drblackswan

Durum: 44 - 0 - 0 - 0 - 07.10.2016 11:56

Puan: 535 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Tattoo monster
  • /
  • 5

tıp fakültesine yeni başlayanlara tavsiyeler

derslere düzenli girip hocaların önemli görüp üzerinde durdukları yerleri not alın. ewt sorular oralardan geliyor. ben bunu sınıfta kaldığımda farkettim sonraki seneleri yata yata geçtim denebilir (stajlar dahil). dönem 1 de üst sınıflar size kitap satmaya çalışacak. herkes kitap alma telaşına girecek. almayın kardeşim. o kitapların yüzü açılmıyor bile. ha illa bişey alacaksanız sobotta ya da netter alın yeterli. diğer dersler için kütüphane veya internetten güncel textbooklar yeterli olur. zaten üst dönemlerin satacağı kitaplar eski basım işinize yaramaz. gerisi de çıkmış soru falan filan işte yaparsınız o kadar da zor değil sınıf geçmek

kulak deldirmek

küpeyi de dövmeyi de piercingi de severim. ama yakışan şekilde olması önemli. kulaklarımda toplam kepçe dahil 8 küpe var ve hiç de abartı durmuyor. bazıları bunu 12 15 yapıyor her yer küpe işte o zaman kötü duruyor. erkeklerin de bazılarına yakışsa da bazılarında çok özenti duruyor. erkekler için yaptırmadan önce mıknatıslılarla bir deneyip tarzı yakışıyor mu diye bakmak lazım.. kıkırdak çok acımıyor fakat yanlış küpe seçimi sürekli bir granulasyon dokusu oluşumuna sebep oluyor ve bir türlü iyileşmiyor. kulak kepçesinin yapısına göre küpeyi seçmek gerekiyor..

2016 eylül tus

genel olarak temel bilimin kolay olduğu kliniğin ise yoruma açık çelişkili şıklar olup beni fazlasıyla muallakta bırakan sınav. ne direk işaretlediklerime kesin doğru gözüyle bakabiliyorum ne de salladıklarıma kesin yanlıştır diyebiliyorum. tek sonuç kaç alırsam alayım temel puanım klinikten yüksek olacak..ewt klinik zordu. ve kim kolaydı diyorsa sonuçları görüp hayal kırıklığına uğramaya hazır olsun.. iyi sallayan kazandı..

emekliliğini düşünen garantici öğrenci

hiperaktivitem sağolsun ben çalışmadan duramam. hele doktorluk yaptıysan uzun süre emekli olmak depresyona sürüklüyor. bilimsel araştırma yapmak yok. bişiler okuyim kendimi geliştiriyim demek yok. sabah erken kalkıp günün en güzel saatlerini uyanık geçirmek yok. hele ki arkadaşların hala çalışıyorsa yalnızlıktan kesinlikle depresyon sebebi. ben ölene kadar çalışacağım..

tanım: en az 16 yıllık bir eğitimin üzerine saçma sapan sınavlardan geçmiş işinde verdiği emeğin karşılığını alamayacak olan zavallı ülkemin zavallı genci

intörn muhabbetleri

eğer intörnken nöbetlerin en yakın arkadaşınlaysa tadından yenmez. çok güzel anılar olur. askerlik anısı gibi anlat anlat bitmez. okul bitip de ayrılınca o anların özlemini çekersiniz. efkarlandım be

tıp fakültelerinin andaval kaynaması

sayısal soruları çözmede başarılı olup içinde ezber mantığı bulunan bir bölüm tercih ediliyorsa bu durum kaçınılmaz tabi. bir çoğumuz derece yapıp doktor egosunun esiri olduk. veya aile baskısı sebebiyle seçtik. mesleğimi seviyorum ve doktor olmak için analitik düşünmeye de gerek olduğunu düşünüyorum orası ayrı. fakat niteliksiz bir çok insanın da doktor olduğunu göz ardı edemeyiz. andaval demek biraz ağır olsa da doktor kimliğini taşıyamayan veya mesleki deformasyona uğrama potansiyeli yüksek olan insanları barındıran bir meslek grubu olduğu söylenebilir.

cerrah

büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında doktor olurum heralde. doktor olursam da cerrah olurum derdim. cerrah olmak yetenek ve sanat ister. eli iyi olmayam biri de çok çalışarak iyi bir cerrah olabilir tabii ki. cerrahlar kendi branşlarında bilgi sahibidir. biz maalesef daha çok asistan ve uzman düzeyinde cerrahlarla haşır neşir olduğumuz için bilgisiz olduklarını düşünürüz. halbuki onlar hala eğitimlerine devam etmektedirler tabi ki bir dahiliye hocası kadar bilgileri olmaz.

nitekim hayallerime ulaşmama az kaldı.tusta tek tercih genel cerrahi yazarak kazanana kadar şansımı deneyeceğim

edit :
tanım: cerrah dendiğinde kastedilen genel cerrahtır. (bkz: ben cerrah-ım)(bkz: ben kalp damar cerrahı-yım)(bkz: ben beyin cerrahı-yım) vs

banyo yapmak vs duş almak

banyo yapmak vs duş almak ken fakir vs zengin olan başlık.

banyo yapmak bouble bath se duş almak take a shower dır. banyo genelde küvette keselenerek yapılır. duşsa gebelde ayakta hızlıca yapılır ama keselenilebilir. o zaman duş da banyo oluyor zannımca

kedi insanı vs köpek insanı

evet kedi insanıyım ama neden? kediler maması suyu kumu olduğu sürece günlerce evde yalnız yaşayabilir. bakımı kolaydır. eğitmeye gelince çok da güzel eğitilirler. bir köpekten farksızlardır. dediğinizi dinlemiyorsa siz işi bilmiyorsunuz.. aslında köpek insanıyımdır da. fakat köpek bakımı zordur. her gün dışarı çıkarmak gerekir. evde yalnız bırakmaya gelmez. kısa tatillerde yanında götürmen gerekir. hadi yazın sorun değil de kış geldiğinde o soğukta yağmurda köpeği dışarıya çıkarmak eziyet gibi gelir. belki de bu nedenle kediyi tercih ettim.
kedi de gözünüzün içine bakar. gelir yanınıza başını yaslar sev diye. kıvrılıp kollarınızın arasında uyur. bebekken başını boynuna yaslar nefesini yüzünde hissedersin. acaip sizin göremediğiniz şeylere kabarır ve komik oyunlar oymaya başlar. kedi asildir ve kimse onu istemediği bir şeye zorlayamaz. kedi candır.

el titremesi

sürekli alkol tüketen insanlarda sabahları alkol yoksunluğuna bağlı titreme olabiliyor. gün içerisinde şeker düştüğünde de el titreyebilir. veya stres durumunda. bir şeye odaklandığımızda ve el becerisi gereken bir işte eğer eli desteklemiyorsan titremesi zaten çok doğal. yani şuna geliyorum. elin titremesi cerrah olmana engel olamaz. bir çok cerrahin eli titrer sebebi ne olursa olsun. ama bu yapılan işin başarısını düşürmüyor.. beyin cerrahisini bilemem belki orda önemli olabilir ama diğer cerrahi branşlara engel değil
  • /
  • 5
Henüz hiç başlık açmamış.

tıpta saçma ezber yontemleri

rıfat ve ferit kara gri bara giderler. ama seks bar değil. uzun uzun alkol ve sigara tüketirler.
(bkz: cool story)

yazarın burda vermek istediği mesaj: mikrozomal enzim indüksiyonu yapan ilaçlar. rifampisin, fenitoin, karbamazepin, griseofulvin, barbitüratlar(sekobarbital hariç), alkol, sigara.

Toplam entry sayısı: 44

kedi insanı vs köpek insanı

evet kedi insanıyım ama neden? kediler maması suyu kumu olduğu sürece günlerce evde yalnız yaşayabilir. bakımı kolaydır. eğitmeye gelince çok da güzel eğitilirler. bir köpekten farksızlardır. dediğinizi dinlemiyorsa siz işi bilmiyorsunuz.. aslında köpek insanıyımdır da. fakat köpek bakımı zordur. her gün dışarı çıkarmak gerekir. evde yalnız bırakmaya gelmez. kısa tatillerde yanında götürmen gerekir. hadi yazın sorun değil de kış geldiğinde o soğukta yağmurda köpeği dışarıya çıkarmak eziyet gibi gelir. belki de bu nedenle kediyi tercih ettim.
kedi de gözünüzün içine bakar. gelir yanınıza başını yaslar sev diye. kıvrılıp kollarınızın arasında uyur. bebekken başını boynuna yaslar nefesini yüzünde hissedersin. acaip sizin göremediğiniz şeylere kabarır ve komik oyunlar oymaya başlar. kedi asildir ve kimse onu istemediği bir şeye zorlayamaz. kedi candır.

plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi

tusta derece yapanların kolay bölüm seçtiklerini iddia edenleri çürüten branş. nöbetleri çoktur baştan ayağa her yerle alakalı bir operasyonu mevcuttur. olay meme burun estetiğinden çok çeşitli rekonstruksiyonlarla yaşam kalitesini artırmak olduğunda da aslında hayran olunası bir branştır. maddi değil de bu yönüyle işini yapan ve tusta o dereceyi alıp da işinin hakkını veren plastik cerrahlarımıza helal olsun efendim..

diş hekimliği de tıptır

diş hekimleri doktor değildir. dus ile uzmanlık yapsalar dahi doktor olamıyorlar. bize gelince biz uzmanlaşsak bile az çok diğer bıranşlarla ilgili bilgimiz vardır. bir diş hekiminin rutin biyokimyayı bir psikiyatristten daha iyi yorumlayacağını düşünmüyorum.

yorumun yanlış anlaşılması üzerine edit: doktorların uzmanlaşıp diğer branşlardan bihaber olduklarının iddiası üzerine, psikiyatristlerin de biyokimya tetkik yorumuna pek ihtiyaçları olmamasından dolayı bu örneği vererek , aslında doktorun hangi branşta olursa olsun genel tıbbi bilgilerini koruduğunu kastetmiştim.yani psikiyatristi yermiyorum, aksine övüyorum.
(bkz: ay çok konuştum)

kilo vermek

toplamda 23 kilo kadarcık vermiş biri olarak ve ömrümün de 4 te 3ünü şişman geçirmiş biri olarak bir kaç tavsiyede bulunabilirim.

öncelikle her beden farklıdır ve herkeste her diyet işe yaramaz.yani verilen tavsiyelerden size uygun olanını uygulayın ve bedeninizi iyi tanıyın.

kilolu insanların bir kısmı ben az yiyorum ama kilo veremiyorumculardır ki az yerler doğru ama kalorili yerler. ders1: kalori hesabı yap

tüm diyetlerimi kendim uyguladım hiç diyetisyene gitmedim ve farkettim ki gün içerisinde ne yersen ye akşam 5 ten sonra yemek yemezsen( 1 meyve dahi yemeyeceksin) gece 12- 7 arasında güzel bir uyku çekersen kesinlikle kilo verirsin. özellikle uyku çok önemli. aç karna uyuduğunuzda çok güzel kalori yakıyorsunuz. ders2: akşam 5 ten sonra yeme, en az 6-7 saat uyu

tatlı ihtiyacını meyveyle geçirebilirsin ama fazlası glukoz almaktan da tehlikeli. porsiyonları azaltmak şart. çikolata kesinlikle bağımlılık yapıyor. bir kaç sefer direnç gösterirsen artık çikolata istemediğini hatta yediğinde dehşet tatlı geldiğini farkedeceksin. bu arada çay kahve şekersiz içilecek. ders3 : şekerden uzak dur. :)

yağsız beslenmek diyet için şart değildir. mesele doymuş yağlardır ki zaten fastfood dan ve bisküvi gibi hazır gıdalardan uzak durunca doymuş yağlardan oldukça kaçınmış oluyorsunuz. ayda yılda bir fastfood tüketen biri olarak diyorum ki ders4: otur evde kahvaltını yap yemeğini ye.

bunlar kilo vermenin sadece çok küçük bir detayı. yıllarca diyet yaptım ve sonunda bmi 22 nin altına çektim. en güzeli de şu ki kilo normale döndüğünde sağlık da normale dönüyor. abartmadığınız sürece ekmek de yeseniz fastfood da yeseniz kilo almıyorsunuz..

kararlı olun biraz sabredin. sağlıklı olmak çok uzak değil :)

trileçe

bi kere yedikten sonra en sevdiğim tatlılar grubuna giren tatlıdır. üstünde genellikle karamel sosu olan bol sütlü kaymak krema tadında süper bişey

4. sınıfa geçenlerin dağa taşa stj.doktor yazmaları

stj. dr. int dr. yazanı anlarım da (değeri olmasa da ünvan sonuçta) 5. sınıfa geçen stajyerin "preintörn"diye yeni bir ünvan yaratmasını aklım almıyor. almayacak

3. sınıfa geçen tıp öğrencisinin prestajyer demesinden korkar oldum..

evlenilmeyecek kızlar

(ebkz: #7935)(ebkz: #7955)

bir sarışın olarak cerrah olacağıma göre kesin evde kaldım bak yaa !

bence istedikten sonra her kızla evlenilir. her erkekle de evlenilir.. kısaca evlenilir yani çok zor değil..

tıp fakültelerinin andaval kaynaması

sayısal soruları çözmede başarılı olup içinde ezber mantığı bulunan bir bölüm tercih ediliyorsa bu durum kaçınılmaz tabi. bir çoğumuz derece yapıp doktor egosunun esiri olduk. veya aile baskısı sebebiyle seçtik. mesleğimi seviyorum ve doktor olmak için analitik düşünmeye de gerek olduğunu düşünüyorum orası ayrı. fakat niteliksiz bir çok insanın da doktor olduğunu göz ardı edemeyiz. andaval demek biraz ağır olsa da doktor kimliğini taşıyamayan veya mesleki deformasyona uğrama potansiyeli yüksek olan insanları barındıran bir meslek grubu olduğu söylenebilir.

tusem

diğer dersanelere oranla kitaplarını en çok beğendiğim dersanedir.. ders çalışırken sıkmıyor. hocaları da ders anlatırken oldukça komik

(bkz: reklam kokan hareketler)

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

doktor kızına doktor damat isteyen annelerin gazabı sonucu evde kalan tıpçı kız durumu.

evlenilmeyecek kızlar

(ebkz: #7935)(ebkz: #7955)

bir sarışın olarak cerrah olacağıma göre kesin evde kaldım bak yaa !

bence istedikten sonra her kızla evlenilir. her erkekle de evlenilir.. kısaca evlenilir yani çok zor değil..

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

doktor kızına doktor damat isteyen annelerin gazabı sonucu evde kalan tıpçı kız durumu.

tusem

diğer dersanelere oranla kitaplarını en çok beğendiğim dersanedir.. ders çalışırken sıkmıyor. hocaları da ders anlatırken oldukça komik

(bkz: reklam kokan hareketler)

cerrah

büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında doktor olurum heralde. doktor olursam da cerrah olurum derdim. cerrah olmak yetenek ve sanat ister. eli iyi olmayam biri de çok çalışarak iyi bir cerrah olabilir tabii ki. cerrahlar kendi branşlarında bilgi sahibidir. biz maalesef daha çok asistan ve uzman düzeyinde cerrahlarla haşır neşir olduğumuz için bilgisiz olduklarını düşünürüz. halbuki onlar hala eğitimlerine devam etmektedirler tabi ki bir dahiliye hocası kadar bilgileri olmaz.

nitekim hayallerime ulaşmama az kaldı.tusta tek tercih genel cerrahi yazarak kazanana kadar şansımı deneyeceğim

edit :
tanım: cerrah dendiğinde kastedilen genel cerrahtır. (bkz: ben cerrah-ım)(bkz: ben kalp damar cerrahı-yım)(bkz: ben beyin cerrahı-yım) vs

kulak deldirmek

küpeyi de dövmeyi de piercingi de severim. ama yakışan şekilde olması önemli. kulaklarımda toplam kepçe dahil 8 küpe var ve hiç de abartı durmuyor. bazıları bunu 12 15 yapıyor her yer küpe işte o zaman kötü duruyor. erkeklerin de bazılarına yakışsa da bazılarında çok özenti duruyor. erkekler için yaptırmadan önce mıknatıslılarla bir deneyip tarzı yakışıyor mu diye bakmak lazım.. kıkırdak çok acımıyor fakat yanlış küpe seçimi sürekli bir granulasyon dokusu oluşumuna sebep oluyor ve bir türlü iyileşmiyor. kulak kepçesinin yapısına göre küpeyi seçmek gerekiyor..
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

içerik kuralları - iletişim