sorusuna ''komik gelmedi.'' diyorum.

''gülümsemeyi özledim, mutlu olmak istiyorum...'' diyemiyorum.

aslında bunlar benim yalnızlığımın çırpınışları sanırım. başkaları karakterimi ''berbat'' buluyorlar. ben sadece susuyorum o zamanlar.

''böyle davransam da , kast ettiğim şey bu değil. sadece yalnızım, mutsuzum. zor şeyler yaşadım ve düştüm. ayağa kalkamıyorum. her gün ruhumun bir parçası ölüyormuş gibi hissediyorum.bir daha hiç mutlu olamayacakmış gibi hissediyorum. yeniden bir şeyleri hissedebilmek istiyorum. teselli edilmek istiyorum, ağlamak istiyorum.anlaşılmak istiyorum. sizin güldüğünüz şeylere gülmek, üzüldüğünüz şeylere üzülmek istiyorum. anılarım olsun istiyorum, arkadaşlarım olsun istiyorum.çok gencim, hayatta yaşanacak hiç bir şey kalmamış gibi hissediyorum. yine de yaşamak istiyorum. zor geldiğinde 'zor geliyor' demek istiyorum. 'yardım et' demek istiyorum.''

söyleyemiyorum. biliyorum, söylemeyi de hak etmiyorum.

Toplam entry sayısı: 1936

sevilen kız vs seven kız

seven kız olmak ve bunu cesurca söylemek girişiminde bulundum da ne oldu koskoca bir hiç. sevilen kız olamadım sadece bir kısım erkeklerin arada aklına düşen zeki kız oldum. sağolun canlarım diyeceklerim bu kadar.

bile bile yeniden yapılan hatalar

sana bir naber der hiç beklemediğin bir anda

sen o kadar çektiğin acıyı, kaybettiğin gururu ve daha fazlasını unutur, gözyaşlarını hiçe sayarsın.


yine konuşursun hiç bir şey olmamış gibi. oysaki çok şey gitmiştir içinden.

zaman geçer, hayat devam eder ama sen hep yine yeniden aynı hatayı yaparsın bir umut ya da bu sefer farklı olacak her şey inancı ile.

gözyaşlarını içine akıtarak.

motto niteliğinde sözler

hayatının hikayesini yazarken birinin elinden kalemini almasına izin verme.

gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz

sıradan bir insan olmak. sevildiğimi hissetmek ve yanlış anlaşılmamak.

bunların dışında ise hala yönetmen olamadım.

sevgili sen

sevgili sen,


seni sevdiğim her an içim yandı bunu bil. hatta senin beni benim sevdiğim kadar sevemeyeceğini de biliyorum.
kendine aşık olduğunu sırf çıkarların için benimle olmaya çalıştığınıda biliyorum..

senin için neredeyse hayatımdan vazgeçecek olduğum gelir aklıma hep. ama olsun senden çok şey öğrendim.
senin gibi olmamayı öğrendim.

kimseyi de senin gibi sevemeyeceğimi de....


olsun ben yinede mutluyum. `varlığın yüzümü güldürmedi yokluğun mu koyacak?`

makyaj yapmayan kadın

o ben oluyorum ve halimden çok mutluyum

mustafa kemal atatürk

dünyanın neresine giderseniz gidin türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu kimdir sorusunun cevabı.

mustafa kemal atatürk

onun açtığı yoldan
gösterdiği hedefe
durmadan yürüyeceğine
and içmiş biriyim.

tıbbiyeli itiraf

eğer bu yıl sınıfta kalırsam sebebi yanlış insanları hayatıma sokmaktır. daha doğrusu bu yanlış insanları çıkaramamış olmamdır. tamam sadece birini çıkaramadım hayatımdan itiraf ediyorum.

bekaret

fazıl say'ın instagram'da paylaştığı bir fotoğrafta hayatımın dersini aldım resmen.

bakir bir kızla bakir bir erkek birlikte olur; erkeğe milli kıza o....pu derler

cemal süreya'nın sözü imiş.

sonuna kadar haklı.

sözlükte kadın olmak

aynı başlık ekşi sözlükte var evet ama çalıntı amaçlı açmadım bu başlığı. şahsen bende kadınım ama beni erkek zannettiğinizi düşündüm onu belirtmek istedim. diğer hemcinslerim de kendilerini belli ederse sevinirim. bu sözlükte erkek ağırlıklı olmasın bari.

çomar nedirin cevabı

bu ülkedeki pislik sürüsü. her türlü iyi ve güzel olaya çomak sokup, kötülüklerde ve felaketlerde ortalıkta vatan millet din adına gezerler. ayrıca dün de görmüş olduğumuz üzere bunların `türk askerinin boğazını kesen` türleri vardır.

sözlükte sevilmeyen yazarlar

bu başlığı yazdığım en eski yazıların yersizce malignlenmesi sonucu açtım.

bazı yazarları fikirleri dolayısıyla sevmiyor olabilirsiniz. onlardan biri ben de olabirim. ama şunu unutmayın ki eğer kötü olsaydı zaten sözlükten uzaklaştırılırdı.

aklınızı başınıza devşirin ve mantıksız davranışlardan uzak durun.

4 kasım 2016 hdplilerin gözaltına alınması

antidemokratik bir davranıştır. tebrikler eyy halkım.

sarı çiçeğe soru soran derviş baba

derviş baba ne içtiyse bana da bir tane lütfen!!

içerik kuralları - iletişim