drscorpio

Durum: 396 - 0 - 0 - 0 - 17.04.2020 00:23

Puan: 4544 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

aman sende
  • /
  • 40

herbokolog

her konu hakkında bilen yorum yapan kişi. son zamanlarda sayılarında malesef artış var.her şeyi bildikleri için tartışmayınız, vaktinizi harcamayınız, he deyip geçiniz.

yazarların hissettikleri

game of thrones

finalini yapmış ve son sezonunda beklentileri karşılayamamış dizi.
hiç izlemeyenler için örnek verecek olursak; düşünün ki lotrda aragorn savaşı kazandıktan sonra sürgüne gönderiliyor ve frodo kral olsun deniliyor..bu ne kadar saçma ise got finali zannımca daha saçma bitirildi

çocukluğa dair özlenen şeyler

günübirlik yaşamak.yarını düşünmemek

bile isteye büte kalmak

sonu hep pişmanlık olan eylem.
bütten önceki günlerde yaşanılan stres insanı yer bitirir yaşlandırır. sonunda geçersen kendine kızarsın bunu kendime niye yaptım tatilimden niye yedim diye..bilerek büte kalıp bütten de kalırsan çok fazla koyar.normal kalmayla kıyaslanamayacak şekilde katastrofik moral bozukluğu yapar.kısaca bunu ilk kez yapacaksan aklı olan bunu yapmaz

doktor doktor evliliği

olası bir şeydir.ve siz hangi çekilemeyen egodan hangi robotluktan bahsediyorsunuz..birisini eğer gerçekten seviyorsan kalanı tamamen teferruattır.bu doktor doktor evliliği için de geçerlidir..

dindar

ne bir eksik ne bir fazla sadece inandığı şeyi yapan kişidir.zannımca normal olandır.inanıyorsan neden olmayasın.inanmıyorsan sen bilirsin

selin sayek böke

gerçek bir solcu nasıl olur sorusunun cevabı olan kişi

the prestige

” her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur. birincisi “vaat” bölümüdür. sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. iskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. bu nesneyi size gösterir. son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. fakat gerçek, farklı olabilir. ikinci perdeye “dönüşüm” denir. sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. hilenin sırrını arıyorsunuz ama bulamazsınız çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. siz sırrı bilmek değil kandırılmak istiyorsunuz. henüz alkışlamazsınız, çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir. onu geri getirmeniz gerekir. işte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. içlerinde en zorlusu. bizlerin deyişiyle “prestij“

yeter

  • /
  • 40

içinizi dökme defteri

yarım bırakmak adetim değildir. ama git gide daha tembel biri haline geliyorum. böyle yatmak, ne bileyim boş boş vakit öldürmek öyle güzel geliyor ki. asıl korkum kendime olan inancımı yitirmek. elimden geleni yapmıyorum, bahaneler üretiyorum. savsaklıyorum. kendime verdiğim küçük de olsa sözleri tutamazsam, kendime olan güvenimi kaybederim. kendime yapabileceğim en büyük kötülük bu olur. kafamdaki her gereksiz düşünceye şöyle güzel bir küfür savurup kafama koyduğum şeye odaklanmam lazım. geç olmadan.

tıbbiyeli itiraf

son birkaç aydır bir hanımefendi derste ara ara delici bakışlarla bana bakıyordu. ben ona doğru bakınca hemen önüne dönüyor ve hemen hemen her ders bunu yapıyordu. pek alışık olduğum bir durum değildi bu. neyse geçen gün dersin sonuna doğru yine baktı, döndü bir daha baktı. işin ilginci bu sefer yalnız değildi yanındaki elemanlar da bakıyordu. bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan prefrontal korteksim dümeni limbik sistemin elinden aldı ve arkama döndüm.
 spoiler!
meğer bunca zamandır saatin önünde oturuyormuşum.

zlatan egosu

amerikaya veda videosunda 'ben gittikten sonra tekrar beyzbola geri dönebilirsiniz' diyen büyük topçu

doktor erkeklerin istedikleri zaman evlenebilmesi

bu başlık aslında doktor erkeklerin ve tıp fakültesinde okuyan erkek öğrencilerin ne kadar basit ve kalitesiz düşünce yapısına sahip olduğunu gösteriyor. ben doktorum/tıp fakültesi öğrencisiyim çok rahat evlenecek kız bulurum salaklığını ve seviyesizliğini lütfen kenara bırakın.

karşısındaki insan kendisinden bir üst sınıfta, maddi açıdan daha rahat diye evlenmeye kalkan bir insanın ömür boyu evlendiği insana hiçbir getirisi yoktur. bu evlilikten doğacak çocuklara da olmaz.

hoş,böyle basit düşünceye sahip insanların aynı basit düşünceye hemfikir kadınlarla evlenmesi daha doğru. en azından ortalık temizleniyor.

stranger things

bir kygo - one republic ortak yapimi sarki. asiri derecede enerji verir, gununuzu senlendirir.

bilinçaltımızın cezalandırma sistemi

normalde bilinçaltımızın görevleri; basit uyarıcı-tepki gerektiren eylemleri hazırlamak, temel bilgileri sunmak, nesneleri tanımak ve sık tekrarlanan hareketleri yerine getirmektir.

konumuz ise kişinin öğrenilmiş kalıpların dışına çıkmasını istemeyen bilinçaltının, kimi zaman hoş sonuç vermeyen cezalandırma davranışıdır. örneğin anneye bağırdıktan sonra odaya giderken ayağın masaya çarpılması. beyin kesinlikle kendini ve o masanın uzaydaki yerini milimine kadar hesaplıyor ve daha önce onlarca defa hatasız olarak o eylemi gerçekleştirirken bu defa çarpası geliyor.

ama nasıl çarpmak? ne kendine zarar vermeye kıyabiliyor ne de davranışı cezasız bırakmak istiyor.
yine kişinin kendi yargılarına göre hatalı bulduğu davranışı sergiledikten sonra yemek yaparken elini kesmesi, kafasını dolabın kenarına çarpması bunlardan. normal zamanda da bıçak elimizden kayıp kendimizi kesebiliriz ama büyük ihtimalle ciddi yaralanırız. burada sanki arada bir mıknatıs varmış gibi o bıçak yine milimiyle ceza için ayarlanıp o eli kesiyor. çoğu zaman şaşıp kalıyoruz bu olay nasıl gerçekleşti, ben bunu nasıl yaptım diye.

amacının iyi olduğuna kuşku yok, bedeni ve ruhu korumaya çalışır ama bazen yanlış kararlar verip gereksiz yere cezalandırma yapabiliyor. emin değilim ama kesin süperegonun da parmağı var.

tus vs ygs lys

ygs zeka, lys zeka + ezber.. tus zeka+ezber+(disiplinx3) ister.

müslümanların yahudileri beğenmemesi

müslümanlığın yahudilikten türediğini zanneden yazar beyanı.
aslında kendisi de inanmıyor böyle olduğuna ya da bunları yazarak kimseye bir şey ispat edemeyeceğinin farkında ama nedendir bilinmez hala böyle safsatalar yazmaktan geri durmuyor.
hayır yani inanmıyor olabilirsin hatta insanlara kendi inandığın neyse artık onun doğruluğunu anlatabilirsin fakat bu basit argümanlar, dalga konusu yaparak bir dine, düşünceye zarar vermek gibi basit eylemler yapmak ancak düşünmeyen birinin yapacağı eziklik gibi geliyor bana.
ne bileyim her ne kadar müslüman olsam da şu başlığa girince dinime yapılan adamakıllı bir eleştiri bekliyorum en azından karşımda düşünen, saygı duyabileceğim biri var diyebileyim diye ama nerdee.

fakülte birincilerinin mecburi hizmet kurasına katılmaması

aklıma şu videoyu getiren haberdir*

en çok beğendiğiniz kitap kesiti

"harese nedir bilir misin oğlum? arapça eski bir kelimedir. bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir.

harese şudur evladım: develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. tuzlu kan dikenle karışınca bu tad devenin daha çok hoşuna gider. böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. bunun adı haresedir. demin de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan gelir. bütün ortadoğu’nun âdeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. kendi kanının tadından sarhoş olur."

zülfü livaneli - huzursuzluk

Toplam entry sayısı: 396

hayata bağlayan hoş detaylar

sağlam çalıştığın ders notlarına sınav öncesi son tekrarı atarken gelen ulan ne çalışmışım be hepsini az çok biliyorum hissi.muazzamdır

etc.

etc.' latince et cetera söz öbeğinin kısaltması. et ve demek, cetera ise diğeri, kalanı anlamına geliyor.
türkçede vb.
amerikan troller " ending of thinking capacity "diye de kullanır

hayatın en güzel zamanları

tam olarak sağlıklı olduğun her an

katı sözlük kuralları

tanım: bazı sözlük kurallarının katı bir şekilde uygulanması
kurallar sözlük formatının devamı için önemli ama; fikrimce kural1 sözlükteki çeşitliliği sınırlandırıcı nitelikte .mesela bir başlıkla alakalı bir düşünce bir hikaye iceren entryler sırf tanım olmadığı için siliniyor

tinerci yakan koca yürekli adam

çok vahim bir durum.
burdaki abimiz canını korumuş doğal olarak bir tepki vermiş..karşısındakinin yanıyor olması sadece anlık bir reaksiyonun sonucu..buna takılmamak gerek.burada düşünülmesi gereken beni çok üzen bir nokta var;
her ne kadar terbiyesiz ahlaksız şerefsiz olsada bir insan tinerci olmayı seçmez.bulunduğu yere bir şekilde sürüklenir.
kısaca sırf iyi yetişip iyi eğitim aldı diye cocukluğunda ve gençliğinde aynı imkanlara sahip olmayan,muhtemelen hayata 10-0 geride başlayan birilerinin döl israfı olmasına karar vermek bir başkasının haddine değil

tıbbiyeli itiraf

22 yaşindayim arkadaslarim mezun oluyor is kuruyor evleniyor ben sinifta kaldim daha 3 senem var okulda
bazen bunu bilen insanlarin bana aciyarak baktigini dusunuyorum
bir yandan ben onlara aciyorum atanamayacaklar diye

tıbbiyeli itiraf

küçükken böceklerin kanadını, bacağını koparıp kombinasyon yapıyordum hangi durumda ne kadar hayatta kalabiliyorlar diye . sonrasinda 2 sene içerisinde 5 kez bi tarafımı kırdım.

hayatta neden bazı insanların payına daha fazla acı düşer

3 yaşından beri lösemi olan 7 yaşındaki çocuk son kez kemoterapiye girerken üzülme annecim ben alıştım demiş.sonrasında vefat etmiş.
bu ve bunun gibi binlerce örnek var.insan üzülüyor ancak hayat çok acımasız .
bu konularda beni teselli eden tek şey ahiret inancım

bekaret

bekarete önem vermek bir tercihtir. tabu değildir. özgürlük diye nara atanlar nedense bu tercihe saygı göstermiyor

en garip komite soruları

phineas gage, geçirdiği akıl almaz kazanın ardından - büyük, demir bir sırık kafasından beyninin sol frontal lobunu parçalayarak geçmiş. sonuçta adam çok uyumlu iyi biriyken serserinin teki olmuş karakteri değişmiş.
bu adamla ilgili bir video izledik fizyoloji dersinde .sonra
nöro komitesindeki soru : bu vaka hangi tarihte olmuştur. şıklarda birbirine yakın tarihler.

bre vicdansız nöro komitesindesin soru soruyosun soracak milyon tane yer var sorduğun soruya bak.
bu soru aklıma geldiğinde hala küfrettiğim bir anımdır

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

feminist tiplerin bir gün pişman olacağını biliyorum.ve bu beni mutlu ediyor.

sigara içen kız

yahu sizlerde her şeye cinsiyetçi demeyin. başlığı açan zat tespit yapmış,kızlarla ilgili bir tespit. erkeklerle kiyaslamamış yada ayrımcı bir şey dememiş.. xx kromozmlularla ilgili bisey soylemis sadece

inekmatur

dünya görüşüne saygı duymakla birlikte yobaz dediklerinden daha yobaz olduğunu düşundüğüm yazar.

yazı en verimli geçirme yolları

sadece yatmak en iyisi mi sizce?

komik öğrenci hatıraları

arkadaşım koca donem1i çıkmış nedir bilmeden bitirmiş sonra büte kalmış .çıkmışlari keşfetmiş sonrasinda sinifi geçmiş

içerik kuralları - iletişim