habbarul

Durum: 2190 - 63 - 11 - 10 - 19.06.2018 00:23

Puan: 23036 -

2 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yönetici.

Cahildik, bonibonun rengine kandık.
  • /
  • 219

sözlüğün en kral adamı

tepkilere göre sözlerini eğip bükmeyendir.

bir ağız dolusu susmak

anlaşılmayınca neye yarar.

tıbba kolay diyen güruh

bordetella pertussis

boğmaca etkeni bakteridir.

ince telli saç

şekil almayan saçtır.

görünmeyen bir yere dövme yaptırmak

dekolte giyerek telafi edilir.

gamsız olmak

bu aralar en çok ihtiyacım olan şeydir.

eşeğin kulağına su kaçırmak

gamlı baykuşlara gamsızların uyguladığı şiddettir.

sandalet

parmak arası olanlar aşırı rahatsız olduğundan seçeneklerimin oldukça azaldığı ayakkabıdır.

tatlı sevmeyen insan

şeker bağımlısı değildir.
  • /
  • 219
  • /
  • 59

eğlenmeden olmaz


pnömoni ağırlık skoru


curb65 skoru


kingella kingae


nazlı çelik


ay çekirdeği


aorticdissection amp ertuditu ile 4x4 müzik


hürkuş göklerdeki kahraman


ofsayt


kuzzulkurt


  • /
  • 59

erkek olmanın avantajları

var olduğunu sanmıyorum. çünkü fiziksel olarak bile estetik değiller.

sen hiç yaşlanıyor diye kel kalan hayvan gördün mü? ama zavallı erkekler :(

tecavüz sonrası gebelik

bu ülkede 45 çocuğa tecavüz edildiğinde ses çıkarmayıp üzerine bir kerelik olay diyen aile bakanının bulunduğu dönemde;
kimlerden oy alabileceği bilinmez kürtaj hakkının kullanılmasının engellenmeye çalışıldığı durum.

tecavüz çok berbat bir olay. hayvanlarda bile (ki bile demek ne saçma) yokken , insanlarda özellikle de kadınları en çok biz düşünüyoruz diyen müslümanlarda çok görülen iğrenç bir sorun.

maalesef bu olay sonucu gebelik görülebiliyor. hatta bazı hormonların artışı ile daha da kolaylaşıyor.
bir kadın ise bu olayın izlerini unutmaya çalışırken yüksek bir ihtimal o günden kalan bir çocuk istemez. ayrıca o daha doğmamış çocuğun geleceği açısından da bu durum iyi değil. çocuk yapması bakmasından kolay sonuçta. fakat o çocuğun geleceği ne olacak? aile diye ne bulacak o çocuk?

eğer anne o çocuğu istemiyorsa sonuna kadar haklı. hem ebeveyn olmak için de belli bir hazırlık yapmalı insanlar.

sağolsun bizim ülkemizde ise siz doğurun gerekirse biz bakarız diyerek kadını iyice suçlamaya iten bakan var.
maalesef işinin gereği tecavüzü engellemek, daha ağır cezaları hazırlamak olan görevini unutan bakan.

evet konuyu başka bir yana çektim kusura bakmayın. fakat başlığı okurken bile sinirlerim bozuldu.

tıbbiyeli itiraf

kör değilsin. ama korkaksın. aptalsın. ne istediğini bilmeyen bir adam için bir yılını mı feda edeceksin ha?
sevdiceğim dediğin adam sana eskisi bakmıyor artık.. hatırla.. ne zamandan beri bu aptallık? eskisi gibi aramıyor sormuyor. aramalarına cevap bile vermiyor. seni üzdüğü zaman onun umrunda bile değilsin.. evet. o sadakatsiz. evet. o bencil ve merhametsiz. ilk defa bir insana böylesine yalvardın.. böylesine gururunu ayaklar altına aldın. her defasında ona kıyamadın. kıyamıyorsun.. ya kendin ereshkigal? kendine bir gram sadakatin ve sevgin yok mu? öz-saygın nerede? duyguların için savaştın evet. ama her defasında seni paramparça etti.. ne oldu. şimdi bu sıcak ıssız kaktüs tarlasında kayboldun. nerede olduğunu bilmiyorsun. kurtulmak için attığın her adımda ayakların diken içinde kanıyor.. yüzünü buruşturuyorsun. susuzluktan boğazın kupkuru kesilmiş yutkunamıyorsun bile. savaş çoktan bitti artık.. kabul et. yenildin.. ve buradan kurtulabilmek için daha çok adım atman gerekecek çok..

hastanelerin güvenliği sağlansın

14 haziran 2018 suruç olaylarının yaşanması üzerine ttb'nin yaptığı açıklama.

"bugün (14 haziran perşembe) öğleden sonra şanlıurfa’nın suruç ilçesindeki seçim çalışması esnasında gerçekleşen silahlı çatışmada, 3 kişinin öldürülüp 5’i ağır olmak üzere 9 kişinin yaralandığını öğrenmiş bulunmaktayız. ttb olarak öncelikle yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralıların bir an önce tedavilerinin yapılması için yetkilileri gerekli ortamı sağlamaya davet ediyoruz.

yaşanılan çatışma sonrasında suruç devlet hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır. aynı zamanda yaralıların çevredeki devlet hastanelerine sevki için 112 ambulanslarının hizmet vermesinin engellendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız.

yaşanılan bu kaygı verici olay, hastanenin sağlık hizmeti vermesinin engellendiğini ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanamadığını göstermektedir.

sağlık bakanlığı’nın ve şanlıurfa valiliği’nin bir an önce bölgedeki sağlık kurumlarının hizmetlerini yapabilmesine yönelik gerekli önlemleri almasını ve kamuoyunu tatmin edici bir bilgilendirme yapmasını talep ediyoruz.

türk tabipleri birliği merkez konseyi


14 haziran 2018 suruç olayları

bugün urfa suruç'ta şimdilik 4 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olay. akp milletvekili adayı i. halil yıldız'ın yaptığı esnaf ziyareti sırasında hdpli bir esnaf tarafından iyi karşılanmaması üzerine, mv adayının korumaları tarafından açılan ateşle yaralanan esnaf baba ve oğulun, kaldırıldıkları hastanede akp mv adayının adamları tarafından infaz edilmeleridir. olaylar sırasında mv adayının kardeşi de ölmüştür. bu akıllara 2 soru getirmektedir:
1) hastanelerde neden bu kadar büyük bir güvenlik açığı var?
2) dün hz. reis'in sızdırılan konuşmasında " hdp'lilerle özel olarak ilgileneceksiniz" emri ile bu olayı bağdaştırmamak nasıl mümkün olabilir?

ayrıca medyanın bu olayı" akp'lilere saldırı" şeklinde yansıtması midemi bulandıran ayrı bir olaydır. yani işin aslını bilmeyen biri o haberleri izlese, hdp'lilerin akp adayına saldırı düzenlediğini, suikast kurduğunu düşünür. yazıklar olsun.

işte hdp'nin birilerini ne kadar korkuttuğu ortada. çünkü türkiye'de saraydan kurtulmanın yolu hdp'den geçiyor. aynı şeyleri 7 haziran sonrası da yaşadık bu herkesin malumu. umarım bu beladan hiç can kaybı yaşanmadan kurtulacağız.

her şeye rağmen korkma, bağır!
edit: ölen insan sayısı 5'e çıkmıştır.

bu arada malum adayın seçim bürosunda çekilen fotoğraflar neyin ne olduğunu iyice gözler önüne sermektedir.

farmakoloji

hocalar dahil olmak üzere herkesin sıkıcı bulduğu ders. bir farmakoloji hocamız var, "ders bildiğiniz üzere çok sıkıcı" diyerek slayt aralarında gezdiği ülkeleri anlatıp, sunumun aralarına kendi çektiği fotoğrafları koyar. ben o kadının dersinden çıktığımda aklımda o derste ne anlatıldığıyla ilgili bir fikrim olmazken nereleri gittiğini aradan aylar geçmesine rağmen hatırlarım. mesela birkaç ay önce girdiği derste kutup ışıklarını göstermişti, büyülenmiştim. onun dışında berlin'i, ismini hatırlayamadığım ama dünyadanın en yüksek dağlarından birinde yaptığı zorlu yolculuğu, hatta geçen yılki dersinde gittiği yerden çektiği penguen fotoğraflarını unutamıyorum. şimdi çalışırken ağlayasım geliyor, neden aklımda kalmıyor diye düşünüyorum ama sonra dersten çok kutup ışıklarını önemsediğimi fark ediyorum.
 spoiler!

buralarda ağlamayı bırakıp çalışmam gerek*

anatomi labına hazırlıksız gitmek

genelde okuyup giderdim ama bazen önceki gün dışarı falan çıkmışsam turist gibi hissederek gidiyodum. anlatanı da şöyle dinler, lab dersi hemen bitsin diye dua ederdim :

intihar

şaşırıyoruz ya intihar eder insanlara. hiç beklemediğimiz anda geliyor. bunun için intihar edilir miydi? değer miydi buna? diyoruz ya. aslında intihar eden kişinin nedenini gerçekten anlasak, ruhen çektiği izdırabı yaşasak biz de intihar ederdik. belki bizimkinin zamanı gelmemiştir veya hiç gelmeyecektir. kim bilir?

kelime dağarcığı testi

kişilerin tüm kelime dağarcığını 50 kelime ile ölçebileceğini düşünen test(imsi).
oldum olası şu internet testlerine ön yargılıyım, birkaç soruyla kişilerin ömrünü bile analiz ediveriyorlar.
ne garip.

damla çikolata

çikolatanın şekli damla halinde olduğu için verilen isim.

insanlık için çok anlamsız ama benim için çok büyük bir bilgi.ben ultra bir seviyede algıya sahip olduğum için 'damla çikolata' nın damla sakızlı çikolata olduğunu sandım hep. mesela markette elime bir ürün alıyorum üzerinde 'damla çikolatalı' yazıyor ben yüzümü ekşitip "iyy bunu nasıl yiyorlar" diyerek ürünü rafına geri bırakıyordum.

benim bu yanılgım yaklaşık 18-19 yaşıma kadar sürdü. en yakın arkadaşım damla çikolatalı kek yapmış. bu konu üzerine sohbet ediyoruz. ben en son dayanamadım "nasıl damla çikolatalı yiyorsun?" diye bir soru sordum. orada gerçekler açığa çıktı..

Toplam entry sayısı: 2190

en çok beğendiğiniz kitap kesiti

"harese nedir bilir misin oğlum? arapça eski bir kelimedir. bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir.

harese şudur evladım: develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. tuzlu kan dikenle karışınca bu tad devenin daha çok hoşuna gider. böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. bunun adı haresedir. demin de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan gelir. bütün ortadoğu’nun âdeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. kendi kanının tadından sarhoş olur."

zülfü livaneli - huzursuzluk

şu yerdeyim çok da şeetmeyin

avamlar bilmez

preklinikler bilmezden sonra sözlük kültürümüze eklenen yeni kalıptır. sayın necdetersoz beyefendiden ilham alarak katkıda bulunmaktan müşerref oldum efendim.

tıbbiyeli sözlük

hiçbir şahsa ait değil, bizzat tıbbiyelilerin sözlüğüdür. yazarlarımız var ettiği sürece yoluna devam edecektir.

instagram

yaptığım paylaşımların tarzına göre, birini 20 kişi beğenirken diğerine 70 beğeni gelmesi, hikaye paylaşınca gören kişi sayısına baktığımda beğenenlerin yaklaşık iki katı olması gibi bir tecrübem varken insanların bakmadan tık tık beğenip geçtiği gibi yorumları haksız bulduğum sosyal medya aracıdır.

benim derdim başka. 27485. aynı pozu verdiğiniz selfielerinizle başlayalım, bu sizin ne kadar yalnız olduğunuzu düşündürüyor bana. o yaptığınız canlı yayınları da kimse izlemiyor. fakat güzel yaptık tadında gün içinde ortalama 10 adet bebek-çocuk fotoğrafı soyunuzu sevgiyle anmamıza sebep oluyor. evlendiyseniz ne mutlu size ama hesabınızı düğün ve kutlama fotolarıyla doldurmanız evlilikten başka bir vizyonunuz olmadığını gösteriyor. tek taşınızı alıp münasip yerinize sokun bu arada. hediyelerinizi de.

konsere veya canlı müziğe gittiyseniz çok da matah bir şey yapmadığınızı birinin yüzünüze artık söylemesi gerekiyor. arabayla yolda seyir halindeyken müzik eşliğinde yol videosu paylaşmanız vasatın altı bir insan olduğunuzu, kendinizle beraber başka insanların da canını bir hiç uğruna tehlikeye attığınızı ilan ediyor.

bilin ki instagram ayda yılda bir hatıra olsun diye güzel anlarını, gezip gördüğü egzotik yerlerin ilginç fotoğraflarını paylaşan, günlük yaşamın içinde gözümüzden kaçan ufak tefek detayları kendi üslubuyla harmanlayıp önümüze sunan, bir şeyler üretmenin sevincini yaşayan ve yaşatan özel insanların yüzü suyu hürmetine ayakta kalıyor.

türk halkının en sık kullandığı korunma yöntemi

çocuklarına dursun, yeter gibi isimler vermeyi içeren yöntemlerdir.

işçi çocuğu olmak

sonu genelde kötü biten hikayenin kahramanı olmaktır. erken yaşta hayata atılmak, ucuz işgücü olmak... ben ailemin tek çocuğuyum. yıllarca kardeşim olmadı diye üzüldüm ama bunun bir şans olduğunu düşünebiliyor musunuz? zor da olsa okudum ben. geldiğim yeri unutmadım, unutmam da.

en çok beğendiğiniz kitap kesiti

"harese nedir bilir misin oğlum? arapça eski bir kelimedir. bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir.

harese şudur evladım: develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. tuzlu kan dikenle karışınca bu tad devenin daha çok hoşuna gider. böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve. bunun adı haresedir. demin de söyledim, hırs, ihtiras, haris gibi kelimeler buradan gelir. bütün ortadoğu’nun âdeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. kendi kanının tadından sarhoş olur."

zülfü livaneli - huzursuzluk

en garip komite soruları

hangisi hipokratın 4 sıvısından biri değildir?
a. kan
b. safra
c. idrar
d. balgam
e. şalgam

recep tayyip erdoğan

ülkede ekonomik kriz varken, olağanüstü halde terörle boğuşurken başkanlık hevesine düşen, sarayda pardon külliyede yaşayan bir fani.

inekmatur

geçmişte ve günümüzde sürekli şekilde hedef gösterilen, trol olarak yaftalanmış yazar kişisi. velev ki öyle bir geçmişi olsun, bu şekilde etiketlemeye hiç gerek yok. siyasi, dini vs. tartışmalı konularda sürekli yazan tek kişi o değil. kaldı ki bu şekilde yazan herkesi trol olarak görmek anlamsız. her konuda ona katılmasam da düşüncelerini samimiyetle dile getiren bu arkadaşımızın yanında olduğumu bildiririm.

savaş bir halk sağlığı sorunudur

başlık altında absürt komedi tarzında linç edilip "terör sevici pislikler, vatan hayinleri!!1!bir" şeklinde ezberden yorum(!) yapılan açıklamadır.

dedim ne ola ki? ne demiş lan bu oçeler acaba... neyse yormayayım sizleri, şunu demişler:

"biz hekimler uyarıyoruz:

savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.

her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.

yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır.

savaşa hayır, barış hemen şimdi!"

vay benim kuzularım. vay benim dokuz köyden kovulmuş doğrucu davutlarım. ülkenin hali bok olmuş, polyannalarım. siz misiniz barış diyen. siz misiniz zarar verme diyen?

siz daha çok çekersiniz bu milletten.

lgbti

açılımı lezbiyen-gey-biseksüel-trans-interseks olan, cinsel yönelim ve/veya cinsiyet kimliği farklılığına sahip bireyleri ifade eden kavram. korkmayın zararsızdırlar.

hacerül esved

şekli ve ibadet biçimi düşünüldüğünde akla müthiş çağrışımlar getiren taş. cennetten düştüğü, öpenin cennete gideceği gibi inançlar da pek anlamlı. fotoğraf

edit: alay etme amacım yoktur. etmedim de. kutsal kaseyle bunun bir farkı yok. dinlerde cinselliğin, cinsel figürlerin bir anlamı var. bunu söyleyince hadsiz, saygısız falan olmuyorum sadece fikrimi dile getirdim. hakikaten anlamlı bir şey vajinaya benzeyen bir taşın cennete atfedilmiş olması, öpülmesi. bunu uydurmadım ki olanı söyledim. kötü bir şey mi vajina? zorunuza giden ne?

aynalitahir hacer-ül esvedin neye benzediği hakkında bilgi vermiş, yorum bile eklememiş. bense bu bilgi karşısında parçaları birleştirdim ve yorum yaptım. bir ritüeli gerçekleştirirken ne yaptığını bilmek veya düşünmek gerekli bence.

aynali tahir

nickiyle beni gülümseten yazar. hoşgelmiş.

içerik kuralları - iletişim