evin asi yavrusu

Durum: 76 - 0 - 0 - 0 - 12.09.2017 16:31

Puan: 957 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 8

ilgi orospusu

çocukluk ve ergenlik çağında, ailesinden yeterli sevgiyi ve ilgiyi görmemiş kişilerdir. o sebeple her boşlukta ilgi ararlar.

ıyyy böyle kan kan koktu diyen tıpçı

hiçbir zaman "ohhh mis gibi kan koktu" diyemeyecek insandır. bir ameliyat olsa da girsek diye uğraşmaz

birini son defa görmek

kimi ne zaman son kez gördüğünü bilemezsin hiçbir zaman. belki o gidecektir hayatından; belki de sen gideceksindir.

tıbbiyeli itiraf

aşık oldum canım çok yanıyor çok ve sadece ölmek istiyorum

anlamsız şarkı sözleri

honki ponki toni nok
çalona bimbo bori rok
muşi muşi hubobo kozi zok
çiki çiki şayne tiki tak to

kadın gibi

duyduğumda nerde olursam olayım tepki verdiğim kelime grubudur. bozalım dengeyi kadınlar neden bozmuyoruz. denge denen şey toplumun kadınlara dayattığı, erkek iktidarını kuvvetlendiren safsatadır sadece.
gender identity (cinsel kimlik) bize toplum tarafından verilmiştir, cinsiyet ve bunun getirdiği özellikler farklıdır; gonadlardan ve dış genitalyadan kaynaklıdır. bir de biyplojik cinsiyet vardır ki bu da xx veya xy olma durumudur. erkek gibi yürümek, kız gibi atmak deyimleri biyolojik eşitsizlikten değil, toplumun oluşturduğu cinsel kimlik rolleri yüzündendir.

equality (eşitlik) ve equity(hakkaniyet) arasındaki fark iyi bilinmelidir. erkek ve kadın eşit değildir. çünkü eşit olsa biyolojik özelliklerin getirdiği durumlar (kadının hamile olması gibi) hakkaniyetsizlik, adaletsizlik yaratır. o yüzden gerçek kadın hakları savunucularının öyle eşit olma derdi değil de hakkaniyet "equity" derdi vardır. (bu terimi ingilizce yazmamdaki amaç tam olarak karşılayan türkçe bir kelime olmamasıdır.)

mesela içine gireceğimiz meslekte kadın yönetici neden az? doktor olan bir kadın ve erkek aynı saat miktarında çalışma karşılığında neden eşit para almıyor. bu bilgiler istatistiksel olarak elimde mevcut, valla koymaya üşendim ama bir iki güne editlerim. konuyu su an daha fazla uzatmadan özetle sorunun çözümü zaten eşitlik değildir, çözüm hakkaniyet/adalettir. bunu istemenin de biyolojik eşitsizliğe ters düşen bir yanı yoktur.

ya bi de anlamıyorum; şu yukarıda bahsettiğim temel bilgi ve bundan da fazlası bizim okulda derslerde anlatıldı, sınavlarda da soruldu. merak ediyorum diğer okullarda hiç mi bahsetmiyorlar halk sağlığı derslerinde falan.

anayasa değişikliğine evet mi hayır mı sorunsalı

benim için çözülmüş sorundur. fanatik görüşlerle, sırf siyasi parti görüşümden evet ya da hayır demektense, açıp değişecek yasaları okuyup "hayır" kararı aldım. hayır çıkmasını çok istiyorum zira ülke evet çıkarsa iyice bataklığa saplanacak.

burda akp iktidarından memnun olanlara sorum şu: ya bir şekilde istmediğiniz biri seçilmiş/seçilecek olsa o zaman bu anayasa değişikliğini onaylar mıydınız?
en basitinden gelen kişi üniversiteye başörtülü girmeyi tekrar yasaklayabilir ve bunu engelleyemezsin, ya böyle biri gelse bunu engellemek için, özgürlük için ne yapabileceksin? özgürlüğün, adaletin ve kuvvetler ayrılığının kısıtlandığı her görüş diktatörlük doğurur.

ha bu arada tekrar tekrar ben de varım deyince sizce de kulağa "ben davarım' gibi gelmiyor mu. amaç hakaret değil yanlış anlaşılmayım herkesin görüşüne saygım var ama nolur başka slogan bulun, kulağa kötü geliyor. hele o seçmene bu kadar davar, çomar diye aşağılılayan varken bence onlara bu fırsatı vermeyin.

kalkkizderscalis

bana insanlığın ölmediğini gösteren yazardır. bir bunalımın eşiğindeyken sırf insani duygularla bana hal hatır sorandır. sözlüktr olan biteni iyi takip eder. sayesinde en azından bir ruh yalnız hissetmemiştir. burdan da sevgilerimi yolluyorum

aile

çocukluktan yadigar aile; yeni bir aile kurmana engel olmaya çalışırsa insan kafayı yer. ama her şeye rağmen aile candır.

yanlış anlaşılmış şarkı sözleri

sevdim seni bir kere
başkasını sevemem
deli diyorlar bana
resimler değişemem, resimler değişemem...

en efsanesi ise lise 3e kadar ismail yk'nın bir şarkısında geçen "önümde fıstık konuştu konuştu da aklımı uçurdum" kısmını hep "konuşan, küçük tatlı bir ağzı olan kabuklu fıstık var da ondan aklını kaçırdı bu adam " zannetmem.
  • /
  • 8

doktor hasta diyalogları

vizit öncesi asistan hastaları dolaşır
hasta: hocam dün başlanan ilaç rahatsız etti beni, onu kessek mi?
asistan: birazdan vizit olacak, hocaya sorarız
hasta: vizit ne?
hasta yakını: koyun sürüsü gibi geziyorlar ya, o.

doktor hasta diyalogları

hasta: geçen geldik, yoktun sağlık ocağında...
doktor: evet teyzecim, hastaydım, gelemedim
hasta: biz de hastaydık ama geldik...
doktor: ??!!..

çocukken yapılan saçmalıklar

ışık hızının nasıl hesaplandığını çok merak ediyordum. modern fizik, zamanın akışı, ışık hızı vb bir şekilde bağlantılı olduklarını düşünüyordum. bir gün ışık hızını hesaplamaya çalıştım. yöntemim ise o zamanlar bana göre çok zekiceydi.

bir kronometre buldum, lambanın düğmesine ve kronometreye eş zamanlı bastım. ampul yanınca kronometreyi kapattım. bu şekilde evin tüm ışıklarını kontrol ettim. düğmeyle lamba arasındaki kabloları da tahmini olarak hesapladım. yakın değerler buluyordum. başka bir gün anneannemin evinde aynısını denemeye karar verdim. düğmeye bastıktan sonra ampulün yanma süresi saniyeleri buluyordu. zamanı ve yolu orantılayınca bizim evdekinin 3 katı kadar değerlere ulaşıyordum. o an efsanevi çıkarımımı yaptım; anneannemin evinde zaman daha yavaş akıyor, muhtemelen bize söylediği yaşın 3 katı yaşında.

not: o sıralar benim yaşım 9-10 falan.

anti-islam sözlük

burasının en temel özelliklerinden biri istediğiniz konuda istediğiniz kadar yazabilirsiniz. din konusu var olduğu günden beri her sohbette var olan bir tartışmadır zira siyaset, ekonomi tarih ideoloji her konunun içinde ciddi etmendir. kendisi dahi derya deniz bir konudur. o yüzden bu denli aktif olarak tartışılması normaldir bence. tek isteğim bunun hakaret şekline dönüşmemesi. inananlar ya da inanmayanlar arasında ne zeka olarak ne dünya görüşü olarak bir üstünlük yok. üstünlük insanlığımızda.

evrim teorisine inanmayan doktor

(ebkz: #41286)
bura karşılıktı zıtlaşma yeri değil yalnız cevap vermezsem olmaz şimdiden affola
hangi fakültede kim ne kesmiş bilmem ama türkiye'nin en az %90 ı abartmıyorum fazlası var eksiği yok din cahilidir din özürlüsüdür
ateist ol şu ol bu ol inan zerre umurumda değil
şurada belli bir seviye üzerindeki insanlarız
fakat güzel tıbbiyeli dost kur'an'ın hiçbir yerinde ademin soyu diye sure yada ayet yoktur .olmadığı gibi şu şunun oğlu bu bunun babası diyerek bir soy kütüğü de çıkarılmamıştır.(evet bazı yerler vardır misal habil ile kabil ademin oğludur ama bu demek değildir ki tüm soy veriliyor)
sen sanırım tevrat ile karıştırdın.açar tevrat okursan orada tam bir peygamber soy kütüklerini göreceksin.yetmeyecek babasıyla seks yapan peygamber kızlarını göreceksin.tevrat beni bağlamaz.zaten tevratı incelersen insanlardan evvel tanrıoğulları adında insandan daha kompleks varlıkların yaşadığını göreceksin (neyse konu bu değil)
ben diyorum ki islam ile evrim çelişmez.
hadisler ise rivayetten ibarettir.rivayet ile de iş yapılmaz.
sonuç olarak
(bkz: ikra bismi rabbi)

evrim teorisine inanmayan doktor

evrime inanmayan diye bir tanımlama evrimi bilimsel bir temelden alıp dini bir temele koymaktır
evrim bilimsel bir gerçekliktir inanıp inanmamak diye bişey yoktur
uzayın sonsuz olduğu söylenince inanıyorsun evrim deyince mi inanmıyorsun
neyse kısaca şunu söyleyebiliriz
insan olarak mantıklı bir bakış açısı içerisinde varoluşumuzu açıklayabilen ve akla yatkın en muhtemel teori evrim teorisidir

temel olarak da islam ile çelişmez
islamda evrim vardır demiyorum islamla çelişmez diyorum

---spoiler---
o (rabb) ki yeri sizin için bir döşek, göğü de bir bina yaptı. gökten su indirdi, onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkardı. öyleyse siz de, bile bile, allah'a eşler koşmayın...bakara22
---spoiler---

ayetinde olduğu gibi "allah su indirdi" deyince allah kendi değil sebebleriyle o yağmuru yağdırır diyorsun ya işte öylece insan yaradılışında sebeb evrim(mutasyon vs.) olabilir

(bkz: aslında imam hatip okuyacaktım)

evlenilmeyecek kızlar

nedense hep kızların fedakarlık edip kendini eşine adaması, aksi takdirde evlenilmemesi gerektiği yazılmış. kardeşim köle istiyosanız kendinize parasını verin temizliğinizi de yapsın ütünüzü de yapsın.
ha yok herkesin ananız gibi ayağınıza meyve getireceğini sanıyosanız kızlara bok atamayacak yaşa gelene kadar evlenemezsiniz.

ırksızlık

lise dönemi boyunca, uğradığım ırkçılığa lanet ederek söze başlayayım. ben arap asıllı türküm ve doğup büyüdüğüm yerde kürt, arap, türk ve zaza ırkları var. ve nice kürt arkadaşımın ırkçılık hikayelerini dinledim (*gerçek olduğuna inanıyorum ve hikayeleri anlatmıyayım yoksa entry uzun olacak.).
neyse ben lisedeyken benim başımda gelen ise bu ırklardan birine(*bölücülük olmasın diye, hangi ırka ait olduğunu söylemedim.) mensup biri ile tanıştık. baya konuşup kaynaştık 6-7 gün sonra aramızda şu konuşma geçti:

(arkadaş= a, ben=b)
...
a: sen hangi ilçeden geldin?
b: x ilçesinden geldim.
a: orda çok fazla arap var, yoksa sen arap mısın?
b: evet.
a: o zaman sen benim düşmanımsın. ben araplardan nefret ediyorum.(* o ana kadar aramız gayet iyiydi.)
bulunduğum yurtta, ırkdaşları çok olmasından ve ilk kez ailemden uzak olmam sebebiyle, hiç bir şekilde ses çıkaramadım...

benim başıma gelen ilk ırkçı saldırı olması sebebiyle bu olayı anlattım ve buna benzer onlarca olaylar yaşadım. sınıfta ırkıma ne laflar ne aşağılamalara şahit oldum.(*yazarken bile kötü oldum.)

sırf arap olduğum için benden nefret eden olacak ve ben bu entryi onlar için giriyorum. ben 1.sınıfta andımızı okumak için her sabah erken gelen birisiydim ve "ne mutlu türküm diyene" bağırırdım, hiç zoruma gitmezdi (*aksine hoşuma giderdi.). ama ben arap olduğumu söyleyince buna aşırı nefret söylemleri ile dönüt almak beni psikolojik bulanımlara sokuyordu. ve en sonunda bütün ırklara lanet okudum ve an itibariyle ben `ırksız`ım.(*tipe bak, ırksızın teki. sanki gökten düşmüş.)

uluslararası sitelerde(*strangermeetup) ben:
(yabancı=y , ben=b)
y: hi!
b: hi!
y: what is your name?
b: ghulabania
y: you have an interesting name :)
y: i am wondering. what nationality are you from?
b: race doesnt matter but i am from turkey.
...
not: yazdıklarımı 2-3 hafta önce planmıştım yani güncel içeriği olmayan bir yazıdır. çeviri konusunda google amca sağolsun.(*swh)(*swh)

tanımı: ırk gözlüğünden kurtulmaktır.

yanlış anlaşılmış şarkı sözleri

abiyugu dara dara da
'ı feel good'muş falan filan

kıskançlık

kıskançlığa hastalık olarak bakışı çok tatlı olan az bilinen bir teoman şarkısıdır.

bir gün daha bitti önümde
günler gelir geçer ve antibiyotikler
kimim ben? bugün ne günlerden?
40derece yüksek ateş ve kıskançlık
bu zayıflık anında,bir aşkın komasında
kıskançlık aktığında durmaksızın damarlarımda
sen ilacımsın,susuz yuttuğum
bir türlü gitmeyen ne yapsam da boğazımdan
günlerdir hastayım ve bu beni delirtiyor
sürekli uykuyla uyanıklık arasında
gidip gelip,gidip gelip,gidip gelip.
40derece yüksek ateş ve kıskançlık...

teoman - kıskançlık

Toplam entry sayısı: 76

saniyelik salaklıklar

şimdi olsa umursamayacak ama 7. sınıf öğrencisini dumura uğratan bir olaydır:
ilköğretim yedinci sınıftayım. ders geometri; silindirler alanları falan. neyse hoca beni tahtaya kaldırdı; anlatarak çöz bakalım dedi. başladım çözmeye bir yandan da sınıfa anlatıyorum. silindirin yanal alanını nasıl hesapladığımı anlatacağım ama o iki kelimeye nedense dilim dönmüyor. uzun bir süre o kelime grubunu kullanmadan açıklıyorum ama bir yerde kullanmam gerekiyor. bir iki saniye durup hata yapmadan söylemeliyim diyorum ve sonrasında ağzından şu kelimeler dökülüyor :
bu formülle de yanal analı buluyoruz.
ve ne dediğimi fark eder etmez tahtaya yüzüm sınıfa sırtım dönük bozuntuya vermeden soruyu çözüyorum. sınıfın abazan erkek grubu kahkahayı koparıyor.
yüzüme karşı hiç sataşmadılar ama yıllar sonra öğrendim ki uzun bir süre arkamdan konuşurken analcı lakabını takmışlar hayırsızlar.

toplu taşımada çocuklara yer vermek

halk sağlığı anlayışına göre toplu taşımada oturma önceliği zannedilenin aksine yaşlılardan önce küçük çocuklardadır.

kadın gibi

duyduğumda nerde olursam olayım tepki verdiğim kelime grubudur. bozalım dengeyi kadınlar neden bozmuyoruz. denge denen şey toplumun kadınlara dayattığı, erkek iktidarını kuvvetlendiren safsatadır sadece.
gender identity (cinsel kimlik) bize toplum tarafından verilmiştir, cinsiyet ve bunun getirdiği özellikler farklıdır; gonadlardan ve dış genitalyadan kaynaklıdır. bir de biyplojik cinsiyet vardır ki bu da xx veya xy olma durumudur. erkek gibi yürümek, kız gibi atmak deyimleri biyolojik eşitsizlikten değil, toplumun oluşturduğu cinsel kimlik rolleri yüzündendir.

equality (eşitlik) ve equity(hakkaniyet) arasındaki fark iyi bilinmelidir. erkek ve kadın eşit değildir. çünkü eşit olsa biyolojik özelliklerin getirdiği durumlar (kadının hamile olması gibi) hakkaniyetsizlik, adaletsizlik yaratır. o yüzden gerçek kadın hakları savunucularının öyle eşit olma derdi değil de hakkaniyet "equity" derdi vardır. (bu terimi ingilizce yazmamdaki amaç tam olarak karşılayan türkçe bir kelime olmamasıdır.)

mesela içine gireceğimiz meslekte kadın yönetici neden az? doktor olan bir kadın ve erkek aynı saat miktarında çalışma karşılığında neden eşit para almıyor. bu bilgiler istatistiksel olarak elimde mevcut, valla koymaya üşendim ama bir iki güne editlerim. konuyu su an daha fazla uzatmadan özetle sorunun çözümü zaten eşitlik değildir, çözüm hakkaniyet/adalettir. bunu istemenin de biyolojik eşitsizliğe ters düşen bir yanı yoktur.

ya bi de anlamıyorum; şu yukarıda bahsettiğim temel bilgi ve bundan da fazlası bizim okulda derslerde anlatıldı, sınavlarda da soruldu. merak ediyorum diğer okullarda hiç mi bahsetmiyorlar halk sağlığı derslerinde falan.

küçükken yanlış yorumlanan deyimler ve atasözleri

ayağını yorganına göre uzat atasözünü hep yatağa geçtiğimde düşünürdüm. yorgan kısaysa ayağını toplayıp yatsın gibi gelirdi. eğer yorganın kısa tarafını serdiysem düzeltmek yerine bacaklarımı karnıma çekip uyumam gerektiğini çıkarırdım hep nedense.

en güzel üçlü

çalışan beyin-seven ruh-güzel ahlak

saniyelik salaklıklar

şimdi olsa umursamayacak ama 7. sınıf öğrencisini dumura uğratan bir olaydır:
ilköğretim yedinci sınıftayım. ders geometri; silindirler alanları falan. neyse hoca beni tahtaya kaldırdı; anlatarak çöz bakalım dedi. başladım çözmeye bir yandan da sınıfa anlatıyorum. silindirin yanal alanını nasıl hesapladığımı anlatacağım ama o iki kelimeye nedense dilim dönmüyor. uzun bir süre o kelime grubunu kullanmadan açıklıyorum ama bir yerde kullanmam gerekiyor. bir iki saniye durup hata yapmadan söylemeliyim diyorum ve sonrasında ağzından şu kelimeler dökülüyor :
bu formülle de yanal analı buluyoruz.
ve ne dediğimi fark eder etmez tahtaya yüzüm sınıfa sırtım dönük bozuntuya vermeden soruyu çözüyorum. sınıfın abazan erkek grubu kahkahayı koparıyor.
yüzüme karşı hiç sataşmadılar ama yıllar sonra öğrendim ki uzun bir süre arkamdan konuşurken analcı lakabını takmışlar hayırsızlar.

en güzel üçlü

çalışan beyin-seven ruh-güzel ahlak

tıp fakültesinden mezun kızların evde kalması

bence o kızlar evde kalmıyor işte kalıyorlardır. ev kadını değiller ki; idealleri de varsa başlarına bela olan kısıtlayıcı bir erkek olmayınca işlerinde efsane şeyler başarabiliyorlar. bir hayat tercihi onlar için; zorundalık değil. emin olalım sırf doktorlar diye oğullarını yamamaya çalışanlar vardır. lakin onlar kendi ayaklarını üstünde tam bağımsız birer kadın olarak kalmak istiyorlar.
dipnot: evlenmek en büyük hayalleri olup da istediği erkeği bulamadığı için bekar olanlar müstesna

komik öğrenci hatıraları

patoloji dersindeyiz, hoca hpv'nin yassı epitele yerlestiği ve böylece serviks ve larinks kanseri yapabileceğinden bahsediyor. tabi bu kısımdan önce cinsel yolla bulaş olduğunu da anlattı.
sınıfımızdaki çok tatlı, hanım hanımcık, çok güleç ve benim de çok. sevdiğim bir arkadaşım el kaldırıp şu soruyu sordu : "hocam tamam serviks kanserine sebep oluyor da larinks kanseri nasıl yapıyor, mekanizması nedir, oraya hematojen yolla mı gidiyor virus?"
hocamız kem kum etti biraz, sonra da istersen ben o kısmı anlatmayım şimdi dedi. zavallı arkadaşım etrafına masum masum bakarken sınıfta gülmemek için insanlar kendini tutuyordu. etrafa ne var falan diye sormaya başladı ki o sırada yanındaki arkadaşı eğilip kulağına o "mekanizmayı" anlattı, sonra haaa deyip kafasını deftere doğdu eğdi.
ve bu anı yıllardır amfiden amfiye aktarılmaya devam ediyor. 2-3 yıl sonra okulumuzdaki efsaneleşen tıp öğrenci anılarına girebilir.

tıptaki akılalmaz kısaltmalar

hocaya ertesi gün hasta sunulacaktır. serviste hasta kayıtlarını okuduktan sonra orada geçen "tdro" kısaltması eve dönünce saatlerce araştırıp bulanamamıştır. ertesi gün asistana sorulmuştur. alınan cevaptan sonra yapılan o uzun araştırmalarda harcanan vakte lanet edilmiştir.
tdro'nun açık hali, konsültasyon için danışılan doktora ricadır: tarafınızdan değerlendirilmesi rica olunur.

tıbbiyeli itiraf

sevgilimi aldattım dün desem bu itirafa; beni burda linç eder misiniz ?? ne olursun hemen sayıp sövmeyip bi dinleyin anlayın beni desem kimse anlayıp acır mı; merhamet eder misiniz bana? sahi olan şey aldatmak mi bilmiyorum ama aklımdan minik bir şüphe bulutu geçse bile vicdan yapan birisiyim. onunla kıyaslayınca dünkü kesin aldatmak benim gözümde. bu şüpheyle nasıl nefes alıp vermeye devam edeceğim ki ben? kendimden nefret ede ede tiksinerek kim her şey normalmiş gibi devam edebilir ki? çaresiz sıkışmış bunalmış halde; kimseden aman dileyemeden sadece suçlulukla yaşamayı öğrenmeye çalışıyorum.

kurdun dişine kan değdi

yapılan ve sonra pişman olunan şeyler

evde anne baba varken sigara içmek; sonra basılmaya yaklaştığın an bir daha bu riski göze almam demene rağmen o macera hissinin verdiği adrenaline dayanamayarak ertesi güne bir daha aynı şeyi tekrarlamak.
not: yeni başladım bırakmalıyım lafı da her dalda beyninde dolaşıyor ama bakalım ne zamana kadar esiri olacağız o meretin

en güzel üçlü

çalışan beyin-seven ruh-güzel ahlak

komik öğrenci hatıraları

yurtdışından gelen arkadaşım türkçe tıp okuyordu. ilk sene hücre zarı denildikçe, "jail" kelimenin çevirisi olan hücreyi anlıyormuş ve hapishane ile bu dersin ne alakası var diye hiçbir anlam veremeden ilk komiteye girmiş. tabi tahmin edersiniz ki gelen sınav sonucu adeta bir hüsran olmuş
Henüz takip ettiği biri yok.

içerik kuralları - iletişim