gemilergelmis

Durum: 292 - 0 - 0 - 0 - 16.07.2019 21:57

Puan: 3742 -

3 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Su akar yatağını bulur...
  • /
  • 30

tıp fakültesi dönem 1 finali

üniversiteye hazırlanırken " sınavı kazan rahatsın " diyen dershane hocalarını rahmetle(!) andıran finaldir.

takip edilesi youtube kanalları

enes batur yazanları engellediğimdir.

kan ve gül

bir zamanlar facebookta herkesin etiketlendiği fotoğrafların ana ögeleri. bir dram içerir

sözlüğü terk etmek

8 temmuz 2019 gece uyuyamamam

8 temmuz 2019 yataktan kalkmam ile devam eden garden of eden.

kul hakkı

tadı çok güzel olsa gerek, bu kadar yeme sevdalısı olduğuna göre...

ketçap mayonez olsun mu

dota 2

7.22 güncellemesi ile her heroya bir aghanimin geldiği oyundur. ütopya gerçek oldu. tişikkirlir icefrog

not: artık pudgespor ve 4 k değil , dota plus 25 lvl invoker ve 5 k oldum.

üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

hayali tus kazanmak olan ama kabuslarında tus sonucunu gören bir garip pratisyen.

procrastination

  • /
  • 30

aşı yaptırmayan aileler

geçende aile hekimlerinin performans formlarını değerlendirirken bir baktım ki formların yarısı ailenin aşı reddi. aşılanma oranında sıkıntı yok lakin bu ülkemizde aşılanmayan bir dolu çocuk olduğu gerçeğini asla ve asla değiştirmiyor.

peki sebebi ne?

kimisi dini sebepten. neymiş hocam aşı caiz değil. allahın unuttuğu bilmem ne tarikatından subhanallah ahmet mehmet efendi hocamız elhamdülillah aşıya karşı, harammm harammm diyip allahın sevgili kulu olan çocuğa zarar veriyor - arada bir de çocuk okutuyoz diyip paraları da söğüşlüyorlar o ayrı mesele...

kimisi .. allahım gülesim geliyor. hocam içinde madde varmış çocuğu öldürürmüş. onlara şu tecrübemi aktarmak isterim: ilkokulda ortaokulda okuyan binden fazla çocuğun aşılamasını organize ettim, sadece 1 tanesinde hafif ürtiker gelişti, ona da avil yapıp dinlendirdik geçti zaten hemencecik.

kimisi daha da komik... gidiyor doktorlukla alakası olmayan birine, "çocuğuna aşı yaptırma otistik olur!" diyor o biri de neymiş içinde civa varmış! lan o zaman balık da yeme onda da var civa! işine geldi mi ama balık ye dersin ama değil mi! bu kadar aşırı saçmalık olamaz!

bakın aileler,
aşılanma, hem `dünya sağlık örgütü`nün hem de kendi `sağlık bakanlığı`mızın %100 önerdiği bir olay. başkasını dinlemeyin doktorunuzu dinleyin.

bu kadar bilimsel araştırma, bu kadar doktor boşuna söylüyor olamaz değil mi aşı yaptırın diye?

yerçekimi doğası üzerine bir düşünce deneyişahsım tarafından yaklaşık 3 yıl önce yapılmış bir düşünce deneyidir. şimdi yukarıdaki fotoğrafta uzay-zaman'da sabit oldukları kabul edilen ve aralarındaki mesafe 1 milyar ışık yılı olan, izdüşümü a noktasına denk gelen x gezegeni ve izdüşümü b noktasına denk gelen y gezegeni olduğunu farz edelim. x gezegeni'ni 1 saat içinde izdüşümü c noktası olan yere getirip y gezegeni'ne 30 km kadar yaklaştırıyoruz. ilk durumdaki birbirlerine uyguladıkları çekim kuvveti f1, son durumda ise f2 olsun. buraya kadar herşey tamamsa sorumuza geçelim o zaman. y gezegenine başta uygulanan f1 kuvveti ne kadar süre sonra f2 kuvvetine dönüşür? 1 saat sonra mı, yoksa 1 milyar yıldan 1 saat eksik süre sonra mı? eğer 1 saat sonra etki edecek diyorsanız o zaman evrende ışıktan daha hızlı hareket eden birşey buldunuz demektir. yok, cevabınız ikincisi ise o zaman yerçekiminin belli bir hızla hareket eden dalgalar olduğunu keşfettiniz. 2017 yılına geldiğimizde yapilan ligo deneyi ile yerçekimi dalgaları keşfedildi ve keşfeden 3 bilim insanına o senenin nobel fizik ödülü verildi.

edit: diyelim ki güneş birden çatt diye yok oldu. o zaman dünyamız 8 dakika 44 saniye elips yörüngesinde güneş hâlâ varmış gibi dönmeye devam edip sonrasında doğrusal bir şekilde uzayın derinliklerine doğru savrulur. jüpiter için ise aynı durum 45 dakika sonra meydana gelir.

edit 2: kurgusu yanlış olmayan deneydir. etryde mesafe olan "1 milyar ışık yılı" ifadesi değil, süre olan "1 milyar yıl" ifadesi kullanılmıştır. "1 milyar ışık yılı" ifadesi şekildeki iki gezegen arasında ilk durumdaki mesafeyi göstermektedir.

final sonrası elin ayağa dolaşma sendromu

finalden çıkılmış, üzerindeki yük atılmıştır. yüzlerce sayfalık notlar, binlerce sayfalık slaytlar kenarı ayrılmaya hazırdır artık. sonra cevap anahtarları yayınlanır, sınıf grubuna fotoğraflar gelir ve hemen acele acele kontrol edilmeye başlanır. zaten sınav oldukça iyi geçmiştir, bir sıkıntı olmayacağı zannıyla yanlışlar sayılmaya başlanır: istatistik 3y, biyofizik 5, fizyo 20 oh baraj yememişim kılpayı. mikro 10, biyokimya 7 iyi birkaç soru çıkmış bari sormuş. anatomi 28 y. kaç çıktı dur yanlış hesapladım herhalde. 1, 2, 3 ... 15, 16, 17... 29 !?!
baraj yenilmiştir ve her bir yanlışta ikişer ikişer alınması gereken notun altına düşülmüştür. telaşla tüm dersler en baştan hesaplanır. büyük bir dikkatle en ince noktasına kadar hesap tamamlanır ve geçme notuna erişilememiştir. işte sendrom en büyük semptomlarını bu süre zarfında verecektir. finale çalıştığı saatler, haftalar gözünün önünden geçer. bir yandan yüzlerce sayfayı tam kenarı ayıracakken birden devasa bir dağ gibi karşısına dikilmesinin verdiği çökmüşlük, bir yandan ne yapılması gerektiğinin onulmaz kaygısı...
oysa uçak bileti çok önceden alınmış, memlekete doğru yola çıkılmıştır bile. sınıfı geçmiş olmanın rüya gibi olan sevinci tam olarak kursağında kalmıştır. o rüya sadece birkaç hafta ertelendi gözüyle bakıp kabulleniş evresine geçilmelidir, zira orada rüyaların daha da fazla ertelenebileceğini söyleyen bir tıp fakültesi durmaktadır.

tıbbiyeli itiraf

ben de düştüm ama düşerken başka dallara tutunmaya çalışmadım; canım acıdı evet fakat düştüğüm dalı bile kırılmasın diye bıraktım.

haber bülteni klişeleri

-kansere çare bulundu...

onkolog hocamızla kantindeyken aç aç aç sesi aç diye bağırarak bizi güldürmesi..

show tv sağolsun.

yazarların tıbbiyeli sözlükte yazma sebepleri

bir yerlerde bir iz bırakabilmiş olmanın verdiği his.

içinizi dökme defteri

her gece uyumadan önce yaptığım aktivitelerden biri diş fırçalamak ise diğeri dua etmek. bir kaç gün önce yine duamı ederken bir an durdum, düşündüm ve, “benim şu zamana kadar hiç bir duam kabul olmadı ki” dedim. bunu o an sesli söylemek o kadar koydu ki bana. içimi bir hüzün kapladı. bir çaresizlik. ve o çaresizliği her zaman yaşıyor olmama rağmen allah’tan beklentimin olması biraz olsun hafifletiyormuş meğer çaresizliğimi... o an bu gerçekle de yüzleşince iyice ortada kalmışım hissi yarattı bende. kendimi yolunu kaybetmiş, bu zamana kadar bulamamış ve hala daha bulamayacakmış gibi hissediyorum.. çok acı.

patatesle dünyayı aydınlatmak

patatesten cips, kumpir, kızartma vb. yapılmasından daha az dikkatimi çeken durumdur. mesela benim bi patatesim olsa ve yemek-aydınlanmak olmak üzere iki seçeneğim olsa ben o patatesi karanlıkta yerim..üzgünüm bilim, seni yerim..

anamnez

sinsice gunluk hayatimin bir parcasi haline gelmeyi başaran beni hayattan sogutan sey.
arkadasim :artik ahmetle eskisi gibi degiliz
ben : ilk ne zaman fark ettin bu durumu . ne zamandir boylesiniz . bu duygu sende ara ara mi oluyor yoksa her gun var mi. ne zaman siddetleniyor .onceden yapmis oldugunuz bi tartisma kavga var mi gibi sorulari sorasim geliyor ama tabiki de durduruyorum kendimi ve duzelirsiniz diyip gecistiriyorum en sonunda

her şeyin üst üste gelmesi

çoğunlukla başıma gelen durumdur. hatta bu kötü olayları listeleyip aralarında hangisi en kötü yarışması yapmıştım bi defa, hepsi kazandı çünkü her biri farklı kategorilerde en kötü durumlardı.son 3 yıldır falan bitmiyor bu hâl, ohal bitti buhal bitmiyor sözlük deliricem*

Toplam entry sayısı: 292

gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz

" hayallerin ne kadar büyük olursa hayal kırıklığı da o kadar gürültülü olur."

beynine bir kez hava değmeye görsün

bu güne kadar bu başlığın açılmamasından dolayı şaşırtan kitap adıdır. tübitak popüler bilim kitaplarının türkçesini yayınladığı eski bir amerikalı nöroşirurjiyen(bilmeyen de olabilir beyin cerrahı) frank vertosick'in kliniğe başladığından itibaren uzman doktorluğa kadarki eğitimini hikayelerle anlattığı bir eserdir. ben hep beyin ve sinir cerrahisi okumak istemişimdir o yüzden ayrı bir ilgi çekici gelmişti bana . kitabın olayı genel olarak kurtarılan değil kaybedilen hayatları anlatmasıdır.

---spoiler---
rebecca'nın hikayesine her yürek dayanmaz
---spoiler---

bazı zor sorular

ezan

"minareleri ezansız bırakma allahım"

iftar topu

belli bir yaşa kadar ciddi ciddi bir güllenin atıldığını zannettiğim, hatta " acaba ne tarafa doğru atıyolar " diye gözlemlemeyi düşündüğüm ramazan diyince ilk akla gelen ögelerden biri. iftar vaktinin geldiğini haber verir. günümüze kadar kaybolmamış geleneklerimizden yalnızca birisidir.

necmettin erbakan

türk siyasi tarihinin en iyi lideridir. aslında mühendis olmasına rağmen mehmet zahit kotku hocaefendinin yönlendirmesiyle siyasete atılmıştır. milli görüş'ün başını çeken adamdır. açık konuşmak gerekirse ben günümüzde erdoğandan daha iyi bir lider göremiyorum o yüzden eleştirmek istemiyorum fakat erbakan hoca bütün liderlerimizin aksine amerikadan,siyonizmden korkmamış; emperyalist dünyayı ifşa etmek için haykırmıştır. ağır sanayi hamleleriyle, havuz sistemiyle, d 8 ile bu güçlere kafa tutabilecek , onları korkutan hamleler yapmıştır. aynı zamanda ezelden beri fetullah gülene kimsenin güvenmemesi gerektiğini söylemiş hatta türk okullarının açılmasına izin vermemiştir. ama bülent ecevit sağolsun imzayı atmıştır. bu kadar büyük hamlelere karşı amerikanın nasıl tutuştuğunu şu sayfadaki deşifre edilen mektup ile görebiliyoruz. sonuç mu ? 3 darbe.

beynine bir kez hava değmeye görsün

bu güne kadar bu başlığın açılmamasından dolayı şaşırtan kitap adıdır. tübitak popüler bilim kitaplarının türkçesini yayınladığı eski bir amerikalı nöroşirurjiyen(bilmeyen de olabilir beyin cerrahı) frank vertosick'in kliniğe başladığından itibaren uzman doktorluğa kadarki eğitimini hikayelerle anlattığı bir eserdir. ben hep beyin ve sinir cerrahisi okumak istemişimdir o yüzden ayrı bir ilgi çekici gelmişti bana . kitabın olayı genel olarak kurtarılan değil kaybedilen hayatları anlatmasıdır.

---spoiler---
rebecca'nın hikayesine her yürek dayanmaz
---spoiler---

bazı zor sorular

yazarların nick hikayeleri


en büyük hayalim bu sahnedeki gibi o gün geldiğinde, beklediğim gemi geldiğinde, hatta beklediğim gemilerin hepsi geldiğinde ben de "gemiler gelmiş" demek istiyorum. böyle heyecanla, ne yapacağını bilemez ama sevinçten ağlayacak şekilde. nickim en büyük hayalim olsun istedim.

gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz

" hayallerin ne kadar büyük olursa hayal kırıklığı da o kadar gürültülü olur."

necmettin erbakan

insanları yaftalamaktan zevk alanların da yorum yapabildiğini gösteren başlık

cin

var olan şeydir. müslüman olup da cin yoktur diyenlere şaşarım. eğer gönderilen son kitaba inanıyorsanız cin taifesinin varlığını inkar etmeniz çok sıkıntılıdır. zira kur'an-ı kerim'de cinlerin var olduğundan bahsedilmiştir. yoktur diyip allah sözünü inkar etmekten yine o'na sığınırım.

necmettin erbakan

türk siyasi tarihinin en iyi lideridir. aslında mühendis olmasına rağmen mehmet zahit kotku hocaefendinin yönlendirmesiyle siyasete atılmıştır. milli görüş'ün başını çeken adamdır. açık konuşmak gerekirse ben günümüzde erdoğandan daha iyi bir lider göremiyorum o yüzden eleştirmek istemiyorum fakat erbakan hoca bütün liderlerimizin aksine amerikadan,siyonizmden korkmamış; emperyalist dünyayı ifşa etmek için haykırmıştır. ağır sanayi hamleleriyle, havuz sistemiyle, d 8 ile bu güçlere kafa tutabilecek , onları korkutan hamleler yapmıştır. aynı zamanda ezelden beri fetullah gülene kimsenin güvenmemesi gerektiğini söylemiş hatta türk okullarının açılmasına izin vermemiştir. ama bülent ecevit sağolsun imzayı atmıştır. bu kadar büyük hamlelere karşı amerikanın nasıl tutuştuğunu şu sayfadaki deşifre edilen mektup ile görebiliyoruz. sonuç mu ? 3 darbe.

yaran tıbbiyeli sözlük başlıkları

henüz rastlamadığımdır. bu başlık bana bir an şunu çağrıştırdı korktum . swh
(bkz: yaran entryler)

edit:imla

primeri bilinmeyen metastatik kanser hücresi. adeta bir veba. bir salgın.

yıl 2017 hala daha bundan var arkadaş. ben anlamadım ki bu işi. hayır yani kimisi de tek kelimelik entry'i imla diyerek editlemiş. herkesin egolar tavan olmuş internet aleminde. herkes sizin yazdığınızı okuyo, editlerinizi saniyesi saniyesine takip ediyo falan mı sandınız ? hepinize bravo beee

edit:imla

içerik kuralları - iletişim