dr amigdala

Durum: 769 - 11 - 2 - 0 - 22.07.2019 16:32

Puan: 8125 -

10 ay önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

"Seyret bakalım. Sev kendini. Dünyanın bir çivisini de sen çıkart seyirlik gözlerinle. 'Ötekini' sevmedikçe, el uzatmadıkça bütün sevgilerden yoksun kalacaksın oysa.."
  • /
  • 77

seri eksilenmek

amaan tek derdiniz bu olsun dedirten olay.

kardeş katli

monarşinin nasıl bir canavar olduğunun kanıtıdır.

acillerde pembe alan

asistan abi ve yanından ayrılmayan intern abla . keşke azıcık şu pembe odadan sarı alana geçseniz de hasta trafiği rahatlasa.

burs

dönem 1 iken yüz yüze başvurmak için gittiğim bir vakfın çalışanının dalga geçer gibi cevap vermesi sonucu bir daha hiçbir yere başvurmamama sebep olan öğrenciye verilen destek parası.
hiç bir yerden de almadığım paradır. o kadar ki ablamla eniştem harçlık vermeye çalıştıkları zaman istemiyorum diye ağlamışlıklarım vardır. bilemiyorum, kendi kazanmadığım bir parayı kabul etmeyi yediremiyorum kendime. evet bi öğrenci olarak tabiki ihtiyacım var ama kimsenin desteğini istemiyorum. insan bir kez gurur yapmayıversin.

durduk yere insanı üzen olaylar

annem yüz felci geçirirken hastanede bir türlü muhatap alınmaması. koridorda boş boş beklemek...

sağlık sistemi eksiklikleri

olmayan bir sistemin eksiklerini sayamayız.

kadın üniversitesi

her gün nasıl daha büyük hayret edebiliriz isimli deney.

yazın büte çalışıp yine de sınıfta kalmak

en korktuğum sonuç. umarım başıma gelmez.

içinizi dökme defteri

dün dayımlar bizdeydi. dayımla biraz tartıştık. ''kararsız kesim''den olduğum ve sayımız 10 milyona çıktığı için baya bi konuştu. ne diyeyim be dayı haklısın.
evet hayatta hiçbir amacım yok.
evet selam verdiğim bi bayrağım olması lazım ama yok ne yapayım?
evet çok değiştim ve eski amigdalanız değilim.
evet hiçbir şeye dair hiçbir şey hissetmiyorum.
evet yaşamam için bi sebebim yok. ben de farkındayım bunun.
öl o zaman niye yaşıyorsun? tamam dayı öleyim.

intihar yöntemleri

en temiz görünen damardan morfin/eroin. sonrasındaki hayatta cehennemde yanacağıma inanmasam kesinlikle bunu seçerdim.
  • /
  • 77

sağlık sistemi eksiklikleri

başlıca şunlardır:
1- koruyucu hekimlik yok denecek kadar zayıf. 1. basamak yeterince önemsenmiyor. kişi hasta olduktan sonra hekime başvuruyor.
2- halkın sağlık eğitimi ve sağlık bilinci zayıf, hastanede gereksiz meşguliyetlerin nedeni bu. iletişimsizlikten kaynaklanan sorunlar doktorun değil, halkı eğitmeyen bu sistemin hatası. kendini anlatamayan insanlarla karşı karşıyayız.
3- kendi vatandaşımız için nüfus kontrol politikasının olmayışına bir de suriyeli, afgan gibi göçmen kitleleri eklenince bu kadar büyük ve sağlık açısından homojen olmayan bir kitleyi tedavi etmek adeta bir yük olarak hekimlere ve sağlık sistemine bindi. birtakım bulaşıcı hastalıklar tam kontrol altına alınmışken bu göçler nedeniyle tekrar ülkeye hızlı bir giriş yaptı.
4- taşrada neredeyse her ilçeye bir hastane yapılması sanıldığı gibi çok faydalı bir iş olmadı. uzman doktorların her yerde yeterince istihdam edilememesi ile sonuçlandı. bir hastane düşünün ki uzmanlık alanlarının yarısından doktoru olmasın.
5- özel sağlık sigortası teşvikleri çok yanlış ve olumsuz gelişmeler. devlet sosyal devlet olmayı bırakmamalı. ayrıca şehir hastanelerinin gelecekte özel sektörce yönlendirileceğine dair kuşkular var. bu durum önlem alınmazsa sağlık sistemini tamamen çökertecektir.
6- türkiye şu an harpte olması durumu ve ortadoğu & doğu akdeniz'deki gelişmeler düşünüldüğünde askeri tıbbiye gibi hem de köklü ve tarihi bir ocağın, türk ordusu için tabip subay yetiştirmesine son verilmesi doğru olmadı. (yeniden öğrenci alınsa bile tekrar istenilen düzeyde askeri hekimin iyi yetişmesi ve birliklerine katılması zaman alacaktır.)

kadın üniversitesi

yemin ederim hayret ettiğim durumdur. ulan koskoca japonya'da o kadar ilgi çekecek ve ülkeye uygulandığında inanılmaz fayda sağlayacak şey varken bir bu mu dikkatinizi çekti? yemin ederim vizyonsuzluk diz boyu.

edit: sevgili eksileyen yazar arkadaşlar sadece eksilemeyin fikrinizi de yazın en azından, belki biz yanlış düşünüyoruzdur aydınlatmış olursunuz hem.

18 yaşını beklerken bir anda 22 ye atlamak

14 ü beklerken bir anda 28 olmaktan daha acı olamayacak durumdur. 8 yaşındayken komşumuzun 14 yaşındaki çocuğu bana çok büyük biri gibi gelirdi. onun gibi olsam neler neler yaparım diye düşünürdüm hep. büyüyüp büyük adam olup bi şeylere çare olma hevesim vardı hep. öyle düşünürken bir uykuya daldım galiba, 28 olmuşum.

18 yaşını beklerken bir anda 22 ye atlamak

17 yaşından sonra yaşamayan insandır. en azından kendi olarak.. toplumun istediği normlara girmiştir artık farketmeden. zaten o andan itibaren de artık yaşamı boyu kendi olmayı arayacaktır.

içinizi dökme defteri

döksek buraya sığar mı ?

intihar yöntemleri

1. elektrik:

1000 volt veya üzerinde elektrik akımına kapılırsak ne olur? ölüm süresi: 2 saniye. ölüm sebebi: iç organlarımız yanar ve ağır doku kaybından kim vurduya gideriz. yaralı veya sakat kalma riskimiz: akım kesilmediği sürece kurtulma şansımız yoktur. hadi yine onu bir ihtimale bağlayalım: on milyonda 1. hissedeceğimiz acı oranı: çok kısa süreceği için %25

2. zehirlenmek:

fare zehri, kimyasal gibi maddelerin alımında ne olur? ölüm süresi: alınan miktara ve bünyeye bağlı olmakla birlikte 15 dakika kadar sürebilir. ölüm nedeni: kaslar kilitlenir ya da kişi kalp krizi geçirebilir. solunum yetmezliği ve bunun sonucunda akciğer parçalanması da diğer ihtimaldir. ölümden kurtulma şansı: %50. hissedilecek acı: %30

3. kafaya ateş etme:

kafamıza pompalı ya da büyük çaplı mermi barındıran silahla sıkarsak ne olur? (tam şakağımıza.) ölüm süresi: 1 saniye. ölüm sebebi: beyin ölümü gerçekleşir, beraberinde hızlı kan kaybından taklaya geliriz. kurtulma şansımız: %3 hissedeceğimiz acı oranı: hızlı ölüm gerçekleştiği için %5.

4. ilaçla intihar:

yüksek dozlu herhangi bir ilaçtan bir kutu alırsak (15-20 adet arası) sonumuz ne olur? ölüm süresi: 10 dakika. ölüm nedeni: karaciğerimiz iflas eder veya kalp krizi geçiririz. ya da ikisi bir arada gerçekleşir. yaralı kalma veya kurtulma şansımız: %50 hissedeceğimiz acı: %40.

5. yüksek yerden atlamak:

en az 30 metre yükseklikten sert bir zemine atlamak. ölüm süresi: 5 saniye. ölüm nedeni: iç organlar patlar, kafatası yarılabilir ve kırılan kaburga kemikleri kalbi parçalayabilir. kurtulma şansı: %5 hissedilecek acı: %7

6. damara uyuşturucu vermek:

damarımıza yüksek dozda uyuşturucu (eroin,morfin) enjekte edersek n’olur? ölüm süresi: 5 dakika. ölüm nedeni: beyne pompalanan kandaki oksijenin yok olması sonucu beyin çalışmaz. buna ilaveten kişi kalp krizi geçirir. kurtulma şansı: %5 hissedilecek acı: neredeyse sıfırdır. çünkü beyin alınan aşırı dozda uyuşturucudan dolayı vücudu artık hissedemez.

7. boğaz kesmek:

gırtlağı kesici bir aletle çeneye paralel olacak şekilde kesersek ne olur? ölüm süresi: 3-4 dakika. ölüm sebebi: solunum yollarının tıkanması sonucu nefes alamama ve kan kaybından kaynaklıdır. yaralı kalma ihtimali: %3 hissedilecek acı: %65 (belki de en canlı, iliklere kadar hissedilecek bir intihar yöntemidir.)

8. gaz teneffüs etmek:

gaz ile intihar edilirse ne kadar sürer, ne olur? uzun süre zehirli gazı içimize çektiğimizde nasıl bir ölüm bizi bekliyor olur? ölüm müddeti: maksimum 15 dakika ölüm nedeni: oksijen yetmezliği, beyne oksijenin gitmemesi, kalp krizi ve akciğer kanamasıyla sonuçlanır. kurtulma şansı: %10 hissedilecek acı oranı: %6 (belli bir süre sonra ciğerler yanmaya başlar ve sonunda hissizleşerek ölüm gerçekleşir.)

9. kendini asmak:

iple kişi kendisini astığı zaman genellikle nefessizlikten değil boynun kırılmasından dolayı hayatını kaybeder. eğer ilmek yanlış atılırsa boyun kırılmaz ve nefessizlikten dolayı ölüm gerçekleşir. eğer boyun kırılırsa nasıl sonuçla karşılaşılır? ölüm süresi: 2 saniye. ölüm nedeni: boyun kırılması en kolay ve en hızlı ölüm şekillerinden biri değildir. oldukça risklidir. bireyin felç olarak yaşamını devam ettirmesi olası ihtimaller arasında yer alır. boyun kırılmasında ne olur? beyin ile boyun altında bulunan organlar arası iletişimi sağlayan sinirler zedelenir. kurtulma şansı: %3 hissedilecek acı: %10

10. trafik kazası:

istemli olarak bir tırın ya da büyük yük kamyonunun altına girmek. (170 km) ölüm süresi: 1 – 10 dakika ölüm nedeni: birden fazla neden olabilir. iç organların parçalanması, iç kanama, beyin kanaması, akciğerin yırtılması ihtimaller arasında yer alır. kurtulma ya da sakat kalma oranı: %70 hissedilecek acı oranı %20 – %40

11. tren rayları:

tren rayına kafayı dayayıp intihara kalkışmak. ölüm süresi: 1 saniye ölüm nedeni: beyin ile vücut arasındaki iletişimin kopması. kurtulma şansı: %0.0000000000000001 hissedilecek acı: %3

12. yanarak ölmek:

benzinle kişinin kendisini ateşe vermesi. ölüm süresi: 5 dakika ölüm sebebi: doku kaybı, iç organların yanması veya patlaması, beynin akmasından kaynaklıdır. kurtulma şansı: %12 hissedilecek acı: %80. en çok acı çektirecek intihar girişimlerinin başında gelmektedir.

13. ağırlık takarak denize atlamak:

vücuda taş ya da ağırlık yapıp dibe çökecek şekilde denize atlanırsa ne olur? ölüm süresi: 2-3 dakika ölüm sebebi: solunum yetmezliği sonucunda dayanamayarak nefes almaya çalışırız. ciğerimize dolan su ile birlikte akciğer parçalanır ve ölüm gerçekleşir. kurtulma şansı: %1 (ağırlığın bağlanma şekli ihtimali değiştirebilir.) hissedilecek acı oranı: %55 nefes alamadan çırpınış, suyun ciğerlere doluşu ve akciğerin parçalanması hissi arttıyor.

14. donarak ölmek:

çok soğuk bir ortamda çıplak ve hareketsiz şekilde beklemek. ölüm süresi: 20- 100 dakika ölüm nedeni: kan dolaşımının durması ve nihayetinde beyne kan iletilmemesinden kaynaklıdır. kurtulma şansı: %10 hissedilecek acı: %20. normal dışarıda üşüdüğümüz gibi bu intiharı deneyen kişi aynı dertten muzdarip olur. çektiği acı ölüme yakın vakitler değil ilk zamanlarda gerçekleşir.

15. bilekleri kesmek:

bileklerdeki ana atardamarın bulunduğu yer kesilirse neler yaşarız? ölüm süresi: 9-10 dakika ölüm sebebi: bilekler kesildiği anda büyük bir acı hissedebiliriz. ancak kan kaybı esnasında acıdan eser kalmaz ve ölüm uykusuna dalarız. yaralı olarak kurtulma şansı: %10 hissedilecek acı oranı: %10

16. yüksek basınca maruz kalma:

uçakta basınç veya denizin diplerinde vurgun yersek ne olur? ölüm süresi: 3 dakika ölüm nedeni: solunum yetmezliği, iç organların patlaması veya beyin kanamasıyla yaşam son bulur. kurtulma şansı: %15 hissedilecek acı: %25

şu siteden alıntıdır.

bu sözlük ne zaman canlancak

(bkz: sözlük canlansın diyenlerin yazmayan kişiler olması)

sözlük öldü mü de canlansın dedirten başlık tarzı bir şeydir. sözlük kendi kulvarında bir sözlüğe nazaran gâyet akıyor. şikayet etmeden önce katkı yapmak lazımdır.

düzenleme: nazaran yazmayı unutmuşum, onu ekledim.

intihar etmek

intihar...

ne kadar cezbedici ne kadar korkunç ne kadar güzel. peki hayat?

ölüm. hiçbir şey hissetmeyeceğimiz dipsiz kuyu. sonu bilinmeyen bir gizem.

ardımıza, önümüze bir kapı açılacak mı?

ateş çukuru? bahçe? yokluk? hangisi? öğrenmek için beklemek zorunda mıyız ki? neden? 

sonsuzluğa uçmak? yok olmak?

öğrenmenin tek yolu var. 

ya bunca şey? öğrenilecek, keşfedilecek, görülecek maceralar, dostluklar, aşklar duygular...

duygular mı? içimde biten hissetmediğim boşluk mu ? nefret, öfke. kalanlar ne kadar iyi? ölünce bitecek mi yoksa ölüm mü başlangıç aslında? 

nerdesin asker? ölüm kıyısında mı yoksa yaşam mı? ahh!

ölüm sen ne merak uyandırıcı bir macerasın. 

peki ruhum sen nerdesin? ölüm belki de kurtuluşumdur. neden olmasın ki? yapılacak tek şey var artık. 

hoşça kal ruhum, bedenim. 
hoşça kal dünya. 
hoşça kal dünyanın gizemleri. 
elveda hayat.

istiklal marşı

bir "üniversitede" siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle kep atma töreninde okutulmayan milli marşımız.
diyecek tek kelime bulamıyorum.
(bkz:türkiye'den siktir olup gitmek)

uzunyolunyolcusu ile gecenin demi

dem neydi? biraz durup nefes almaktı. zamanı dinlemekti. yavaşlamaktı. gelin alalım çaylarımızı bırakalım kendimizi gecenin demine. rengine kokusuna varalım, unutalım, hatırlayalım, dinleyelim, söyleyelim, çalalım. perşembe akşamı saat 10'da türk müziği konseptiyle ve sürprizleriyle bizim radyomuz tıbbiyeli radyoda. hepinizi bekliyor olacağım.

Toplam entry sayısı: 769

tatlı seferleribirileri şanlı trileçe ordumuzun yenildiğini düşünmüş, üstüne bir de aralarına sızdırdığımız ajanlarımızı hain sanmış. stratejimiz planladığımız gibi gidiyor halkımız endişelenmesin, her şey yolunda. o yüzden şanlı trileçe ordusu komutanlarımız ve silah arkadaşlarımızla bir hatıra fotoğrafı çektirdik, halkımızla paylaşmak istedik.

edit:ilk koyduğum fotoğraf daha şanlı olsa da bu konuya alet edilmemesi gerektiği için değiştirdim.

sesi serotonin salgılatan şeyler

1 yaşındaki yeğenim. ses şu: theyyjeeee. * ben ablama abla dediğim için annesine abla dediği doğrudur.*

kızına sahip çıksaydın

sinemada story atmak

insanların sadece sosyal medyada yaşadığını gösteren davranıştır. sevdiğim özel arkadaşlarımla gittiğim yerlerde o günün anısına dahi fotoğraf çekmeyi unuturum bazen. artık çoğu kişi tarafından 'ân'ın kıymeti bilinmiyor mâlesef. bir gün insanlar geriye dönüp baktıklarında bu boş yaşantıları için üzülecekler.

artık herkesin aynı şeylere gülmesi

insanlığın(insan olmanın) yavaş yavaş yok oluşunun göstergesi olduğunu düşündüğüm eylemdir. herkes aynı giyiniyor, aynı konuşuyor, aynı şeyi seviyor, aynı şeye ağlıyor, gülüyor.... evet ben de dahil birçoğumuz bu sürü psikolojisine kapılmış yaşayıp gidiyoruz. bir kırılma noktası olacak mı, olacaksa ne zaman olacak gerçekten merak ediyorum.

tıpçı psikolojisi

her sınavdan önce bölümüne lanet eden, sınav olmadığı zamansa tıbbı ne kadar sevdiğini sık sık farkeden, bunların ikisini de tercih dönemlerinde olan farklı liselilere karşı farklı zamanlarda dile getirip insanların kafasını karıştıran dengesiz bir psikolojidir.

sözlükte kendi başına eğlenmek

sözlüğün tadı tek başına çıkmaz. böyle eğlenenler gitsin günlük yazsın. ben entry gireceğim sen gireceksin öbürü girecek.. okuyacağım, okuyacaksın,oylayacağız favlayacağız.. öyle tadı çıkar yani.

karşı cins için rekabete girmek

asla yapmam dediğim nadir şeyler arasındadır. karşımdaki kişi beni bir şık olarak görüyorsa boşveririm. kimsenin şıkkı olmam. siz de kimsenin şıkkı olmayın arkadaşlar.
(bkz:gurur>aşk)

diyanetin kredi çekmek caizdir fetvası

“ey iman edenler! ribayı öyle kat kat arttırılmış olarak yemeyin.” (al-i imran, 3/130) 

 “allah alış-verişi helal, faizi ise haram kılmıştır.” (bakara, 2/275)

“faiz yiyenler kabirlerinden ancak kendilerini şeytan çarpmış kişi gibi kalkarlar.” (bakara, 2/275)

 “ey iman edenler, allah’tan korkunuz ve eğer gerçek müminler iseniz faizden (henüz alınmamış olup da) kalanı bırakınız. eğer böyle yapmayacak olursanız allah ve peygamber ile savaş halinde olduğunuzu biliniz. şayet tevbe ederseniz anaparalarınız yine sizindir. böylelikle ne zulmetmiş ve ne de zulme uğratılmış olursunuz.”(bakara, 2/278,279)


insanın aklıyla mı yoksa kuranla mı dalga geçiyorlar bilmiyorum. islamda faiz kesin olarak haram sayılmasına rağmen insanımız neyi zorluyor merak konusudur.

tibbiyeli sözlük trileçe severler derneği

bugün resmen kurulan dernektir. katılımlarınızı bekliyoruz.*

kadın olmanın caiz olmaması

yakında verilmesi beklenen fetvadır.

üreme kotası

acilen getirilmesi gereken kotadır. nüfusu azaltmak için savaşmak yerine bu kota getirilmeli ve tüm savaşlar son bulmalıdır.
(bkz:üreme sevdası)

intihar

gerçekleştirebilen insanlara karşı içimde bi tık engelleyemediğim saygı oluşan eylemdir.

tıbbiyeli itiraf

bugün geçen bayram anneannemin evindeki misafirlere ikram edilenlerden arakladığım sigarayı içtim. 6 aydır kitaplığımda içip içmemekte kararsız olduğum bu çöpü saklıyordum. paket almadım çünkü amacım sigaraya başlamak değil, nasıl bir şeymiş tadına bakmaktı.
(bkz:ilk sigara)
edit: bu arada bir kereden bir şey olmuyor arkadaşlar bir daha içmedim. eğer siz de merak ediyorsanız deneyip tiksinebilirsiniz.

yalnız yürümeyeceksin

toplum/aile/çevre baskısıyla genellikle küçük yaşlarda başörtüsü kullanmaya zorlanmış; bazıları için şiddet, bazıları için psikolojik baskı vb. süreçler atlatılarak kendileri olmaya karar vermiş bir grup özgür ruhlu kadının kurduğu sitedir. amacı kendileri gibi bu baskıya maruz kalmış kişilerin yalnız olmadıklarını, başka yerlerde başka insanların da onlar gibi bu haklı mücadeleyi verdiklerini onlara bildirmek, umut olmak, cesaretlendirmektir. bana göre bu genç kadınların yaptıkları büyük bir devrimdir. kendilerine,ailelerine, topluma karşı...
http://www.yalnizyurumeyeceksin.com

içerik kuralları - iletişim