hippocampus

Durum: 77 - 5 - 1 - 0 - 17.02.2019 00:15

Puan: 851 -

2 yıl önce kayıt oldu. ikinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 8

zaman zaman gelen hayatı sorgulama dürtüsü

insanı düşünceden düşünceye sürükleyen , en sonunda da bir yere varılamadan bir iç sıkıntısıyla sizi başbaşa bırakan bir dürtüdür .
genel olarak komitelere sayılı günler kala aklıma düşer , bu kadar çalışmama değecek mi acaba diye sonrasında da alır beni bir düşünceler silsilesi. ders çalışmak için fedakarlık ettiğim şeyler gelir önce aklıma ; ailecek geçirilecek güzel zamanlar mesela .
çevremden anladığım kadarıyla ; ileride , o da yaşamak nasip olursa , tatil planları yaparken uçak -otel fiyatlarını pek dert etmeyeceğim , çocuklarıma maddi anlamda fazla fazla yeteceğim , ailemin maddi ve sağlık sorunlarında onlara zorlanmadan destek olabileceğim . peki, bir kere yaşanacak bir ömrü güzel anılar biriktirmekten çok , stres ve sorumluluklar altında ezilerek yaşamaya değecek mi ? benim hayatım böyle mi olacak ve en önemlisi de tüm bunlara değecek mi ?

hiçbir yere varmayan , cevaplarını bilmediğimiz belki hayatımızın son dakikalarında cevapları öğrenebileceğimiz sorular sorduran bu durumun benim için tek iyi yanı ; hissetmeden yaşadığım çoğu zamanı daha anlamlı kılmasıdır , anlamdan da anladığım; masanın başından kalkıp , bir temiz hava almaktır , umarım bu da anı yaşamanın sınırları içindedir .

her yerde robbins patoloji kitabı aramak

tavsiyelerinden dolayı yazarlara çok teşekkür etmekle beraber , altını -üstünü çizmeden , yanına notlar almadan çalışamayan bir öğrenci olarak ısrarla bana ait olacak kitabı aramaktayım fakat elbette ki son çare söyledikleri gibi kütüphanedir onda da şöyle bir sorun var ki ; kütüphanede 9. baskı bulunmamaktadır.

(bkz:umut etmenin güzel bir şey olması )

her yerde robbins patoloji kitabı aramak

umutsuz bir ikinci yazar aktivitesidir . öncesinde tıbbiyeli sözlük yardımlaşma ağına yazılmış olunup , oradan bir geri dönüş alamayan yazarın ikinci denemesidir bu başlık .
sözü edilen kitabın 10. basımının türkçe çevirisi ,yüksek telifler yüzünden , söz konusu değilmiş şimdilik ve 9. basım da tükenmiş . tek çare olarak , temiz bir ikinci el satın almak isteyen yazar diğer platformlarda da şansını deneyip hüsrana uğrayınca buraya yazmaya karar vermiş , işte bir umut diyerek .
ayrıca ilk defa ,bir ders kitabının piyasada olmaması söz konusu , bu da çok ilginç bir durum sözlük .

tıbbiyeli sözlük yardımlaşma ağı

hocam sorunum şu ki ; robbins temel patoloji kitabını -türkçe , 9.basım- bulamıyorum . sözlükte çok çok temiz 2. el kitabını satmak isteyen varsa canı gönülden talibim . mesaj kutumu kontrol ediyor olacağım ...

tanrı ile cerrah arasındaki fark

tanrı , insanların onlara korkuyla karışık saygı duymak zorunda oldukları için kendilerini tanrı'yla kıyaslayabilecek cüreti gösterebilen cerrahları/doktorları ve daha geniş kapsamda insancıkları yaratandır .
insan gerçekten hayret ediyor .

dr. yavuz dizdar

en son yaptığı açıklamaya kadar , sevdiğim medyatik doktorlardandı kendisi fakat kitabının tanıtımını yapmak için , iddalı cümleler kurmuş ve kurduğu bu cümlelerin hekimleri daha da hedef haline getirdiğini düşünüyorum . tıbba fazla güvenmeyin cümlesinde haklıdır , hekim hekimi hedef olarak gösterebiliyorsa ticari kaygılar güderek , bence de tıbba güvenmeyelim zaten .

cafe au lait lekeleri

gerçekte sütlü kahve anlamına gelen fakat hekimler için derideki açık kahverengi hiperpigmente lezyonları anlatan bir terimdir . nörofibromatozis tip1'in karakteristik bulgusu olup ayrıca ;
fanconi anemisi
tuberoskleroz
mccune-albright sendromu
gibi hastalıklarda da görülebilir.

yazarların sınav öncesinde yaptıkları davranışlar

sınava 155 saat varken okula gitmek, istemeden de olsa yaptığım bir davranıştır . ha bir de sabaha doğru 2 saat uyuyayım diyip saatin alarmını 155 kez kontrol etmek . ruhum güvensiz sözlük .

guyton fizyoloji

ganong'u ya da başka bir fizyoloji kitabını okumadığım için kıyas yapamam fakat benim için efsanedir , aydınlatma yaşatan , mekanizma öğreten kitabımdır. bence her tıp öğrencisi en az bir kere okumalıdır . ayrıca asla sıkmaz , güzel anlatır. boş vakit dostudur benim için

2 kasım 2018 galatasaray-fenerbahçe maçı

bir gsli olarak , tostumu yedim aşağfmtldşfjtltm yok o öyle değildi sözlük kuponumu yaptım maçı bekliyorum . yine üzülerek belirtmeliyim ki içimde fener'in alacağına dair bir his var . fakat sonucu her nasıl olacaksa da heyecandan uzak giden hayatımda beni heyecanlandıracak bir maç olacağı için de teşekkür ederim futbola .
bugün saat 21.00'da başlayacak maçtır.
  • /
  • 8

yaşanmadan özlenen şey

zaten kırılmış bir kızsın

canım abur cubur istediği vakitlerde kendime söylediğim cümlenin bir değişik versiyonu.
(bkz:zaten göbekli bir kızsın)
(bkz:acı gerçekler) *

yıllar geçse de unutulmayan sözler

azimle defekasyon mermerde perforasyon.. ahmet hocam

doktorhane

tıbbiyelilerin önlüklü, scrubslı selfielerini paylaşan instagram sayfası.

bok atmak istemiyorum ama doktor bu ne ?! narsizm korkunç boyutlara ulaşmış. stetoskopun verdiği yetkiye dayanarak kendinizi bir şey sanıyorsunuz heralde. gözlerim kanadı.
muhtemelen beğendiğiniz insanları da takip edip dm’den yürüyorsunuz, kolay gelsin valla. çok kutsal meslek annecim, ettiniz içine.

fenomen doktorlar

tamam gençler eğleniyor anlıyoruz ama geçen birinin paylaşımını görüp yine geleceğe olan inancımı kaybettiren hesaplardır…

yazmış ki nazardan dolayı gözümde arpacık çıktııı ühüüüüüüüüüüü. altında yorumlar doktor hanım /bey geçmiş olsunlar, nazar duaları, dm kasan bebeler….

bele tıp eğitiminin, vizyonunun, stetoskop gösterme ayağına meme show yapan zihniyetin, önlük giyerek yaptıkları ayıbı bununla beraber örtmeye çalışan yaratıkların, türkiye eğitim-öğretim sistminin, nucleusu bile işlerine alet edenlerin, takipçi sayısının kendini akademisyen yaptığını sananların, zuckerbergin, xsmall scrubs alıp biceps show yapmaya çalışanların, her gün sigara-kahve hikayesi atıp doktorun dediğini yap yatığını yapma rererö yazıp topluma başkaldırdığını sananların, en acdığım güruh olarak da tek vasıflarının tıp fakültesi öğrencisi olmak olanların..…. biyroooon listeyi siz devam ettirin…

en çok da senin he… buna fırsat veren senin… sanma ki sen sıranı bu entry ile savdın.

sana da sıra gelecek bekle sen , bekle...

tusdata vs tustime

ben new york'ta yaşarken sizlerin burada sürünmesi

“orada” yerine “burada” kelimesinin seçilmesini manidar bulduğum, komik durum.

roboski anıtının gece yarısı apar topar kaldırılması

pkk sempatizanı yazarın yeni sıçmığı.
1.tsk asla varil bombası kullanmaz gerizekali, bildiğin havadan yere güdümlü bombalar kullanır.
2.ajitasyon maksatlı ölenlerin yaşlarını küçültüyorsun anladık ama hiç beynin sorgulamıyormu geceyarısı dağbaşında 12 yaşında çocuğun işi ne?
3.uğruna domalmayı göze aldığın pkk olmasa, o insanlar kaçakçı olmayabilirdi, başka iş kollarında ekmeğini kazanabilirlerdi, kimse kazancının yarısını eli kanlı örgüte haraç vermek için gidip hakkariye yatırım yapmaz, bunun da farkındasın.
4. gecenin bir yarısı sınırını izinsiz geçen kalabalık bir grup görüyorsun, pkk'nın geçiş güzergahını kullanıyorsun, 15 dakika yürüme mesafesinde karakolun var, ya gerçekten pkklı olup karakolu bassalardı amınakoduğum? ertesi gün xxx karakol baskını, yyy karakol baskını bilmem kaç şehit, oturup biz ağlayacaktık. ben ağlayacağıma sen ağla döl israfı!
5.meşhur kürtçü dezonfermasyonu yaparak güya tsk sivil olduklarını biliyor algısı yaratmaya çalışıyor bizim kabız oğlan, çok geride kaldı o günler sayın anarşist, sür eşeğini kandile.

meşhur ''asker bize saldiriyüüüüürrr videosu''

hayatın en güzel zamanları

tam olarak sağlıklı olduğun her an

hayatın en güzel zamanları

zigotken.
bölüne bölüne yuvarlana yuvarlana geçiyordu zaman.
şimdi ne bir yere invaze olabiliyorum, ne de bir etkileşimim var.

Toplam entry sayısı: 77

beş yılda bir hekimlerin board sınavına girecek olması

hekimlerin kendilerini geliştirmesi için hekimleri sınav yapacağınıza önce güvende olduklarını ve her zaman yanlarında olduklarını hissettirin diyerek cevap verdiğim açıklamadır . önce hekime şiddet uygulayan kişinin şiddetinin dercesine göre belirli sürelerle devlet hastanelerinden faydalanmalarını kısıtlasalar veya para cezası uygulasalar keşke . sanki her şey güller çiçekler gibi , bir hekimin kendini geliştirmesi kaldı .

şimdiye kadar duyulmuşokunmuş en güzel cümle

bir sürü olmuştur elbet fakat geçenlerde okudum ve çoğu insanın hayatının özeti olduğunu fark ettiğim cümledir : ciddiye almayın bu adamı artık ,sonra o da kendini ciddiye alıyor .

bir entryniz silinip taslaklara taşınmıştır

başıma gelendir . mesela 2017'nin en mutlu eden olayı diye bir başlık açmışım fakat tanım girmediğim için taslaklara alınmış yazdıklarım . sözlük de haklı öyle bir başlığa elbette tanım girmem gerekiyordu yoksa insanlar nasıl anlayacaktı başlığı .

tıpçı olmayanın bilmediği gerçekler

çok güzel bir cümledir bir yerde denk gelmişti ; herkes ne kadar kazandığımızı çok iyi bilir de neleri kaybettiğimizi hiç kimse bilmez

tıbbiyeli sözlük zayıflama harekatı

hekimlerin veya hekim adaylarının ara öğün mantığıyla diyet yaptığını görmemle beni şaşırtan harekattır. oysa ki daha ara öğün mantığının yanlış bir yöntem olduğunu , vücûdun bağışıklığını güçlendirmek için aç kalması gerektiğini-kalorisi az da olsa sürekli gıda yüklemesi yapılmamalı- ayrıca vücut glikoz düzeylerinin ara öğün mantığıyla sürekli yüksek değerde kalmasının vücut için doğru olmadığını öğreneli 5 hafta olmuştu . yine de herkese kolaylıklar dilerim sözlük

berika demir

bilmem neden , meslektaşım olduğu için mutlu değilim .

beş yılda bir hekimlerin board sınavına girecek olması

hekimlerin kendilerini geliştirmesi için hekimleri sınav yapacağınıza önce güvende olduklarını ve her zaman yanlarında olduklarını hissettirin diyerek cevap verdiğim açıklamadır . önce hekime şiddet uygulayan kişinin şiddetinin dercesine göre belirli sürelerle devlet hastanelerinden faydalanmalarını kısıtlasalar veya para cezası uygulasalar keşke . sanki her şey güller çiçekler gibi , bir hekimin kendini geliştirmesi kaldı .

evleneceği kızda bekaret arayan erkek

fikirlerine, bekareti önemsemeyen erkek kadar , saygı duyulması gereken erkektir . bekaret demek , erkeklerin düşündüğü anlamda saflığın , temizliğin bir belirteci olmayabilir . mesela ; bekaretin bozulmadan -erkeğe göre kötü olan - çok şey yaşayabilirsin veya bozulan bekareti bozulmamış yapmak çok kolay . bazı insanlara göre -benim de bu grupta olduğumu belirtmek isterim - bekaret her şeyi beraber ve sadece birbirimizle deneyimleyeceğiz fikrinin varoluş biçimidir . bazı insanlara göre de hiç önemli değildir , ondan daha önemli şeyler vardır . her fikirde olan insana da saygı duyulmalıdır bence sözlük . ilişkide esas olan saygı ve doğruluktur . bakire/ bakir bir insan tarafından isteklerime göre aldatılmaktansa doğruyu bilip kendi kararımı kendim vermek isterim . bu da her şeyi açık ve net konuşmaktan geçer .

ufak tefek cinayetler

dizideki merve karakteri tarafından ülkece yönetilsek abd halt ederdi yanımızda diye düşündürten entrika dizisidir .

tıp dışıların önlüklü foto atması

ilk başlarda beni de çok kızdıran bir durumdu. bir yan versiyonu da diyetisyen/psikolog/fizyoterapist arkadaşlara doktor hanım/bey diye hitabıydı fakat sonra dedim ki kendime bak kızım mesleğinle daha çok gurur duy. insanlar bu meslekten olmadığı halde bu meslektenmiş gibi rol yapıyor ve bununla gurur duyuyor . o gün bugündür böyle tipleri her gördüğümde kendi adıma daha çok mutlu olurum sadece . çünkü yaradan, herkese kurduğu hayali yaşamasını nasip etmeyebilir

bir entryniz silinip taslaklara taşınmıştır

bize , tıp okumuşsunuz bir tanım mı yazamıyorsunuz diyen yazarları göstermiştir. burası anabritanica ansiklopedisinin internet sitesi değildir burası sohbet eder gibi yazılabilinen bir sözlüktür bence .ayrıca açılan başlıkların çoğu nettir. biraz özgürlük sözlük .

bir entryniz silinip taslaklara taşınmıştır

başıma gelendir . mesela 2017'nin en mutlu eden olayı diye bir başlık açmışım fakat tanım girmediğim için taslaklara alınmış yazdıklarım . sözlük de haklı öyle bir başlığa elbette tanım girmem gerekiyordu yoksa insanlar nasıl anlayacaktı başlığı .

tus önceliğim değil diyen doktor modeli

ideal evlenme yaşı

sevgiliyle gezilip eğlenilip çığrından çıkılıp artık evlenelim de çocuk yapalım dediğiniz an ,hangi yaşa denk geliyorsa işte o yaştır

aşı yaptırmayan aileler

bir tanesi de benim ailemdir ve ilerde dahil olacağım aile grubudur. burada bahsettiğim de grip aşısıdır. sürekli bedene gereksiz yüklemeler yapılıyor neden mi çünkü tıp artık bir bilim değil bir endüstridir . bas aşıyı geç hocam ilaç endüstrisi para kazansın .

içerik kuralları - iletişim