dr amigdala

Durum: 783 - 6 - 3 - 0 - 16.09.2019 22:23

Puan: 8320 -

1 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

"Seyret bakalım. Sev kendini. Dünyanın bir çivisini de sen çıkart seyirlik gözlerinle. 'Ötekini' sevmedikçe, el uzatmadıkça bütün sevgilerden yoksun kalacaksın oysa.."
  • /
  • 79

boyun eğme

haftalık siyasi gazete ismidir.
(bkz:tkp)

altı kelimelik hikayeler

oysa rüzgarda uçuşan tülleri hiç istememişti..

dr amigdala

kendisiyle ilgili bir çok problemi çözmüş, bu çözümler beraberinde yeni sorunlar getirse de istediği gibi olduğu için çok mutlu olan tibbiyelisozluk yazarıdır kendisi. naçizane tavsiyesi hiçbir baskıya boyun eğmemeniz ve sonuçları ne olursa olsun istediğiniz gibi yaşamanızdır.

gülhane tıp fakültesi yatay geçiş sonuç rezaleti

neler dönmüş bizim okulda dedirten rezalet.

tıbbiyeli günlük

sevgili günlük. başardım ve bunun verdiği tatlı gülümseme her şeye rağmen değer.* asla vazgeçme sakın pes etme.*

içinizi dökme defteri

bombayı bıraktım. umarım elimde patlamaz.

huzursuzluk

içimden hiç gitmeyen his. yarınki küçük çaplı kıyamete hazır mıyım bilmiyorum. nolur hasarsız atlatalım allah'ım nolur...

içinizi dökme defteri

ders çalışmaya kurban olayım. çalışmak ne zor işmiş.

içinizi dökme defteri

her şeyi bırakıp gitmek istiyorum. yoruldum. gerçekten yoruldum. kim için ne için yaşıyorum? göz pınarlarımdan süzülen yaşları kim görüyor ki bu hayatta?

özgürlük

tıpkı su gibi, oksijen gibi hayatî bir ihtiyaçtır. varlığında kıymeti pek bilinmez, eksikliğindeyse hayatı zindan eder.
  • /
  • 79

favori için teşekkür etmek

yüksek bel pantolon

ıleri evrelerinde ekstra yüksek bel, ultra yüksek bel, en yüksek bel gibi google aramalarına sebebiyet veren bağımlılık, rahatlık.

gülhane tıp fakültesi yatay geçiş sonuç rezaleti

içimi yakan ancak pek de şaşırtmayan olay. ktü tıptan “motivasyon mektupları” eşliğinde hacettepeye geçiş yapanları da biliyoruz.

finalde hiç çıkmış sormayan bölüm hocası

arabasına ,evine ,kalktığında ilk bakacağı yere kocaman harflerle neden ? yazılması gereken şahıs

uzmana gittik bir de siz görün

hastasını çeşitli uzmanlara götürüp aradığı tatmini bulamamış, bir de pratisyene görünelim demiş hasta yakını repliği. küçük bir an için şöyle oluyorsunuz:

crocs

türkiye'de gençlerde artan bencillik

kimse isteyerek bencil olmaz.vardır bi yaşamışlığı vardır bir iki yüz üstü bırakılmışlığı ondan artık oyunu kuralınca oynamaya başlamıştır

beni siz delirttiniz

laiklik

bir ülkenin dış ve iç politikalarının ve kanunların dini kurallardan bağımsız işlemesidir. mesela hipotetik bir ülkede çoğunluk "x" dinine mensup bulunsun. ben de o ülkenin yöneticisi veya yargı mensubu olup yine x dinine ve onun "a" mezhebine mensup olayım:
(1)ben bu dönemin insanının içinde bulunduğu şartlara ve dünyadaki gelişmelere göre gelişen dinamik kanunları değil de yüzyıllar önceden kalma x dinine ait bir metinde asla değişmeden kalan buyrukları kanun olarak uygularsam o toplumu da alır yüzyıllar öncesine götürür ve orada bırakırım.
(2)yine ben eğitim politikamda bilimi ve sanatı çıkartarak yerine sadece x dininin dünya ve evren anlayışını ezberletirsem geleceğim olan çocukları dünya'nın gelişmiş ve medeni ülkelerinde yapılan hiçbir şeyden anlamaz hale getiririm. o ülkeler üretir, benim çocuklarım onların kölesi olur.
(3)ben miting meydanlarında x dininin kitabını elimde sallar, x dininin kabul ettiği ayetleri yaptığım işleri haklı çıkarmak adına referans gösterirsem, dış politikada ülkenin ve ulusumun çıkarlarını değil de x dininin a mezhebinden olan ülkeler veya siyasetçilerle iyi geçinmeyi ön plana alarak diğerleri ile yok yere anlaşmazlığa düşerek düşmanlar üretir ve ülkemin ve insanlarımın uzun vadede çıkarlarını baltalamış olurum.
(4)ben kendi inandığım x dinini ve onun a mezhebini mutlak doğru kabul edip, başka inançlardan ve dinlerden ama yine aynı ulusa mensup bulunduğum insanları veya x dininin b mezhebinden olan insanları, hatta x dininin a mezhebinden olup benim gibi düşünmeyenleri de devletten dışlarsam ulusal birlik ve bütünlüğü parçalamış ve iç karışıklık ve kamplaşmaya neden olmuş olurum. toplumun bütününü devlet mekanizmasına katmayıp sadece bir kısmını kayırdığım için devletin gücünü zayıflatırım. aidiyet duygusunu baltalarım, dışladıklarımın ülkeleri için çalışma şevkini yok eder, kendi kampımdan olan; x dininin a mezhebinden benim gibi politik ajandası olanları da tembelleştirip torpil ve kayırma bekler hale getiririm.
sonuç toplumu ahlaken, devleti tamamen çökertmiş olurum.
işte laiklik burada devreye girer. o ilke bana devletin ve milletin devamlılığı için duygularımın, ilahi inançlarımın değil, yalnızca bilimin rehberliğinde aklımın sesini dinlemede yol gösterici ilkedir.

sağlık sistemi eksiklikleri

başlıca şunlardır:
1- koruyucu hekimlik yok denecek kadar zayıf. 1. basamak yeterince önemsenmiyor. kişi hasta olduktan sonra hekime başvuruyor.
2- halkın sağlık eğitimi ve sağlık bilinci zayıf, hastanede gereksiz meşguliyetlerin nedeni bu. iletişimsizlikten kaynaklanan sorunlar doktorun değil, halkı eğitmeyen bu sistemin hatası. kendini anlatamayan insanlarla karşı karşıyayız.
3- kendi vatandaşımız için nüfus kontrol politikasının olmayışına bir de suriyeli, afgan gibi göçmen kitleleri eklenince bu kadar büyük ve sağlık açısından homojen olmayan bir kitleyi tedavi etmek adeta bir yük olarak hekimlere ve sağlık sistemine bindi. birtakım bulaşıcı hastalıklar tam kontrol altına alınmışken bu göçler nedeniyle tekrar ülkeye hızlı bir giriş yaptı.
4- taşrada neredeyse her ilçeye bir hastane yapılması sanıldığı gibi çok faydalı bir iş olmadı. uzman doktorların her yerde yeterince istihdam edilememesi ile sonuçlandı. bir hastane düşünün ki uzmanlık alanlarının yarısından doktoru olmasın.
5- özel sağlık sigortası teşvikleri çok yanlış ve olumsuz gelişmeler. devlet sosyal devlet olmayı bırakmamalı. ayrıca şehir hastanelerinin gelecekte özel sektörce yönlendirileceğine dair kuşkular var. bu durum önlem alınmazsa sağlık sistemini tamamen çökertecektir.
6- türkiye şu an harpte olması durumu ve ortadoğu & doğu akdeniz'deki gelişmeler düşünüldüğünde askeri tıbbiye gibi hem de köklü ve tarihi bir ocağın, türk ordusu için tabip subay yetiştirmesine son verilmesi doğru olmadı. (yeniden öğrenci alınsa bile tekrar istenilen düzeyde askeri hekimin iyi yetişmesi ve birliklerine katılması zaman alacaktır.)

kadın üniversitesi

yemin ederim hayret ettiğim durumdur. ulan koskoca japonya'da o kadar ilgi çekecek ve ülkeye uygulandığında inanılmaz fayda sağlayacak şey varken bir bu mu dikkatinizi çekti? yemin ederim vizyonsuzluk diz boyu.

edit: sevgili eksileyen yazar arkadaşlar sadece eksilemeyin fikrinizi de yazın en azından, belki biz yanlış düşünüyoruzdur aydınlatmış olursunuz hem.

Toplam entry sayısı: 783

tatlı seferleribirileri şanlı trileçe ordumuzun yenildiğini düşünmüş, üstüne bir de aralarına sızdırdığımız ajanlarımızı hain sanmış. stratejimiz planladığımız gibi gidiyor halkımız endişelenmesin, her şey yolunda. o yüzden şanlı trileçe ordusu komutanlarımız ve silah arkadaşlarımızla bir hatıra fotoğrafı çektirdik, halkımızla paylaşmak istedik.

edit:ilk koyduğum fotoğraf daha şanlı olsa da bu konuya alet edilmemesi gerektiği için değiştirdim.

sesi serotonin salgılatan şeyler

1 yaşındaki yeğenim. ses şu: theyyjeeee. * ben ablama abla dediğim için annesine abla dediği doğrudur.*

kızına sahip çıksaydın

sevgi

"sevgi neydi? sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti..durursam bir daha kurtulamam..ziyanı yok, gülüşü yeter bize..yüreğim kaydıysa günah mı?..çamura saplansam yardıma gelir misin?..elini tuttum sıcacıktı, yüreği elindeymiş gibi..elinden tutuversem benimle gelir mi?seninim işte, alıp götürsene beni..elveda asya, elveda selvi boylum al yazmalım, elveda..bitmemiş türküm benim.."

sinemada story atmak

insanların sadece sosyal medyada yaşadığını gösteren davranıştır. sevdiğim özel arkadaşlarımla gittiğim yerlerde o günün anısına dahi fotoğraf çekmeyi unuturum bazen. artık çoğu kişi tarafından 'ân'ın kıymeti bilinmiyor mâlesef. bir gün insanlar geriye dönüp baktıklarında bu boş yaşantıları için üzülecekler.

tıpçı psikolojisi

her sınavdan önce bölümüne lanet eden, sınav olmadığı zamansa tıbbı ne kadar sevdiğini sık sık farkeden, bunların ikisini de tercih dönemlerinde olan farklı liselilere karşı farklı zamanlarda dile getirip insanların kafasını karıştıran dengesiz bir psikolojidir.

sözlükte kendi başına eğlenmek

sözlüğün tadı tek başına çıkmaz. böyle eğlenenler gitsin günlük yazsın. ben entry gireceğim sen gireceksin öbürü girecek.. okuyacağım, okuyacaksın,oylayacağız favlayacağız.. öyle tadı çıkar yani.

karşı cins için rekabete girmek

asla yapmam dediğim nadir şeyler arasındadır. karşımdaki kişi beni bir şık olarak görüyorsa boşveririm. kimsenin şıkkı olmam. siz de kimsenin şıkkı olmayın arkadaşlar.
(bkz:gurur>aşk)

diyanetin kredi çekmek caizdir fetvası

“ey iman edenler! ribayı öyle kat kat arttırılmış olarak yemeyin.” (al-i imran, 3/130) 

 “allah alış-verişi helal, faizi ise haram kılmıştır.” (bakara, 2/275)

“faiz yiyenler kabirlerinden ancak kendilerini şeytan çarpmış kişi gibi kalkarlar.” (bakara, 2/275)

 “ey iman edenler, allah’tan korkunuz ve eğer gerçek müminler iseniz faizden (henüz alınmamış olup da) kalanı bırakınız. eğer böyle yapmayacak olursanız allah ve peygamber ile savaş halinde olduğunuzu biliniz. şayet tevbe ederseniz anaparalarınız yine sizindir. böylelikle ne zulmetmiş ve ne de zulme uğratılmış olursunuz.”(bakara, 2/278,279)


insanın aklıyla mı yoksa kuranla mı dalga geçiyorlar bilmiyorum. islamda faiz kesin olarak haram sayılmasına rağmen insanımız neyi zorluyor merak konusudur.

tibbiyeli sözlük trileçe severler derneği

bugün resmen kurulan dernektir. katılımlarınızı bekliyoruz.*

kadın olmanın caiz olmaması

yakında verilmesi beklenen fetvadır.

üreme kotası

acilen getirilmesi gereken kotadır. nüfusu azaltmak için savaşmak yerine bu kota getirilmeli ve tüm savaşlar son bulmalıdır.
(bkz:üreme sevdası)

intihar

gerçekleştirebilen insanlara karşı içimde bi tık engelleyemediğim saygı oluşan eylemdir.

tıbbiyeli itiraf

bugün geçen bayram anneannemin evindeki misafirlere ikram edilenlerden arakladığım sigarayı içtim. 6 aydır kitaplığımda içip içmemekte kararsız olduğum bu çöpü saklıyordum. paket almadım çünkü amacım sigaraya başlamak değil, nasıl bir şeymiş tadına bakmaktı.
(bkz:ilk sigara)
edit: bu arada bir kereden bir şey olmuyor arkadaşlar bir daha içmedim. eğer siz de merak ediyorsanız deneyip tiksinebilirsiniz.

yalnız yürümeyeceksin

toplum/aile/çevre baskısıyla genellikle küçük yaşlarda başörtüsü kullanmaya zorlanmış; bazıları için şiddet, bazıları için psikolojik baskı vb. süreçler atlatılarak kendileri olmaya karar vermiş bir grup özgür ruhlu kadının kurduğu sitedir. amacı kendileri gibi bu baskıya maruz kalmış kişilerin yalnız olmadıklarını, başka yerlerde başka insanların da onlar gibi bu haklı mücadeleyi verdiklerini onlara bildirmek, umut olmak, cesaretlendirmektir. bana göre bu genç kadınların yaptıkları büyük bir devrimdir. kendilerine,ailelerine, topluma karşı...
http://www.yalnizyurumeyeceksin.com

içerik kuralları - iletişim