hocambiserontaksak

Durum: 290 - 0 - 0 - 0 - 22.12.2017 12:54

Puan: 4082 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

primum non nocere
  • /
  • 29

tus

2 gün önce ağustos 2017 sonuçları açıklanan ömür törpüsü sınav.

o zaman sabahattin ali’den gelsin:
sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede…
yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun:
“napalım, kısmet değilmiş…”

kamu kurumlarında yıllık izinlerin iptal edilmesi

bugün itibariyle kamuda yıllık izin yasağı kalkmıştır.

eş durumu

eşi özel sektörde çalışanlar artık eş durumundan faydalanamayacaktır. geçmiş olsun

70. dönem devlet hizmet yükümlülüğü kurası

olağanüstü halde dhy'ye gitmek

başbakan yardımcısı numan kurtulmuş, ohal’i 40-45 gün içinde kaldırmayı planladıklarını söylemiş. o yüzden 70. dhy etkilenmez diye düşünmekteyim.

hatalı başlık ve giri örnekleri

daha önce defalarca belirtilmesine rağmen özellikle bazı yazarlar tarafından yapılan hatalardır. artık bunların bilmeden yapıldığına inanmıyorum. hadi yine yönetim olarak uyaralım. buyrun kuralları tekrar hatırlayalım:
1. tıbbiyeli sözlük birkaç tıbbiyeli tarafından kurulmuş henüz gelişmekte olan bir platformdur. ilerleyen günlerde ihtiyaçlar doğrultusunda yeni kurallar eklenebilir.
2. tıbbiyeli sözlük 18 yaş üstü tüm internet kullanıcılarının katılımına açık bulunmaktadır.
3. tıbbiyeli sözlükte her kişinin yalnızca tek bir üyeliği olması istenir. birden fazla üyeliği olan kullanıcıların sözlükle olan ilişkisi kesilir.
4. üçüncü şahıs ve kurumların her türlü hukuki haklarını zedeleyebilecek giriler, kişisel iletişimin izinsiz ifşası, nefret suçu, paylaşılması yasal olmayan link ve içerikler, telif haklarını ihlal edebilecek içerik ve diğer türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırılık oluşturabilecek giriler, pornografik içerik taşıyan görsel ve videolar yasaktır. yasak olmasına rağmen bu gibi paylaşımlar yapan yazarlarla ilgili, üçüncü şahıs ve kurumlar mahkemeye şikayette bulunursa sözlük yönetimi sorumlu değildir.
5. girilerde açılan başlığa uygun tanım ve örneklendirme olmalıdır. girilerin tek başına anlamı olmalıdır.
6. başlık altındaki diğer girilere doğrudan cevap verilemez, diğer üyelerle giriler aracılığıyla sohbet edilemez. bunun için mesajlar kısmını kullanınız.
7. girilerde : ), ;), :p vs. gibi smiley ifadeleri kullanılmaz. duygularınızı ifade etmek için gizli bakınızı kullabilirsiniz.
8. başlıklarda manipülasyon yapmak, reklam amaçlı rahatsız edici giriler girmek, bir başlığa aşırı sayıda aynı giriyi girmek * yasaktır.
9. kurallara aykırılık içeren başlık ve giriler admin ve moderatörler tarafından silinir. *
10. mesajlar kısmında yazarları rahatsız edecek davranışlar sergilenemez. yazarları rahatsız ettiği tespit edilen kişilerin sözlükle olan ilişkisi ivedilikle kesilir.

neymiş efendim ''6. başlık altındaki diğer girilere doğrudan cevap verilemez, diğer üyelerle giriler aracılığıyla sohbet edilemez. bunun için mesajlar kısmını kullanınız.'' bu kadar eğitim seviyesi yüksek nezih yazarların olduğu bir sözlükte heralde bu maddeler açık açık anlaşılmıştır. yanlış girilerin birkaç tanesini burada yazıyorum zaten başlık altındaki tüm giriler formata aykırı.

başlık: tıbbiyeli sözlük dertleşme platformu

hatalı giri:
youknowwho
bana düşmez belki ama derdine ortak olmak isterim. ailelerimizle hepimizin sıkıntıları oluyor. ya da olmuyor ve bu biz sıkıntıları olanların kendilerini kandırmak için kullandığı bir yalan. bence içini dinle, kalbinin sesini dinle. onlarla tekrar görüşmek istiyosan git ve görüş. ama tüm öfkenden, sinirinden arınarak kalbini dinle. hayır istemiyorsan da boşver gitsin. pişman olur muyum diye düşünmekle geçmez hayat. pişman olacak kadar ömrün olmayacak belki de. şu an ne yapmak istersen onu yap. ve bil ki ne zaman bir acın olursa seni teselli edecek bir sheishere var.

hatalı giri:
dahaiyisinibulanakadarbu
belli bir yaşa geldikten sonra insanlarla gönül bağı kurmak çok zorlaşıyor. çünkü artık çok fazla şey öğreniyorsun. biriyle tanışır tanışmaz üç gün sonra atacağı kazığı tahmin edebiliyorsun ve nitekim atıyor da. gönül bağı kuramamak senin sorunun değil, bence henüz doğru kişiler çıkmamış karşına ne arkadaş ne sevgili olarak. kendi çizginden ödün vermeden onların seni bulmasını bekle. ve her zaman kendin gibi ol. yalnız ol ama kendin ol. çünkü bunun için yaratıldın.

hatalı giri:
sheishere
ilgilendiğiniz için teşekkürler. basit bir konu değil ailemle aramda geçen. istemeden de olsa hem fiziksel olarak hem ruhsal olarak acı çekmeme neden oldular. 3 yıl geçti. fiziksel hasar da ruhsal hasar da olduğu gibi duruyor. onları sevmiyorum, gerçekten sevdiğime dair en ufak his yok içimde... ama güzel günlerimizi özlüyorum. belki bir gün tekrar hissetmeye başlarsam onları sevebilme ihtimalimi düşünüyorum, onlara bir şans daha vermezsem pişman olur muyum diye düşünüyorum. sonra da diyorum ki kendime '' hiçbir şey olmamış gibi affedersen bu defa kesin pişman olursun.''

öyle bir ikilemdeyim işte. yine de tavsiyeniz için teşekkürler sheishere ... dediğiniz gibi kalbimi dinlemeye çalışacağım.


ve benzeri giriler... yazarlar açık açık birbirlerine hitap etmiş forum mantığı oluşturmaya çalışmış.

artık böyle hatalara sözlük yönetimi göz yummayacak ilgili yazarların dikkatine.

ömer halisdemir

özel kuvvetler komutanlığını ele geçirmek isteyen semih terzi'yi alnından vurarak darbenin seyrini değiştiren kahraman türk askeridir. akabinde de karşısındaki yirmi kişi tarafından şehit edilmiştir. bu topraklarda adı sonsuza dek yaşatılmalıdır.

mete yarar

an itibariyle habertürkte konuşmaktadır. özet olarak asker kışlalardan çıkarılmıyor güneydoğuda pkk'ya gün doğdu. yazık ülkeme yazık. mete yararla tartışan kişi kim bilmiyorum da adam hala herkes sokaklarda omuz omuza bilmemne diyor. güneydoğu diyoruz pkk diyoruz oralarda şu an neler oluyor diyoruz adam hala istanbul'da ankara'da millet omuz omuza diyor.
edit: tartışan kişi ferhat ünlü imiş.

8 darbecinin yunanistan'a kaçması

sanki bu askerler türkiye'ye iade edilmeyecekmiş gibi ya da iadelerinde büyük bir zorluk çıkarılacakmış gibi içime doğmaktadır.

banu avar

kimseye eyvallahı olmayan o yüzden de çoğu kesim tarafından sevilmeyen gerçek gazetecidir. 5-6 yıl önce söylediklerini takip edenler olduysa bugünkü türkiye'nin haline pek de şaşırmazlar.
  • /
  • 29

tıbbiyeli sözlüğün diğer sözlüklerden üstün yönleri

bu giriyi okurken küfür görecek miyim kaygısının daha düşük olması
eğitim seviyesinin kurulan cümlelerin kalitesine yansıması
konuşurken özgürce tıbbi terim kullanmak

yeni başlayanlar için tıp fakültesi

hayallerinizin peşinden gidin. tus birincileri şurayı yazıyormuş geyiğini lütfen yapmayın. benim zamanımda amfinin yarısı kadın doğum istiyordu. puanlar yıllar içerisinde düştü kadın doğum yazan iki üç kişi oldu. mutlu olanın az olduğu gibi. sizi mutlu edecek şey dönemin popüler ihtisas alanı kesinlikle değil. içinizden geçen, ait hissettiğiniz uzmanlığı hedefleyin. tıp fakültesine ne için geldiğinizi lütfen unutmayın. cerrah olmak için geldiyseniz, "cerrahi zormuş" diyenlere karşı kulaklarınızı tıkayın. içinizden gelen sesi dinleyin.

odasına izinsiz giren yaşlı hastaya bağıran doktor

şundan eminimki her nekadar hepimiz için zor olsa da hadiseye bir de hekim gözüyle bakmanızı tavsiye edecek doktor meslektaşımız.

yaşlı mı evet,önceliği varmı evet ama bu hekimin odasına izinsiz girip bekleme hakkını vermez,üstelik hemşire amcayı uyarmış,dışarda bekle diye ama amca belli ki yaşından beklenmeyecek kadar gözü açık,sıra beklemek istemiyor.belki kapınnın önünde 90 yaşında başka bi amca var,belki tekerlekli sandalye de bekleyen teyze var,kimbilir belki seddye ile sırasını bekleyen yatalak bi hasta da olabilir kapının önünde.

hergün kıraathanede çay sigara yapıp polikliniğe her seferinde geldiğinde ben x şehrinin y ilçesinin dağ köyünden geliyorum oğlum beni bekletme diyen dede gördü bu gözler.

pek kıymetli meslektaşlarım siz siz olun böyle şeylere taviz vermeyin,kimsenin hakkını kimseye yedirmeyin,eş,dost,akraba kayırmayın,prensipli olun göreceksiniz istisnalar dışında insanlar sizin bu tavrınızı zamanla özümseyecek ve saygı duyacaklar.ha istisnalardada üslubunuza da mutlaka dikkat edin.
(bkz: tıbbiyeli sözlük toplumsal mesaj timi)

de bağlacını bitişik yazmak

basit bir yazım hatası değildir, yapan kişi hakkında minik ipuçları verir. mesela bunu yapan adam şarjdan sonra şarj aletini prizden çekmez, kitapta kaldığı sayfanın kenarını kıvırır, etrafta kimse yoksa kırmızıda geçer.

adım adım tıpçıdan şairliğe

duvara yaslanma yıkılır
ağaca dayanma kurur
doktora bağlanma mecburi hizmeti çıkar
acilde, semt polikinliğinde kaybolup gider

Toplam entry sayısı: 290

de bağlacını bitişik yazmak

bağlaç olan "de" yi cümleden çıkardığınızda cümle anlamını kaybetmez. maalesef bu basit hatayı memleketimizin okumuş kesimi de yapıyor. ne resmi yazılar gördüm ''de'' bağlacı bitişik yazılan.

tus

2 gün önce ağustos 2017 sonuçları açıklanan ömür törpüsü sınav.

o zaman sabahattin ali’den gelsin:
sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede…
yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun:
“napalım, kısmet değilmiş…”

düzgün kızlar neden piç erkek sever

aklıma üzdünüz kızlar geyiği adı altında yazılanları hatırlatan hede.


''-her kadına “orada bi şeyler içip bana geçeriz” diyen adamlar için haşlanmış yumurtanız sevdiğiniz kıvamda olsun diye ocak başında dakika sayan adamları üzdünüz.

- babet çorabı giyen adamlar için bindiğiniz taksinin plakasını alan adamları üzdünüz...

- sucuklu yumurtadaki son sucuğu yiyen adamlar için, bademler size kalsın diye beyaz leblebileri yiyen adamları üzdünüz.

- iki dakika beklettiğinizde çıngar çıkaran adamlar için whatsapp’ta online olmanızı gece gündüz bekleyen adamları üzdünüz.

- sinan akçıl’dan “tabi tabi” dinleyen adamlar için, müzeyyen senar’dan “benzemez kimse sana” çalarken gözlerinize bakıp iki bir şeyler içmeyi hayal eden adamları üzdünüz.

- ”ya bu aralar kafam çok karışık benim” diyen adamlar için “aklımda sadece sen varsın” diyen adamları üzdünüz.

- size kıçını dönüp gazını çıkara çıkara uyuyan adamlar için uyurken size seyreden adamları üzdünüz.

- ”sessiz bir çığlık gibi senin aşkın” gibi laflarla tırıvırı showlar yaparak aklınızı almaya çalışan kılçık adamlar için, hasta olduğunuzda aklını yitiren adamları üzdünüz.

- uyuyunca telefonunuzu karıştıran adamlar için, uyuyunca telefonunuzu şarja takan adamları üzdünüz.

- alkolü fazla kaçırdığınızda sizden yararlanmaya çalışan adamlar için, alkolü fazla kaçırdığınızda eliniz ayağınız olan adamları üzdünüz.

- partiden partiye koşan adamlar için peşinizden koşan adamları üzdünüz.

- ”bize gel de sana pul kolleksiyonumu göstereyim” diyen adamlar için “bize gel de seni annemle tanıştırayım” diyen adamları üzdünüz.

- ”saçmalama ya ne araba kullanması!” diyen adamlar için “arabayı sen kullan aşkım” diyen adamları üzdünüz.

- burcunuzu bilmeyen adamlar için, size falcı adresi, büyücü adresi bulmaya çalışan adamları üzdünüz.

- koltuğa devrilip “bi kahve yap da içelim!” diyen adamlar için sormadan kahve yapıp önünüze koyan adamları üzdünüz.

- ''bu yemek olmamış, dışardan pizza söyleyelim” diyen adamlar için elinizden zehir olsa içecek adamları üzdünüz.'' gab üzdünüz beyler

otomatik leyla ekartörü

yüzyılın cerrahı `gazi yaşargil ` hocamızın icadı, kızının adını verdiği `ekartör`

muazzez ilmiye çığ

102 yaşındaki tarihçimizdir. allah kendisine nice nice ömürler versin.

düzgün kızlar neden piç erkek sever

aklıma üzdünüz kızlar geyiği adı altında yazılanları hatırlatan hede.


''-her kadına “orada bi şeyler içip bana geçeriz” diyen adamlar için haşlanmış yumurtanız sevdiğiniz kıvamda olsun diye ocak başında dakika sayan adamları üzdünüz.

- babet çorabı giyen adamlar için bindiğiniz taksinin plakasını alan adamları üzdünüz...

- sucuklu yumurtadaki son sucuğu yiyen adamlar için, bademler size kalsın diye beyaz leblebileri yiyen adamları üzdünüz.

- iki dakika beklettiğinizde çıngar çıkaran adamlar için whatsapp’ta online olmanızı gece gündüz bekleyen adamları üzdünüz.

- sinan akçıl’dan “tabi tabi” dinleyen adamlar için, müzeyyen senar’dan “benzemez kimse sana” çalarken gözlerinize bakıp iki bir şeyler içmeyi hayal eden adamları üzdünüz.

- ”ya bu aralar kafam çok karışık benim” diyen adamlar için “aklımda sadece sen varsın” diyen adamları üzdünüz.

- size kıçını dönüp gazını çıkara çıkara uyuyan adamlar için uyurken size seyreden adamları üzdünüz.

- ”sessiz bir çığlık gibi senin aşkın” gibi laflarla tırıvırı showlar yaparak aklınızı almaya çalışan kılçık adamlar için, hasta olduğunuzda aklını yitiren adamları üzdünüz.

- uyuyunca telefonunuzu karıştıran adamlar için, uyuyunca telefonunuzu şarja takan adamları üzdünüz.

- alkolü fazla kaçırdığınızda sizden yararlanmaya çalışan adamlar için, alkolü fazla kaçırdığınızda eliniz ayağınız olan adamları üzdünüz.

- partiden partiye koşan adamlar için peşinizden koşan adamları üzdünüz.

- ”bize gel de sana pul kolleksiyonumu göstereyim” diyen adamlar için “bize gel de seni annemle tanıştırayım” diyen adamları üzdünüz.

- ”saçmalama ya ne araba kullanması!” diyen adamlar için “arabayı sen kullan aşkım” diyen adamları üzdünüz.

- burcunuzu bilmeyen adamlar için, size falcı adresi, büyücü adresi bulmaya çalışan adamları üzdünüz.

- koltuğa devrilip “bi kahve yap da içelim!” diyen adamlar için sormadan kahve yapıp önünüze koyan adamları üzdünüz.

- ''bu yemek olmamış, dışardan pizza söyleyelim” diyen adamlar için elinizden zehir olsa içecek adamları üzdünüz.'' gab üzdünüz beyler

de bağlacını bitişik yazmak

bağlaç olan "de" yi cümleden çıkardığınızda cümle anlamını kaybetmez. maalesef bu basit hatayı memleketimizin okumuş kesimi de yapıyor. ne resmi yazılar gördüm ''de'' bağlacı bitişik yazılan.

intörn

kimsenin gözünde bir değeri yoktur maalesef. buyrun:

" 14 haziran 2016 tarihinde türkiye'nin en iyi fakültelerinden biri olan hacettepe tıp fakültesi hastanesi acil'inde bir hasta intörn doktor arkadaşımızın boğazını sıkmış, tekmeler savurmuştur. arkadaşımız "beyaz kod" ile bu şiddet olayını bildirmek istediğinde saldırgan hakkında önce işlem başlatılmış ardından intörn doktorların sağlık çalışanı olarak mevzuatta yer almadığı tespit edilmiş olup bildirilen beyaz kod işlemi durdurulmuştur!

tıp fakültelerinde işe gelince hasta bakıcılıktan hemşireliğe hocaların ve asistanların ayak işlerinden temizlik personeli işlerine kadar kısacası yapmadığı yaptırılmadığı iş kalmayan intörn hekimler şiddet karşısında malesef mevzuatta sağlık çalışanı olarak dahi görülmüyor!"

kaynak: doktorlarsitesi

ömer halisdemir

özel kuvvetler komutanlığını ele geçirmek isteyen semih terzi'yi alnından vurarak darbenin seyrini değiştiren kahraman türk askeridir. akabinde de karşısındaki yirmi kişi tarafından şehit edilmiştir. bu topraklarda adı sonsuza dek yaşatılmalıdır.

doktorun doktordan başka arkadaşının olmaması

doktorun en iyi arkadaşı doktor olduğu gibi en büyük düşmanı da yine doktordur. bunun örneklerini ne zaman bir yasa tasarısı öne sürülse, ne zaman bir grup doktorun zararına olacak şeyler bir grup doktorun işine geliyorsa görüyoruz. maalesef doktorlar olarak birlik olamıyoruz. bugün benim için çıkan yasa yarın seni de sistemin bir tarafından etkileyecek. ama sen meslektaşım bir şeylerin farkına vardığında umarım türkiye'deki sağlık sistemi için çok geç olmaz.

star wars

henüz hiçbir filmini izlemediğim film serisidir. bilmiyorum çok şey mi kaybediyorum.

biyoistatistik

nedense arkadaşlarımın aksine fakültede çok sevdiğim derslerdendi.

turkmsic

türk tıp öğrencileri birliği(turkmsıc), 1952 yılında kurulmuş; bağımsız, siyasi olmayan ve kar amacı gütmeyen türkiye’deki tıp öğrencileri arasında oluşturulmuş en köklü kuruluştur. ülke çapında 58 tıp fakültesinde üye yerel temsilcileri mevcut ve bu sayı artmaktadır.

üye tıp fakülteleri ile türkiye’deki 30.000'den fazla tıp fakültesi öğrencisinden oluşan bir ağa sahip olmakla birlikte, uluslararası çapta ise kurulduğu yıldan beri üyesi olduğu ıfmsa (uluslararası tıp öğrencileri birlikleri federasyonu) dahilinde 122 ülkede bulunan 129 ulusal üye kuruluşu arasında türkiye’yi temsil etmektedir.

http://turkmsic.net/

ceylan ertem

bir insan bütün şarkıları mı güzel söyler arkadaş dediğim kadındır. hangi şarkıyı söylerse söylesin beni benden alır başka diyarlara götürür.

recep tayyip erdoğan

üç dönem ( 14 mart 2003 – 28 ağustos 2014 ) türkiye cumhuriyeti başbakanlığı yapmış, 28 ağustos 2014 tarihinden beri de türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı görevinde olan siyasetçidir.

içerik kuralları - iletişim