dr amigdala

Durum: 733 - 54 - 6 - 1 - 22.05.2019 13:07

Puan: 7515 -

7 ay önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

"Seyret bakalım. Sev kendini. Dünyanın bir çivisini de sen çıkart seyirlik gözlerinle. 'Ötekini' sevmedikçe, el uzatmadıkça bütün sevgilerden yoksun kalacaksın oysa.."
  • /
  • 74

güllaç

ramazanın başından bu yana ablama 3 tepsi yaptırıp bitirdiğim tatlıdır. işin püf noktası aldığınız güllaç yapraklarının güzel olmasıdır sanırım. neyse bugün 4.tepsiyi yaptıracağım. seven herkese afiyet olsun.*

umursamaz olmak

bu aralar çevremdekiler tarafından olmakla suçlandığım davranış biçimi...

istenmeyen bir hayatı yaşamak

öyle ya da böyle, hepimiz istemediğimiz hayatları yaşıyoruz bir şekilde... hayatın bize biçtiği rolde kalan dakikalarımızı doldurmaya çalışıyoruz sessizce. ve hayat o kadar kısa ki bir şeyleri değiştirmek için mücadele etmeye layık mı bilemiyorum.

carpe diem

papaz eriği

çıkmasını dört gözle beklediğim eriktir. ceviz kadar büyüktür ve bol suludur.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

hiyerarşi kölesi olmuş bir tıbbiyeli yazar. statü manyağı.

kızına sahip çıksaydın

hoş gelişler ola mustafa kemal paşa

ilkokul 2.sınıfta yaptığımız 23 nisan gösterimizin şarkısıdır.*

takip edilesi youtube kanalları

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

dostoyevski hayranı. suç ve cezayı şule yayınlarının çevirisini bulursa tekrar okumalı. en iyi çeviri yaaa...
  • /
  • 74

komiteden çıkınca kaç alacağını bilmek

güllaç

sütlü süngerimsi ve ya sütlü bulaşık süngeri isimleriyle tanınan akrabasından hâllice olan sütlü peçetemsidir.
evet, nispeten daha kabul edilebilir bir tatlıdır ama nihayetinde süt dökülmüş peçetedir.

 spoiler!
dememi bekliyorsanız yanılıyorsunuz, trileçenin aksine çok sevdiğim bir tatlıdır efendim.

geceye bir söz bırak

"bazılarının yüreğe iyi gelen bir yanı vardı, armağan gibiydiler."
(küçük prens)

mutluluk

“her insan mutlu olamaz.. çünkü gereğinden fazla özler dünü, hak ettiğinden fazla düşünür yarını. ve hiç hak etmediği kadar bilinçsizce yaşar bugünü..

her insan mutlu olamaz. çünkü gereğinden fazla özler hayatından çıkanları. hak ettiğinden daha büyük umutla bekler hayatına girecekleri..

ve asla göremez yanı başındakileri..”

(bkz:erich fromm)

istenmeyen bir hayatı yaşamak

geçen akşam yaka kartımı kaybettim diye evin altını üstüne getirirken bi hafıza kartı buldum. ne var bunun içinde lan, derken bi de baktım ki ne var ne yok arşivlemişim. 3 senelik eski sevgilimle bütün fotoğraflar, hatta mesajlar, ekran görüntüleri, daha da eski liseden kalma fotoğraflar. artık asla bir daha görüşüp konuşmayacağım dost bildiklerimle mutlu pozlarım. bakıyorum da hayatımın bir dönemi güzelmiş gerçekten ama 4-5 seneye tekabül eden bombok bi hayat yaşıyorum.
bunu da kaydettiğim notlardan birini okuyunca sanki bilmiyormuşum gibi afallayarak bi kez daha anladım.
nereden gördüm de yazdım hiçbir fikrim yok ama şu cümleyi yazmışım:
"istemediğin bir hayatı yaşarken iyi kalpli biri olmuşsun"
bunu kendim için not ettiğimi hatırladım. istemediğim ve değiştiremediğim bir hayatın içinde var olabilmenin tek şartının kendimden bir şeyler vermek olduğunu fark etmişim. kendimden bir şeyler vermek ve insanlarca "aa ne kadar iyi kalpli insan" olmak. sene 2014.
kısaca istenmeyen bir hayatın içinde olmak sivri yanlarını törpüleyen, seni uysallaştıran, sadece senin olan çok az şeyin kaldığı, hiçbir şeyin garantisi olmayan, az nefesle zar zor yaşadığın bi fanus içinde kaos korkusundan zorunlu iyilik haline sürüklendiğin bi süreç.

papaz eriği

"cenazemiz var yastayız ama papazın eriği ikramımız." repliğine konu olmuş erik çeşidi. tuzla ve soğuk tüketiniz!

papaz eriği

alternatifi(!) olan imam eriğini piyasaya süren öğrencilere tübitaktan ödül gelmişti.

uzun saçlarını kısacık kestiren kız

neden "kız" bende uzun saçlarımı kısacık kestirdim neden ayrım yapıyoruz biz giremez miyiz depresyona çok ayıp

tam oturulan daireye bakan sokak lambası

stor perdeleri kapıyı pencereyi kapatmak zorunda bırakan, havasız ve sağlıksız uyku nedenidir. yoksa turuncu ve cezalandırıcı allah'ın belası spot ışığıdır. ışık kirliliğidir.
bazı ülkeler sokak lambası denen mereti binadan binaya giden bir halat üzerinde insanın yatak odasına değil de yere, ışıtması gereken caddeye bakacak şekilde yumuşak beyaz ışık olarak tasarlamıştır.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

korku...

korku bizi güçlendiren yegane şeydir.
ne zaman normalden daha hızlı koşabilir,daha çok dayanabilirsin?

çocuğun yaptığı gibi yap,ip olmadan tırman.

-kara şövalye yükseliyor filminden

Toplam entry sayısı: 733

tatlı seferleribirileri şanlı trileçe ordumuzun yenildiğini düşünmüş, üstüne bir de aralarına sızdırdığımız ajanlarımızı hain sanmış. stratejimiz planladığımız gibi gidiyor halkımız endişelenmesin, her şey yolunda. o yüzden şanlı trileçe ordusu komutanlarımız ve silah arkadaşlarımızla bir hatıra fotoğrafı çektirdik, halkımızla paylaşmak istedik.

edit:ilk koyduğum fotoğraf daha şanlı olsa da bu konuya alet edilmemesi gerektiği için değiştirdim.

sesi serotonin salgılatan şeyler

1 yaşındaki yeğenim. ses şu: theyyjeeee. * ben ablama abla dediğim için annesine abla dediği doğrudur.*

kızına sahip çıksaydın

sinemada story atmak

insanların sadece sosyal medyada yaşadığını gösteren davranıştır. sevdiğim özel arkadaşlarımla gittiğim yerlerde o günün anısına dahi fotoğraf çekmeyi unuturum bazen. artık çoğu kişi tarafından 'ân'ın kıymeti bilinmiyor mâlesef. bir gün insanlar geriye dönüp baktıklarında bu boş yaşantıları için üzülecekler.

artık herkesin aynı şeylere gülmesi

insanlığın(insan olmanın) yavaş yavaş yok oluşunun göstergesi olduğunu düşündüğüm eylemdir. herkes aynı giyiniyor, aynı konuşuyor, aynı şeyi seviyor, aynı şeye ağlıyor, gülüyor.... evet ben de dahil birçoğumuz bu sürü psikolojisine kapılmış yaşayıp gidiyoruz. bir kırılma noktası olacak mı, olacaksa ne zaman olacak gerçekten merak ediyorum.

tıpçı psikolojisi

her sınavdan önce bölümüne lanet eden, sınav olmadığı zamansa tıbbı ne kadar sevdiğini sık sık farkeden, bunların ikisini de tercih dönemlerinde olan farklı liselilere karşı farklı zamanlarda dile getirip insanların kafasını karıştıran dengesiz bir psikolojidir.

sözlükte kendi başına eğlenmek

sözlüğün tadı tek başına çıkmaz. böyle eğlenenler gitsin günlük yazsın. ben entry gireceğim sen gireceksin öbürü girecek.. okuyacağım, okuyacaksın,oylayacağız favlayacağız.. öyle tadı çıkar yani.

karşı cins için rekabete girmek

asla yapmam dediğim nadir şeyler arasındadır. karşımdaki kişi beni bir şık olarak görüyorsa boşveririm. kimsenin şıkkı olmam. siz de kimsenin şıkkı olmayın arkadaşlar.
(bkz:gurur>aşk)

diyanetin kredi çekmek caizdir fetvası

“ey iman edenler! ribayı öyle kat kat arttırılmış olarak yemeyin.” (al-i imran, 3/130) 

 “allah alış-verişi helal, faizi ise haram kılmıştır.” (bakara, 2/275)

“faiz yiyenler kabirlerinden ancak kendilerini şeytan çarpmış kişi gibi kalkarlar.” (bakara, 2/275)

 “ey iman edenler, allah’tan korkunuz ve eğer gerçek müminler iseniz faizden (henüz alınmamış olup da) kalanı bırakınız. eğer böyle yapmayacak olursanız allah ve peygamber ile savaş halinde olduğunuzu biliniz. şayet tevbe ederseniz anaparalarınız yine sizindir. böylelikle ne zulmetmiş ve ne de zulme uğratılmış olursunuz.”(bakara, 2/278,279)


insanın aklıyla mı yoksa kuranla mı dalga geçiyorlar bilmiyorum. islamda faiz kesin olarak haram sayılmasına rağmen insanımız neyi zorluyor merak konusudur.

tibbiyeli sözlük trileçe severler derneği

bugün resmen kurulan dernektir. katılımlarınızı bekliyoruz.*

kadın olmanın caiz olmaması

yakında verilmesi beklenen fetvadır.

üreme kotası

acilen getirilmesi gereken kotadır. nüfusu azaltmak için savaşmak yerine bu kota getirilmeli ve tüm savaşlar son bulmalıdır.
(bkz:üreme sevdası)

tıbbiyeli itiraf

bugün geçen bayram anneannemin evindeki misafirlere ikram edilenlerden arakladığım sigarayı içtim. 6 aydır kitaplığımda içip içmemekte kararsız olduğum bu çöpü saklıyordum. paket almadım çünkü amacım sigaraya başlamak değil, nasıl bir şeymiş tadına bakmaktı.
(bkz:ilk sigara)
edit: bu arada bir kereden bir şey olmuyor arkadaşlar bir daha içmedim. eğer siz de merak ediyorsanız deneyip tiksinebilirsiniz.

intihar

gerçekleştirebilen insanlara karşı içimde bi tık engelleyemediğim saygı oluşan eylemdir.

yalnız yürümeyeceksin

toplum/aile/çevre baskısıyla genellikle küçük yaşlarda başörtüsü kullanmaya zorlanmış; bazıları için şiddet, bazıları için psikolojik baskı vb. süreçler atlatılarak kendileri olmaya karar vermiş bir grup özgür ruhlu kadının kurduğu sitedir. amacı kendileri gibi bu baskıya maruz kalmış kişilerin yalnız olmadıklarını, başka yerlerde başka insanların da onlar gibi bu haklı mücadeleyi verdiklerini onlara bildirmek, umut olmak, cesaretlendirmektir. bana göre bu genç kadınların yaptıkları büyük bir devrimdir. kendilerine,ailelerine, topluma karşı...
http://www.yalnizyurumeyeceksin.com

içerik kuralları - iletişim