inekmatur

Durum: 420 - 0 - 0 - 0 - 28.11.2017 01:04

Puan: 7421 -

4 yıl önce kayıt oldu. birinci nesil yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 42

tusdata vs tustime

evet, üzerimde kayıt baskısı oluşmaya başladığından açtım başlığı.

sözlüğün konuda bilgili insanlarının görüşlerine ihtiyacım var. hangisine yazılmak mantıklıdır? mekan izmir.

türk akademisyenlerinin tembel olduğu gerçeği

kesinlikle bana göre aldıkları parayı hak etmiyorlar. herkesi aynı kefeye koymak istemiyorum ama istisnalar o kadar az ki.

yahu derse gelip de slaytlarından, dersi anlatışından bir şeyler anladığım hoca sayısı cidden çok az. textbook + diğer kaynaklar ile öğreniyorum resmen.

bir insan için "okula gelmek" , "derslerde geri kalma sebebi" olabilir mi ya?

ulan hadi anlatamıyorsun, onu geçtik. yemin ederim o kadar tembel ki, bırakın slaytlarını değiştirmeyi, 20 senedir sınav sorularını bile değiştirmiyorlar. bu nasıl bir acizliktir, bu nasıl bir tembelliktir. adı üzerinde, "öğretim görevlisi" olması gerekirken, öğreticilikten uzak,tembel ve bencilce davranışlar sergiliyorlar. çok mu zordur doğru düzgün anlatmak? neden her şeyi ezbermiş gibi başlıklar halinde okuyup gider ki bir insan? hiç mi sebep sonuç ilişkisi kurmak ihtiyacı hissetmiyorsun?

örneğin bir hastalığın verdiği bir komplikasyonu neden sadece ismiyle söylüyorsun?
ona nasıl yol açtığına da birkaç cümleyle değinsen ölür müsün?
yoksa sen de bilmeyerek mi geldin, ezberleyip geçiyor musun?
oğlum neden sorularını bile değiştiremiyorsun?
ne işin var, neden öğrencilerini aksatıyorsun?

kaltak

iffetsiz, namussuz kadın, orospu.

(tdk'dan.)

anneanne

kız kaçırırsan bana getir derdi ananem. onun da böyle garip fantezileri vardı işte, 3-4 yaşından beri kız kaçırıp onun evinde saklamamı telkin ediyor.

rasim ozan kütahyalı

nagehan alciyla beraber fetoden ev almis insan. savci zekeriya özün heykelini dikiyorlardi zamaninda, simdi evde cadiri dikiyorlardir.

günün ingilizce kelimesi

get rid of : kurtulmak,def etmek

pınar hacıbektaşoğlunun sesi

ateizm

rasyonalizm ile ateizm kardeştir.

rasyonel düşünmeyi hayatına yedirebilmiş her birey ateist olabilir sonunda.
asıl mesele bu değil, mesele ateist olmak değil,
mesele dincilerin neden ateistlerden bu kadar rahatsız olduğu.

psikolojik olarak irdelenmesi gereken bir hadise.

cumali ceber

bunu izlemeye gidenin de bin türlü belasını...

eşini başka biriyle basmak

televizyonda bir haberde gördüm, karısını başka bir adamla yatakta çıplak basmış. ikisini de bıçaklayarak öldürmüş. sonra da bağırarak ben yaptım, namusumu temizledim demiş. kadınla sevgilisinin çıplak bedenleri morga kaldırılmış.

düşündüm şimdi, adam cezaevine gitti, kadın mezara. ben olsam ne yapardım diye düşündüm. öldürmek ister her insan, bu duygu oluşur ama ben kendi hayatımı yakmazdım. hapishaneye düşmeye değmezdi. videolarını çeker, fotoğraflarını yedi sülalelerine atardım. sanırım ancak böyle intikam alırdım. mahkeme de dahil olmak üzere her yerde rezil eder boşanırdım. çocuğun velayetini de alır bir daha göstermezdim.

ama öldürmek sanki tam intikam gibi olmuyor, adam cezaevinde ölecek. sözlük yazarları olarak siz ne yapardınız?
  • /
  • 42

yiğit özgür

henüz başlık açılmamasına hayret ettiğim efsanevi karikatüristtir.
hangi karikatürüne gülmekten bayılacağıma şaşırdığım, arada internetten evlenip evlenmediğini kontrol ettiğim, hala bekar olduğunu görünce de sebepsizce gülümsediğim yegane insandır.
gözlem yeteneğinin, absürt komedinin sayesinde bilmem kaç kez kahkahalar içinde yaşaran şu gözlerdeki kralıdır.
şu an sizlerle favorim birkaç karikatürünü paylaşmak isterdim lakin hangisini seçeceğimi şaşırdım. yıllar önce beni kendisiyle tanıştıran karikatürünü seçeyim bari.
bu başlık altında isteyenler de kendi favorisini paylaşırsa esprili şakalı güzel bi ortam olur. tutar bu bence. haydi buyrun sözlük..

yüzübaba

ege tıbbın geleceği parlak öğrencisi, çoğunlukla gerçek ismi kullanılmadığından herkes onu "yüzübaba" olarak çağırır. ege tıbbın babalarındandır, bilmediği pek az şey vardır. rivayetlere göre günde 2-3 textbook bitirmişliği vardır. (bkz: yalanım varsa adam değilim)

Toplam entry sayısı: 420

kandırıldık

şu sıralar gündemin birinci sırasında olması gerekirken , hiç konuşulmuyor, bütün medya ruhunu iktidara sattı.

türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı terör örgütü ile 10 yıllık ittifakını itiraf ediyor, "kandırıldık" diyor,allah affetsin bizi diye de ekliyor.

normal şartlar altinda, yani gerçek bir yargı sistemi olan bir ülkede bu açık bir itiraftır. adam gibi bir tanecik savcı olsa vatana ihanetten yargılanma sürecini başlatırdı. ülkedeki 240 ölünün sorumlusu,hrant dink cinayetinin sorumlusu,ve bu 10 yıllık süreçte sınavlarda ve cesitli kurumlarda hakkı yenilen milyonların sorumlusu, sadece allahın affıyla neden kurtulabilsin? o zaman hapse atılan insanlar da allah affetsin diye savunsun kendini,onlarin eksiği nedir?

neden binlerce insan sadece okuluna gittiği için bile işinden atılırken,fethullah gulenle bizzat stratejik ortaklık yapan, olimpiyatlarinda ona methiyeler dizen akp hükümeti hukuk önünde suçlu sayılmıyor? kaldı ki hükümetin sorumluluğu cok daha yüksek olmalıdır?

bugün herkesin konuşması gereken ama kimsenin dile getiremediği gercek durum budur. en azından ohal bitince,yargilanma gündeme gelmelidir,gundeme getirmeyecek partiler de kendine ben muhalefet partisiyim demesin.

sözlükteki abartılan radyo olayı

gene mi sen oğlum git başka bir işle uğraş yahu

gercek islamı bilmiyor

kuranın anavatanı,kabenin sahibi suudi arabistan:
gercek islamı bilmiyor!
iran:
gercek islamı bilmiyor!
suriye:
gercek islamı bilmiyor!
ırak:
gercek islamı bilmiyor!
işid:
gercek islamı bilmiyor!
boko haram:
gercek islamı bilmiyor!
el kaide:
gercek islamı bilmiyor!
hizbullah:
gercek islamı bilmiyor!
avrupalılar:
gercek islamı bilmiyor!
amerikalılar:
gercek islamı bilmiyor!
fethullah gülen :
gercek islamı bilmiyor!
cubbeli hoca:
gercek islamı bilmiyor!


kim mi biliyor? tabiki biz biliyoruz. hıhı evet kimse bilmiyor,hatta anadilinde inen kendi memleketine inen adam bile bilmiyor,aaa niye şaşırıyorsun teblig edelim. turkce cevirileriyle biz anlıyoruz, onlardan cok daha iyi biliyoruz. turk islamcıları olarak bir tek biz anlıyoruz. yaşasın iyiki türkiye'de doğduk yuppiiii

ap'nin ab müzakerelerini dondurma kararı alması

öncelikle genel bir değerlendirme yapılmalı, kimse kendi kendine kompleks yapmasın. türkiye'nin ab'ye alınmaması, "ab bizi almıyor ya, boşa bekliyoruz." gibi sığ bir açıklamayla geçiştirilemez. türkiye ab kriterlerine gerçekten uyuyor mu? bunu ciddi ciddi değerlendirin önce. türkiye'de kürt sorunu çözülmemiş,türkiyede gazeteciler içeri patır patır atılıyor, türkiyede bir gecede çıkarılan kararname ile 500 dernek kapatılıyor ayrıca bu derneklere kapatılma gerekçeleri bile söylenmiyor. hukuk ayaklar altında, yargı bağımsız değil vs vs...

ab'nin yerinde olsanız, türkiye'yi alır mısınız?
gerçekçi konuşalım, türkiye ab'ye yarın alınsa ne olur? türkiyede adam kalır mı? hemen bir göç başlar ab'ye, türkiyedeki nüfus belki yarıya kadar iner. neden? insanlar ab'de daha güvenli ve huzurlu yaşayacaklarını düşündükleri için. bu durum da ab'nin yapısına zarar verir. işte ab kriterleri diye ezberden söylenen şey bu. ab diyor ki, "sen demokratik koşullara gelirsen, kapımızı açarız, aksi takdirde senin ülkenden mülteci almaktan başka bir şey yapmamış olacağım ben!"

ilk mesajdaki yorum kör bir yorum olmuş. şangay işbirliği örgütü, hem ekonomik olarak, hem de insan hakları açısından bir şeyler vaad etmeyen bir örgüt. çin ekonomisinin büyüklüğü konusundaki spekülasyonlar tam bir saçmalık. çin, ekonomik büyüklüğünü ab ve abd ile olan ticari ilişkilerine borçlu. biz ise abd ve ab'den koparak bir şeyler kazanacağımızı sanıyoruz. bu sadece komik.

bir bakalım, türkiyedeki son dönem olaylarına, ab'nin bu kararı alması haklı mı haksız mı anlayalım.

1.akademisyenler işten atılıyor, bir çoğu solcu,fetöyle alakasız.
2.barış bildirisine imza atanlar işten atılıyor.
3.100.000 insan işinden atılmış, çoluğuna çocuğuna, eşine, akrabasına bile iş verilmiyor.
4.akademisyenlerin bir kısmı içeri atılmış.
5.tutuklananların avukatıyla görüşme hakkı elinden alınmış.itiraz hakları da alınmış.
6.%86 oy alan rektör atanmamış, yerine akpli birisi atanmış.
7.rektörlük seçimleri kaldırılmış.
8.gazetelere haksız hukuksuz operasyon düzenlenmiş, yazarlar içeri alınmış.(cumhuriyet)
9.dünyaca ünlü bazı yazarlar(aslı erdoğan ve necmiye alpay) tutuklanmış,yazdıkları için müebbet isteniyor.
10.meclisin 3. büyük partisinin eş başkanları ve milletvekilleri içeri atılmış.
11.halkın seçtiği belediyeler kayyum yoluyla işgal edilmiş.
12.işid'e giden silahlar ortaya çıkmış.
13.dün işbirliği yaptıkları adamlara bugün terörist deniyor, ama hiçbir akpli yargılanmamış.
14.ekonomi çuvallamış dolar almış başını gidiyor.
15.74 yaşındaki işkence mağduru,yılların siyasetçisi, kalp hastası ahmet türk kaçma şüphesiyle tutuklanmış.
16.bir gecede çıkarılan khk ile yüzlerce dernek, yargılama olmaksızın,hukuksuzca kapatılmış.
17.insanların özgürce eylem yapma hakları ellerinden alınmış.

daha sayarım ama, zihniyetiniz yazdıklarınızdan kendini ele vermiş. tüm olanları görmezden gelmeye devam edip makarna yemeye devam edelim en iyisi... karbonhidrat karbonhidrat karbonhidrat...

ülkeden siktir olup gitmek

burayı yine hükümet seviciler basmış.

ülkeyi beğenmeme hakkımız da mı yok kardeşim,aa adamlara bak begenmiyoruz şuanki gidişat kuruluş ilkeleriyle bağdaşmiyor. kurulus amacıyla devam etmeyen devletler yozlaşır,kör topal bir sekilde misyonu olmadan ilerliyor şuan ülke, zengin fakir makası açılıyor,hic hoşnut degilim gergin ortamından,uzlaşı kültürü desen yok,millet saldirgan. şu ustteki yorumlara baksana ,ne bu öfke? begenmiyoruz zaten,baslikta da siktirolup gitmek demiş adam,ne diye bir daha terk et diyorsun sana mı kaldı çocuğum. az sakin ol bir soluklan, desteklediğin partiye laf atmiyoruz merak etme,elini tetikten bir çek, asgari ücretlere emekli maaşlara ve fatura zamlarina bak. gerek var mı savunmaya geçmeye? yazık yahu çok yazık

gercek islamı bilmiyor

kuranın anavatanı,kabenin sahibi suudi arabistan:
gercek islamı bilmiyor!
iran:
gercek islamı bilmiyor!
suriye:
gercek islamı bilmiyor!
ırak:
gercek islamı bilmiyor!
işid:
gercek islamı bilmiyor!
boko haram:
gercek islamı bilmiyor!
el kaide:
gercek islamı bilmiyor!
hizbullah:
gercek islamı bilmiyor!
avrupalılar:
gercek islamı bilmiyor!
amerikalılar:
gercek islamı bilmiyor!
fethullah gülen :
gercek islamı bilmiyor!
cubbeli hoca:
gercek islamı bilmiyor!


kim mi biliyor? tabiki biz biliyoruz. hıhı evet kimse bilmiyor,hatta anadilinde inen kendi memleketine inen adam bile bilmiyor,aaa niye şaşırıyorsun teblig edelim. turkce cevirileriyle biz anlıyoruz, onlardan cok daha iyi biliyoruz. turk islamcıları olarak bir tek biz anlıyoruz. yaşasın iyiki türkiye'de doğduk yuppiiii

tıbbiyeli sözlük ile ilgili istekler

#ders bölümü de açılmalı, bence burada bir cok insan sınav döneminde aklına takılanlar konusunda da yardımlaşırsa hoş bir tıp kaynağı haline dönecektir site birkac yılda.

tıbbiyeli istekler

hayattaki yegane amacı topukluyla yürümek olan insanlarla aynı dünyayı paylaşmamak

allahın her şeyi göremeyen olması

"allah her şeyi bilir, her şeyi görür,onun planı dışında hiçbir şey olmaz."

peki şeytan yılan kılığında cennete girerken,adem ile havvayı kandırırken allahın akşamdan kalma olup olmadığı sorusunu sordurtur. ya da adem ile havvanın o meyveyi yiyeceğini bile bilemeyerek onlara meyve yasaklayan tanrı, resmen insani özelliklere sahip bir tanrıdır. gerçekten düşündürücü

bir stajyerin asistana ilgi duyması etik midir

çoğu kez kızların başına geliyor olması ile, kızların sürekli yaşıtı olmayan kişilere karşı ilgi duyması arasında ciddi bir bağ vardır. kızların bu "çabuk büyüme isteği" 5 yaşında annesinin topuklu ayakkabısını giyerken, makyaj malzemesini kullanırken başlar. erkekler bu dönemi daha az sancılı atlatır. ancak kızlar bu dönemi ilerleyen hayatında da maalesef ki bir türlü üzerinden atamaz.

ilkokulda liseli erkeklere
lisede üniversitelilere
stajyerken asistana
asistanken uzmana ilgi duyduğunu sanan kızımız aslında sadece "büyümek" istiyordur. ama bunun asla farkında değildir.

hatta olası bir şekilde çevrelerine sürekli olarak şunu söylerler,duyarsınız arada : "ama ben yaşımdan büyük davranıyorum, olgunum ." bu cümle kişinin kendini ve çevresini ikna sürecinden başka bir şey değildir. bilinenin aksine kızlar çabuk olgunlaşmaz, "çabucak olgunlaşmak istekleri" sebebiyle öyle lanse ederler.

söz konusu başlıktaki durum da bunun bir örneğidir. üzgünüm ama çocukluktur.

allahın her şeyi göremeyen olması

"allah her şeyi bilir, her şeyi görür,onun planı dışında hiçbir şey olmaz."

peki şeytan yılan kılığında cennete girerken,adem ile havvayı kandırırken allahın akşamdan kalma olup olmadığı sorusunu sordurtur. ya da adem ile havvanın o meyveyi yiyeceğini bile bilemeyerek onlara meyve yasaklayan tanrı, resmen insani özelliklere sahip bir tanrıdır. gerçekten düşündürücü

gercek islamı bilmiyor

kuranın anavatanı,kabenin sahibi suudi arabistan:
gercek islamı bilmiyor!
iran:
gercek islamı bilmiyor!
suriye:
gercek islamı bilmiyor!
ırak:
gercek islamı bilmiyor!
işid:
gercek islamı bilmiyor!
boko haram:
gercek islamı bilmiyor!
el kaide:
gercek islamı bilmiyor!
hizbullah:
gercek islamı bilmiyor!
avrupalılar:
gercek islamı bilmiyor!
amerikalılar:
gercek islamı bilmiyor!
fethullah gülen :
gercek islamı bilmiyor!
cubbeli hoca:
gercek islamı bilmiyor!


kim mi biliyor? tabiki biz biliyoruz. hıhı evet kimse bilmiyor,hatta anadilinde inen kendi memleketine inen adam bile bilmiyor,aaa niye şaşırıyorsun teblig edelim. turkce cevirileriyle biz anlıyoruz, onlardan cok daha iyi biliyoruz. turk islamcıları olarak bir tek biz anlıyoruz. yaşasın iyiki türkiye'de doğduk yuppiiii

tarihin en büyük trollüğü

üç harfli:

d
i
n

saygılar ...

edit: neden eksiliyorsunuz ki? kim ne derse desin tarihin en büyük trolüdür =/

islamda domuzun haram olması

islamiyette nedenleri tam olarak belirtilmeyen durum. sadece yasak o kadarını biliyoruz: "o, size ölüyü, kanı, domuz etini ve allah'tan başkası adına kesilmiş olanı kesin olarak haram kıldı. fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla ona bir günah yoktur. gerçekten allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (bakara suresi, 173)

konu hakkında birçok görüş ortaya atılıyor ancak en tutarsız olanı islamcıların ortaya attıkları, domuz etinin sağlığa zararlı olduğu. buradan yine sadede gelen islamcılar "bakın işte sağlıksız bir et o yüzden yasak" demeye başladılar. öncesinde ise domuzların eşcinsel ilişkide bulunması, eşini kıskanmaması gibi garip gerekçeleri vardı. kaldı ki, domuz etinin sağlığa zararlı olduğuna dair ileri sürülen gerekçeler de tam tutarlı değil. çoğu "kötü özellikler" başka etlerde de bulunuyor. örneğin domuzda trişin olması koyunda şarbon hastalığının bulunmasından misliyle iyi bir durum vb. neyse buraları tartışmayacağım çünkü muhammed'in domuzu haram kılmasının gerekçeleri derin tıbbi bilgilerinden ileri gelmiyordu.

bir kere domuz etinin yasaklandığı bakara suresi'ni incelemek lazım. bakara herşeyden önce kanımca müslümanlığın en önemli ayeti. çünkü fatiha'dan hemen sonra, genel hatlarıyla "haramlar-helaller" miras bölüşümü gibi sosyal kurallar ilk olarak bakara'da betimlenmeye başlanmıştır.

ayrıca bütün kuran-ı kerim metinleri içinde en yahudiler'e göz kırpan ayet bakara'dır. özellikle 47. ayeti insanı dehşete sürükler, çünkü allah israiloğullarının bir dönem insanlığa üstün kılındığını belirtir: "ey israiloğulları! size verdiğim nimeti ve vaktiyle sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın." bakara suresi'nin önemli bir kısmı ise hicretten hemen sonra medine'de 'inmiştir'. bu dönem ise muhammed'in bütün ittifakları kolladığı, özellikle yahudilerle arasını çok iyi tutmaya çalıştığı bir dönem. öyle ki, muhammed yahudiliğin temeli olan "diğer ırklardan üstün olma" inancını bile kabul etmiştir. ve işte ne alakası var şimdi, diyecek sevgili okuruma yöneliyorum, öncelikle domuz yahudilikte de haramdır ve bu nedenle islam açısından da haram olması yahudililerle iyi geçinme politikasının eseridir.

işin ilginci bağnaz yahudiliğe karşı bir tepki gibi gelişen hristiyanlıkta domuz haram değildir. hristiyanlık örneğin "ilk taşı aranızda günahsız olan atsın" şeklindeki sözle, yahudiler tarafından dayatılan recme tepki göstermektedir. bir yandan da hatırlatayım, recim islamiyet'te de vardır.

neyse devam ediyorum, konumuz muhammed'in yahudi inançlarını benimsemesi... peki yahudiler için neden domuz haram. bu konuda ise iki varsayım var, birincisi musevilik'teki mısır etkisi. evet, musevilik mısır inanışlarından pek çok şey aktarmıştır.


mısır'da ise hiç şaşırtmayacak biçimde domuz eti haram kılınmıştır: eski mısır'da domuz pis kabul edilir. domuza değenin elbiseleriyle beraber nil nehrine atlayıp yıkanması gerekir. sadece bir yılda iki kez tanrılara domuz kurban ederler ve bu zamanlarda domuz yerler yılın geri kalan kısmında domuz yemezler. domuz çobanları tapınaklara sokulmaz. bunlara kızda verilmez kendi aralarında evlenirler.

ikinci bir neden ise yahudilerin inançlarının oluşturulmasında hint etkisi. bu hipotez ise şöyle: "domuz kadim hint uygarlığından yahudi inanışına etki eden en önemli unsurlardan birisidir. hint dinlerinde tanrılardan birinin sembolüdür. tıpkı inek tıpkı fil tıpkı bengal kaplanı gibi tanrı telakki edilir ve tapınılır. hala daha uzak asya dinlerinin önemli bir kısmında bu inanışlar sürdürülmektedir. bu inanışların nasıl oluştuğu binlerce yıldır bu inanışların hala nasıl kabul gördüğü tartışması ayrı bir mesele. ancak domuz özellikle yahudilikte ve islam da yenmesi haram kılınan bir hayvan. domuzun kutsallığı şekil değiştirilerek yenmesi yasaklanıp bu inanç korunmuştur."

tabii musevilik hakkında çok fazla bir bilgim olmadığından, hangisinin daha etkili olduğu konusunda bir fikir sunamayacağım ancak benim asıl meselem zaten islamiyet'in allah'ın kelamı değil, farklı inanışlardan etkilenip, oluşturulmuş birşey olduğu.


edit: akademisyen bir yazardan alıntıdır. alanda arastirma yapan bir ogretim görevlisi oldugu icin hosuma giden bir yazı oldu,saldirmayin bana benim yazım bile değil

yaran entryler

beni yaran entry ek'tedir.

içerik kuralları - iletişim