eflatun

Durum: 0 - 0 - 0 - 0

Puan: 0 -

3 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
Henüz hiç entry girmemiş.

berika demir

yabancı öğrenci sınavı * ile türkiye'de 600. olup girdiği istanbul tıp fakültesi'ne sanki genel üniversite giriş sınavında 600. olup da girmiş gibi reklam yaptığı iddia edilen tıp fakültesi öğrencisi.

en son esra erol'da çok da fikrinin olmadığını düşündüğüm hekimlik mesleği hakkında ileri geri konuşarak tribünlere oynamıştır. nedense "doktor" ve "berika demir" kelimelerinin yanyana kullanılması bile rahatsız ediyor beni.

ayılıp bayılanlara da sözüm her tıp fakültesinde bu kızı güzellikte, zekada katlayacak onlarca kız var. bu şekilde kendilerini belli etmedikleri için meydan iki dekolte poz verip, boyanana kalıyor.

berika demir

esra erol'a konuk olmuş tıp fakültesi öğrencisi. buraya kadar sorun değil ki zaten esra erol izlediğim veya izlediğimiz de yok. sorun olan şey bu kişinin doktorluk hakkında ileri geri konuşması. "doktora gidiyoruz yüzümüze bakmıyor, bilgisayarla uğraşıyor." diyerek zaten linç edilmekte olan bir mesleğin iyice itibarsızlaşmasına katkıda bulunuyor.
pardon da sen hangi vasıfla o kanala çıktın abicim ? kimse seni bilim dünyasına yaptığın katkı nedeniyle ünlü yapmadı. o halde anlamadığın konularda konuşma ve meslektaş olacağın kişiler hakkında ileri geri konuşma. bu dediklerimi ancak gerçek bir "doktor" olabildiği gün, poliklinikte yüz civarı hasta bakacağı gün anlayacak.
https://twitter.com/pigmes/status/1054086305234194432

değirmen başında vurdular beni

erzurum yöresine ait çok sevdiğim bir türküdür kendisi. ahmet kaya özellikle çok güzel söylemiştir. sözleri farklılık göstermekle birlikte genel olarak şu şekildedir:

değirmen başında
vurdular beni oy
vurdular beni ...

kilimli çarşafa oy oy oy
sardılar beni...

vurma zalım vurma
nar danesiyem oy...

anamın babamın oğul oğul
bir danesiyem...

atımı bağladım
nar ağacına oy...

yar götürdü beni oğul oğul
dar ağacına ..

vurma ragıp vurma
nar danesiyem oy...

anamın babamın oğul oğul oğul
bir danesiyem ..

ben farklılık yaparak ukulele ile bu türküyü yorumlamaya çalıştım, umarım beğenirsiniz:

hayatınıza yön veren sözler

gecenin en karanlık anı gün hemen doğmadan önceki andır

d vitamini tedavisi

halkımızın kadın programları ve günlerinden favori tahlili haline gelmiş olan d vitamini yani 25 hidroksi vitamin d-25 (oh) d vitamini tedavisi.

öncelikle 30 ng/ml'nin üzerindeki düzeyi yeterli (50 ng/ml'nin üzerini yeterli sayan yayınlar da var).
canan karatay ablamızın sınırı çok daha yüksek de ona girmeyelim hiç *
20-30 ng/ml arası yetersizlik,
20 ng/ml altı eksiklik
10 ng/ml altı ise ciddi vitamin d eksikliği olarak kabul ediliyor.

ampul ve damla formları var.
ampul formu 300.000 bin iu vitamin d3 içeriyor. oral ve intramuskuler olarak kullanılabiliyor ama yüksek doz sebebiyle artık önerilmiyor (hiperkalsemiye neden olabiliyor, patolojik kırık riskini artırıyor)
50 .000 iu ve 150.000 iu içeren damla formları var. şu an yaygın olarak kullanılıyor.

kullanım dozları (50.000 iu içeren formlar baz alınarak):
0-36 ay arası: 400 iu (3 damla)
70 yaş üstü: 400 iu (3 damla)
gebelik: 400 iu (3 damla)
laktasyon: 400 iu (3 damla)
20 ng/ml'nin altında: 8 hafta süre ile haftada 50.000 iu (375 damla-50.000 iu'luk bir şişe), idame doz 20-30 ng/ml arasında 1500-2000 iu (11-15 damla), idame doz 30 ng/ml olduğunda 800-1500 iu (6-11 damla)

müstahzarlar: coledan damla (150.000 iu), devit-3/monovit-3 damla(50.000 iu), desiferol tablet (her tablette 2000 iu-ödenmiyor şu an), devit 3 ampul(i.m-oral uygulama, 300.000 iu içeriyor)

adem'in çocukları arasındaki ensest ilişki

1) ilk iki insandan olan çocukların büyüdüğünde evlenmesi ve sonucunda doğan çocukların hastalıklı olacağını söylemek tabi ki bir doktora yakışmaz. ilk insanlardan söz ediyoruz, daha mutasyonların olmadığı epigenetik faktörlerin oluşmadığı dönemler. kabul edilmelidir ki bunların meydana gelebilmesi için zaman gerekir.

2) evet islam dini dinamiktir. yasaklar dönem dönem değişmiştir. mesela yahudilere azgınlıkları sebebiyle bir zamanlar helal olan şeyler sonradan haram kılınmıştır.

3) tabiidir ki ilk zamanda nüfusun çoğalması amacıyla böyle bir yasak konulmamıştır, yasağın olmamasıyla birlikte zaten aile bilinci, kavramı da gelişmemiştir. mesela kuran'da adem ailesi diye bir tabir göremezsiniz. nasıl ki küçük bir çocukta cinsellikle ilgli bilinç oluşmuyorsa burda da buna benzer bir durum var.

bu ve buna benzer konuları açıp da bir açık bulduğunu ya da insanlarda şüphe oluşturduğunu sanan yaratılmış kişiler yüce allah'ın lütfüdür ki bize bunları gösterip imanımızı artırıyor.

futbolcu kartları


bir devrin erkeklerinin efsane oyuncağı. hatta ne oyuncağı ura, oyuncak demek hakaret olur; yaşam tarzı.
üniversiteli olup da çocukluğunda arkadaşlarıyla futbolcu kartları oynayıp ütülmemiş erkek, erkek değildir. belki ağır oldu ama şu an çok duygusalım; hayır ağlamıyorum.

geceye bir şiir bırak

hangi renk ile kirlettim ruhumu büyürken
lacivert gibi bir telaşlı mıydım acaba geceye kavuşmak için?
yoksa portakal renkli bir öğlen güneşi miydi içimi ısıtan günahlar
yeşilli kahveli suç tohumları ile mi büyüdü
asabi rüzgarlara başını yaslayan çiçeklerim
bir çocuğun dizindeki morluk olsun tüm acım
karışsın sarı ile yeşil,mor ile kırmızı
yatağına girmeden önce ruhunu askısına asarken
üzerindeki renkler yediklerinden dökülenlerin izi mi yoksa çocuk?
kırmızı;sinirle karşısındakini düşünmeden bağıran bir insan
vişnenin tadını almaya çalışırken çekirdeği mi yuttun?
siyah;suçlu,saklı,pişman,berelenmiş
gizlice oynadığın parkta seni yerlere mi ittiler?
beyaz;esas giysindi değil mi çocuk
renkler geldikçe yok olan eski bir giysi artık dolabında
beyaz,bembeyaz

-oddball

doktorların twitter organizasyonları

yeni yeni gelişmeye başlayan ve hekimlerin asla organize hareket edemeyeceği sorununun yavaş yavaş kırıldığına dair ümit vadeden şey. katılmalı ve benzer organizasyonları çoğaltmalıyız. eti kemiği 35 milyona karşı 240.000 oy olan bir topluluğuz başka şekilde kimseye sesimizi duyuramayız.

doktorlara karşı başlatılan linç kültürü

fark ettiniz mi bilmiyorum ama dhy'lerden veya tıbbiye'deki sınavlardan başımızı kaldırıp dış dünyaya bakınca gözlemleyebileceğimiz korkunç durumdur.

son zamanlarda gazeteler ve tv'lerce ateşi harlanan bir linç kültürü mevcut. bakıyoruz ki tüm internet mecralarında tüm siyasi görüşlerden insanlar, doktorlara karşı içlerinde biriktirdikleri kıskançlık ve nedensiz, anlamsız hiddeti açığa vuruyorlar.

demem o ki hekimler ve tıbbiyeliler olarak birbirimize her zamankinden fazla kenetlenmemizin ve bize karşı yapılan haksız ithamlara karşı durmamızın gerekliliği her zamankinden fazla görünüyor.

biz bu duruma karşı ne yapmalı onu düşünmeliyiz. yoksa bu gidişle hastaneler teksas'a veya boks ringine dönecek.

Toplam entry sayısı: 0


içerik kuralları - iletişim